Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ceny pražský grošů jednotivých panovníků

Vykupminci.cz
Numisargo

Ceny pražský grošů jednotivých panovníků

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

chtěl bych začít sbírat pražské groše a zajímalo by mě, jaké jsou obvyklé ceny u jednotlivých panovníků.

Děkuji
Registrovaný uživatel
Ceny pražských grošů nejsou o panovnících, ale o zachovalosti a variantách. Pokud Vám je lhostejná zachovalost seženete většinu panovníků za ceny od 100 do 200 Kč za kus. Zachovalost bude mizerná, ale mince bude intaktní a určitelná. V rozumné zachovalosti, to znamená docela pěkná mince to začíná přibližně na 500 Kč za kus. Běžný typ pražského groše ve výborné zachovalosti začíná zhruba na 1 000 Kč za kus. Lepší typy ve výborné zachovalosti jsou od 2 000 Kč výše.
Tolik velmi orientačně a ve zkratce o cenách.
Pražské groše jsou mince vděčné, protože je jich stále hodně a dají se sehnat téměř na každé sběratelské burze.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Děkuji za vysvětlení. Zajímají mě groše ve výborných zachovalostech. Chtěl bych mít ze začátku od každého panovníka jeden pěkný.
Co si například myslíte o docílených cenách těchto pražských grošů? V čem jsou výjimečné, že dosáhly takovýchto cen?

Pražský Groš Václav II. - exkluzivní stav (7 250 Kč)
http://aukro.cz/prazsky-gros-vaclav-ii-exkluzivni-stav-i6349663966.html

Sm.3 - obrácené "Z" (5 650 Kč)
http://aukro.cz/sm-3-obracene-z-i6354825707.html

Pražsky groš Jan Lucembursky. TOP STAV ! ! ! (2 600 Kč)
http://aukro.cz/prazsky-gros-jan-lucembursky-top-stav-i6340965306.html
Registrovaný uživatel
Co se tyka docilenych cen tak v prvnim pripade je gros nadprumerne zachovaly, osobne bych za nej tuto cenu ale nedal. Obracene Z je celkem vzacna varianta grose Vaclava II a u tretiho grose je opet nadprumerna zachovalost.
Jinak co se tyka deklarovaneho zajmu o vyborne zachovalosti tak krome vyssi ceny je nutne pocitat s tim, ze prumerna zachovalost grosu jednotlivych panovniku klesa v case, stejne jako postupne klesala kvalita grosu. Tj. sehnat krasneho Vaclava II. je pri vynalozeni vyssi castky jeste celkem realne, u Jana L. to je jeste mozne, u Karla IV. uz skoro nemozne (zalezi co se mysli vybornou zachovalosti). Jinak bych doporucil sledovat i aukce CNS a nehledat jen na aukru...
Moderátor
dost casto se stava, ze se v aukci strhne "slepici" efekt a lidi hazeji i na pomerne bezny kus hlava nehlava aby ho meli a pak se za tyden dva ta sama varianta, klidne i v lepsi kvalite, proda o dost levneji. tomu je vyhodne se vyhnout. strop si stanovit predem a pak to proste nechat byt, nesnazit se vyhrat. pak se clovek nemusi ucastnit vystrelku v radu nekolika tisicu korun.

cil mit od kazdeho panovnika jeden pekny gros je relativne schudny, nekupujte samozrejme lepsi varianty, ktere v dobrem stavu udelaji vyrazne vyssi castky.

vse take zalezi na predstave, co je "vyborna zachovalost". staci se podivat na par aukci a uvidite, jak diametralne rozdilne je zachovalost chapana (hlavne prodejci - ale bohuzel i nekterymi kupujicimi)

pekneho Vaclava II. neni problem sehnat, je jich dost. Urcite to nechce kupovat obracene Z ci maleho lva. Proste obyc Sm2, ktereho vam driv nebo pozdeji nekdo vnuti. to je asi uplne to nejsnazsi na celem seznamu. cena za bezny tak 1000-1500, vic bych doporucoval nedavat a jen cekat.

u Jana Lucemburskeho uz to tak snadne jako u Vaclava II neni, objevuji se uz obcas excentricke razby a dvojrazy, take byvaji zkorodovane a spatne cistene. Ale daji se sehnat (jen pomer horsich a lepsich razeb je uz mene dobry). cena 1000-2000, tam je tezko rici predem.

Karel IV. je tragedie, tam se i nejobycejnejsi varianta v peknem stavu dost preplaci. skoro vsechny grose jsou z laickeho pohledu "osklive". u techto mincich musite hledat to, co je na nich pekne (ne to, co je na nich osklive - tam skoro vzdy najdete vadu na krase). zatimco cena prumernych stavu by nemela prekrocit 2-4 stovky (coz bohuzel obcas prekroci), tak pekna obyc varianta muze klidne udelat vic nez Vaclav II. ale to zas musi byt - tedy ne podle popisku, ale opravdu tak musi vypadat.

u Vaclava IV. je to podobne, ale ty bezne varianty (klasicka XIV) se sehnat daji levne. U te XIV pekny stav prijde tak na tisicovku, o moc vic bych nesel a hlavne bych se vyhybal mene beznym typum, tam bude dost konkurence.

Vladislav II. je v pohode, jen chce chvilku prebirat a pak lehoucce preplatit. Naprosto idealni stav je ale opet vyjimkou. pres tisicovku bych doporucoval u bezne varianty nejit.

v posledni dobe jsem videl pomerne dost peknych grosu Jiriho z Podebrad. po duvodu jsem nepatral, ale pokud clovek nekouka na kazdou stovku, aktualne by se jeste melo zadarit koupit pekny kousek i kolem dvou tisic.

asi bych moc nepocital s Ludvikem v super stavu - tam i horsi stavy jdou 15-20 tisic.

Ferdinand je zase problem, vetsina grosu bude zase celkem oskliva. nedatovane byvaji casteji hezci nez datovane, ceny jsou obecne zbytecne vysoke, pekny kus tam bohuzel asi bude vyzadovat alespon tri tisice.

samozrejme - za dvojnasobek uvedenych cen to sezenete take. zalezi, jak budete spechat.


obecne - problem je i v tom, ze se razilo na cim dal tenci strizek a dochazelo k vydutim a tim i k nekvalitnimu preneseni obrazu z raznice na strizek. takze dobre razeny kus bude spise na strizku s vetsi hmotnosti a mensim prumerem (ovsem nemluvim o orezanych kusech - na to pozor hlavne u Vladislava).

celkove, pokud clovek nespecha, tak je dobre 2-3 mesice sledovat a pak zacit kupovat (samozrejme behem tech 2 mesicu, kdyz zkusite v aukci nejaky rozumny limit, nic nezkazite).

muj nazor na 1-3 aukce nize:

1) cena neni diktovana stavem, urcite neni problem sehnat lepsi, ale zrejme rubni znackou. co se tyce stavu, je spis prumerny, hrany jsou setrele, mince je neodborne vycistena. normalni sm2 v tomto stavu je tak za 1000 a dost.

2) cena je dana obracenym Z, stav je horsi, ale zase je aspon necisteny (resp. nove necisteny). ty zlute obrysy spis napovidaji o dlouhodobem ulozeni v nekvalitnim plastovem albu. nicmene u teto mince priznavam, ze se mi celkem libila a i jsem o jeji koupi premyslel. na obracene Z to neni asi uplne nejhorsi cena, jeji vyse je dana okurkovou sezonou a stavem.

3) toto urcite neni top stav, spis slusny, je to nejstarsi typ, posledni prihozy jsou trosku podezrele, nevim. mince je neodborne vycistena a urcite bude mit nizsi hmotnost, nez by mela mit. misty je patrna strzena vrstva bohata na stribro. zameril bych se na mladsi typy, bezne.

zaver - ani jedna z aukci, co jste prilozil, neni ta, ktere byste se mel ucastnit, pokud chcete udelat opravdu to, co pisete.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
dost casto se stava, ze se v aukci strhne "slepici" efekt a lidi hazeji i na pomerne bezny kus hlava nehlava aby ho meli a pak se za tyden dva ta sama varianta, klidne i v lepsi kvalite, proda o dost levneji. tomu je vyhodne se vyhnout. strop si stanovit predem a pak to proste nechat byt, nesnazit se vyhrat. pak se clovek nemusi ucastnit vystrelku v radu nekolika tisicu korun.

cil mit od kazdeho panovnika jeden pekny gros je relativne schudny, nekupujte samozrejme lepsi varianty, ktere v dobrem stavu udelaji vyrazne vyssi castky.

vse take zalezi na predstave, co je "vyborna zachovalost". staci se podivat na par aukci a uvidite, jak diametralne rozdilne je zachovalost chapana (hlavne prodejci - ale bohuzel i nekterymi kupujicimi)

pekneho Vaclava II. neni problem sehnat, je jich dost. Urcite to nechce kupovat obracene Z ci maleho lva. Proste obyc Sm2, ktereho vam driv nebo pozdeji nekdo vnuti. to je asi uplne to nejsnazsi na celem seznamu. cena za bezny tak 1000-1500, vic bych doporucoval nedavat a jen cekat.

u Jana Lucemburskeho uz to tak snadne jako u Vaclava II neni, objevuji se uz obcas excentricke razby a dvojrazy, take byvaji zkorodovane a spatne cistene. Ale daji se sehnat (jen pomer horsich a lepsich razeb je uz mene dobry). cena 1000-2000, tam je tezko rici predem.

Karel IV. je tragedie, tam se i nejobycejnejsi varianta v peknem stavu dost preplaci. skoro vsechny grose jsou z laickeho pohledu "osklive". u techto mincich musite hledat to, co je na nich pekne (ne to, co je na nich osklive - tam skoro vzdy najdete vadu na krase). zatimco cena prumernych stavu by nemela prekrocit 2-4 stovky (coz bohuzel obcas prekroci), tak pekna obyc varianta muze klidne udelat vic nez Vaclav II. ale to zas musi byt - tedy ne podle popisku, ale opravdu tak musi vypadat.

u Vaclava IV. je to podobne, ale ty bezne varianty (klasicka XIV) se sehnat daji levne. U te XIV pekny stav prijde tak na tisicovku, o moc vic bych nesel a hlavne bych se vyhybal mene beznym typum, tam bude dost konkurence.

Vladislav II. je v pohode, jen chce chvilku prebirat a pak lehoucce preplatit. Naprosto idealni stav je ale opet vyjimkou. pres tisicovku bych doporucoval u bezne varianty nejit.

v posledni dobe jsem videl pomerne dost peknych grosu Jiriho z Podebrad. po duvodu jsem nepatral, ale pokud clovek nekouka na kazdou stovku, aktualne by se jeste melo zadarit koupit pekny kousek i kolem dvou tisic.

asi bych moc nepocital s Ludvikem v super stavu - tam i horsi stavy jdou 15-20 tisic.

Ferdinand je zase problem, vetsina grosu bude zase celkem oskliva. nedatovane byvaji casteji hezci nez datovane, ceny jsou obecne zbytecne vysoke, pekny kus tam bohuzel asi bude vyzadovat alespon tri tisice.

samozrejme - za dvojnasobek uvedenych cen to sezenete take. zalezi, jak budete spechat.


obecne - problem je i v tom, ze se razilo na cim dal tenci strizek a dochazelo k vydutim a tim i k nekvalitnimu preneseni obrazu z raznice na strizek. takze dobre razeny kus bude spise na strizku s vetsi hmotnosti a mensim prumerem (ovsem nemluvim o orezanych kusech - na to pozor hlavne u Vladislava).

celkove, pokud clovek nespecha, tak je dobre 2-3 mesice sledovat a pak zacit kupovat (samozrejme behem tech 2 mesicu, kdyz zkusite v aukci nejaky rozumny limit, nic nezkazite).

muj nazor na 1-3 aukce nize:

1) cena neni diktovana stavem, urcite neni problem sehnat lepsi, ale zrejme rubni znackou. co se tyce stavu, je spis prumerny, hrany jsou setrele, mince je neodborne vycistena. normalni sm2 v tomto stavu je tak za 1000 a dost.

2) cena je dana obracenym Z, stav je horsi, ale zase je aspon necisteny (resp. nove necisteny). ty zlute obrysy spis napovidaji o dlouhodobem ulozeni v nekvalitnim plastovem albu. nicmene u teto mince priznavam, ze se mi celkem libila a i jsem o jeji koupi premyslel. na obracene Z to neni asi uplne nejhorsi cena, jeji vyse je dana okurkovou sezonou a stavem.

3) toto urcite neni top stav, spis slusny, je to nejstarsi typ, posledni prihozy jsou trosku podezrele, nevim. mince je neodborne vycistena a urcite bude mit nizsi hmotnost, nez by mela mit. misty je patrna strzena vrstva bohata na stribro. zameril bych se na mladsi typy, bezne.

zaver - ani jedna z aukci, co jste prilozil, neni ta, ktere byste se mel ucastnit, pokud chcete udelat opravdu to, co pisete.

su zvědavý na to až budeš někdy pouštět svoje PG jestli pak budeš spokojený s takovýma cenama při prodeji jaké tady uvádíš. :lol:
Moderátor
ale to jsem prece nikde netvrdil. byl bych blazen, kdybych tvrdil, ze bych nebyl rad, kdyby se veci, co bych byl nucen prodat, prodaly za dobre ceny.

ale na strane druhe - i pres to, ze se snazim nekupovat za draho, dve ze tri veci, co jsem v poslednich par letech prodaval (protoze jsem si sehnal lepsi), sly stejne par stovek do minusu. takze si nedelam iluze o tom, ze mince jsou obecne tak dobra investice, jak se nekdy lidem uspesne podsouva (a ani je tak neberu - mince rozhodne nekupuju s tim, ze na nich budu chtit v budoucnu vydelat).

co tvrdim ja je, ze kdybych mel 10x naprosto identickou luxusni minci, rekneme gros Vaclava II. a poustel ji napr. na aukru behem 2-3 mesicu, tak za chvili v pohode nasytim (kratkodobe) trh a zatimco za prvni utrzim klidne treba az 4000,-, za druhou uz dostanu 3800,- za dalsi 3500,- a pak se to zacne propadat a skoncim bez obtizi na 2000,- ci 1500,-. Je to dnes videt napr. na nekterych denarech apod. Co ja rikam je, ze nebudu kupovat tu za 4T, ani tu za 3T, ale pockam si na tu 2T nebo i min a nebo ji radeji mit nemusim. Podobne v aukci, staci, aby se seslo vic srovnatelnych kusu a da se koupit za hubicku. to uz je kazdeho vec, jak dlouho pocka nez koupi.
Moderátor
Ventu: Asi se pokouším o to samé, co Ty. To, co napsal Oli, platí.

Sice velkou plechařinu nesbírám, ale taky chci mít průřez panovníky. Pražský groše sháním asi dva roky, a za tu dobu mám celkem tři groše!!! Je pravda, můžu zbytečně vyhodit spoustu peněz za super stavy, ale proč? Když má člověk trpělivost, tak se daj pěkné věci sehnat relativně levně. Prostě, je lepší si počkat.

Každá mince čeká na svého sběratele. Pouze ten sběratel je, ke své škodě, většinou hoodně netrpělivej.

Václava II. a Jana Lucemburskýho seženeš celkem snadno. Karel je spíš o tom, co Tě osloví, ale rozhodně to nebude v super zachovalosti. Vladislavů je spousta, ale za ty dva roky jsem nenarazil na takovýho, kterej by se mi líbil. Takže čekám dál. Do důchodu daleko, takže on se časem najde. :lol:

Vašek IV. bude vždy spíš plech, než mince. Atd. atd...

Otázka zní. Musíš je mít letos, nebo za rok, nebo 10 let???

Když se na ně za deset let podíváš. Co Ti udělá větší radost? To, žes je dal do kupy rychle, nebos na ně pár let čekal??? Sběratelství je o radosti (alespoň pro mně). Když si počkáš, štěstí se unaví a sedne i na ... . Pak se dostaneš i na ty částky, o kterých mluví Oli.
Registrovaný uživatel
Výborným stavem jsem myslel stav, který ve sbírce nebude dělat ostudu. Ideální by bylo, kdyby taková sbírka byla do budoucna prodejná. Otázkou je, zda se, třeba za deset let, budou mince ještě sbírat (vzhledem k tomu jaké množství transakcí se dnes provádí bezhotovostně).

Na nákup nespěchám, nechci se přehazovat s lidmi, kteří mají tlustou peněženku. Nakonec to vypadá, že Aukro je jedno z nejhorších míst, kde pražské groše kupovat. Pokud se tam průměrně zachovalé groše prodávají za nadprůměrné ceny nemá moc smysl se tam něco snažit kupovat.

Padl tady názor, že je možné groše kupovat na sběratelských burzách. Tyto burzy jsou pouze pro členy ČNS nebo se tam jako nečlen mohu dostat? Existuje nějaký soupis kdy a kde se takové burzy konají?
Moderátor
ano, aukro neni uplne idealni (vetsinou predrazene a osklive, ale obcas se tam najde i pekna vec). pro cleny CNS jsou spis aukce - o tech bude muset napsat nekdo jiny, ja se jich moc neucastnim. burzy jsou co vim pro vsechny, moje zkusenosti z poslednich let jsou ale odpovidajici situaci na aukru (tj. vetsinou predrazene sroty). driv to bylo lepsi. doporucim spis navazat kontakt s lidmi, co sbiraji a mimo aktivniho hledani cekat i na nabidky.
Registrovaný uživatel
Ceny jsou od NIC do půl milionu. :roll: :twisted: :twisted:
Registrovaný uživatel
Sam jsem osobne na aukci CNS jeste nebyl, ale pokud jsem spravne informovan drazit mohou pouze clenove. Vstup by mel byt povolem clenum CNS ci jako doprovod clena. Do jako miry se toto pravidlo uplatnuje v praxi netusim. Nemel by ale byt problem nekoho pozadat ci se stat clenem CNS...
Registrovaný uživatel
V sobotu bude velká burza všeho možného starého v Chotusicích u Čáslavi. Pár stovek pražských grošů tam na prodej bude. Jezdí tam prodávat zkušení numismatici i různí starožitníci. Chce to dobrou lupu a budete mít na celé dopoledne o zábavu postaráno.
Pustí tam každého zaplatí vstupné.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Ventu napsal
Ideální by bylo, kdyby taková sbírka byla do budoucna prodejná. Otázkou je, zda se, třeba za deset let, budou mince ještě sbírat (vzhledem k tomu jaké množství transakcí se dnes provádí bezhotovostně).


Tohle je přece koníček, záliba, srdcová záležitost... staré mince se budou sbírat stále,...
Registrovaný uživatel
Neni mi uplne jasne jaky vliv by mela mit metoda platby na sbirani stredovekych minci. Maximalne si mezi sebou budou sberatele platit za transakce kartou:)...
Registrovaný uživatel
Ono Ventu nakonec stejně zjistíš že ti navzdory příspěvkům výše nic jiného nezbyde,než sledovat evropské,či alespon tuzemské aukce,a o minci o kterou budeš mít zájem prostě svést"boj".
Občas neškodí projet i aukro,vyskytne se zde čas od času i pěkný a vzácný kus,který občas i unikne širší pozornosti..ale to už se z větší části netýká grošového období..
V případě nákupů na aukru už by ale bylo žádoucí aby se dotyčný v numismatice kapku orientoval,a o mincích něco věděl.

Čekat že ti někdo nabídne na burzách či aukcích ČNS výbornou zachovalost za babku......nejsem sice členem už dlouhou řadu let,ale mám takové nějaké neblahé tušení,že než se tak stane,budeš mít delší vousy než člen ZZ Top...
Takže..good luck!
Registrovaný uživatel
Pro Lopez1506:
Tvoje odpověď se dá v současném sběratelství považovat za definici.
Registrovaný uživatel
Ivánku, kamaráde, za dvě flaše borovičky! :D :P :twisted: :twisted:
xjert01 napsal
Neni mi uplne jasne jaky vliv by mela mit metoda platby na sbirani stredovekych minci. Maximalne si mezi sebou budou sberatele platit za transakce kartou:)...
Registrovaný uživatel
Tak Ventu,ted si můžeš to obrácené"Z"koupit u renomované slovenské společnosti :D
Volačka 300 eur..
Tady už bude snad vše v pořádku...zde je zachovalost About EF/About EF ...

Foto pro srovnání z mé aukce na Aukru+foto z nadcházející aukce Macho a Chlapovič..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Šel nedávno z Allegra..
Registrovaný uživatel
Asi podobný..
Registrovaný uživatel
Kolik ti hodil na aukru? kdyz oni maji volacku 300e? Je to jeden a tentyz predpokladam.
Registrovaný uživatel
Nevěděl by někdo o něčem, kde by bylo možné dohledat proměnlivost ryzosti ražeb grošové měny nebo samotných pražských grošů mezi jednotlivými českými králi grošového období?
Registrovaný uživatel
Nejsem sběratel grošů. Dle mého:
http://www.kosmas.cz/knihy/100778/od-prazskeho-grose-ke-korune-ceske/

Popis, tabulky atd..
Sběratelé doporučí určitě další literaturu.
Registrovaný uživatel
Zkus se podivat na stribrnak.cz- pokud ta stranka jeste funguje. Alespon strucne tam neco takoveho popsano myslim bylo...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Ceny pražský grošů jednotivých panovníků

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1