Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Co všechno jde poznat z nalezené mince?

Vykupminci.cz
Numisargo

Co všechno jde poznat z nalezené mince?

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Chtěl jsem se zeptat jestli, když mi někdo daruje, jím nalezenou minci (např. pražský groš), tak jestli jde ze samotné mince zjistit, kde byla nalezena (pole, les, šuplík...). Děkuji za odpovědi.
Registrovaný uživatel
Většinou asi ne, ale jsou případy, kdy se naleznou v pokladu nové, nebo vzácné typy a varianty a z těchto skutečností se již místo nechá určit, pokud poklad je zdokumentovaný.
Registrovaný uživatel
Doplním, pokiaľ je ponukaná nalezová minca ,určite tí skúsenejší poznajú orientačne miesto nálezu ,pole,les, prípadne depot, samozrejme meno lokality určite nie.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Takže kdybych někomu (nějakému biologovi, chemikovi) předložil minci, tak on by podle nánosu nebo nesourodému poškození poznal místo nálezu?
Registrovaný uživatel
urcite nespoznal. nepozeraj tolko csi las vegas :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Waluigi napsal
Takže kdybych někomu (nějakému biologovi, chemikovi) předložil minci, tak on by podle nánosu nebo nesourodému poškození poznal místo nálezu?


tady někdo kouká na americké seriály.... :mrgreen: :twisted:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Ne, chtěl jsem jen zjistit, jestli lze z předložené mince, určit (podle rozežrání nebo nánosu špíny) v jaké byla zemi. Poté je určení lokality hračka. Ale asi to nelze ( :'( ).
Moderátor
Podle pudy lokalita vetsinou poznat nejde, pokud nejde o neco opravdu specifickeho. A to ani z kyblu hliny, natoz z 0.1 mm nanosu ovlivneneho uvolnujicim se kovem a oxidaci z mince.. :roll:
Registrovaný uživatel
Těžko kamaráde.....byl jsem svědkem, kdy se ze země vyloupl nádhernej mědák, patina, vše ok po omytí....a na druhou stranu jsem jich vykopal milion ve stavu řekněme nevhodné ani jako podložka.....
Takže......ne......
Registrovaný uživatel
Doporučuju si lokality prošlapat sám a nevymejšlet jak se přiživit.
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Doporučuju si lokality prošlapat sám a nevymejšlet jak se přiživit.


Ako pokus dobré.......... :mrgreen:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Nemyslel jsem jako, aby šla poznat lokalita místa (třeba Krakov), ale myslel jsem jestli nelze určit lokalitu jako například les, pole atd. :roll:
Registrovaný uživatel
Určení lokality v podobě pole, nebo lesa je naprosto podružná informace, která nám z numismatického hlediska nic neřekne. Naopak zjištění lokality, tedy zeměpisného místa, nám může dát mnoho důležitých informací.
Registrovaný uživatel
Pro zdokumentování místa nálezu po archeologické stránce, je tato informace pro numismatiku velmi důležitá. ;)
...a já jsem chtěl zjistit, jestli lze z mince poznat místo nálezu, když mi to její bývalý majitel odmítne říct - opět myslím pouhou lokalitu jako např. les, ne určité území.
« Poslední úpravu provedl(a) Zablokován v 3. 8. 2011, 13:15. »
Registrovaný uživatel
Například jestli lze určit na této minci lokalitu nálezu, bez toho abych ji už předem znal (pozn. POLE) - viz. obr.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pochop ze to nejde zistit.
tam kde bol lese je za mesiac pole a tam kde je pole je za 10 rokov les
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Doplním, pokiaľ je ponukaná nalezová minca ,určite tí skúsenejší poznajú orientačne miesto nálezu ,pole,les, prípadne depot, samozrejme meno lokality určite nie.


;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
pochop ze to nejde zistit.
tam kde bol lese je za mesiac pole a tam kde je pole je za 10 rokov les


Ale, myslím, že nikoho nezajímá, co tam bude za měsíc nebo za deset let. Důležité je kde byla mince vykopána teď a ne co tam bylo minulý měsíc.
Ale asi to zjistit nelze ( :x ).
Registrovaný uživatel
a k čemu ti to bude? před pár set lety někdo ztratil minci v lese, který se loni pokácel a místo něho tam teď stojí obchod - to chceš mít u toho kolečka poznámku Tesco 2011? :twisted:
Registrovaný uživatel
Ano, nynější místo nálezu. Zpětná dohledávka změny krajiny lze lehce dohledat v příslušné literatuře.
Registrovaný uživatel
Waluigi napsal
Ano, nynější místo nálezu. Zpětná dohledávka změny krajiny lze lehce dohledat v příslušné literatuře.


Tak teď si ale sám odporuješ. Když budeš vědět pouze v jakém typu půdy byla mince uložena, tak nevíš lokalitu a tím pádem nemůžeš hledat v literatuře.

A jen taková vsuvka. Pokud by byl na minci nějaký pořádný nános například pískovce a ty by jsi to správně určil, tak by ti to akorát řeklo, že mince mohla být nalezena v Krkonoších, Českém středohoří, Beskydech, Lužických Horách,.... atd. protože na těchto všech (a samozřejmě dalších) lokalitách se sedimentární horniny, tedy i pískovce, nacházejí. :mrgreen:
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Ale u hor mám zase zaručeno, že hory byly minulý měsíc hory a za deset let na tom místě budou opět... Hory :twisted:
Nechtěl jsem si odporovat, celou dobu píšu, že mi je šumafuk název území ani přesná lokalita, ale jestli lze zjistit lokalita jako např. pole.
Registrovaný uživatel
:| :'( :( ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Teď to vemu z jiného pohledu. V analytické chemii se doporučuje pro kvalitativní a kvantitativní analýzu půd 0,5 Kg průměrného vzorku a z tohoto se připraví vzorek analytický (většinou se ale bere 15 kg).
No a abych toto téma uzavřel, tak pokud seškrábeš z mince při troše štěstí 5 g nánosu, tak ti to nebude stačit na analýzu pro určení typu půdy. Potřebuješ totiž zjistit spoustu dat - kyselost, křemík, hliník, sodík atd. a na tyto analýzy nebudeš mít dostatečné množství vzorku.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
No prostě jen další Valuigiho úlet, jak je to bohužel běžné...
(a další zbytečné téma)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Co všechno jde poznat z nalezené mince?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1