Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Boleslav I., II., III.

Vykupminci.cz
Numisargo

Boleslav I., II., III.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mám info od známýho (hledač) že tam byla parta až z Moravy s pulzákem :D lidi jak cejtí zisk tak udělají všechno :| ale odjeli prej s prázdnou :P
Registrovaný uživatel
Tak snad ta parta, co to vybrala před nimi, byli skutečně ti archeologové :-)
Registrovaný uživatel
Pod dohledem archáče ta dohledávka byla ale jestli mají všichni zůčastnění čistý svědomí to se asi nedozvíme :D
Registrovaný uživatel
:-) BTW vyšla ta slíbená publikace?
Registrovaný uživatel
Netuším
Registrovaný uživatel
Ano, vyšla. Jmenuje se Denárový poklad z Chýště. Dá se koupit přímo na pokladně v muzeu a stojí 140 Kč. Doporučuji. Jsou tam fotky všech celých kusů, které byly v prosinci 2015 odevzdány nálezcem. Dohledávka tam není, tu nestihli.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Díky. Teď na to koukám- výstava jen do 16. října, to mám co dělat..
Registrovaný uživatel
Výstavu mám za sebou, vlastnoručně vyražený hliníkový denár a publikaci zakoupené. Všechno moc pěkný, krásnej výlet, ale jak byste hodnotili přínos toho nálezu k poznání doby? Pár nových opisových variant a to je všechno- je to jen můj dojem (publikaci jsem ještě neviděl, protože jsem ji zapomněl u kamaráda v autě) nebo je ten nález docela informačně chudej?
Registrovaný uživatel
..... asi nejsem úplně ten pravý na posouzení přínosu tohoto nálezu, ale myslím, že kromě jiného tam dojde k přeřazení datace denáru C226, který byl dosud připisován Boleslavu Chrabrému na ražbu Boleslava II.
Registrovaný uživatel
toml: myslím, že ten přínos je zásadní a ne jenom k té dataci Cach 226, která to měla už stejně dávno spočítané. Nádherně homogenní soubor 90 tých let mincoven Praha a Vyšehrad. A ta absence mimopražských mincoven. To je prostě paráda. Naše znalosti o posledním desetiletí mincovnictví Boleslava II. to posune hodně kupředu. Teda až to někdo rozebere do hloubky, což se v katalogu co připravili udělat nedalo. Ten je jen upoutávka na odborné články, které k tomuto nálezu jistě ještě vzniknou. Máme se na co všichni těšit :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
malá poznámka: ..... ta absence mimopražských mincoven ale není stoprocentní, jestli se nepletu ? ..... je tam myslím Řezno, Malín ... zapoměl jsem na něco ?
Registrovaný uživatel
Ale stejnak, 1500 mincí, co všechno tam mohlo být- obrazově úplně nové typy, mince z neznámé mincovny, nová jména v opisech- asi fantazie moc pracovala..

Pamatuju si asi tři Jindřichy a dva Soběslavy-?
Registrovaný uživatel
kekule: neber mně za slovo :-) Samozřejmě, že je tam pár kusů odjinud. Ale v 1500 kusech jsou to procenta, ne-li promile. A díky tomu, že ten depot byl mincičku po mincičce skládán (nejspíš v Praze) bezmála 10 let, na tom je krásně vidět, jak málo se dostávaly do Prahy např. slavníkovské mince. Myslím, že když se nad tím člověk pořádně zamyslí, tak to odpoví na hodně otázek. A nové otázky to vyvolává.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
toml: úplně nový typ tam je. Lukas ho zařadil až na samý konec. Bohužel tam napsal nová varianta, ale podle pravidel Cacha je to nový typ. Ruka je jako na fríských typech, ale na rubu není kříž, je tam kaplice.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
denar napsal
A díky tomu, že ten depot byl mincičku po mincičce skládán (nejspíš v Praze) bezmála 10 let, na tom je krásně vidět, jak málo se dostávaly do Prahy např. slavníkovské mince.


Máte pravdu, v tomhle množství je významná každá informace, i ta, že v souboru něco chybí :)

A kromě toho, pokud vím na výstavě ani v publikaci není zpracovaná celá dohledávka.
Registrovaný uživatel
J. Lukas měl totiž publikaci již sepsanou a teprve potom začaly ty dohledávky. Vzhledem k tomu, že byla snaha depot co nejdříve představit veřejnosti, už se ta publikace nepředělávala, takže zahrnuje jen tu první část nálezu. Autor měl zajímavou přednášku, shrnující nové poznatky, které depot přinesl, na zářijové konferenci v KH. Zde už prezentoval obě části nálezu.
Registrovaný uživatel
kacuro: to je zajímavé. Nemá někdo informace, co bylo v dohledávce? Mám na mysli, co nového se tam objevilo oproti publikované první části.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
mám za to, že mince z dohledávky odpovídají strukturou té první (dříve odevzdané) části
Moderátor
Minimálně jedna ještě naprosto atypická a neznámá mince tam byla, nevím, jestli o ni J.Lukas v KH hovořil. Nemám ale svolení něco prezentovat, tak je třeba posečkat na konečnou verzi.
Registrovaný uživatel
Ano, o té tam také mluvil.
Registrovaný uživatel
Nevíte prosím někdo, zda existovalo privilegium, na jehož základě by Přemyslovci obdrželi možnost ražby vlastních mincí?
Registrovaný uživatel
Proč by měli mít privilegium a od koho? Byli to suverénní panovníci, kteří si na svém území mohli dělat v podstatě, co chtěli.
Registrovaný uživatel
No kandidát by se určitě našel. Ten, co jsme od něj později dostali privilegium dolít mu víno :)
Registrovaný uživatel
To nic nemění na tom, že jsme byli suverénní stát. Ražba mincí stejně jako ostatní záležitosti byly plně v režii knížete / krále.
Registrovaný uživatel
Jasně, na německýho historika bych si tu hrát nechtěl :)

Ale co třeba říšští vévodové a arcibiskupové- mohli si razit, jak se jim zachtělo?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Denárové období » Boleslav I., II., III.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1