Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Číslovače na 50 Kčs 1964

Vykupminci.cz
Numisargo

Číslovače na 50 Kčs 1964

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
porovnával jsem to proti několika kouskům, ale vždy byl číslovač 1a viditelně kratší.
Moderátor
nevim, mně prostě přijde, že už ten 1a poznám tak "globálně" - ty čísla jsou taková víc nahňácaný k sobě; trochu mi i přijde, jako kdyby byl ten tisk takový silnější ... už intuitivně bez přeměřování (aniž bych mrknul na série) mi přišlo, že tamta od mischela je 1c a ta trávova 1a (jak jsou ty fotky pod sebou). ale to jen takovej postřeh na první pohled
Registrovaný uživatel
asi ano, při podrobném pohledu jsou vidět drobné rozdíly v číslicích, takže možná bude číslovač pouze nějak " roztáhnutý " , ale to je asi hloupost. akže to necháme tak.
Registrovaný uživatel
trava - oscanoval som si moju R86_081238 ktorá má číslovač 1c na 300dpi (presne ako tá čo si mi poslal) následne som ju len mierne upravil v editore aby sa čo najpresnejšie zhodovali v tlačovom obrazci (tzn. aby číslovač nebol "deformovaný") a tu je výsledok. Tá Tvoja je určite 1a.
PS: Ten spodný obrázok som musel zmenšiť pre účely tohto fóra. Original má 1930x625 pixelov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
trava, keďže sa Ti nezdala tá linka pri čísle 9 v tom obrázku zo včera, tak som tie vodiace linky trochu upravil a dve pridal (všetko ostatné je pôvodné, len tie linky sú inak)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
BRETT Mockrát díky za Tvou práci, takže uzavírám , číslobvač 1 a. Jen mi připadal při průsvitech větší. Nevadí. Jetě jednou díky.
Moderátor
Takže odspodu posunuji hranici číslovače 1a; konkrétně zachycený kus:
G18 505460 (pro porovnání číslovač 451857 - 1a a 593877 - 1c).
Přikládám i na fotografii (pro porovnání).

Nikdo žádné jiné novinky v tomto směru?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
btw - u 50/64 jsme se dostali na neznámé rozpětí cca 51.000 kusů (a to je myslím už hodně slušné :))
Registrovaný uživatel
Mal by som otázku ohľadne použitia číslovačov pri tlači v STC Praha v období rokov 1975 - 1976.
Na základe bádania v tejto oblasti sme dospeli k záveru, že v roku 1975 bol už pri tlači 10 Kčs 1960 použitý číslovač 1c (secesný nový). Je možné, že v roku 1976 pri tlači 100 Kčs 1961 a 50 Kčs 1964 sa v STC dočastne vrátili k číslovaču 1a (secesný malý), alebo je táto možnosť nepravdepodobná a keď už raz bol v roku 1975 použiý číslovač 1c tak návrat k ćíslovaču 1a je vylúčený?
Ak je tu niekto, kto by vedel na túto otázku odpovedať (ZetPe? ), tak by nás to v bádaní posunulo vpred.
Registrovaný uživatel
Jednou z bankoviek u ktorej nie je známe, kedy nastala zmena/prechod z nejakého číslovača na iný je 100 Kčs 1961 série G. Pri tlači tejto bankovky boli použité dva typy číslovača a to konkrétne:

2d – Grafotechna 19 mm
1c – Secesní nový 18,5 mm

Čo sa týka tejto problematiky tak žiadny katalóg (Bajer, Novotný, Pick) neuvádza nejaké konkrétne sériové a kontrolné ćísla, kedy zmena nastala. Rozhodli sme sa preto postupným vylučovaním maximálne zúžiť neznáme rozpätie a dopátrať sa k nejakým konkrétnym ćíslam.
Informácia, že táto bankovka bola tlačená s počtom 24 kusov na jednom archu bola základom a hneď v začiatkoch bádania nebolo problém zistiť, že prechod/zmena nastala počas tlače “druhého archu“ na ktorom sa nachádzajú sériové čísla 25-48.
Takže prvé zistenia:

A: všetky bankovky so sériovými číslami 01-24 (I. arch) majú číslovač 2d_Grafotechna 19 mm
B: všetky bankovky so sériovými číslami 49-96 (III. + IV arch) majú číslovač 1c_Secesní nový 18,5 mm


Následne sme sa teda už zamerali len na bankovky so sériovými ćíslami 25-48 (II. arch). Ako už bolo vyššie spomenuté za účelom minimalizovania neznámeho rozpätia sme sa vylučovaciou metódou dopracivali k vcelku zaujímavým ćíslam:

A: všetky bankovky s kontrolným číslom nižším, ako 860569 (séria 25-48) majú číslovač 2d_Grafotechna 19 mm
B: všetky bankovky s kontrolným číslom vyšším, ako 867863 (séria 25-48) majú číslovač 1c_Secesní nový 18,5 mm


PS: Takže, ak by mal niekto záujem pomôcť pri bádaní, tak nás zaujímajú bankovky so sériovými ćíslami 25-48 a kontrolnými ćíslami medzi 860569 a 867863. Momentálne nám neznáme rozpätie kontrolných čísel u ktorých nevieme určiť číslovač je cca 7.300 kusov. Vytvoril som aj obrázok (vzorku/šablónu/ukážku) na ktorom je pekne vidieť rozdiely medzi číslovačmi a ktorý by mal v bádaní pomôcť.

Záver: Tymto chcem moc poďakovať užívateľovi acme2000, ktorý nemalou mierou prispel pri bádaní v oblasti ćíslovačov. Takže Vojto vďaka !!!


Obrázek vložený uživatelem

-----------------------------------------------------------------------------

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 1. 7. 2012, 14:44. »
Moderátor
Díky Brette - jak za příspěvek, tak za pochvalu ;-) a samozřejmě se také přidávám s apelem - prosím, koukejte po uvedených číslech a sériích, nic vás to nebude stát a přitom třeba pomůžete poodhalit další tajemství CS bankovek ;-)
Registrovaný uživatel
Pokračovanie príspevku #85.
Po dlhšom čase sa mi podarilo naraziť na bankovku z II. archu so zaujímavým kontrolným číslom, ktoré zapadá do doteraz neznámeho/neprebádaného rozpätia kontrolných čísel. Ide o bankovku G44_864020 s číslovačom 1c. Pomocou tejto bankovky sa podarilo opäť zúžiť neznáme rozpätie z pôvodných 7.300 kusov (príspevok #85) na terajších 3.450 kusov, teda viac, ako o polovicu. Vzhľadom na to, že sa podarilo neznáme rozpätie zúžiť na takto nízke číslo, bude ďaľšie zužovanie tohoto rozpätia stále viac problematické, ale nie nemožné.
Chcem poprosiť všetkých, aby prezreli svoje zbierky a v prípade, že nájdu bankovku so sériou a číslom, ktoré nás zaujíma, aby scan tejto bankovky dali sem, alebo ho poslali mne na e-mail. To isté platí aj pre 100 Kčs 1961 séria R, 50 Kčs 1964 séria G a prípadne aj 10 Kčs 1960 série J+X. Konkrétne čísla, ktoré nás zaujímajú sú uvedené v príspevku #8 tohoto vlákna.
PS: Acme zaktualizuj prosím ten príspevok #8, čo sa týka tejto 100/1961 s.G..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Brette, tabulku jsem zaktualizoval (+ děkuju za mail - odpovím hned, jak nám opadne v Modřanech povodňová pohotovost)
Registrovaný uživatel
Ahoj pratele, sberatele. Tak myslim, ze muzeme nasi analyzu cislovace u 50 Kcs 1964 serie G01-G28 trochu zpresnit. Nasel jsem bankovku 50 Kcs 1964 G27 514164 s cislovacem secesni novy (Bajer 1c). Viz. obr.
Takze novy rozsah prechodu cislovacu je:
505460 (1a) – 514164 (1c)

Myslim, ze se nam to podstatne zuzilo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) zoot_tech_notes v 29. 9. 2013, 1:43. »
Moderátor
zajímavé! zrovna v tomhle týdnu jsme s Brettem konzultovali obdobné objevy s číslem 519xxx (2x to byla série G27 - stejně jako tato a pak série G19). Ty G27 byly taky v takto pěkném stavu, i když každá z jiného místa ... můžu se zeptat, odkud je tahle ta (vlastní sbírka, aukce, zachyceno z webu ...?)
Jinak u tam těch (a i u téhle) jsem taky přesvědčen, že je to už 1c, takže se to fakt neznámé rozpětí scrvrklo pod 10t ... :) díky!
Registrovaný uživatel
Bankovka je z vlastni sbirky a je v UNC. Poridil jsem ji letos na Bratislavskych sberatelskych dnech. Vymenil jsem ji s nejakym Italem. Mel dve s cislem po sobe tak jsem vzal obe. To je pribeh teto bankovky.
Registrovaný uživatel
... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co tím chtěl básník říci ? Omlouvám se , nepochopil jsem vložení obrázku.
Registrovaný uživatel
trava napsal
Co tím chtěl básník říci ? Omlouvám se , nepochopil jsem vložení obrázku.

Příspěvek č.89! ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Moderátor
Brett napsal
... ;)


Můj názor - 1c, jak to vidíš Ty, Brette?

Mimochodem, to, že je tu v tomto tému delší dobu klid neznamená, že pravidelně neskenuju číslovače na padesátkách, kdekoliv je zachytím, jen jsem neměl štěstí :(
Registrovaný uživatel
Acme – presne tak. Hneď, ako som sa na ňu pozrel som bol toho názoru, že sa jedná o číslovač 1c. Včera som to do príspevku nenapísal, aby som neovplyvňoval názory iných. Ale pre potvrdenie som sa s tým trochu pohral vo foto editore a výsledok je vidieť na obrázku (pre max rozlíšenie, ktoré dovoľuje toto fórum pre obrázky - cca750 pix. treba na obrázok kliknúť). Je s tým trochu „piplačka“, lebo každý obrázok bol v inom rozlíšení a tak ich bolo treba upraviť, aby u všetkých bola rovnaká veľkosť – šírka/výška tlačového obrazu (snažil som sa čo najpresnejšie).
Takže myslím, že príspevok #8 môžeš aktualizovať na:

50 Kč/1964
G18 505460 (I. arch - série G01-G28 ) - číslovač 1a
G11 508122 (I. arch - série G01-G28 ) - číslovač 1c
(neznámé - rozpětí cca 2.660 ks)

PS: Myslím, že posun je moc pekný ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Brette, klobouk dolů! ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Zdravím,
Mám nízke G18 s číslom 695061 a je tam 17mm číslovač-čo na to hovoríte?
Som tu nový a neviem ako pridať foto?
Registrovaný uživatel
MarianS napsal
Zdravím,
Mám nízke G18 s číslom 695061 a je tam 17mm číslovač-čo na to hovoríte?
Som tu nový a neviem ako pridať foto?
Registrovaný uživatel
[quote=MarianS]
Zdravím,
Mám nízke G18 s číslom 695061 a je tam 17mm číslovač-čo na to hovoríte?
Som tu nový a neviem ako pridať foto?[/quote=MarianS]
« Poslední úpravu provedl(a) MarianS v 25. 11. 2020, 12:41. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Číslovače na 50 Kčs 1964

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1