Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Chybějící ochrana pod UV světlem na ČS bankovkách

Vykupminci.cz
Numisargo

Chybějící ochrana pod UV světlem na ČS bankovkách

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Bohužel jsem nenašel původní vlákno, ale debatovalo se tu, že někdo měl (a bylo to tu i vyfoceno) několik 100 Kčs/1961, kde nebyla vidět "neviditelná série a číslo", které se objeví pouze pod UV-lampou. Většina se k tomu vyjádřila jako "chemický zásah", ale ty 100 Kčs/1961 byly UNC, při detailnějším fotu nebylo vidět žádné fleky apod. Už jsem to nechal plavat, než jsem našel článek ve Sběratelských zprávach, který toto řeší (narozdíl od 100/61 tak zde byla zmíněna 20/70): konkrétně cituji-li:

"... při osvícení několika exemplářů byla nalezena jedna bankovka, která tuto ochranou barvu (číslo) neměla (na výstavě v Kralupech v roce 1976). Byla předložena k prověření Zkušebně platidel v Praze, kde bylo konstatováno, že běží sice o pravou bankovku, ale z té zakázky, která při kontrole v tiskárně náhodou nebo nedbalostí nebyla touto speciální barvou označena."

Takže pánové, i když za většinou "rarit" stojí nějaká chemická sviňucha, nevztahoval bych to na všechny případy :-) (prosím někoho, kdo najde to vlákno s těmi stovkami, ať sem hodí odkaz)
Moderátor
tady

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Chybějící ochrana pod UV světlem na ČS bankovkách

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1