Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Vykupminci.cz
Numisargo

Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 109 110 111 112 113 114 115 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Je možne,že jsi kutilsky vytvářeli raznici na měkčí kovy.
Bez průzkumu,mista je to jen polemizace.

Hm, kdo ví. Taky nevíme, jak moc je ta hmota pevná, ty rozměry, je to jen hádání na dálku :-) Rozhodně to tu nevyřešíme, jen jsem chtěla vědět, jestli se někdo s něčím podobným už nesetkal.
Moderátor
Možná, pokus o padělání, gramotnost běžné populace v Te době byla hodně nízka, tak se pokoušeli o padělání mincí a logicky s našeho pohledu nerealne, z pohledu dobového padělate možná skvělý nápad,dokud ho nevyzkoušeli :?
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Možná, pokus o padělání, gramotnost běžné populace v Te době byla hodně nízka, tak se pokoušeli o padělání mincí a logicky s našeho pohledu nerealne, z pohledu dobového padělate možná skvělý nápad,dokud ho nevyzkoušeli :?

Padělání mě právě taky napadlo, sice vím, že naprostá většina falz byly ražby, ale najde se i nějaký odlitek...
Registrovaný uživatel
Skoda tak snad nekdy treba v muzeu to potkam :-) , typoval jsem hrbitovni. Mimochodem na konci Tylovky je byvala mincovna Sliku, coz dozajiste vite (souvislost v tom samozrejme nevidim) . Taky mi napadla spekulace ze to mohlo byt po penezokazci. Ale buh vi. Bude tedy alespon publikovan clanek?
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Skoda tak snad nekdy treba v muzeu to potkam :-) , typoval jsem hrbitovni. Mimochodem na konci Tylovky je byvala mincovna Sliku, coz dozajiste vite (souvislost v tom samozrejme nevidim) . Taky mi napadla spekulace ze to mohlo byt po penezokazci. Ale buh vi. Bude tedy alespon publikovan clanek?

O mincovně vím, samozřejmě mě napadla jako první, ale ta je o mnoho mladší a nevím o tom, že by tam před ní fungovala jiná, ještě k tomu už ve 14. století :-) Článek bude publikován na podzim: Zelenka, A. 2018 (v tisku): Planá, okr. Tachov – Tylova ulice (k otázce datace městského opevnění). In: K. Sklenář (red.), Archeologické výzkumy v Čechách 2017, Zprávy České archeologické společnosti – Supplément
Moderátor
EHCB napsal
barbar napsal
Možná, pokus o padělání, gramotnost běžné populace v Te době byla hodně nízka, tak se pokoušeli o padělání mincí a logicky s našeho pohledu nerealne, z pohledu dobového padělate možná skvělý nápad,dokud ho nevyzkoušeli :?

Padělání mě právě taky napadlo, sice vím, že naprostá většina falz byly ražby, ale najde se i nějaký odlitek...


Nemohl jsem reagovat dříve.
Měl jsem na mysli, možný nevydařený pokus o padělání.......,ale čert ví co vůbec byl pravý úmysl. :)
Moderátor
Možná......... pánové se jedná o pečeť,teď mě to napadlo.Par jsme jich už našli,ale s kovů.
Ale od archeologů jsem slyšel,o výskytu s různých materiálů........ ;) Nevím,ale voní mi to nejvíce :)
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Možná......... pánové se jedná o pečeť,teď mě to napadlo.Par jsme jich už našli,ale s kovů.
Ale od archeologů jsem slyšel,o výskytu s různých materiálů........ ;) Nevím,ale voní mi to nejvíce :)

Pečeť? S obrazem platné oběžné mince? Tedy pokud opravdu platí ta dobová vrstva... Můžu poprosit analogie? Děkuju
Moderátor
EHCB napsal
barbar napsal
Možná......... pánové se jedná o pečeť,teď mě to napadlo.Par jsme jich už našli,ale s kovů.
Ale od archeologů jsem slyšel,o výskytu s různých materiálů........ ;) Nevím,ale voní mi to nejvíce :)

Pečeť? S obrazem platné oběžné mince? Tedy pokud opravdu platí ta dobová vrstva... Můžu poprosit analogie? Děkuju

Pokud je poblíž mincovna jak tvrdí otravný komár, mohly se mince nějak v bednách převážet a bedny pečetit,nebo pečeť mincmistra,..... možná zachazim daleko s nepodloženými úvahy,ale o to víc pátrat.
Registrovaný uživatel
barbar napsal
EHCB napsal
barbar napsal
Možná......... pánové se jedná o pečeť,teď mě to napadlo.Par jsme jich už našli,ale s kovů.
Ale od archeologů jsem slyšel,o výskytu s různých materiálů........ ;) Nevím,ale voní mi to nejvíce :)

Pečeť? S obrazem platné oběžné mince? Tedy pokud opravdu platí ta dobová vrstva... Můžu poprosit analogie? Děkuju

Pokud je poblíž mincovna jak tvrdí otravný komár, mohly se mince nějak v bednách převážet a bedny pečetit,nebo pečeť mincmistra,..... možná zachazim daleko s nepodloženými úvahy,ale o to víc pátrat.

Ta mincovna vznikla až v polovině 17. století, to nebude ono. Jako pečeť se mi to nezdá, kromě toho pečetě jako takové byly z vosku, pečetidlo mohlo být z jiného materiálu, jak píšete, ale to by bylo zase negativní...
Registrovaný uživatel
On tady jenom tak spíš trolluje, tak ho neberte vážně. Zajímavé by byly názory členů pobočky pražské groše, Kacura, Olivera, Gregyho nebo Ing. Videmana a dalších, kteří ví o čem mluví...
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
On tady jenom tak spíš trolluje, tak ho neberte vážně. Zajímavé by byly názory členů pobočky pražské groše, Kacura, Olivera, Gregyho nebo Ing. Videmana a dalších, kteří ví o čem mluví...

Aha, tak to jo. Jsem v téhle sekci prvně, neznám osazenstvo :-) díky!
Moderátor
petr1596 napsal
On tady jenom tak spíš trolluje, tak ho neberte vážně. Zajímavé by byly názory členů pobočky pražské groše, Kacura, Olivera, Gregyho nebo Ing. Videmana a dalších, kteří ví o čem mluví...


O mincovně v blízkosti nálezu, nevím nic.
O archeo artefaktech, pravděpodobně víc než kdokoliv jiný tady,
O numismatice něco vím Petře a dej si pozor aby toho nebylo víc,než si myslíš. Ikdyž zrovna tahle část není můj záběr .
A urážet mě nemusíš, pokud se ti jedná o určitou osobu, je mi líto situace která bohužel nastala.
A nerad bych se zase pouštěl do nějakých konfliktu.
Moderátor
EHCB napsal
petr1596 napsal
On tady jenom tak spíš trolluje, tak ho neberte vážně. Zajímavé by byly názory členů pobočky pražské groše, Kacura, Olivera, Gregyho nebo Ing. Videmana a dalších, kteří ví o čem mluví...

Aha, tak to jo. Jsem v téhle sekci prvně, neznám osazenstvo :-) díky!


Omlouvám se,za situaci.Jsou tady takoví různi neustáli tvz.pokušitele a provokateři co nechápou situaci co se před nedávnem bohužel odehrála.
ale určitě souhlasím a jsem taky pro názory těchto pánů.
Pražské groše jsou opravdu mimo mne,ale osobně mě to docela zajímá.
Moderátor
pokud na to vznika clanek, jak bylo avizovano, predpokladam, ze se toho ujal(i) odbornik(ci), kteri si s tim poradi i bez ochytrovani se na tomto foru a spis by bylo myslim na miste pockat, s cim prijdou nez jim vlastne vykradat clanek.

pokud - coz ale nepredpokladam - bude zpracovani clanku ledabyle a nedostatecne, tak pak bude na miste se pustit do dalsich diskusi a teorii. nicmene souhlasim s tim, ze pokud nejsou k dispozici jasne nalezove udaje (coz snad ale budou), tak to budou vzdy jen pouhe dohady.

potiz je, pokud to ma v rukach uz muzeum, tak diky prebubrele administrative a pravidlum je pro nektera (skoro vsechna) muzea temer neresitelny problem takovy vzorek dopravit nekam na analyzu (a je jedno, jestli je to zlata mince nebo zatka od piva). to ale neni nas problem.

urcite by stalo za to provest materialove analyzy, zjistit co to je (sadra, hlina atp., palene, nepalene, odpovidajici predpokladane dobe atd.), co je tam za rezidua (jsou viditelna, ale odpoved jsem nedostal, pokud jsem ji v zaplave tech zprav zde neprehledl). dale by melo jit pomerne snadno zjistit, zda se divame na vysledek dvojiho otisku mince nebo primo otisk raznice atp. nic z toho ale toto forum nevyresi. urcite ne s temi fotkami v nedostatecnem rozliseni, kde je videt prave tolik, aby neslo rict, ze neni videt nic.

stran tech poharu, pokud vim, objevuji se tak od 16. stoleti, ale je mozne, ze uz drive, zde je napr. mnohem pozdejsi jako ukazka, jak to vypada. jedna se ale o prave mince destruktivnim zpusobem uchycene na povrchu (nikoliv o odlitky ci neco podobneho): https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1112&lot=1028 tudiz pocitam, ze to asi moc nepomuze.

co si vybavuji dal je, ze se platne mince (opet ale v pozdejsi dobe) obtiskly do nejakeho tenciho plechu jako ukazka, jak ma treba vypadat nove zavadena mince. nejaky keramicky "odrazek" by v pohode mohl splnit tuto funkci, i kdyz nepredpokladam, ze se tak delo. navic by moc nemelo smysl mit dve vyobrazeni vedle sebe.

asi bych spis intuitivne veril snaham ci pokusum o nejakou nekalou cinnost s tim, ze dotycny mohl byt treba pomerne nezkuseny (a nebo to byl naopak nejaky inovator) a premyslel a zkousel, co by slo.

no, nechme se prekvapit, kdyz to jde do tisku, tak se snad brzo dockame ;)
Registrovaný uživatel
pri renovatio monetae měly být nové mince po nominálu přitlučeny na prkénko a vystaveny po určitou dobu na veřejném místě - tržišti. Bohužel si nemůžu upamatovat na zdroj
Registrovaný uživatel
snad Pošvář, J. (1957): Nálezy mincí a renovatio monetae, Numismatický sborník, III., p. 143 - 155., Praha.
Moderátor
Když se na obě fotky podívám pořádně, přijde mi to, že to je opravdu pokus o vytvoření formy. I když je na první fotce otisk mince vystouplý, na vedlejším kusu (který bohužel není více vidět) je prohlubeň a pozůstatek hmoty. Také na druhé fotce mi přijde, že tam jsou prohlubně.

Proto si myslím, že se na každé fotce ve skutečnosti jedná o dva předměty. A sice nástroj na výrobu (destička s prohlubněmi) a vlastní výrobek (otisk mince). I když se pravděpodobně jedná o stejný materiál, myslím si, že hmota otisku mince byla přidána až dodatečně. Prostě falzátor zkoušel používat to, s čím byl zvyklý pracovat. Možná původní destička byla částečně vypálená, aby sloužila jako forma bez obrazu.

Myslím si, že se ještě nejedná o finální výrobu falza, ale teprve zkoušku proveditelnosti konkrétního záměru. Zde se zkoušela zatím jen ražba jedné strany. Tedy ještě ne finální mince. Předpokládám, že do připravené prohlubně o velikosti pražského groše vmáčkli hlínu a pak do ní otiskli připravené razidlo, aby si ověřili výsledný obraz falšované mince.

Následujícím krokem by pravděpodobně bylo nalít do prohlubní roztavený kov a otisknout do něj razidlo. K tomuto kroku, jako pravděpodobně i k otisku druhé strany již nedošlo.

Shodou náhod a možná díky požáru pak došlo k vytvrzení vlastního obrazu mince tak, že se jeví, jako nedílná součást destičky.

Tolik asi má za vlasy přitažená teorie. :lol:
Moderátor
barbar napsal
Možná......... pánové se jedná o pečeť,teď mě to napadlo.Par jsme jich už našli,ale s kovů.
Ale od archeologů jsem slyšel,o výskytu s různých materiálů........ ;) Nevím,ale voní mi to nejvíce :)


Velka chyba teď to čtu a nedorozumění,napsal jsem pečeť, místo pečetidlo, svůj mobil s predikcí zahodim.

Omlouvám se znovu vztupuji a narušují vaší diskuzi.Petře.
Moderátor
Zde je příklad erbu
https://dalsimoravak.wordpress.com/2012/01/19/pocatky-erbu-moravy/

Zkusím dohledat více
Moderátor
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pecetidla_post_-422361

Nevím jestli vám to pomůže,jen pro info pečetidla jsou vnitřní a vnější.
Dokonce jsou publikace,jsou keramické, kovové ,dřevo.
Moderátor
Nevím vic konkretniho jsem nenašel, všechno verze nami uvedené jsou možne a další možná přibudou, zajímal by mě celkový tvar, že všech úhlů.

Všem zarputilym, se omlouvám za přílišný rozvoj mych myšlenek či názoru,chcete li na toto téma.
Děkuji
Registrovaný uživatel
Myslim, že s falšováním mincí to nemá nic společného. Počkejme na článek nebo vice informací
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Mně to na formu k odlévání v žádném případě nepřijde. Taková forma by musela mít hlavně uvnitř vytvořený obraz mince, ne na povrchu. Navíc by tam musel být nátokový systém. Mám k dispozici fotky ve velkém rozlišení a ani podle nich to na formu nepasuje.

Na jedné z těch fotek je celý ten obraz vystouplý z okolní plochy, to by se klasickou ražbou dalo těžko udělat. Kdybych razidlem vybil do hlíny obraz, byly by hladké plochy na razidle zahloubené a písmo, perlovec i koruna by byly vystouplé. To co vidím na fotkách by mohlo vzniknout buď snížením okolní plochy kolem obtisku tak, aby mi zbyl vystouplý relief jakoby mince, nebo kdybych v ploše té desky nechal vystouplé kolečko průměru mince a do něj vybyl raznicí obraz mince.

Je záhodno zde zhodnotit, že písmo opisu té licní strany má tvar liter na PG Jana Lucemburského. Koruna na líci je nečitelná, rubní strana na fotkách není. Podle písma se to shoduje s origo groši JL. Měřítko chybí, takže není zjevné, zda to má rozměry PG. Určit, o který typ se jedná je problematické, nejde pořádně vidět rozdělovací znaménka. Za jménem panovníka je na jednom z těch otisků zřetelná plná tečka, za DEI to na jednom otisku vypadá jako křížek, nebo spíše trojlístek, který je u druhého otisku trochu vidět i za REX. To by odpovídalo typu Cast. 30, který Honza uvádí za nejistý, respektive 32/33, kde není jisté, zda je tam tečka nebo kroužek.

Na otázku proč by to někdo dělal neumím odpovědět. Kdyby se to našlo v Kutné Hoře, tak by se mohlo spekulovat o tom, že si v mincovně někdo něco zkoušel. K dalším hypotézám je málo informací. Jak napsal Oliver, až článek vyjde a dozvíme se další informace, můžeme diskutovat dál. Každopádně je to jistě zajímavost.
Moderátor
Pánové ještě mě napadlo, s jistou nadsázkou něco jako středověké razítko, předmět pro označování něčeho.
Podrobnější popis uživatela Kacuro,mě k teto trochu šilene teorii,nějak zavedl.

Možná se objeví i názor staniho,ten vždy nějak překvapí. :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 109 110 111 112 113 114 115 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1