Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Britske kolonie

Vykupminci.cz
Numisargo

Britske kolonie

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Včera mi dorazila další vzácná ošklivka do sbírky - obálka se známkou staroindického státu Džammu Kašmír SG 49. Této známky (tisk na specifickém papíru použitém pouze pro tuto známku, tzv. sugar wove) je známo pouze 12 kusů, všechny použité, z toho 7 na obálce. Podle datace obálek byla známka používána ne více než 2 týdny. V aukcích jsem za posledních 15 let tuto známku viděl jen 2x, v obou případech na obálce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Moc hezký dopis s SG 49. Trochu mi přijde škoda, že při otevření někdo ustřihl kus celinového obrazu. Z které sbírky pochází?
Registrovaný uživatel
Škoda to je, ale při těch počtech kusů se nedá moc vybírat. :)

Historii zkouším dohledat ve starých katalozích, ale zatím neúspěšně. Já to objevil neidentifikované na ebay, takže za zlomek skutečné ceny. To snad jde jen u staroindických států. :mrgreen: :lol: 8)
Moderátor
Velmi zajímavé je kromě arabštiny tzv. "obchodnické písmo", které se používalo hlavně v Afghánistánu.
Nejzajímavější na tom je, že v současné době již zřejmě neexistuje nikdo, kdo umí toto písmo přečíst. Mluvil jsem o tom se vzdělaným rodilým Afgháncem, kontaktoval jsem jazykovou katedru University Karlovy a po dost dlouhém pátrání se mi dostalo odpovědí, že neznají nikoho, kdo by uvedenému písmu rozuměl.
Registrovaný uživatel
Tak po čase opět jedna specialitka z Indických feudálních států, co mi dnes dorazila do schránky. Krásná ruční práce, i když v katalozích není uvedena. Může jít o první známku státu Duttia nebo o návrh na ni. Použití neznámé, v nepoužitém stavu jde o objev teprve čtvrtého kusu (ostatní 3 v setech čtyř různých hodnot).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Velká gratulace. Ano mělo by se jednat o esej známky Duttia, nominál 1/2 a. Jestli to není tajné, kdepak jsi ji sehnal?
Registrovaný uživatel
ikanek napsal
Velká gratulace. Ano mělo by se jednat o esej známky Duttia, nominál 1/2 a. Jestli to není tajné, kdepak jsi ji sehnal?

Díky! Všiml jsem si jí v nabídce jednoho menšího britského aukčního domu, kde byla schovaná v souboru cca 60ti běžných známek indických států. Takže kombinace štěstí a znalosti. :D
Registrovaný uživatel
Ještě bych se vrátil k tomu, jestli se jedná o esej nebo známku. Tato otázka určitě není uzavřená. Esej se tomu říká od doby, co byl znám jeden set, resp. dva. Nyní jsou známy už 3 celé sety + tato známka. Nemyslím si, že je obvyklé produkovat eseje v tolika stejných verzích. Stejně tak není obvyklé připravovat eseje na tenkém tkaném papíru (wove paper). Odpovídal by tomu i poměrně těsný střih nepříliš obvyklý u esejí. Toto ruční provedení je navíc známo i jako lístek (postal stationary) v použitém stavu (Deschl E1). Osobně si myslím, že šlo spíše o známku, která možná nebyla použita, ale která byla pro použití připravena.
Moderátor
Ty červený čáry a sépiový písmenka jsou malovaný ručně?
Registrovaný uživatel
Patrně dřívější variace na opravdu, ale opravdu "vlastní známku".
Moderátor
Pavel_III napsal
Ty červený čáry a sépiový písmenka jsou malovaný ručně?

Ano jsou. Červený čáry zřejmě sloužily jako okraje známky, tam kam mělo přijít centrální razítko. Čáry tužkou bývají na některých známkách Poonch příp. na některých ručně tištěných kolcích indických států.

Sepiová písmenka jsou taky ručně a písmenka znamenají Adh Anna = Half Anna. U kolků taktéž velmi častá praxe, dokonce až ve 4-5 variantách na jednom kolku.
Moderátor
RoCe napsal
Ještě bych se vrátil k tomu, jestli se jedná o esej nebo známku. Tato otázka určitě není uzavřená. Esej se tomu říká od doby, co byl znám jeden set, resp. dva. Nyní jsou známy už 3 celé sety + tato známka. Nemyslím si, že je obvyklé produkovat eseje v tolika stejných verzích. Stejně tak není obvyklé připravovat eseje na tenkém tkaném papíru (wove paper). Odpovídal by tomu i poměrně těsný střih nepříliš obvyklý u esejí. Toto ruční provedení je navíc známo i jako lístek (postal stationary) v použitém stavu (Deschl E1). Osobně si myslím, že šlo spíše o známku, která možná nebyla použita, ale která byla pro použití připravena.


No je otázka, zda 3-4 kusy "stejné" je hodně. :P I ručně malované eseje na kolky nebyly jen jednou. I když, abych řekl pravdu, také mě to dosti překvapilo. Čekal bych také jen jednou.

To že je to na wove papír mě ani nepřekvapuje, ono v Duttia asi ani jiný zrovna třeba neměli.

Může se jednat také o nějaký podklad pro další návrhy na známku. Přeci jenom razítko s Ganešou a ruční doplnění nápisů není zase až tak daleko od dalších vydání.
Registrovaný uživatel
Tak samozřejmě 3-4 kusy je velmi málo na jakoukoliv jistotu. Razítko s Ganeshou se pak na známkách Duttie běžně používalo. U klasické eseje bych očekával i sedícího Ganeshe s názvem státu použité u všech prvních známek státu, nejen rám a hodnotu.

Ale ta nejistota a spekulace je na tom to hezké, co podporuje další hledání a zájem. :)
Moderátor
V každém případě velká gratulace k získání takového materiálu
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Prosím o pomoc s utčením těchto známek s ohledem na barevný rozdíl.
U druhé známky zřetelnější kresba.
Co se případně ještě určuje u těchto známek, na co se zaměřit.
Na netu pouze jedna varianta a katalog Gibons nemám.
Tak jestli mi zde někdo napíše odhad ceny budu moc rád.
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Skúste:

https://colnect.com/cs/stamps/list/variant/307989
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Nainstalováno a nalezeno - katalog uvádí 300 liber za 166b. Katalog co jsem našel je z roku 2012, tak dnes asi už bude jiná cena, ale jinak super apka. Děkuji
Registrovaný uživatel
Program je sice fajn, ale odstíny a ceny tam nejsou, což je zrovna u těchto známek stěžejní.
Katalog SG uvádí několik variant a není jednoduché je určit.
Moderátor
pass napsal
Program je sice fajn, ale odstíny a ceny tam nejsou, což je zrovna u těchto známek stěžejní.
Katalog SG uvádí několik variant a není jednoduché je určit.


Ceny tam nie sú to je pravda, ale stránkia colnect uvádza 5 odtieňov. A pri fialovej a ultramarín ďalšie dva odtiene.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 7. 2. 2024, 18:03. »
Registrovaný uživatel
Mohl by se někdo prosím juknout do novějšího katalogu na cenu této série - jedná se o kompletní sérii v zoubkování 14, Singapore - 1948 -1952 King George VI - Watermarked. Známky jsou v luxusní kvalitě s perfektním lepem.
Stampworld uvádí 350 dolarů. Zajímá mě jestli se to liší od dnešních cen a o kolik.
Předem moc děkuji za váš čas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Britske kolonie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1