Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Černotisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Černotisky

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kolegové, rád bych si ujasnil problematiku černotisků našich bankovek. Osobně mám tyto tisky:

Petr Brandl (500/1942)
Petr Parléř (1000/1942)
Sv. Václav (5000/1944)
republika s čapkou (100/1945)
Jan Žižka (25/1958, 1961)

a vím, že existují
líc a rub 100/1931 s natištěnými podpisy
líc a rub 1000/1931 s natištěnými podpisy + Palacký bez podpisů
republika bez čapky (50/1940)
líc a rub 5000/1945 (Smetana a Národní divadlo)
dívčí hlava (20/1949)

a nějaké hnědotisky - asi něco z protektorátu a 1000/1919, líc.
Existuje něco dalšího? Předpokládám, že všechno vydávala ČNS PPP - nebo bylo něco z toho inciativa autorů? Ve starých Notafiliích (mám čísla 1-20+22) jsem našel informaci, že Petr Parléř je z roku 1980 a hlava dívky z 20/1949 byl dárek těm členům ČNS, kteří přispěli na (už nevím co a nemůžu to znova najít).
Dále - rád od nějakého dobrodince odkoupím cokoliv ze druhé skupiny mimo Palackého bez podpisů (za běžně dosahované ceny - Aurea 2010 byl v tomto směru naprostý úlet).
Registrovaný uživatel
měl jsem dříve ve sbírce 1000/1934 obě strany(jednostranné) na tenkém křídovém papíře

Dále existují modrotisky rytin na papíře typ po roce 1970(hvězda list)
-100K/1940 (Rv)
-100Kčs 1989 (Rv)
- nepoužitá rytina z 30.let
Tyto 3 byly tištěny dohromady jako A4 a používány prý jako propagace STC
Registrovaný uživatel
Není sice z bankovky, ale z PF, které používala STC a je pěkný ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://aukro.sk/item1332678815-cernotlac-50-korun-z-protektoratu.html
Registrovaný uživatel
Brett, díky za info. Nicméně, v tak levném obchodě jako je Klim jsem nedávno koupil republiku s čapkou za 350Kč. Navíc, tohle
http://aukro.cz/item1323089688_cernotisk_mlade_republiky_50_k_b_34.html
mi uniklo o fous. Z tohoto pohledu je ta slovenská nabídka extrémně předražená. Ale každopádně díky.
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Brett, díky za info. Nicméně, v tak levném obchodě jako je Klim jsem nedávno koupil republiku s čapkou za 350Kč. Navíc, tohle
http://aukro.cz/item1323089688_cernotisk_mlade_republiky_50_k_b_34.html
mi uniklo o fous. Z tohoto pohledu je ta slovenská nabídka extrémně předražená. Ale každopádně díky.

Mysleli ste v "levném" 8)
Registrovaný uživatel
:mrgreen: No, zvažoval jsem, jestli to mám dát do uvozovek, ale pak jsem si říkal, že tomu bude každý rozumnět i bez nich... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Ahoj Majkl. Tu máš link na aukcie jedného predajcu. Je to nováčik na aukre (žiaden nákup ani predaj), ale snáď je jeho ponuka v poriadku. Ja neviem posúdiť ceny, lebo tieto veci až tak nesledujem a nemám ani aukro archív, čo sa týka čiernotiskov.
http://aukro.cz/show_user_auctions.php?uid=20170854&gr_id=8477
Registrovaný uživatel
Brett, děkuju, o těch aukcích vím a sleduju je. Něco je v relaci, něco je dražší než obvykle (a něco mám). Rozmýšlím, jestli vzít nebo ne. Uvidíme za 2 dny - můžeš sledovat, jak to dopadlo. Roli hraje moje nedávná zkušenost s jedním nováčkem: kupoval jsem něco v Nku, přesně popsal, jak to má dotyčný zabalit ... a přišlo to v běžné obálce mezi přeloženými 4 listy papíru. Záhadným řízením osudu se to nepoškodilo...
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Kolegové, rád bych si ujasnil problematiku černotisků našich bankovek. Osobně mám tyto tisky:

Petr Brandl (500/1942)
Petr Parléř (1000/1942)
Sv. Václav (5000/1944)
republika s čapkou (100/1945)
Jan Žižka (25/1958, 1961)

a vím, že existují
líc a rub 100/1931 s natištěnými podpisy
líc a rub 1000/1931 s natištěnými podpisy + Palacký bez podpisů
republika bez čapky (50/1940)
líc a rub 5000/1945 (Smetana a Národní divadlo)
dívčí hlava (20/1949)

a nějaké hnědotisky - asi něco z protektorátu a 1000/1919, líc.
Existuje něco dalšího? Předpokládám, že všechno vydávala ČNS PPP - nebo bylo něco z toho inciativa autorů? Ve starých Notafiliích (mám čísla 1-20+22) jsem našel informaci, že Petr Parléř je z roku 1980 a hlava dívky z 20/1949 byl dárek těm členům ČNS, kteří přispěli na (už nevím co a nemůžu to znova najít).
Dále - rád od nějakého dobrodince odkoupím cokoliv ze druhé skupiny mimo Palackého bez podpisů (za běžně dosahované ceny - Aurea 2010 byl v tomto směru naprostý úlet).


Dobrý deň.
V nedávnej dobe som uvažoval aj ja nad zbieraním týchto kusov, ale aurea mi dala studenú sprchu, tak som sa do toho zatiaľ nepustil. Ale som rád, že sa niekto priznal a venuje tomu čas. Ak sa Vám podarí dať dokopy peknú zbierku černo-hnedo- modro tiskov, veľmi rád by som si ju prezrel, aj formou skenou. Určite to bude zaujímavá prehliadka. Tak držím palce. 8)
Registrovaný uživatel
Na Aurei to vykoupil nějaký šílenec za obludné částky. Skoro to vypadalo, jako by vyhrál ve Sportce a nevěděl, co s tím. Některé z těch černotisků jsou docela běžné, ale je pravda, že jsou mezi nimi kousky, které se dost blbě shání. Uvidíme, co z toho mého sbírání vyleze - zatím je to nápad v plenkách.
Registrovaný uživatel
Při drobné inventuře toho, na co jsem se chtěl tady na fóru ptát, jsem zjistil, že jsem zapomněl dát odkaz na ten přehled černotisků, který chtěl Miciko.
http://www.securityprinting.org/jj/grafika/stc/index_stc_cz.htm
(vyplatí se klikat na odkaz Detail)
Moderátor
včera jsem si půjčil brožurku o černotiscích a pak shodou okolností čtu ve Sdělení KSPP z roku 1975 tuto zajímavůstku. Jsem měl celou dobu za to, že se všechny černotisky členům PPP běžně prodávali. Minimálně ty výroční byly tedy alespoň zprvu neprodejné.

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 24. 3. 2014, 9:52. »
Registrovaný uživatel
Předpokládám, že brožurku "Černotisky, pamětní listy a příležitostné tisky" už asi všichni zaregistrovali. Musím pochválit autory za velmi kvalitní publikaci, která potěšila o to víc, že byla (minimálně pro mně) úplně nečekaná.

V této souvislosti dva zajímavé citáty:
Čížek a kol., str. 5 napsal
Černotisky 100 Kč 1931 a 1000 Kč 1934 vytiskla STC, použila k tomu desku do rotačního hlubotiskového stroje, kerá byla vyrobena pro tisk pamětní brožury STC k jejímu 40. výročí.

Čížek a kol., str. 2 napsal
... použít tehdy v SBČS běžného papíru, tedy zbytků, na němž byly tištěny 1000 Kč/1934...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Černotisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1