Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » Corpus Nummorum

Vykupminci.cz
Numisargo

Corpus Nummorum

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ospravedlnujem sa za prvy prispevok, ktory som omylom poslal na forum o znamkach.

Chcem sa spytat administratorov, ci im nebude vadit, ak si tu zalozim tuto temu k mojmu katalogovemu sofweru, ktory vyvijam. Nechcem si tu robit reklamu, program bude zdarma a mal by sluzit zberatelom minci, tak mi snad prepacia. A chcem ho spravit dobre, preto si cenim kazdy namet, pripomienky, kritiku, atd. Chcel by som predstavit niektore planovane funkcie a precitat si nazory (ak to niekoho zaujima).

K jednej funkcii, ktoru som zacal vyvijat minuly tyzden:
Chcel by som do programu zapracovat nieco na sposob coinarchives.com, ale nie len obycajny text search, ale povedzme ze vyberiem mincu z katalogu a na casovej osi budem vidiet vsetky aukcie pre tento typ mince. K tomu mi samozrejme treba databazu s historiou jednotlivych aukcii.
Takze som zacal experimentovat s tvorbou programu na stahovanie numizmatickych aukcii priamo do databazy. Zatial som uspesne stiahol 3 firmy (asi 40 aukcii), spolu s obrazkami, 2 GB dat a 130000 poloziek
Ak poznate nejake aukcie, ktore by v databaze nemali chybat, tak poprosim o link. Budem sa snazit zahrnut vsetko co ma coinarchives ++.
Moderátor
Tohle uz jisty clovek vytvoril a to sice salove aukce v CR za poslednich 10 let v Excelovskych sheetech s makry, ktera umoznuji otevrit obrazek mince.
Samozrejme, nebylo by na skodu mit databazi zahrnujici i zahranicni aukce, ale prece jen, nema to takovou vypovidaci hodnotu.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 2. 6. 2010, 12:38. »
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Tohle uz jisty clovek vytvoril a to sice salove aukce v CR za poslednich 10 let v Excelovskych sheetech s makry, ktera umoznuji otevrit obrazek mince.
Samozrejme, nebylo by na skodu mit databazi zahrnujici i zahranicni aukce, ale prece jen, nema to takovou vypovidaci hodnotu.


Vies, kde sa to da najst, pripadne kontakt na toho cloveka?
Moj program nie je len pre CZ/SK, predpokladam, ze pocet instalacii u nas bude menej ako 1%.
Registrovaný uživatel
To je super Vanya, držím palce a veľa nervov pri práci. Určite to kopa ľudí ocení, to bude fakt veľmi fajn.
Palec hore!
Registrovaný uživatel
Vanya napsal
Ospravedlnujem sa za prvy prispevok, ktory som omylom poslal na forum o znamkach.

Chcem sa spytat administratorov, ci im nebude vadit, ak si tu zalozim tuto temu k mojmu katalogovemu sofweru, ktory vyvijam. Nechcem si tu robit reklamu, program bude zdarma a mal by sluzit zberatelom minci, tak mi snad prepacia. A chcem ho spravit dobre, preto si cenim kazdy namet, pripomienky, kritiku, atd. Chcel by som predstavit niektore planovane funkcie a precitat si nazory (ak to niekoho zaujima).

K jednej funkcii, ktoru som zacal vyvijat minuly tyzden:
Chcel by som do programu zapracovat nieco na sposob coinarchives.com, ale nie len obycajny text search, ale povedzme ze vyberiem mincu z katalogu a na casovej osi budem vidiet vsetky aukcie pre tento typ mince. K tomu mi samozrejme treba databazu s historiou jednotlivych aukcii.
Takze som zacal experimentovat s tvorbou programu na stahovanie numizmatickych aukcii priamo do databazy. Zatial som uspesne stiahol 3 firmy (asi 40 aukcii), spolu s obrazkami, 2 GB dat a 130000 poloziek
Ak poznate nejake aukcie, ktore by v databaze nemali chybat, tak poprosim o link. Budem sa snazit zahrnut vsetko co ma coinarchives ++.

Snad by bola napomocna stranka www.sixbid.com
ktora zhromazduje vela aukcii z numizmatiky.
Registrovaný uživatel
pepiak napsal
Snad by bola napomocna stranka www.sixbid.com
ktora zhromazduje vela aukcii z numizmatiky.


Vdaka, nasiel som tam nejake zaujimave firmy, o ktorych som nevedel!

Skoda, ze tie data nekopiruju, mnozstvo tych liniek je uz nefunkcnych, kedze iba presmerovavaju na originalne stranky.
Moderátor
Vanya napsal
Vies, kde sa to da najst, pripadne kontakt na toho cloveka?
Moj program nie je len pre CZ/SK, predpokladam, ze pocet instalacii u nas bude menej ako 1%.

Mrknu se, az budu mit chvilku casu, kdyztak mi posli mail, jinak na to zapomenu :)
Registrovaný uživatel
Maly update.... v poslednej dobe som sa zameral na vytvaranie databazy z aukcii, nieco podobne ako coinarchives.com, ale s pridanou hodnotou - bude mozne vybrat v katalogu konkretnu mincu a na casovej osi vidiet, kedy a kde sa drazila, na grafe budu dosiahnute ceny (s moznostou zapociatania inflacie, prepocty cez kurzy atd.) Coinarchives ma momentalne asi 970 aukcii, ja som niekde okolo 250, ale myslim, ze nebude problem to dotiahnut a mozno aj predbehnut, akurat ze tych dat je dost vela, momentalne okolo 30 GB, odhadujem ze nakoniec to bude mozno 200-300 GB, takze musim porozmyslat ako to vlastne urobim s obrazkami.
Napadlo ma, ze by to mohlo fungovat nasledovne:
1. fotka sa stiahne z povodneho linku (ak stale existuje) pri prvom nahlade
2. ak link nefunguje, stiahne sa od inych uzivatelov, ktori su momentalne online a tu fotku maju (nieco na sposob torrentu)
3. v poslednom pripade sa stiahne z centralneho serveru, kde ale dam nejake obmedzenia, napr. max pocet stiahnuti za mesiac alebo nieco podobne, ak to budem poskytovat zdarma
Registrovaný uživatel
Vanya - držím palce a podľa mna to kľudne spoplatni - napr. platba na rok a podobne. Tráviš nad tým predpokladám dobre veľa času a ja osobne by som to zdarma nedával. Ale len možno ja som taký sebec :-)
Registrovaný uživatel
Také myslím že nějaké zpoplatnění by věci jen prospělo, časem by bylo možno třeba zaplatit dostatek diskového prostoru na uložení fotek atd.
Poplatek v rozmezí 100-300 Kč/rok bych klidně platil a myslím že spousta jiných uživatelů taky.
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
NumizmatSR: co sa tyka penazi, mam to premyslene, milionarom sa asi nestanem ale na prezitie by to stacit mohlo. Hlavne ze by to bol konicek a praca zaroven. Kvoli tomuto projektu som dal vypoved v Norsku, kde som 13 rokov robil softwer pre vrtne plosiny a rafinerky.

Diskovy priestor nie je az taky problem, skor tie prenosy dat. Zatial mam server v USA, ak sa to rozbehne tak to casom presuniem domov, dnes su disky skoro zadarmo, horsie je to s kapacitou liniek a mnozstvom prenesenych dat.
Zaujimala ma reakcia na ten bod 2 - zdielanie dat navzajom, kedze pri dnesnych paranojach som predpokladal, ze nie kazdy tomu moze byt nakloneny. Skype funguje v podstate na podobnom principe, pri prenose dat sa vyuziva kapacita pripojenych uzivatelov. Mam taku predstavu, ze napr. uzivatelia, ktori by nechceli povolit zdielanie by museli mat predplateny pristup asi na tej urovni $10 rocne, aby sa zaplatila linka.

Co sa tyka ceny, vela zavisi od konkretnych aukcnych firiem, ak budu suhlasit so zverejnenim dat zdarma, aj ja ich zverejnim zdarma. Spoplatnit planujem iba niektore specialne funkcie - napr. tie casove osi, statistiky, a pod. Vsetky zakladne funkcie a katalogy by mali byt zdarma. Dolezite je, aby tam bolo co najviac uzivatelov. Inak, na Slovensku a v Cechach to planujem testovat, takze pre nas trh bude zdrama uplne vsetko, tych par desiatok uzivatelov ma nezabije ;)
Registrovaný uživatel
Chápu to dobře? Facebook mincí? Uživatel nahraje fota mincí co má a zároveň se může kouknout i na ostatní mince, ale nebude potřeba se navzájem mezi uživateli povolovat (jde o mince ne o uživatele???) + uživatel bez profilu poplatek?

Nějak podobně fungují stránky horských kol myslím... Když hledám ročník a typ, tak najdu několik uživatelů, co to kolo mají včetně komentu ke kolu (vlastnosti)?

nebo jsem uplně mimo??? (programuji velmi okrajově, spíše jako uživatel) ;)
Registrovaný uživatel
Držím palce, ať se projekt podaří dotáhnout do konce!! Vidět na časové ose, kdy a kde mince dražila je bezva věc, ale nechat si znázornit časový vývoj cen je k nezaplacení. To myslím uvítá každý numismatik a nejen oni... Všichni ti výrobci pseudokatalogů by se mohli jít zahrabat.
Registrovaný uživatel
bod 1 je naprd, bude to nespolehlivý a pořád to bude hlásit page not found...

Vlastní databáze je jistota, když už se s tím člověk dělá...
Registrovaný uživatel
bod 2) , to by znamenalo že každý uživatel by musel mít nainstalovaný ekvivalent skype/torrent a musel by být počítač online. Má tohle cenu řešit s nástupem cloudu?
IMHO, primárně vlastní banka + stáhnout obrázek ze zdroje pokud ho v bance nemáš.
Registrovaný uživatel
Nie su to web stranky, ale standardna (sietova) aplikacia, ktora komunikuje na pozadi cez http protokol, kvoli firewallom. Cize page not found sa da v programe jednoducho osetrit. Osobne nie som priaznivcom web strankovych aplikacii - prilis vela obmedzeni. Socialne siete typu facebook pre zberatelov minci existuju, napr. coinnetwork.com a colnect.com, takze tam by som neprisiel asi s nicim novym... ale ako inspiracia urcite posluzili. Vacsina funkcii typickych pre socialne siete sa da do programu zapracovat (a aj to planujem), ale urcite to nebude to najdolezitejsie v programe. Katalogy z centralneho servera sa replikuju do lokalnej databazy, takze program funguje aj bez internetu. Uzivatelske data su iba v lokalnej databaze. Zdielat zbierku alebo cast zbierky s vybranymi uzivatelmi bude samozrejme mozne. Za najdolezitejsie povazujem vytvorenie co najkompletnejsich katalogov (nielen co do poctu, ale hlavne kvality informacii) plus krizove referencie na literaturu a aukcie. Uzivatelia budu mat moznost podobne ako vo wikipedii sa podielat na tvorbe katalogov (samozrejme nie hocikdo), diskutovat na urovni jednotlivych poloziek v katalogu a pod.
Samozrejme podpora unicode, takze opisy v rustine, arabstine, cinstine ziadny problem, snazim sa doprogramovat aj automaticke transkripcie do latinky a podobne vychytavky... bude toho dost a hlavne, funkcie programu bude velmi jednoduche rozsirit cez pluginy, je na tom postavena cela aplikacia, ktora je vlastne iba kontajner na hierarchicke data.

gorila: pocitac musis mat online aj pri bode 1 a 3. Cloud je iba dalsi buzz world o ktorom za 2 roky nebude uz nikdo hovorit. Par konzultantov sa na tom teraz nabali a koniec. Z mojej vlastnej skusenosti, z hladiska rychlosti a dostupnosti je najlepsie mat aplikaciu a data na svojom lokalnom pocitaci. A skus si pozriet cenik napr. Amazon EC2, absolutne nepouzitelne pre priemernu firmu.
Vlastna banka obrazkov je samozrejme najjednoduchsie riesenie, ale ide mi o minimalizaciu nakladov, aby bolo mozne poskytovat data zdarma.
Registrovaný uživatel
hmm, tak to už je pro mne science fiction... :mrgreen: Těším se až to uvidím!
Registrovaný uživatel
pokiaľ sa poplatok bude pohybovať cca 10€ -rok určite privítam takú možnosť.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Boha, tak myslím, že toto bude super vec, už sa veľmi teším...
Ozaj, nepotrebuješ sponzorov? :D
Registrovaný uživatel
Senza, už se na to těším.
Tady je link na Noble numismatics v Sydney
http://www.noble.com.au/
dělají tři aukce ročně a v archyvu mají skoro čtvrt milionu položek.
Registrovaný uživatel
NumizmatSR napsal
Ozaj, nepotrebuješ sponzorov? :D


Budem potrebovat sponzorov vo forme fotiek pre katalogy ;)
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Senza, už se na to těším.
Tady je link na Noble numismatics v Sydney
http://www.noble.com.au/
dělají tři aukce ročně a v archyvu mají skoro čtvrt milionu položek.


Vdaka za vyborny link. Nadherne fotky. Vyzera to, ze by nemal byt problem tie data stiahnut. Dokonca nie su ani v coinarchives.
Moderátor
A ty fotky minci se mohou pouzit bez nejakeho povoleni od provozovatele stranek ci majitele mince?

Na jedne nejmenovane prohlidce minci mi bylo durazne vycineno, kdyz sem chtel fotit mince pro kolegu, ze to neni mozne protoze podlehaji autorskemu zakonu ci co... A, ze tedy nemohu ty mince nafotit.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Misak33 napsal
A ty fotky minci se mohou pouzit bez nejakeho povoleni od provozovatele stranek ci majitele mince?


Ne, pouze s povolením provozovatele stránek. Respektivě záleží na AZ dané země a vztahem autora fotky a aukční firmou.

Nicméně, Vanyaův klient bude fungovat na stejném principu jako internetový prohlížeš, tudíž dojde ke stáhnutí obrázku do cache na disku a pak se zobrazí.

Misak33 napsal
Na jedne nejmenovane prohlidce minci mi bylo durazne vycineno, kdyz sem chtel fotit mince pro kolegu, ze to neni mozne protoze podlehaji autorskemu zakonu ci co... A, ze tedy nemohu ty mince nafotit.


Eh, z toho se dá vykroutit tím, že jde o fotky pro zpravodajství ;-) Napdá mě pár důvodů proč zákaz focení:
- bezpečnost
- utajení průšvihů
Registrovaný uživatel
Misak33 napsal
A ty fotky minci se mohou pouzit bez nejakeho povoleni od provozovatele stranek ci majitele mince?

Na jedne nejmenovane prohlidce minci mi bylo durazne vycineno, kdyz sem chtel fotit mince pro kolegu, ze to neni mozne protoze podlehaji autorskemu zakonu ci co... A, ze tedy nemohu ty mince nafotit.


Je to rozne, zavisi to od krajiny a aj objektu. Niekde na nete bol o tom pekny clanok, ako precedens sa uvadza Corel vs British Museum, kde Corel publikoval fotky obrazov z Britskeho muzea (fotky vytvorene Britskym muzeom). V podstate tam ide o to, ze fotografia obrazu sa nepovazuje za umelecke dielo, kedze ide iba o realisticku fotku bez pridania nejakej umeleckej hodnoty a kedze obrazy uz boli stare a nevztahovali sa na ne autorske prava, tak ani na realisticku fotku sa nemohli vztahovat autorske prava. Corel to v USA vyhral. Ale v UK je zakon odlisny, tam sa copyright vztahuje na hocico, kde bolo potrebne vynalozit nejaku namahu, teda aj na napr. telefonny zoznam.

Co sa tyka minci, ak je minca vydana vladou, tak je jej design tzv. public domain a realisticka fotografia musi byt taktiez public domain. Minimalne v USA.
V roznych krajinach to moze byt rozne. Myslim, ze v Holandsku bolo zakazane publikovat farebne fotografie ich bankoviek. Ale aj tak si s tym nikdo nerobil problem.

Ja to samozrejme nebudem riskovat a budem sa snazit ziskat suhlas s publikovanim dat pred tym ako ich zverejnim. Zatial mam iba pozitivne odpovede. Je to predsa pre tu firmu neplatena reklama, pokial sa tam uvedie zdroj.

Okrem toho, copyright pripusta 'fair use' a su tam dalsie rozne moznosti, napr. sa na to pozera inak, ked sa jedna o kompilaciu dat zo 100 roznych zdrojov, s pridanou hodnotou, ako ked niekdo vytvori jednoduchu kopiu a snazi sa na tom zarabat.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » Corpus Nummorum

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1