Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Vykupminci.cz
Numisargo

ČR série

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
S tou 500 je to logické - 2x28 = 56. Jenom jsem nevěděl, jestli jsme našli všechna vysoká déčka až do 56 - já sám jsem se svých už zbavil a zbyla mi jenom D30 a D4x
Registrovaný uživatel
BPH napsal
Reaguju na předchozí dva příspěvky.Mám 1000Kč serie H 70 a 500Kč serie D 52,55 a 56


Já mám největší sérii D53. Prosím, platí stále, že nikdo z těch kdo máte sérii D29 a vyšší, že nemáte číslo bankovky vyšší než 009999?
Registrovaný uživatel
brouck napsal
BPH napsal
Reaguju na předchozí dva příspěvky.Mám 1000Kč serie H 70 a 500Kč serie D 52,55 a 56


Já mám největší sérii D53. Prosím, platí stále, že nikdo z těch kdo máte sérii D29 a vyšší, že nemáte číslo bankovky vyšší než 009999?


Já mám nejnižší 000185 a nejvyšší 008902.
Registrovaný uživatel
U mně platí: svých jsem se sice až na dvě zbavil, ale zůstalo mi číslo 000033. To druhé z hlavy nevím. Nejvyšší, které jsem měl, je v nějakém dřívějším příspěvku. Určitě to bylo 008xxxx.
Moderátor
Mám zapsané, co se kde vyskytlo. Nejvyšší (zachycené) z D29 - 56 je D38 009180.
Jinak mám podchyceny různá (nižší čísla) téměř přes všechny série (nejnižší D32, nejvyšší D56)
Registrovaný uživatel
Tak nejmenší i největší číslo mám od série D34 000031 a 009691 Mě chybí už jenom série D 41 45 55 potvory se mi pořád vyhýbají...
Registrovaný uživatel
Mám ještě jeden dotaz ohledně této pětistovky, asi nejlépe pro znalce poměrů v ČNB:-)
Dejme tomu, že pětistovek sérií D29 a vyšší je opravdu skoro 10 tisíc od každé série. Co se stalo se zbytkem bankovek z této desky D29-D56? Myslím, co je nejpravděpodobnější?
a) tisk bankovek byl opravdu zastaven do čísla 009999?
b) byly vytištěny všechny bankovky z této desky a zbytek uložen do trezorů ČNB
c) byly sice vytištěny všechny bankovky z této desky, ale co nešlo do oběhu bylo zničeno
Jde mi o to, jestli se technicky stává, že se tisk zastaví před ukončením vytištění celé desky nebo se deska vždy celá vytiskne (všechny bankovky 000001-999999)?
A pak k bodu b), jestli by dávalo smysl uložit do trezorů zbytek bankovek z desky, když mají k dispozici jiné série E (a do budoucna i vyšší série) s daleko více bezpečnostními prvky. Podle mě by to smysl moc nedávalo to teď nebo později dát do oběhu a tím pádem si to nechávat "pro strýčka příhodu" v sejfech, ale jako možnost jsem to uvést musel:-)
Předem díky za názory
Registrovaný uživatel
Předesílám, že nejsem znalec poměrů v ČNB, ale:
Právě otázky tohoto typu mně vedly k tomu, že jsem se vysokých pětistovek až na dvě zbavil. Jinak, banka musí mít v záloze jistou rezervu oběhu - v nějaké literatuře jsem četl, že (před emisí 1953?) banka hlásila, že by se mělo s přípravami nových peněz pohnout, protože už není schopná udržovat zásoby peněz na předepsaných 150% oběhu. Ale blíž k tomu neřeknu. Věděl by to Bohous_K (bohužel), který v jednom příspěvku v tomto vlákně mluvil o tom, že tyto údaje (výroba, oběh, ničení) lze vytáhnout ze systému ARAD. Tehdy jsem to zkoušel, ale nepřišel jsem na to jak, tak jsem to vzdal.
Registrovaný uživatel
Ještě doplnění - z toho, co jsem napsal, mi plyne (možná špatně), že možnost a) moc v úvahu nepřipadá.
Navíc, stejný dotaz je možné si položit u 1993, sérií Z.
Moderátor
brouck > To, jaký rozsah kontrolních čísel má STC vytisknout (pozor - a nemusí to ani být souvislá řada od 000001, ale může se začít 500001 do 999999 a pak teprve 000001 do 500000) určuje ve své objednávce v ČNB. Pokud bylo tedy zadáno dejme tomu k tisku 000001 - 100000, STC to vytiskla, předala ČNB.

Dejme tomu, že ze všech zmíněných udělala banka "peníze" (= platidlo, oběživo) a připravila uvolňování dle určeného klíče (rozpis, kdy a kolik balíčků uvolní; tj. v první fázi 2.800 balíčků po 100 ks => D29-D56 000001 - 0010000, v druhé fázi .... atd. atd.).

První fáze proběhla podle plánu, ke druhé (vzhledem k přípravě nového vzoru) už nedošlo; jestli tedy existuje nějaký objem bankovek, byly (budou) skartovány společně s oběživem, které je zničeno oběhem.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Dejme tomu, že ze všech zmíněných udělala banka "peníze" (= platidlo, oběživo) a připravila uvolňování dle určeného klíče (rozpis, kdy a kolik balíčků uvolní; tj. v první fázi 2.800 balíčků po 100 ks => D29-D56 000001 - 0010000, v druhé fázi .... atd. atd.).

První fáze proběhla podle plánu, ke druhé (vzhledem k přípravě nového vzoru) už nedošlo; jestli tedy existuje nějaký objem bankovek, byly (budou) skartovány společně s oběživem, které je zničeno oběhem.


Takže, jestli tomu rozumím, banka si žádné bankovky nenechává? To by ale zase bylo v rozporu s tím jak se chovala v historii (např. emise 1953 apod.). Nechci Vaši odpověď rozporovat, jen bych rád tuto problematiku pochopil.
Moderátor
Samozřejmě, banka si bankovky nechává - část zachycených již z oběhu a část bankovek nových (připravených do oběhu za znehodnocené kusy nebo na navýšení oběhu - inflace). Nicméně není pravidlem, že zásoba = kompletní konkrétní deska od 000.001 do 999.999 pro všechny nominály. Je to závislé na více faktorech (např. jaké je % opotřebení a nutnosti náhrady pro daný nominál, jaké nominály posilovat a jaké naopak zachovávat, jaká je koncepce vývoje nových vzorů atd.)

Jeden příklad za všechny: Banka se rozhodne stáhnout papírové padesátikoruny k určitému datu. K tomu si samozřejmě udělá analýzu, jakou část objemu vykryjí padesátikorunové mince (náhrada 1:1) a jakou jiné bankovky (jiného nominálu).
Neboť i skladba (mince vs. papír) hraje v tomto případě důležitou roli (možná to bude znít směšně, ale bere se v potaz i to, jak bude např. vypadat obsah "průměrné peněženky" průměrného obyvatele, tzn. aby nebyla průměrně naplněna z valné části mincemi).

V tomto případě padne např. rozhodnutí, že takový a makový objem musí být vykrytý bankovkami a to nominálem 100 Kč a 200 Kč (kdyby to byl nominál vyšší, nebude ho tolik potřeba, nicméně mohla by tím být narušena rovnováha oběhu, protože takovou pětitisícovku, která nahradí 100 ks padesátikoruny v průměrné peněžence najdete těžko, případně její kupní síla je natolik vysoká, že by spíše "brzdila" plynulý oběh).

U těchto bankovek je už ale také nějaký "plán" toho, že je třeba zásoby pro bankovky opotřebené, proto se dotiskne dostatečná další zásoba (u 200 Kč by to byla např. série F01 - 28, u 100 Kč dotisk série F a pokračování sérií G) a tento objem je uvolněn "naráz" (nebo v nějakém časově krátkém období).

Vzhledem k tomu, že jsou tyto informace centrální bankou přísně střeženy, berte VŠECHNY mé názory jako pouhé spekulace a neptejte se prosím na případné zdroje, ze kterých čerpám (jsou to většinou všeobecně dostupné informace, publikace a to, co mi projde rukou).
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 5. 9. 2011, 18:03. »
Registrovaný uživatel
Měnová báze. Hotové peníze v oběhu a hotové peníze dislokované v bankách v mld. Krásně je vidět, jak v době dovolených a vánočních svátků se zvýší objem hotových peněz v oběhu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nedíval jsem se , jak jste daleko se sériema 2000 Kč , já hlásím nález s. C 71.
Registrovaný uživatel
Dneska jsem dostal 1000Kč s.C83 1xpřeloženou, asi někde spala v trezoru ;)
Registrovaný uživatel
já hlásím 2000/C 88
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, pročetl jsem skoro celé toto vlákno a myslím, že bych mohl připět nějakými informacemi.Tak především vím, že bankovky, které se skartují jako nevhodné pro další oběh se nijak neevidují, takže se nedá nikde dohledat, kolik bankovek od určitých serií ještě zbývá a tím by se dalo spekulovat o jejich případné ceně pro sběratele.Také vím, že banka nikde neeviduje, které serie bankovek posílá do jednotlivých poboček.Bylo by to neunosné z hlediska statistiky a taky zbytečné, protože jednotlivé pobočky dále dotují těmito bankovkami obchodní banky ve svých regionech, tudíž se jen eviduje počet kusů, který banku opustí a dostane se do oběhu a počet, který se vrátí a dostane se zpátky do zásob Čnb. Takže osobně si myslím, že vyloženě záleží na náhodě, které série budou zkartovány dříve a které později a tím budou či nebudou vzácnější. Nebo ani ne tak na náhodě, ale na potřebě oběhu, do kterého doplňuje Čnb nominály podle potřeb. Samozřejmě má vytvořeny nějaké strategické zásoby, aby mohla vykrývat různé výkyvy oběhu. Nebudu tu uvádět, kolik ks bankovek se průměrně mesičně skartuje, ale asi by ste byli překvapení. Samozřejmě, že se tento skart musí nahradit bankovkali novými a podle toho se objednává tisk bankovek ve STC. Točí se v tom obrovské peníze a protože se i Čnb snaží šetřit, vrátila třeba zpátky do oběhu kovové 50,-, které jí ležely v trezorech od roku 1993, kdy je veřejnost nepřijala kladně, protože životnost mince je asi 4x vetší než bankovky. Kvůli tomu se přestali vyrábět 0,10 0,20 a 0,50, protože jejich výroba byla dražší, než jejich nominál a protože lidé si je nechávali jako podložky, či je házeli do kašen pro štěstí a nevraceli je do Čnb, musela banka každý rok platit, za jejich ražbu. Takže nevím, jestli jsem tímto sběratele potěšil či ne. Dále jsem tady četl nějaké názory na náhradní serie bankovek.Dříve, když se bankovky tiskly v Anglii, je asi tiskárna vyrobila,sama zkontrolovala a případné vadné bankovky dotiskla v serii Z a pak je předala bance. Myslím, že na to tehdy nebyl čas, aby je Čnb všechny kontrolovala, možná dělala jen namátkovou kontrolu. Tato metoda namátkové kontroly se dnes běžně používá při přebírání nově naražených mincí. U bankovek se tyto znovu překontrolovávají v bance na speciálně nastavených strojích, znovu se přebalují a to je i výsledek toho, proč není v balíčku nových bankovek 100 ks bankovek po sobě číselně jdoucích, ale jsou tam částěčně na přeskáčku. Jestli je potom reklamace výřízena v rovině finanční nebo formou dotisku, to už nevím, ale myslím si, že číslovat na archy jen jednu sérii se asi nevyplatí.
Registrovaný uživatel
zdravím jerryh001 a vítám Tě tu na fóru :)

Díky za užitečné informace a dovolím si rozvinout konec Tvého příspěvku.
Všechny balíčky prvních sérií českých bankovek z Anglie mají čísla xxxx01 - xxxxx00, což by i podle toho, co jsi napsal, mělo znamenat, že ještě přes číslováním archů byly tyto překontrolovány, špatné vyřazeny, očíslovány pouze správné a místo vadných vytištěny ve stejném počtu nové archy, číslované pod náhradní sérií.
V STC potom probíhá kontrola až po provedení a dokončení všech tiskových operací, proto je v podstatě nemožné najít balíček začínající xxxx01, nemluvě o stovce po sobě jdoucích sériových čísel. A proto taky přes ty všechny kontroly nemám co sbírat :( Že se na to nevyprdnou...
Registrovaný uživatel
Tak určitě je co sbírat, ale je to podstatně težší. Ono by to asi nemělo ten správný sběratelský naboj, přijít do banky, objednat si balíček a nechat si z něj vytahat čísla podle toho, co by jste si představovali. Musíte to brát tak, že Čnb nemůže polevit v oblasti kontroly a nechat do oběhu proklouzávat chybotisky pro radost sběratelů. Je to logické, z jejich pohledu jsou to zmetky a tudíž do oběhu nepatří. I přes všechny tyto kontroly uniknou občas bankovky, které jsou určitě sběratelsky zajímavé.
Registrovaný uživatel
určitě souhlasím, ta moje poslední věta byla s nadsázkou. Naopak, můžeme být na naši STC a bankovky pyšní, a člověk si potom každého hezkého chybotisku cení víc.
Registrovaný uživatel
dnes konečně, se i na mě usmálo štěstí s 200kč se s.F(14+22) a ještě E96 000... ;)
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
dnes konečně, se i na mě usmálo štěstí s 200kč se s.F(14+22) a ještě E96 000... ;)


pokud je ta E96 UNC a byla by k mání, měl bych zájem ;)
Registrovaný uživatel
smůla, už je ve sbírce ;) Píšu jen o UNC bankovkách, z oběhu jdou dále do oběhu, až na vyjímky!
Moderátor
V posledních týdnech mi prošlo rukama poměrně dost dvoustovek. Prakticky všechny jako nové (ještě tvrdé, čisté, nepokrčené); až na jednu výjimku všechny série E (nízké i vysoké, nízká i vysoká čísla). Jedinou výjimkou byla F01, která z nich vypadala asi nejhůře :).
Registrovaný uživatel
Co říkáte na tohle? Porovnával jsem si doma pětistovky série E a narazil jsem na různou barvu papíru. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?
Jelikož jde o UNC kousky, které mám postupně z bankomatu, nepředpokládám, že s nimi někdo něco dělal. Série E 15 (ta spodní bankovka) je viditelně žlutá, jiné E série mám normální bílý papír. Zadní strana bankovky je už stejná (obě bílé).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1