Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » České účelové známky(na chmel, pivo, oběd, výtah, ...)

Vykupminci.cz
Numisargo

České účelové známky(na chmel, pivo, oběd, výtah, ...)

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tyto známky jsou sice jen okrajovou a relativně novou částí numismatiky, ale mnohdy velmi zajímavou zejména po historické stránce. Jedná se tedy ve většině případů o regionální ražby, někdy však vzhledem k minimálnímu dochovanému množství za velmi unikátní.

Máte nějaké ve sbírce? - pochlubte se zde...
Máte nějaké na prodej? - zkuste je zde nabídnout...

:D
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 11. 6. 2010, 12:09. »
Registrovaný uživatel
Jako příklad:
stará plzeňská známka do automatu na plyn nepatří rozhodně mezi běžné, ale protože plzeňsko nesbírám, půjde na aukro...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tyto ucelove znamky me taky zajimaji. Ja sem nasel mezi mincemi tento kousek. Mela by to byt chmelova znamka na 1/4 věrtele z Postoloprt, kterou vydaval dr. Otto Hartig a byla zřejmě vyražena závoden Rudolf Lässig v Žatci (za určení díky Kučerovi a Bohous K, v jinem vlakne). Jinak mam jeste asi taky neco jako ucelovou znamku, kde je tusim napsano Speiele Marke.

Btw. Kolik bys chtel Dracku za tu tvoji?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
v mailu...
Registrovaný uživatel
Kupodivu tu Plzeň mám taky, ač ty známky nesbírám. Taky mám: spoustu telefoních, 30 let republiky, cvičná mince /to nevím na co byla/, šťastný nový rok 1973, losy Bělík, PF 1926, Česká akciová mlékárna v Praze-záloha na 1 litr mléka, hotel Beránek,zlato-hodiny U kukačky Olomouc 5% slevy, mlýn Kludské Chválovice-4 kg chleba, prior, 5 kčs konzumní jednota Ústí nad Orlicí, hrací známka pro peněžní automaty Triax, spojené Sedlec-Vildštejnské kaolin. a hlinné závody Karlovy Vary, nástrojové známky atd...
Registrovaný uživatel
Jeden uživatel mi poslal na fórum fotku této známky "PF 1979". Z Drhé strany jsou prasata v intimní chvilce :-D
Registrovaný uživatel
No já se přímo na účelovky nespecializuji, ale několik kamarádů je sbírá docela hodně, já si jen sem tam nějakou odložím(nechci začít sbírat zase další věci, ač to někdy láká...).
Třeba nedávno tuto pražskou známku na plyn nebo chmelovku, kterou si vydal farář(pokud vím je jediná od faráře a tak je to vlastně kompletní sbírka :twisted: )

Wogoo11: Pokud tam jsou nějaké pražské, zkus mi je nabídnout s cenou na mail: 2002martin@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Radši bych vyměnil za něco mě srdci blízkému-třeba Litoměřice. Mám jen to popsané.
Registrovaný uživatel
Hmm, tak to bohužel nic nemám, ale nevadí... :D
Registrovaný uživatel
Až to budu pouštět dám vědět. Je to jen otázka času...
Registrovaný uživatel
Já je nesbárám, ale jednu tu mám. Jen nevím, zda je ve stavu vhodném do sbírky.
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stav je sice bída, ale sehnat ji pěknou není vždy jednoduché, i v tomto stavu by na aukru asi 100-200Kč udělala, pokud se trochu opatrně a citlivě dočistí...
Registrovaný uživatel
Hm, možná tam skončí. Kdyby jste ji ale chtěl někdo vyměnit třeba za nějaký třeba bílý penízek, klidně se ozvěte. K tomuhle nemám žádný vztah.
Registrovaný uživatel
Ahoj, je to tu ještě aktuální? :) Mám nějaké známky na určení...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Jasně, šup sem s nimi...
Registrovaný uživatel
Tak tady jsou... :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Ta veteránská z druhé fotky by mne případně zajímala pro kamaráda co si podobné věci dává do sbírky k R-U vyznamenáním. Pokud je na prodej, napiš mi na mail: 2002martin@seznam.cz
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
To je avers/revers, na jedné straně 1/2 Liter a na druhé straně, že to je pro vojenskou kantýnu. No, ale nejdřív bych rád věděl co jsou vlastně zač... z kterého období, kdo je dostával, za co je dostával a hlavně na co jsou (mléko, pivo?). Byly součástí kupovaného konvolutu a docela mě zaujaly, jelikož jsem takové nikdy neviděl a vím, že některé jsou (narozdíl od těch chmelových) docela vzácné.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
asi to bylo pivo a typuji období cca (1890)1900-1914
není to jak píšeš vojenská kantýna, ale vydal to veteránská spolek v Židlochovicích u Brna(?asi), tedy je dle nějakého klíče asi obdrželi vždy veterání tohoto uvedeného spolku
Pokud se náhodou v místně příslušným archivu(Brno?) nedochovaly materiály z tohoto spolku, tak podrobnosti asi budou vždy jen dohady.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Díky, ano, určitě jde o Židlochovice u Brna. Musel jsem si k tomu dneska něco naštudovat... pořád jsem totiž nechápal, kdo a za co ty pivní známky vlastně dostával. Dostávaly je zaměstnanci pivovaru a byly součástí jejich platu. No taková omáčka mi k tomu chyběla, všude jsou samá fakta a souvislosti nikde :)

Sranda je, že na všech třech známkách je stejná chyboražba, jak jsou tam ty vyčnívající písmena a zbytek je vyražen mělce jak už bylo opotřebované razidlo.

A tu Brněnskou účelovku, to asi neví nikdo, co? :(
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Doporucil bych kontaktovat pana Cajthamla.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Jasne, diky. Koukam ze jsi s nim delal rozhovor, nemas na nej email? Nikde jsem ho nenasel...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Díky moc :)

Podělím se o informace, čeho jsem se tedy dopátral...

Různé spolky začaly vznikat po roce 1867, ale spolky veteránů, či hasičů a pod. existovaly již dříve.

První známka je tedy skutečně na pivo... dostávali ji členové onoho spolku veteránů na schůzích (či výročních setkáních) v hospodě, kde se prostě pilo jen pivo. Známky pak byly spolkem v plné výši propláceny. Množství obdržených známek určovala váženost hosta, či konkrétní osoby. Tato známka doposud zatím nebyla nikdy a nikde k vidění.

Co se týče Brněnské účelovky, ač již byla prezentována v literatuře, i prodávána v aukcích i po jejich násobcích (2,5,10,20,50 a 100) nikdo dosud bohužel neurčil její původ a použití.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
těch nepopsaných účelovek bude spousta, protože si to nechal dělat kde kdo. škoda že se někdo nesnaží je zdokumentovat u hledačů, kteří je celkem často nacházejí ...
Moderátor
Robbie: chyborazba je hlavne v tom, ze misto VETERANEN je VETEANEN ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Zajímavosti » České účelové známky(na chmel, pivo, oběd, výtah, ...)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1