Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Vykupminci.cz
Numisargo

Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 110 111 112 113 114 115 >

Autor Příspěvek
Moderátor
kacuro napsal
Mně to na formu k odlévání v žádném případě nepřijde. Taková forma by musela mít hlavně uvnitř vytvořený obraz mince, ne na povrchu. Navíc by tam musel být nátokový systém. Mám k dispozici fotky ve velkém rozlišení a ani podle nich to na formu nepasuje.

Na jedné z těch fotek je celý ten obraz vystouplý z okolní plochy, to by se klasickou ražbou dalo těžko udělat. Kdybych razidlem vybil do hlíny obraz, byly by hladké plochy na razidle zahloubené a písmo, perlovec i koruna by byly vystouplé. To co vidím na fotkách by mohlo vzniknout buď snížením okolní plochy kolem obtisku tak, aby mi zbyl vystouplý relief jakoby mince, nebo kdybych v ploše té desky nechal vystouplé kolečko průměru mince a do něj vybyl raznicí obraz mince.

A nemohlo to vzniknout tak, že do formy byla zatlačena mince (pr. groš JL) mírně pod úroveň okolní plochy a poté vyjmuta. Potom byla forma vyplněna hmotou do určené výšky nad plochu formy a vypálena. Po vyjmutí z formy (případně po rozbití formy) by tak vznikl kus s vystouplým obrazem pr. groše.
Moderátor
Ještě bych uvedl že účel výroby se mi zdá spíše dekorativní, dlaždice nebo něco podobného. Škoda že nejsou bližší údaje o rozměrech.
Registrovaný uživatel
Kučera: to by stejně nedávalo smysl. Při odlévání mincí je nutné vytvořit vnitřní negativní plastický obraz předmětu, který chci odlévat. K tomu potřebuji dvě desky, do nichž vytvořím otisk každé strany. Pak musím vytvořit nátokovou soustavu, kudy budu nalévat roztavený kov. Desky dám k sobě, zaaretuji proti posunu a můžu začít odlévat. Tady je ale plastika mince z vnější strany, tudíž to nemohla být forma.

Zabýval jsem se odléváním do ztracené formy i klasické formy při své studii o držadlech ocílky. Byl jsem tenkrát i u člověka, který odlévání provádí, delá např. i repliky archeologických nálezů pro výstavní účely. Nechal jsem si od něj vysvětlit a ukázat, jak příprava formy a její použití probíhá. Toto tomu neodpovídá.

Jinak jsem včera zapomněl napsat, že na jednom tom otisku je patrný i dvojráz, takže pořád to vypadá na jakousi "ražbu" do hlíny.
Moderátor
Ale já neuvažoval o formě pro odlévání mince ale o výrobě např. dlaždice. Asi jsem to nevhodně popsal, uvedu příklad jak bych si v dnešní době vyrobil sádrový odlitek.
Rámeček jednotné výšky vyplním po okraj plastelinou, plochu podle okrajů rámečku uhladím. Do této uhlazené plochy vtlačím minci a opět ji vyjmu. Vznikne tak negativní otisk. Mírně vytlačený obvod kolem otisku mince uhladím opět do roviny. Poté přiložím další rámeček o výšce budoucího sádrového odlitku na plastelinovou formu, polohu zafixuji a zaliji ho sádrou. Vznikne tak objekt obdobného vzhledu jako artefakt který zde řešíme.
Popsal jsem pouze možný princip výroby, použité materiály pro formu i výrobek byly odlišné, odlišný mohl být i výrobní postup s ohledem na tehdy použité materiály.
Registrovaný uživatel
Ve stredoveku vypadaly kachle uplne jinak, nemyslim, ze by se jednalo o tento typ artefaktu.
Moderátor
Naše pobočka pro Vás připravila na adrese:

http://www.cnspg.cz/databaze/nalezy.php

Databázi nálezů.

Jedná se o převedení nálezů v Čechách, Moravě a Slezsku do datově strukturované podoby.

V současnosti je možné prohledávat čísla začínající CZ1, které obsahují první díl - Antika. Zde zatím jen popisky nálezů bez evidence mincí (ta by mohla být k dispozici na přelomu leden/únor).

Čísla začínající CZ2 obsahují druhý díl - Denárovou a grošovou dobu. Zde jsou již zpracovány jednotlivé nálezy i podle mincí.

Pokud potřebujete spíš vyhledat nálezy podle konkrétních mincí, můžete využít i tuto stránku:

http://www.cnspg.cz/databaze/mince-v-nalezu.php

Věříme, že Vám to alespoň trošičku usnadní Vaše bádání. :P

Jelikož na úpravach a dolaďování ještě pracujeme, omluvte některé drobné nedokonalosti.
Registrovaný uživatel
Skvělá práce Pavle! Prezentoval jsem ty Tvé databáze na sobotní konferenci ČNS a jsem si jistý, že těm, co chápali, o čem jsem mluvil, spadla brada ...
Registrovaný uživatel
Mohu potvrdit - velmi efektivně vyzněla prezentace nejmladší pobočky ČNS od Kacura na závěr konference, která shrnovala vědecký přínos ČNS v uplynulých 100 letech. Všem velký dík!
Moderátor
Na našich stránkách

http://www.cnspg.cz/databaze/mince-v-nalezu.php

Jsou doplněny mince v nálezech i položkově. Takže můžete vyhledávat podle mincí od antiky CZ1, přes středověk CZ2 až po novověk CZ3.

Jsou zpracovány všechny tři díly nálezů. Věříme, že tam najdete potřebné informace. :P
Registrovaný uživatel
Pavle, za toto vele dílo Ti patří obrovské poděkování!!!
Moderátor
Za sebe velmi děkuji, záslužná práce.
P.S. Asi budu muset vypsat odměnu ;) tomu komu se podaří dohodnout zpřístupnění a možnost vyfotografování nálezu Prostějov 1933 údajně obsahujícímu mj. 221 ks BP LJ. V současné době by měl být uložen v Muzeu a galerii Prostějov. Kontaktoval jsem kurátora numism. sbírky v roce 2018 a o rok později i ředitelku muzea, bohužel bez jakékoliv odpovědi. Trochu tomu nerozumím protože dříve mi bez problémů vyhověli s prohlídkou i fotografováním PG LJ. Bohužel se jedná asi již o poslední větší nález BP LJ který mi chybí ke zdokumentování abych to mohl uzavřít. Uměl by někdo pomoci?
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
...,Kontaktoval jsem kurátora numism. sbírky v roce 2018 a o rok později i ředitelku muzea, bohužel bez jakékoliv odpovědi. Trochu tomu nerozumím...

Asi už je nález rozkradený :D ;)
Moderátor
muzu se zkusit zeptat oklikou, treba to pomuze
Moderátor
super, moc děkuji!
Registrovaný uživatel
Možná to protlačit přes zřizovatele muzea.
Moderátor
Jako novoroční dárek pro Vás naše pobočka doplnila do databází nálezů a mincí v nálezech další nálezy evidované po vydání knih Nálezy v Čechách ...

Nyní jsou dostupné nálezy popsané v Numismatickém sborníku č. 4 - 20. tedy z let 1957 - 2004 a to i položkově.

Samozřejmě v odkazech na literaturu zjistíte, ve kterém sborníku se o nálezu psalo.

Nové nálezy mají zkratky PG (Pražské groše) a čísla (dodržující zásady původních nálezů):
PG1 - antika
PG2 - středověk
PG3 - novověk

Pokud byl některý nález znova popsán, či upřesněn, byly tyto informace doplněny u původních nálezů.

Můžete si tedy prověřit, ve kterých nálezech se právě ten Váš plíšek nacházel. :lol:

Věříme, že Vám to zpříjemní čas při odbourávání následků chlebíčkové invaze.
Registrovaný uživatel
Pavle, skvělá práce! Používám tu databázi dost často. Díky.
Registrovaný uživatel
Paráda, skutečně záslužná práce, díky! Nejen tato, ale i ostatní dtb na webu ČNSPG jsou nesmírně užitečné..
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo poradit, kde bych sehnal literaturu o všech typů Pražských groších a jejich určování?
Moderátor
Soupis základní literatury byl před časem sepsán zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pomoc-zacatecnikovi_post_-502940#post502940
(a o těch 4 exemplářích groše Ladislava Pohrobka nyní vyjde článek v Numismatickém časopise ;) )

Kde se uvedenou literaturu pokusit sehnat je tam také zmíněno.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 24. 11. 2021, 12:02. »
Registrovaný uživatel
jacx napsal
Soupis základní literatury byl před časem sepsán zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pomoc-zacatecnikovi_post_-502940#post502940
(a o těch 4 exemplářích groše Ladislava Pohrobka nyní vyjde článek v Numismatickém časopise ;) )

Kde se uvedenou literaturu pokusit sehnat je tam také zmíněno.


Dobrý den, mohu Vás poprosit, až vyjde článek o těch groších Ladislava Pohrobka, nevložil byste sem odkaz na něj...

Děkuji.
Registrovaný uživatel
Vyjde teď v našem Num. časopisu a po vánocích ho dáme stránky čnspg, tak pak sem dáme odkaz...
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Vyjde teď v našem Num. časopisu a po vánocích ho dáme stránky čnspg, tak pak sem dáme odkaz...



Dovolím se připomenout...
Děkuji!
Registrovaný uživatel
ano zatím je v našem časopisu a brzy ho dáme na stránky čnspg a pak sem link.
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
ano zatím je v našem časopisu a brzy ho dáme na stránky čnspg a pak sem link.



Já jen že ... "Vyjde teď v našem Num. časopisu a po vánocích ho dáme stránky čnspg, tak pak sem dáme odkaz..." :D
Rozumímí, děkuji, počkám, budu se těšit.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 110 111 112 113 114 115 >

Sběratel.com » Pražské groše » Česká numismatická společnost, virtuální pobočka PRAŽSKÉ GROŠE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1