Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Vykupminci.cz
Numisargo

ČR série

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
jano7B9 napsal
a poslednu vec:pisu tu zberatelia bankoviek a minci a nie zberatelia grafik a obrazov... zberatelovi je predsa jedno co zbiera...proste chce mat komplet zbierku a plynylo prejde na svoju dalsiu menu....cesku menu - euro
a mozme diskutovat o seriach bankoviek 8)


tak abych to uzavřel nějakou poslední reakcí i já - vybírám si z těch plam€ných řečí tenhle kousek. Sběrateli (teda konkrétně mně) není jedno, co sbírá. Většinou jsem začínal sbírat nějaký stát právě proto, že mě zaujala grafická podoba + rozmanitost výběru motivů jeho bankovek. Povětšinou pak z alba dýchá i pestrost jednotlivých národních měn. Že by mě nějak tankovalo nasbírat 5€ - 500€ x rozlišení podle sérií a roků vydání (???). Tak to teda rozhodně ne. Koukat na tu hrůzu v X variantách ... a jano7B9, abys to zas nebral jako obranu "Kč" - u mě v albu nenajdeš ani poslední emisi holandsých guldenů, ani poslední emisi z Izraele, protože graficky mně (stejně jako euro) nenadchly.
Registrovaný uživatel
Nebudou náhradní série bankovekČR popsané v novém / bohužel nevím kdy/ připravovaném katalogu od Bajera. Např u 1000 Kčs 1985 s. U to je popsané vcelku jasně.
Registrovaný uživatel
jaj uz aby bol ten bajer .sak sa vypreda za jeden den :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Nemám posledního Bajera (a netrpělivě čekám na nového), takže se možná zeptám na známé věci:

1) Jak je to přesně s 200 Kč, vzor 1993? Které série mají bílý papír, které nažloutlý, které proužek Kčs, které Kč? Dále - proužek ZAIRE se vyskytuje jen v jedné sérii nebo je náhodně rozházený? (Asi by bylo logické, kdyby byl jenom v jedné).

2) 1000 Kč, vzor 1985 (+ kolky). Vrtají mi hlavou tyto tři bankovky: každá má jiné barvy (liší se i kolkované) i vzájemně série C od sebe. Nevím, jestli na JPG je to dost vidět. Byly při kolkování některé kusy nově dotisknuty nebo se vzaly ze zásob banky? (série U25 a dále). Nekolkovaná bankovka ležela několik let v obálce s jinými, pak asi tři roky v albu, kolkované jsou ze sady prodávané ČNB. Všechny bankovky jsou naskenované jako jeden obrázek, který jsem pak rozdělil na jednotlivé soubory.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
U 200 Kč 1993 jsou proužky následovně. s. A 01- A 96 proužek Kčs, s. A 49-A 72 proužek Kč, ale i Kčs, proužek Zaire potvrzen zatím u s. 01,02,03,05,06. A žlutý a bílý papír zatím nějak nespecifikován. Mám s. 04, 10 i 19.
Registrovaný uživatel
Bohous_K napsal
500 Kč
A01-A60
Z01 - náhradní
B01-B54
C01-C84
D01-D28 + D52 - náhradní?
E01- (E27) - otevřeno


Vracím se k původnímu tématu, dneska jsem prohlídnul pár bankovek a našel jsem 500 Kč D 33 000424, že by taky náhradní série ?
Registrovaný uživatel
200 Kč 1993 - proužek Kčs/Kč mám zdokladováno:

Série A49 až A72 dva typy proužku (Kčs nebo Kč)

A50-953254 Kčs
A52-493975 Kč
-697642 Kč
A55-450823 Kč
A56-747180 Kč
A57-469835 Kč
A60-393677 Kč
-959597 Kčs
A64-809138 Kč
A65-708079 Kč
A68-109921 Kčs
-459176 Kč
-469735 Kč
A72-444748 Kč
Registrovaný uživatel
Bohous_K napsal
500 Kč
A01-A60
Z01 - náhradní
B01-B54
C01-C84
D01-D28 + D52 - náhradní?
E01- (E27) - otevřeno

Tak ještě jednou k té 500,- Kč náhradní D 52 , dneska jsem našel kromě té D33 000424 ještě D44 005151 , D46 004086 a D54 000033. Takže podle mě jedna náhradní série není, ale možná že k číslovači jsou přidávána nepoužívané série a tiskne se to stejným systémem jako normální bankovky kdy v jednom balíčku je číselná řada a mění se série. Což už tady někdo zmiňoval.
Registrovaný uživatel
Přidávám další "snad náhradní" pětistovku: D40 004887. Dnes jsem nějak zapůsobil na slečnu, která kvůli mně prošla každou pětistovku v bance a našle tuhle jednu jedinou s vyšší sérií než D28.
Registrovaný uživatel
Ještě k pětistovce!

Dotázal jsem se známého v bance, jak je to s tou začarovanou pětistovkou. Předem ale podotýkám, že jsem u série D52 - náhradní dal otazník. Teď jsem si potvrdil, že je to trochu jinak. Banka distribuuje do oběhu nové bankovky podle určitého neveřejného klíče. Týká se to jak sérií, určitých číselných řad tak ale i území. Je prý běžné, že určité série se dají do oběhu jen v Praze, jiné v Čechách a jiné na Moravě a vše se přísně eviduje. Tak došlo k tomu, že jsem ve středních Čechách dostával do ruky jen série D01-D28, jiné jen velmi vzácně. Například v jiné části republiky může být situace úplně jiná.

Další dílek do skládanky je ten, že přestože se do oběhu pouští nová pětistovka vzoru 2009 (série E), tak souběžně ČNB začala dávat loni na podzim do oběhu i starší zásoby série E29 a vyšší. Zatím jsou to však jen bankovky s nízkým číslováním, tak uvidíme časem, co vše půjde do oběhu. Chce to sledovat.

STC před časem zakoupila další stroj INTAGLIO, který zvládá tisknout 28 cedulí na archu. Velikost archu omezuje obrovský tlak, který je potřeba při tisku intagliem, ovšem vývoj jde dopředu a i při větší ploše se dnes dosahuje vysoké přesnosti soutisku. To by odpovídalo počtu sérií: první arch D01-D28, druhý arch D29-D56 a případně dále.
Jen pro upřesnění. Na jednom vytištěném archu před rozřezáním je daný počet bankovek, přičemž všechny mají stejné číslo a každá má jinou sérii.

Počet cedulí na archu se dá odvodit od konečného počtu sérií. Viz dotazy: proč byly některé bankovky tištěny s určitou písmennou sérií jen do výše 80 (20 cedulí na archu, 4 archy), 96 (24 cedulí na archu, 4 archy) atp. Z toho lze i nepřímo odvodit, kolik sérií má banka ještě uloženo v trezorech.

Tomu odpovídá i dvoustovka s proužkem Zaire. Ta byla tištěna na archu o 24 cedulích (4 vodorovně x 6 svisle). Do archů byl zabudován v papírně v Německu čtyřikrát metalický proužek, přičemž v prvním sloupci došlo k chybě (Zaire) a další tři byly již v správné. To nám napovídá, že bankovky s touto chybou v proužku mohou být pouze se sérií 01-06. Série v druhém až čtvrtém svislém pásu (07-12, 13-18, 19-24) jsou v pořádku a ukazují rozmístění sérií na archu. Jinak co se týče proužku:
1. arch = A01-A24 = proužek Kčs (Zaire)
2. arch = A25-A48 = proužek Kčs
3. arch = A49-A72 = proužek Kčs + Kč
4. arch = A73-A96 = proužek Kčs

Při tisku třetího archu byl použit papír s oběma druhy proužku (Kčs i Kč), vždy na celém archu byl buď typ Kčs nebo Kč. To dokazuje, že se obě varianty proužku vyskytují u všech 24 sérií. Teoreticky by měl být konkrétní proužek + číslo shodný u všech sérií 3. archu. V případě, že objevíte bankovku, kde to nesedí, tak mi to prosím hoďte do mailu.
« Poslední úpravu provedl(a) Bohous_K v 27. 4. 2010, 13:22. »
Registrovaný uživatel
Bohous_K napsal
Tak došlo k tomu, že jsem ve středních Čechách dostával do ruky jen série D01-D28, jiné jen velmi vzácně. Například v jiné části republiky může být situace úplně jiná.


Poznámka: skutečně jenom "může", pobočka o které jsem se zmiňoval, je v Brně.

Bohous_K napsal
Další dílek do skládanky je ten, že přestože se do oběhu pouští nová pětistovka vzoru 2009 (série E), tak souběžně ČNB začala dávat loni na podzim do oběhu i starší zásoby série E29 a vyšší.


Tady je asi překlep: nemá být "série D29 a vyšší"?

Když se tedy vrátíme úplně na začátek tohoto vlákna: Dá se z nějakého zdroje zjistit, kolik bankovek bylo vyrobeno (tj. ne jenom dáno do oběhu)? Tak by se určilo, jestli série D hnije z velké části v trezorech, nebo jestli se s její výrobou přestalo, když se rozhodlo o výrobě nejnovějšího vzoru. Také by bylo zajímavé vědět, jak je to s jinými nominály - zejména u prvních dvou vzorů, resp. sérií.

Je 200Kč, série B tentýž případ jako pětistovka nebo je náhradní série už potvrzená?
Registrovaný uživatel
Správně, byl to překlep: E29 má být správně D29.

Série D se už se určitě netiskne, když se tiskne série E s novými ochrannými prvky. Ovšem kolik zbylých sérií "D" leží v bance v trezoru se můžeme jenom dohadovat. Viz vydání z roku 1953. Byla kdysi velká sháňka po ruských číslovačích. Pak banka šáhla do zásob (a že jich má zřejmě požehnaně) a zaplavila s nimi trh.

U 200Kč série B se dá předpokládat, že ta náhradní bude potvrzená. Poslední z této série byly dány do oběhu už před více než 10 lety.

Jinak z praxe je zřejmé, že od všech emisí a hodnot si banka určité množství bankovek drží v zásobě i po skončení platnosti. Viz prodej emisí 1953-1993.
« Poslední úpravu provedl(a) Bohous_K v 27. 4. 2010, 14:29. »
Registrovaný uživatel
Neb je zdravé pochybovat, tak dokud tu 200Kč B67 - náhradní neuvidím, neuvěřím ačkoliv to nevylučuji...
kdo jí máte, doložte prosím...
Registrovaný uživatel
Bohous_K napsal
Viz vydání z roku 1953. Byla kdysi velká sháňka po ruských číslovačích. Pak banka šáhla do zásob (a že jich má zřejmě požehnaně) a zaplavila s nimi trh.


Nejitřil bych staré rány. Když si vzpomenu, kolik stály hlavně ruské 25Kč 1953 (i ty pozdější 25 Kč z let 1958 a 1961), chce se mi brečet... :'( :'( :'(
Registrovaný uživatel
Bohous_K napsal
Jinak z praxe je zřejmé, že od všech emisí a hodnot si banka určité množství bankovek drží v zásobě i po skončení platnosti. Viz prodej emisí 1953-1993.


No právě - otázka je kolik a čeho. Byl by dobrý vtip, kdyby to byla všechna do oběhu nevypuštěná Zetka a třeba 500/1995, série B55-B60 (podle vašeho prvního příspěvku v tomto vlákně asi taky nevpuštěná do oběhu - navíc 20 cedulí, 3 archy = 60 sérií) nebo další podobné, kde je počet sérií nižší :mrgreen:
Moderátor
Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli se daji v obehu najit nejake bankovky ktere jsou cennejsi nez je jejich nominal a to z jakehokoliv duvodu. Jako treba u minci urcite mince vydane jen v mensich objemech nebo jen v sadach. Dekuji
Moderátor
Omlouvam se mozna za hloupy dotaz.
Registrovaný uživatel
To Dracek: Tak tomu věřte, měl jsem ji v ruce 17.6.1999 a byla v zachovalosti 2.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To Misak33: Každá bankovka je unikát a jedinečná díky sérii a číslu. A když si přečtete pozorně celou debatu na tomto vláknu, tak zjistíte, že se tu právě snažíme zjistit, která bankovka bude jednou sběratelsky hledaná a tudíž i její cena bude zajímavá.
Moderátor
To vim, ze se to zde snazite zjistit. Jen sem si myslel ze se takova vzacnejsi bankovka da poznat lehceji. A z teto diskuze jsem to bohuzel moc nepochopil. Na aukru se napr. prodava 200kc serie B02 (Omlouvam se pokud prodejce je zdejsi expert pres bankovky a ze rozebiram jeho prodej) a me by zajimalo proc prave tato bankovka se prodava tak draze. Kdyz na zacatku tohoto vlakna je u 200kc uvedeno ,,B01-B48 + B67 - náhradní,,. To znamena ze cela serie B je vzacna u 200kc? Znovu se omlouvam za hloupy dotaz, ale jsem spise pres mince. Kazdopadne me to velmi zajima. Dekuji.
Registrovaný uživatel
U platných bankovek je vysvětlení následující:
První bankovky jsou vzoru 1993 (kromě 20 Kč a 2000 Kč). U nominálů 50, 100, 200, 500 byly relativně brzy dány do oběhu nové vzory (série B) a po nich zase relativně brzy další vzory (série C a vyšší). Nové bankovky sérií B u těchto nominálů se už dávno do oběhu nedostávají - takže UNC bankovky z oběhu neseženete. Spousta lidí si navíc (třeba i pro "historičnost okamžiku") odložila nové bankovky prvních vzorů a další už ne. 200 (a ještě více 500) korun navíc v roce 1995 nebylo až tak málo peněz, aby si kdekdo odložil dva kusy "téže" bankovky. Sérii B v UNC stavu tak většinou mají jenom sběratelé pro potřeby svých sbírek a ti, kteří si ji "prozíravě" odložili.
Z rozsahu sériových čísel je navíc patrné, že sérií B zrovna u dvoustovky se do oběhu dostalo relativně málo.
Moderátor
Dekuji za vysvetleni.
Registrovaný uživatel
Drobnou poznámku: nevyjádřil jsem se úplně přesně: psát "UNC z oběhu" je samozřejmě pitomost, ale snad jsme si rozumněli: myslel jsem "série B v rozumném stavu, nové z bankomatu atd."
Registrovaný uživatel
Malá rekapitulace známých pětistovek série D29 a vyšších:

D52 005277
D33 000424
D44 005151
D46 004086
D54 000033
D40 004887
D42 008369 (můj nový úlovek z minulého týdne)

Máte někdo nějaké další?
Registrovaný uživatel
D32 003427
D33 003106
D34 003397
D35 002147
D39 003974
D48 003276
D56 007731

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1