Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Bankovkové kolky 1919 a 1993

Vykupminci.cz
Numisargo

Bankovkové kolky 1919 a 1993

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dá se někde sehnat sada kolků použitých při měnové odluce v roce 1919? Stejný dotaz mám pro rozdělení Československa - na české i slovenské kolky. Mám na mysli takovou sadu jako jsou kolky z roku 1945 nebo kolky vzor 1962, tj. čistě jenom kolky z původních archů (neodlepované). U 1919 samozřejmě bez kolku na 1000K. ;) Díky.
Registrovaný uživatel
ne...
Registrovaný uživatel
Já myslím, že kolky z let 1989 jsou vyjímečně k mání, ale neznám zdroje. Diskutovala se tu totiž pravost původních kolkovaných bankovek a kolkovaných bankovek dodatečně, takže zdroje asi existují.
Registrovaný uživatel
má odpověď byla myšlena pro rok 1919...
Registrovaný uživatel
Já jsem si dlouho taky myslel, že ne, až jsem se v článku o bankovkových kolcích vzor 1962 (Merkur Revue 2/2002, str. 7), dočetl, že:

"Pak by se jednalo o další případ odcizení potentciálního sběratelského materiálu při úředním ničení (podobně jako bankovkové kolky vzoru 1919, mobilizační státovky 1938, bankovkové kolky vzoru 1945) ..."

A právě proto jsem se ptal na ty kolky 1919. Kolky 1993 se s tím jenom svezly.
Registrovaný uživatel
Koiko Tomio - prečítal som si Tvoj príspevok v miciach a vedel som že čakáš na ten mikroskop. Bol som na tie fotky zvedavý. Myslím, že to mohlo byť aj horšie, ale aj "kapánek" lepšie. Príspevok č.91 a nižšie https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ako-fotit-mince-1410x4
Mám jednu prosbu: Mohol by si prosím "nafotiť" kolky (v max. rozlíšení) na bankovkách z ČSR (kolkované R-U), kolky z obdobia 1944-1945 a kolky na Českých a Slovenských bankovkách z roku 1993? Samozrejme Tie ktoré máš v zbierke. Za ochotu vopred ďakujem.
Registrovaný uživatel
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=12440&FileName=93-z028&Rocnik=1993
Ide mi napríklad o to, čo je napísané v §2 (3), konkrétne o ten mikrotext.
Inak pri tom aké obrovské množstvo falošných kolkov sa nachádza na kolkovaných R-U bankovkách by bolo úplne super, ak by existoval podobný zákon, ako ten Slovenský, kde by bolo konkrétne opísané "čo, kde, na akom mieste kolku a ako ..."
Neviete niekto , kde by sa dali tieto informácie o kolkoch zohnať? Myslím konkrétne o kolkoch z obdobia 1919-1920 a 1944-1945.
Registrovaný uživatel
Inak, čo sa týka Českých kolkov (1993), tak to nariadenie vlády č. 61/1993 Sb a vyhlášku ČNB 92/1993 Sb sa mi na webe nepodarilo nájsť. Na oficiálnych stránkach ČNB je len ten zákon č 60/1993 Sb

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zde je ten mikrotext

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koiko - ďakujem za reakciu tu na fóre a tak isto za e-mail s ďaľšími detailnými fotkami kolkov. Ešte raz - vďaka!
Registrovaný uživatel
Není zač Brett
Registrovaný uživatel
V tomto vlákně, příspěvek 904 je následující fotka. To mě vede k otázce:
Slovenské kolky byly vyrobeny jen v těchto kotoučích nebo i v arších?
A podobná otázka pro české kolky: je pravda, že existovaly v arších nebo kromě archů byly také v kotoučích?
Další dotaz: jak je takovýto kotouč kostruovaný? Podkladový voskový papír a na něm nalepené kolky nebo kotouč kolků, který je třeba ručně stříhat? (Tipoval bych první možnost, ale jsem laik, takže nevím.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jeej slovenské kolky. Boli v takýchto kotúčikoch. Pár sa ich túlalo medzi zberateľmi. Vraj sa našli vyhodené pri smetných košoch v miestach, kde sa kolkovalo. Pravdepodobne chýbala evidencia spotrebovaných a nespotrebovaných kolkov. Žiadne strihanie, len sa odlepovali z tej pásky a lepili na bankovky, aby práca išla od ruky. Keby sa strihali, tak tu máme plno chybostrihov ako uzky/široký okraj kolku, strih v strede kolku a podobne :)
Registrovaný uživatel
Vlastně to byly samolepky, v kotoučích o cca 1000ks, aby se ušetřil čas při nalepování na bankovky. Střihání, nebo trhání z archů, by trvalo o něco déle a toho času asi v té době nebylo mnoho. ;)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Jeej slovenské kolky. Boli v takýchto kotúčikoch. Pár sa ich túlalo medzi zberateľmi. Vraj sa našli vyhodené pri smetných košoch v miestach, kde sa kolkovalo. Pravdepodobne chýbala evidencia spotrebovaných a nespotrebovaných kolkov. Žiadne strihanie, len sa odlepovali z tej pásky a lepili na bankovky, aby práca išla od ruky. Keby sa strihali, tak tu máme plno chybostrihov ako uzky/široký okraj kolku, strih v strede kolku a podobne :)

Díky za informaci. Tak nějak jsem si to i představoval. Zvažuju, že bych po slovenských kolcích přece jen zatoužil. Kdyby někdo znal zdroj nebo je měl na prodej, napište mi na mnovak55@volny.cz.
Registrovaný uživatel
Čistě pro pořádek a aby to nezapadlo, jsem dal dohromady pár informací o nedávných prodejích kolků 1919:
54. aukce Klim (2013):
jednotlivý kolek 20h a 50h - cena 1.500 Kč + 10%
kolek 50h ve čtyřbloku - cena 4.600 Kč + 10%
Aukro (duben 2013):
arch 50ks kolků (bez perforace) - cena 25.200 Kč
nabídka numkon (duben 2013):
kolek 1K stříhaný ve čtyřbloku - cena 2.500 Kč
36. aukce AUREA (květen 2011):
kolek 50h ve čtyřbloku - cena 2.600 Kč + 15%
kolek 1K ve svislé dvoupásce - cena 1.400 Kč + 15%
25. aukce Klim (2005):
sestava kolků všech hodnot jednotlivě + 10h a 20h ve vodorovné dvoupásce

Plus byly na prodej v roce 2000(?) (nabídka Merkur Revue u příslušného článku) jednotlivě nebo ve čtyřblocích falešné maďarské kolky.

Jen na okraj obvyklá poznámka: jakékoli kolky 1919 (jiné než jednotlivě) koupím. Cenové relace viz výše.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 7. 5. 2013, 12:16. »
Registrovaný uživatel
Dívám se, že se vloudil šotek. Ten 50ks arch z Aukra je hodnota 1K.
Registrovaný uživatel
hezky prehled - nic levneho to neni :)
Registrovaný uživatel
Odkaz na dobový rozsudek ve vztahu ke kolkování 1919:
http://kraken.slv.cz/Rt159/1920
(možná nevidím celý text, jak rolovat dál, netuším)
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Čistě pro pořádek a aby to nezapadlo, jsem dal dohromady pár informací o nedávných prodejích kolků 1919:
54. aukce Klim (2013):
jednotlivý kolek 20h a 50h - cena 1.500 Kč + 10%
kolek 50h ve čtyřbloku - cena 4.600 Kč + 10%
Aukro (duben 2013):
arch 50ks kolků (bez perforace) - cena 25.200 Kč
nabídka numkon (duben 2013):
kolek 1K stříhaný ve čtyřbloku - cena 2.500 Kč
36. aukce AUREA (květen 2011):
kolek 50h ve čtyřbloku - cena 2.600 Kč + 15%
kolek 1K ve svislé dvoupásce - cena 1.400 Kč + 15%
25. aukce Klim (2005):
sestava kolků všech hodnot jednotlivě + 10h a 20h ve vodorovné dvoupásce

Plus byly na prodej v roce 2000(?) (nabídka Merkur Revue u příslušného článku) jednotlivě nebo ve čtyřblocích falešné maďarské kolky.

Jen na okraj obvyklá poznámka: jakékoli kolky 1919 (jiné než jednotlivě) koupím. Cenové relace viz výše.


Bolo by foto toho archu z aukra? Dík
Registrovaný uživatel
Tady:
http://www.mojazbierka.sk/index.php?m=bankovka&id=12&s=zaujimavosti
Ale později jsem si uvědomil, že to je podle všeho asi jen spodní polovina archu.
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Tady:
http://www.mojazbierka.sk/index.php?m=bankovka&id=12&s=zaujimavosti
Ale později jsem si uvědomil, že to je podle všeho asi jen spodní polovina archu.

Presne tak, je to len polovica archu. Celý má mať 100 kusov kolkov. Teda aspoň podľa mojich informácii.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Můj odhad (dohad) je takový, že prodejce arch rozpůlil. Půlku prodal jako celek a druhou půlku různě rozstříhal a postupně prodává jako čtyř - šesti - osmi a kdoví kolik bloky + dvojpásky a jednotlivé kolky. Viz výskyt těchto kolků v poslední době na Aukru a v různých aukcích v době po uveřejnění mého příspěvku.
Registrovaný uživatel
Díky pekne majkl.
Registrovaný uživatel
Numismat, co ten náhlý zájem? Větříš nějaké jiné kolky? Kdyby pod stůl zapadly kosti od hostiny, něco bych bral! ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Bankovkové kolky 1919 a 1993

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1