Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Vykupminci.cz
Numisargo

CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Často se zde na foru objevují dotazy k této tematice. Z toho důvodu zakládám nové téma, takže příspěvky a dotazy můžete vkládat sem, pro mince naše i zahraniční, bez ohledu na jejich stáří.
« Poslední úpravu provedl(a) numismat v 20. 2. 2022, 16:45. »
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny, chtěl bych poprosit o info, či názory na mechanismums vzniku nálitků. Podle mých minulých debat i mé logiky by mohlo být možné, že vznikají natlačením materiálu střížku do praskliny poškozeného razidla. V tom případě bych ale nechápal to pojmenování "nálitek", které ovšem chápu v takových případech, kdy jsou reliéf, nebo i plocha mince ozdobeny kapkou či kapkami kovu . Jak je to možné? Asi by to mělo souviset s teplotou (razidla?) během procesu, ne? Předpokládám ale, že by ta teplota snad neměla dosahovat až bodu tání oceli, niklu a dalších kovů. Jak se tedy stane, že kov někdy při výrobním procesu doslova teče? Přikládám několik fotek. Ruský rubl s nálitky na jedničce, ukrajinská kopějka, která má zalitý celý reliéf !!! (jakto?) , nálitek u okraje, další nálitek u okraje a velká mapa vedle jedničky s malými mapkami různě po ploše poslední mince. PS: Ořezáním a mírným doostřením jsem se pokusil JEŠTĚ VÍCE ZVIDITELNIT lokace na mincích, které jsou předmětem mého dotazu (podobný dotaz jsem už posílal, dočkal se ale jen technické kritiky). Pokud se i přes moje další zezřetelnění budou někomu zdát tyto lokace nedostatečně viditelné, můžeme podebatovat o efektivním zachycení vertikálního úkazu na ploše, případně se nechám i konstruktivně poučit. Fotky vkládám do dalšího příspěvku a předem všem děkuji za jakoukoliv konstruktivní odpověď.
Registrovaný uživatel
Tady jsou ty fotky: Ruský rubl s nálitky na jedničce, ukrajinská kopějka, která má zalitý celý reliéf !!! (jakto?) , nálitek u okraje, další nálitek u okraje a velká mapa vedle jedničky s malými mapkami různě po ploše poslední mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Petr3: Obecne "nalitek" na minci je zpusoben nejakou vadou razidla. Co na minci prebyva, to na razidle chybi. Netvrdim kategoricky, ze to plati na vsechny vyse zobrazene mince. Snad se k tomu vyjadri nekdo dalsi.
Moderátor
Pridam take jednu minci, u ktere bych rad znal mechanismus vzniku. U ni naopak material chybi. Takze vadny strizek? Navic excentricka razba se zvysenym okrajem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velice podezřelé,kdyžje uveden zvýšený okraj. Jaký má průměr? Jaký má mít průměr? Zvlášť podezřelé je to přehrnutí v té pasáži ,kde je ta "dutina". Myslím,že je naválcovaný povrch. Při tom naválcovávání, na soustruhu,při letmém upnutí to házelo. Už to to nějolikrát bylo. Když jsem kontaktoval prodejce ohledně průměru,nikdy jsem nedostal odpověď.
Moderátor
bertik: minci uz nemam, jen fotky. Zvyseny okraj byl pouze na jedne strane, jak to u silne excentrickych razeb byva. Ten excentr tam evidentne je, viz okraj.
Ja vim, co myslite. Zvyseny okraj, snizeny prumer, videl jsem to mockrat. Oblibeny kutilsky vytvor, ovsem taky na prvni pohled odhalitelny.
Na tehle minci ale podle me nikdo nekutil, ani si nedokazu predstavit, jak by se dala dutina vytvorit, aniz by se poskodil okraj mince.
Registrovaný uživatel
Taková dutina vytvořit obráběním nelze. Jedině lisováním. Nebo snad elektroerosivním způsobem(vyjiskřováním). Při lisování by došlo jednak k vyhrnutí materiálu a potom by to bylo vidět na druhé straně. Z toho mi vychází,že byl vadný střížek..Při ražbě nezapadl do otvoru a hrana byla přehrnuta.
Moderátor
bertik: diky, souhlas.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, jak mohlo toto vzniknout? Není to na dodatečné poškození příliš "čisté", tudíž vada střížku? Co myslíte? Předem díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numismat: děkuju za předchozí odpověď
Registrovaný uživatel
Petře3 .Chtělo by to otočit asi o 10-15stupňů doleva a udělat velký detail(výřez).
Registrovaný uživatel
bertik-b1: Šlo by to takhle? Případně ještě nafotím

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné. Ale ještě je to pootočené doprava. Chtělo by to do leva Tak, aby to bylo na šesté hodině.
Registrovaný uživatel
Pardon, trochu sem se zamotal v nekonečnu kruhu :-D a pootočil jsem minci po směru místo proti směru hodinových ručiček. Mohlo mě napadnout, že nám jde hlavně o tu část rýhy, která zasahuje do drápu lva, protože tam to není úplně zřetelné. Materiál nejde do výšky nad rýhu/ nepřekrývá rýhu, takže to spíš napovídá dodatečnému poškození? Na druhou stranu se tam dál nahoře žádný materiál nenahrnul, takže by to mohla být vada střížku, ne? Vidím a popisuju to správně? A co ta větší díra? Je nějaká podezřele rovná, okraje také bez nějakého přebytečného materiálu. Bohužel se mi to nepodařilo nafotit tak hezky jako předtím. Každopádně díky
Registrovaný uživatel
Bertik: Tady jsou ty fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné fotky.Kdyby to byla vada střížku,asi by povrch té dutiny byl přibližně stejný jako povrch mince. Na druhou stranu logické by bylo ,jak správně poukazujete,že by byl vyhrnutý materiál na okraji. Nejvíce pro tuto teorii svědčící , je myslím ta drobná ranka na okraji mince v nejnižším místě toho poškození.
Bez mikroskopu těžko soudit. Také by to chtělo mít ji v ruce. Co na to ostatní?
Registrovaný uživatel
vada střižku
Moderátor
Souhlas s bertikem. Presne takto vypadaji vady strizku, u desetikoruny je to ale neobvykle, na nizsich nominalech ceskych minci uz jsem to videl. Na dodatecne poskozeni to nevypada, na kutila take ne, je to moc ciste a proc by se s tim nekdo delal?
Registrovaný uživatel
bertik-b1: omlouvám se, ale není mi jasné, co jste chtěl říct v té první větě (následující za pochvalou fotek :-D ).
Povrch té dutiny není přibližně stejný jako povrch mince?
A také si nejsem jistý, jestli vidím tu ranku na okraji mince v nejnižším místě toho poškození, kterou zmiňujete. Ale ta díra v tom nejnižším místě není zakončená a na okraji se mi zdá, jakoby tam byl takový malý trojúhelníček s vrcholem (špičkou) směřujícím dolů/ven z mince, který jakoby byl pokračováním/zakončením té díry. Je tohle ta ranka, kterou máte na mysli, nebo jsem zapojil příliš fantazie? Pokud by to bylo skutečně zakončení té díry, tak si představuju, že je to téměř nespatřitelné kvůli tomu, že se nad špičku té díry (okraj mince) natlačil materiál při nárazu razidla do střížku. Přemýšlím o tom správně?
valhubert: Díky za reakci
numismat: Takže téměř s jistotou vada střížku?
Moderátor
Petr3: valhubert se vyjadril strucne a jasne, vic bych nad tim nepremyslel
Registrovaný uživatel
Myslím si,že kdyby to byla vada střížku, tak by se mělo více projevit to pokovení ocelového jádra. Dále by tam ta ranka dole neměla být. Pokud ovšem nevznika při oběhu. Na druhou stranu, jakým způsobem ta vada vznikla je mi ,i přes moji bujnou fantazii záhadou. Takže mikroskop,nebo silnou lupu.
Co takhle ještě udělat velký detail té ranky dole. Šikmý pohled z mince ven,aby byla lépe vidět její návaznost na ten velký vryp.
Moderátor
bertik: ranka (uhoz dole na hrane) opticky vypada jako pokracovani vrypu, ale podle me je to nahodny uhoz obehem a s vrypem nesouvisi.
Zpusob vzniku vady je mi ovsem taky zahadou...
Kazdopadne to je zajimava mince.
Registrovaný uživatel
Posílám tedy další fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle mne je to jasný vadný střižek.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1