Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Bílé peníze Ludvíka I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Bílé peníze Ludvíka I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Pokud by nekdo chtel vyuzit svatky konstruktivne a trosku se ponorit do urcovani techto drobaku, budu rad, pokud me urceni podrobite kritice.

Primarne urcovano dle:
CASTELIN, C. O.: Ke chronologii bílých peněz Vladislava II. Numismatický časopis československý VI, 1930, s. 75–94.

Dale:
SMOLÍK, Josef: Pražské groše a jejich díly (1300–1547). 2. vyd. (reprint, doplnili Karel Castelin a Ivo Pánek). Praha: ČNS, 1971. 134 p., 7 tabulek.

A dale:
HÁSKOVÁ, Jarmila: České, moravské a slezské mince / 10. – 20. století – Chaurova sbírka – Pražské groše (1300–1526). Národní Muzeum v Praze a ČNS, 1991. 172 p., 108 tabulek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podívám se na to později podrobněji, ale teď mám malý dotaz ke Smolíkovi. Uvádí tam 12 variant bílých peněz LJ podle rozdělovacích znamének. Ty uvádíš u několika svých kusů Sm. 2-3, tedy počítáš s tím, že je tam rozdělovací znaménko v podobě hvězdičky, nebudou to spíš lístečky? Konkrétně třeba penízky poř. č. 1 a 2. U poř. č. 4 máš naopak podle mne správně uvedeno Sm. 1, tedy hvězdičky.
Moderátor
ted mam maslo na hlave sam, nadaval jsem, ze se tu nic nedeje, ale tvuj prispevek mi unikl. Smolika uprimne moc neresim, na urceni moc dostatecnej neni, je mozne, ze jsem si to nekde zapomnel opravit a vzniklo to kopirovanim.

uprimne nevim, zda hvezdicka a kyticka neni totez, jen nevykreslene (mozna tim mysli ty hranatejsi?).
Moderátor
mrknul sem do Castelina, protoze byt jsem mel dojem, ze si to pamatuju, znam se a vim, ze se mi lecos z hlavy za par tydnu snadno vykouri a tak jsem si to radeji ozivil...

takze potvrzuje se mi tim vlastne ten muj predchozi dojem, Castelin kyticky a hvezdicky vubec nerozlisuje (ono pri spatnem dorazeni ci opotrebeni puncu ci raznice jak take). Smolik se snazil zrejme postihnout rozdil mezi kulatymi a hranatymi listky, Castelin to za vyznamny rozdil nepovazuje.
Registrovaný uživatel
Tak jsem to prohlédl a myslím, že Tvým poznámkám není co vytknout (určení podle Castelina), fufníky veskrze čitelné až na výjimky ( viz poř. č. 8 ), ale tam je naštěstí čitelné rozdělovací znaménko včetně podoby písmene M. Kdyby ses chtěl některých svých duplicitních variant zbavovat, drze a vlezle bych se přihlásil :)
Moderátor
diky moc, budu s Tebou pocitat - stejne jako u bp vladislava - ocekavam reciprocne take nabidku v pripade prebytku ;)
Registrovaný uživatel
Určitě, u Vladislava mám nějaké varianty taky vícekrát, dám dohromady, nafotím anebo případně přivezu do KH. Teď mě tak napadlo, jak je to s letoškem? Jestli jsem něco nepropásl? Asi mám info v mailu, tak to jdu prohledat :)
Registrovaný uživatel
Už to mám :D
Moderátor
sklerozo :mrgreen:
Moderátor
Do KH určitě přivézt co nejvíc fufníčků. Taky už třídím, co pustím do světa. Tak ať je co měnit. :lol:
Registrovaný uživatel
Přidám pár svých penízků Ludvíka I., mrkněte na to prosím jestli nejsem někde mimo.

Prozatím určováno pouze podle "SMOLÍK Josef - Pražské groše a jejich díly (1300–1547). 2. vyd., reprint".

Castelina se mi ještě získat nepodařilo - až se k němu dostanu, poprosím i o kontrolu určení dle něj.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A tady ještě tři, které Smolík nezná, určím si je až dle Castelina.

A na závěr prosba - máte někdo k dispozici alespoň fotografie zbývajících typů (těch, které tu ještě nejsou, ať se můžu alespoň pokochat)? Tedy zatím typů dle Smolíka... Díky!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) TaMan v 6. 6. 2014, 11:53. »
Registrovaný uživatel
Tak jsem se díval na ty Ludvíky, a máš to dobře, akorát u peněz 2,3,4 bych možná raději uvedl Smolík nezná. Smolík tam má pěticípou hvězdu a ty tvoje peníze mají pětilistý květ bez středu.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Určení dle Castelina
1) III.12A
2) IV.14A
3) IV.14A
4) IV.14A? zdeformované znaménko
5) I.2A
6) I.8A

další tři peníze
15B (mincovna Jáchymov ?)
III.10A
Castelin neuvádí

zbytek mincovna KH
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
« Poslední úpravu provedl(a) LukeH2O v 6. 6. 2014, 19:28. »
Registrovaný uživatel
Děkuji za potvrzení. Taktéž za určení dle Castelina, sice jsem se na to chystal sám (až ho seženu), ale když sis s tím dal tu práci, znamenám si tužkou (a pak porovnám, jestli jsem dospěl ke stejným závěrům).

Ještě jednou - díky moc!

//A tak si říkám že napříště asi nemá příliš cenu určovat dle Smolíka (už kvůli pochybnostem hvězda/květ), další určování nechám až na Castelina.
Registrovaný uživatel
Ahoj, koukněte se prosím tady na tyto písmena a znaménka pro bílé peníze Ludvíka, zdali mi tam nějaké chybí. Díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Zdravím a posílám jeden kousek Ludvíka na určení. Kutenberg?? :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zdravím kolegy, mohlo by se jednat o chyboražbu LVDOVISVS ?
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Těžko říci, obrys litery vypadá jinak, než u ostatních dvou S. Skoro mi to přijde jako by nejprve vyrazil S a pak to chtěl opravit přeražením kolkem pro C-D, ale s tím, že ho natočil na literu D. Pak z toho vznikl tento hybrid.
Moderátor
proste to zmastil 2x, souhlas. Asi to prvni bylo S, ale 100% to nesedi. Druhe pak otocil kolek, takze ve finale je to LVDOVIDVS. Hezke!
Moderátor
Super, díky moc za poznatky. Jako prověřené chyboražby mám v evidenci už jen LVDOVIDVS a LVDOVIVS u typu s "ludvíkovsko-ferdinandovým" lvem. Opis LVDOVICVD (Chaurova sb. - Hásk. 605) je bohužel chybně identifikovaný a PIMVS příp. PRIИVS popsané v Táborském pokladu nelze v současné době z důvodu nepřístupného depozitáře ověřit. Pokud jste někdo narazil na další chyboražby, budu velmi rád za každé info.
Registrovaný uživatel
Prosím o radu. Mám několik BP Ludvíka Jagellonského a chtěl bych je určit dle typologie zpracované K. Castelinem, na kterého se zde v příspěvcích odvoláváte. Kde najdu tyto podklady pro určení. Děkuji za vaše porozumění a pomoc.
Moderátor
Najdete je zde: Numismatický časopis československý, ročník VI. (1930), str. 75-94. C. O. Castelin: Ke chronologii bílých peněz Vladislava II.
I když v názvu článku je uveden pouze Vladislav, je tam zpracován i Ludvík. Zde odkaz na celé číslo NČČs VI./1930:
https://rukovet.cms.flu.cas.cz/static/Odkazy_upload/NCCsl_06_1930.pdf
P.S. V současné době se pracuje na nové typologii Ludvíkových bílých penízů.
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Najdete je zde: Numismatický časopis československý, ročník VI. (1930), str. 75-94. C. O. Castelin: Ke chronologii bílých peněz Vladislava II.
I když v názvu článku je uveden pouze Vladislav, je tam zpracován i Ludvík. Zde odkaz na celé číslo NČČs VI./1930:
https://rukovet.cms.flu.cas.cz/static/Odkazy_upload/NCCsl_06_1930.pdf
P.S. V současné době se pracuje na nové typologii Ludvíkových bílých penízů.


Mockrát děkuji za rychlou pomoc
Moderátor
Jeden jinak běžný peníz z konce vlády. Standardně bývá v opise znaménko pětilistý květ (někdy více či méně znetvořený), zde to ale vypadá na čtveřici teček (kuliček) rozmístěnou do tvaru křížku, co myslíte?

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Bílé peníze Ludvíka I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1