Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Bankovky RUB, vzor 1918

Vykupminci.cz
Numisargo

Bankovky RUB, vzor 1918

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Rád bych si ujasnil pár věcí týkajících se bankovek RUB vzor 1918. Jedná se o tyto kousky:
25K s datem 27.10.1918, v oběhu od 30.10.
200K s datem 27.10.1918, v oběhu od 30.10.
10000K s datem 2.11.1918, v oběhu od 19.12.
Předpokládám, že skutečnost, že u nás z nich platily jen 25K a 200K, jde na vrub chaosu při převratu - 30.10. bylo moc brzy a 19.12. už se někdo odpovědný mohl rozkoukat. Je to tak, nebo byla motivace jiná?
U 200K by mě pak zajímalo, které ze tří variant byly v ČSR v oběhu - všechny nebo jenom uherská / rakouská emise 1918 (uherská mimo MRR)? Platila u nás i rakouská emise 1919? Pokud ano, od kdy byla v oběhu?
Díky, mám jenom Bajera a z toho nejsem v tomto směru moc moudrý.
Moderátor
majkl napsal
U 200K by mě pak zajímalo, které ze tří variant byly v ČSR v oběhu

v CSR? alebo na uzemi CSR?
Registrovaný uživatel
Podle katalogu "Papírová platidla Československa, České a Slovenské republiky 1919-2010" - Bajer,Holna, Kohout, vydání 2010 jsou ve stati "Bankovky Rakousko-Uherské banky obíhající na území Republiky Československé od 28.10.1918 do měnové odluky 9.3.1919" uvedeny následující platidla:
1 K - 1.12.1916, 2 K - 5.8.1914, 2 K - 1.3.1917, 10 K - 2.1.1904, 10 K - 2.1.1915, 20 K I. i II. vydání 2.1.1913, 50 K - 2.1.1902, 50 K - 2.1.1914, 100 K - 2.1.1912, 1000 K - 2.1.1902, 25 K - 27.10.1918 a 200 K -27.10. 1918 a u tohoto platidla jsou uvedeny všechny tři emise - uherská 1918, rakouská 1918 a rakouská 1919.
Výjimku jsou následující platidla, které byly vydávané Maďarskou republikou rad až po měnové odluce a to:
1 K - 1.12.1916 serie 7001 a 8001
2 K - 1.3.1917 serie od 7001 a výše
25 K - 27.10.1918 serie 3001 a výše
200 K - 27.10.1918 serie A 2001 a výše
Nemám důvod těmto informacím nevěřit.
Registrovaný uživatel
Já taky nemám důvod Bajerovi nevěřit, ale zajímá mně proč. Tj. proč v ČSR obíhaly 25 a 200K a naopak 10.000K neobíhala - to byl první dotaz (a odpověď není ani v Bajerovi a ani v Sémovi). Možná bude v nějakém článku, který neznám.
Druhý dotaz: ano, věřím tomu, že v oběhu byly všechny tři. Co mně zajímá, je "rakouská emise 1919". Jestliže byla v oběhu, tak mně zajímá, od kdy, protože platnost skončila 9.3.1919, což jsou z roku 1919 dva měsíce a týden.

numpszi: jasně, vím, jak to myslíš. Ne, mám na mysli v ČSR, tedy na území ovládaném pražskou vládou. To je moje interní definice našeho území - to, co kontrolovala Praha, příp. Bratislava.
Registrovaný uživatel
snad ti to trocha pomoze :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
majkl napsal
Já taky nemám důvod Bajerovi nevěřit, ale zajímá mně proč. Tj. proč v ČSR obíhaly 25 a 200K a naopak 10.000K neobíhala - to byl první dotaz (a odpověď není ani v Bajerovi a ani v Sémovi).


koncom roku 1918, Madarska Ludova Republika (!) dostala od Rakuska 4.5 milliardy RU korun (30.9.1918. bola v obehu na celom RU 28.6 mrd korun) - velke percento tychto bankoviek bolo prave z typu 10.000 korona/kronen 1918.
Ak v CSR akceptuju 10.000k 1918 ako zakonne platidlo, Madarsko by vedel silne poskodit ekonomiku Ceskoslovenska.
Registrovaný uživatel
Díky příspěvku "jano7B9" a "numpszi" je okolnost platnosti 10.000 K vysvětlena a pokud se týká "rakouské emise 1919" je docela možné, že se toto platidlo na naše území ani nedostalo.
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 7. 3. 2011, 13:03. »
Registrovaný uživatel
Pánové, mnohokrát děkuji. Perfektní! Co se týče, rakouské emise 1919, numismatik-fji: právě to mi vrtá hlavou.
jano: z jakého zdroje je ten text?
Moderátor
majkl napsal
numpszi: jasně, vím, jak to myslíš. Ne, mám na mysli v ČSR, tedy na území ovládaném pražskou vládou. To je moje interní definice našeho území - to, co kontrolovala Praha, příp. Bratislava.

...je to zlozite

Ceske sily okupovali vychodne Slovensko len koncom roku 1918, zaciatku 1919,
tam uz 200k ser. A 1xxx uz v obehu boli.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1_%C4%BEudov%C3%A1_republika

dalej, okupovali aj dnesne severne Madarsko:
http://i.pravda.sk/10/054/skcl/P013372c8_mapa_cs.jpg

po 5.1919 Madarska Republika Rad v protiutoku okupovala velku cast
dnesneho Slovenska, bola vyhlasena Slovenska Republika Rad,
kde zakonnym platidlom boli aj 25k 1918 ser. 3xxx a 200k 1918 ser. A2xxx
http://numpszi.com/ru/lib/exe/fetch.php?cache=&media=rr.png
http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1_republika_r%C3%A1d
« Poslední úpravu provedl(a) numpszi v 7. 3. 2011, 9:30. »
Registrovaný uživatel
majkl : je to z knihy , napisanej skor popularne ako vedecky. ale aj tak je zaujimava :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
este jeden zaujimavy dobovy dokument, skusim to prekladat:
"Okupacne vojenske velitelstvo" vyhlasuje ..., ze
* 10k bez kolku ma hodnotu 16.5k s (ceskoslovenskym) kolkom
* 20k bez kolku ma hodnotu 33k s kolkom
....
* bankovky 25k a 200k su este stale platne (aj budu).
* bankovka 10.000k 1918 uz nie je platna

Sarospatak (dnes Madarsko - vtedy pod ceskou okupaciou),
5.5.1919 (!!)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numpszi, díky moc. Já jsem si neuvědomil poválečné chaotické období "zabezpečování hranic" ČSR. Pořád o tom - velmi zjednodušeně - uvažuju tak, že mě zajímají peníze, se kterými mohl člověk bez problémů zaplatit ve vnitrozemí (řekněme v pražské hospodě).
Sbírku mám rozdělenou na "kmenové Československo" a pak k tomu mám dodané "kapitoly" typu "v protektorátě šlo zaplatit tím a tím", "po osvobození 1945 před reformou 1945 se dalo zaplatit tím a tím" plus nějaké další zajímavosti typu "poukázky 1944 jsou v podstatě stejné u nás jako v okolních zemích" atd. Teď jsem se chtěl vrhnout na zkompletování období od vyhlášení samostatnosti do kolkování 1919 a chtěl jsem si v tom napřed udělat jasno. Takže můj dotaz na začátku tohoto tématu je nutné chápat z tohoto úhlu pohledu.
Registrovaný uživatel
Ještě se s dovolením vrátím ke svému úvodnímu dotazu: víte někdo, od kdy byla v oběhu 200K, rakouské vydání 1919? Myslím, v oběhu tam, kde platila, ať už to bylo kdekoliv.
Moderátor
majkl napsal
Ještě se s dovolením vrátím ke svému úvodnímu dotazu: víte někdo, od kdy byla v oběhu 200K, rakouské vydání 1919? Myslím, v oběhu tam, kde platila, ať už to bylo kdekoliv.


to "rakuske vydanie 1919" (serie 000,001-) bolo tlacene aj v Rakusku, aj v Madarsku (v Budapesti), aspon podla katalogu Pick /Richter. (od konca roku 1918?)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pise ze "allerdings mit rs. Wellenraster",
ale podla niektorych serie 000,001-000,024
su rakuske
a serie 000,025- , bez rastra(!)
su madarske :S

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
z knihy Koloušek - Rašínova reforma měny:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zaujímavá informácia :
===============

Ing. Zbyšek Šustek, CSc. z SAV varuje:
**************************************
Vážení priatelia,

v poslednom čase sa v zahraničí (Francúzsko) objavili podvrhy rakúsko-uhorských bankoviek s falošnými čsl. kolkami z r. 1919 a pečiatkami Bankového úradi min. financií. Namiesto kolkov sú použité rôzne náhradné objekty, ktoré sú prerazené štvorcovou pečiatkou BÚMF.

Čiary odtlačku pečiatky sú tenšie a ostrejšie, viditeľne opravované podľa nedokonalých odtlačkov, ktoré podvodníci použili ako predlohu na výrobu pečiatok. Takisto písmo je užšie a tenšie. Náhradné objekty sú nalepené na nápadne dobre zachovaných bankovkách a pečiatka je starostlivo odtlačená tak, aby sa podvrh neinformovaným zberateľom páčil.

Varujem pred nákupom takého materiálu, najmä v elektronických aukčných portáloch. Nie je vylúčené, že ide o špekulatívny zámer domácich priekupníkov vyrobiť "rarity" a počiatočným výskytom v cudzine ich legitimizovať. Pripomínam analogickú výrobu a predaj "rekonštrukcií" bankoviek emisie 1953 a 1961-1964 kolkovaných kolkami vzoru 1961 pred cca 15 rokmi.
**************************************
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi, túto tému veľmi dobre spracoval Šustek v časopise Nuizmatika 23 - 2013. Na stranách 48 až 103 podrobne opisuje a ilustruje tieto falošné kolky. Pre zberateľov kolkovaných R-U bankoviek jednoznačne prínosný článok. My ako členovia SNS, sme toto číslo dostali na niektorej jarnej schôdzi.
Registrovaný uživatel
Toto je úplne čerstvá informácia. Nejde tu o falošné kolky, ale o falošné pečiatky BÚMF.
Inak čo som člen SNS nikdy som časopis Numizmatika nedostal. Vždy som si ho kupoval na burze :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Táto informácia ma zaujala v súvislosti s veľkou ponukou takých bankoviek na poslednej aukcii u Klima. Položky 1652.-1663.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Tak to je zaujímavé, že ste na pobočke toto číslo nedostali. My členovia sme ho obdržali zdarma. Mám aj číslo 22, ktoré vyšlo v decembri 2008. Tiež sme ho obdržali bezplatne niekedy v r. 2010. Žeby sme platili členské príspevky kvalitnejšími eurami ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Tak tuto Numizmatiku bych velmi ocenil! Nemá někdo na prodej?

Jinak, co se týče Klima a pol. 1652-1663: neumím posoudit, stavy bankovek byly silně oběhové. Navíc Numizmatiku nemám k dispozici. Nicméně, pol. 1652 by měla být sestava dobových padělků Maďarské republiky rad. Více viz Padělání československých peněžních kolků v Maďarsku, MR 6/2004, článek přetištěn z Notafilie 32 (1990). Nevím to samozřejmě na 100% (původ může být klidně jiný), nicméně odhaduji, že se jedná o jednu ze sad čtyřbloků nabízených v roce 2004 Klimem (zmíněno v článku) nebo v jedné ze dvou jeho aukcí krátce poté. Zcela jistě mohu říci, že kolky jsou tištěné kamenotiskem, tedy dobovou technikou, a že se nejedná o případ, kdy jsou nově odlišnou technikou padělány celé kolky (většinou zoubkované 1K nebo 10 hal).
Moderátor
Fidzi napsal
Zaujímavá informácia :
===============

Ing. Zbyšek Šustek, CSc. z SAV varuje:
**************************************
Vážení priatelia,

v poslednom čase sa v zahraničí (Francúzsko) objavili podvrhy rakúsko-uhorských bankoviek s falošnými čsl. kolkami z r. 1919 a pečiatkami Bankového úradi min. financií. Namiesto kolkov sú použité rôzne náhradné objekty, ktoré sú prerazené štvorcovou pečiatkou BÚMF.

Čiary odtlačku pečiatky sú tenšie a ostrejšie, viditeľne opravované podľa nedokonalých odtlačkov, ktoré podvodníci použili ako predlohu na výrobu pečiatok. Takisto písmo je užšie a tenšie. Náhradné objekty sú nalepené na nápadne dobre zachovaných bankovkách a pečiatka je starostlivo odtlačená tak, aby sa podvrh neinformovaným zberateľom páčil.

Varujem pred nákupom takého materiálu, najmä v elektronických aukčných portáloch. Nie je vylúčené, že ide o špekulatívny zámer domácich priekupníkov vyrobiť "rarity" a počiatočným výskytom v cudzine ich legitimizovať. Pripomínam analogickú výrobu a predaj "rekonštrukcií" bankoviek emisie 1953 a 1961-1964 kolkovaných kolkami vzoru 1961 pred cca 15 rokmi.
**************************************


podla mna pridu z Madarska...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Bankovky RUB, vzor 1918

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1