Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Bankovní papír

Vykupminci.cz
Numisargo

Bankovní papír

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Má tohle nějakou cenu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co si mam predstavit pod pojmom bankovni papir ?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Papír, na který se tiskly bankovky.
Registrovaný uživatel
a aký vodoznak má?
Registrovaný uživatel
žádný
Registrovaný uživatel
Tak to je chyba :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
To je klasický kancelářský papír s běžnou gramáží a s opticky zjasňující přísadou.
Registrovaný uživatel
Přesně tak, na obalu je uvedená norma ČSN 50 2251, která byla platná od 1.9.1981, zrušená 1.11.1992 a týkala se psacích papírů.
Registrovaný uživatel
nedávno tu byl dotaz na odlišnost vodoznaku na bankovce tuším 2000 Kč. Podobných drobných nedokonalostí a odchylek se nedá vyvarovat, stejně jako například milimetrových posunů hlubotisku vzhledem k podtisku, a nedají se považovat za chybotisky.
Ale zajímalo by mě, jestli už jste se někdy někdo setkal s chybotiskem samotného vodoznaku (tedy ne jeho polohy). Jde mi vodoznak neúplný popřípadě dvojitý a podobně. Už jsem viděl bankovku, kde vodoznak chyběl zcela, ale rád bych věděl, zda existují i případy chybně vytvořených vodoznaků.
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Co si mam predstavit pod pojmom bankovni papir ?

Papír který se používá v kancelářích banky.
Registrovaný uživatel
Domnívám se, že některé příspěvky týkající se bankovního papíru nejsou správné. Bankovní papír by měl splňovat podmínky pro svoji pevnost, pružnost (s ohledem na nároky oběhu). Bankovní papír je velice jednoduše řečeno tvořen vrstvou různých vláken (bavlna, len, konopí), které jsou spojeny vzájemně pojidly a klížidly (glukóza, pryskyřice) . Síla (=tloušťka) bankovního papíru se udává mezi 0,07-0,13 mm. Velmi důležitá je gramáž, tedy hmotnost bankovního papíru, která se udává v gramech na m2. Nejčastěji se uvádí hodnota 110 - 140 gramů.Tedy se v žádném případě nejedná o běžný kancelářský papír. Otázka vodoznaků je poměrně složitá a existuje několik variant zabudování vodoznaků do bankovní hmoty.
Registrovaný uživatel
V tomto pripade by se melo jednat v podstate o bezny papir, gramaz je z obrazku jasne patrna - klasickych 80. Nic cenneho v tom nevidim ...
Moderátor
Neznal jsem, nevěděl jsem: https://en.wikipedia.org/wiki/Fireproof_banknote
A pozoruhodné na tom je (aspoň mně to tak přijde), že na obrázku jsou i čs. bankovky vedle €urových.
Registrovaný uživatel
viz treba
https://www.youtube.com/watch?v=Af1yWzUvvIQ
Registrovaný uživatel
Gábrišovky se člověku před oči nastrkují všude, nedají se přehlédnout, nedá se jich zbavit, podobně jako reklamy. Chlubí se tiskem na bankovním papíře s vodoznakem a UV vlákny a nevím čím vším ještě.
Před nějakým časem proběhla tiskem zpráva, že byla zadržena skupina, která padělala československé bankovky, mimo jiné i 5000K 1919.
Do toho se jako houby po dešti množí soukromé nebo oficiální novotisky všeho možného, hlavně vzácného, co se dobře zpeněží.

Za dva týdny se bude dražit jeden z mála poctivých chybotisků na československých bankovkách v pravém slova smyslu, 1K 1919 "5. dubna". Ve stavu N. Nevšiml jsem si, že by se v posledních desítkách let v takovém stavu na trhu objevil, až na Aukru před rokem, možná se jedná o ten samý kus.
Když o tom tak přemýšlím, aniž bych chtěl jakkoli spekulovat o pravosti nebo nepravosti exempláře nabízeného u MCH, jak si myslíte by bylo obtížné při současných možnostech "po domácku" vyrobit, vytisknout bankovku 1K 1919, kde ochranné prvky existovaly jen v nejprimitivnější podobě?
« Poslední úpravu provedl(a) chybotisky v 4. 10. 2021, 12:13. »
Moderátor
Netrefíš barvy, papír, ...
Ale na Aukru se to nepozná. ;)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Netrefíš barvy, papír, ...
Ale na Aukru se to nepozná. ;)


Barev bych se nebál, pokud vím, existuje řada variant odstínů modré, modrozelené, ..
Registrovaný uživatel
Při současných možnostech by bylo naopak velmi obtížné napodobit knihtisk, jeho charakteristický roztěr barvy a fuláž... dříve byly tiskařské lisy a zinkografické sety v každé okresní tiskárně, to už je dnes dávno všecko sešrotováno. Leda si vytisknout plastový štoček na 3D tiskárně nebo si laserem "vysoustružit" tiskovou desku z kovového materiálu. Navrch byste si museli shánět starý papír bez OZP potřebné gramáže, to taky není hned, no udělat opravdu dobrý padělek není žádný med :-).
Registrovaný uživatel
Dle mého názoru, je nejjednodušší možností odstranění číslice 1 v datu. Nevidím v tom pro odborníka žádný problém !!!
Registrovaný uživatel
Díky za kvalifikovanou odpověď Frantiq.
Registrovaný uživatel
Ja si osobne myslim, ze netreba tohle tisknout - 1 koruna 1919 se objevuje serie 014 se spravnym datem podstatne casteji, nez zminovany chybotisk.
Vzpomente si, jak perfektne podvodnici odstranovali druhe pismenko u 20K1926 ... z tohoto pohledu mi prijde jako nejjednodussi odstranit "jednicku", aniz by bylo cokoliv mozne poznat ... Tezko rict ... Ale myslim, ze trava to naznacil dobre
Registrovaný uživatel
Dobrý večer všem. Mám tu jeden námět k diskuzi a sice možné použití žlutého odstínu bankovního papíru u 100 Kč s přetiskem ČNB k výročí 100 let koruny. Na fotografiích srovnávám pro lepší ilustraci kus M09 002958 s kusem M01 006856. Rozdíl je evidentní. Moje otázka je prostá. Může bankovka získat "nažloutlost" jiným způsobem než tím, že byla natisknuta na bankovní papír tohoto zbarvení ?

PS: Není to první "žlutá" M09, kterou eviduji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Něco podobného se vyskytuje u 500 Kč série E. Víc netuším.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Bankovní papír

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1