Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Dá se numismatika dělat levně?

Vykupminci.cz
Numisargo

Dá se numismatika dělat levně?

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Toto fórum sleduji už delší dobu, teprve dnes jsem se rozhodl sem napsat. Situace na numismatickém trhu není pro začínající sběratele moc dobrá. Staří sběratelé mají zkoupené ty nejlepší kousky, internetové aukce jsou plné lidí, kteří asi neví, co s penězi. Proto jsou pro běžného člověka prakticky nesbíratelné věci, které jsou právě v kurzu. Chtěl bych se začít věnovat sbírání mincí. Rád bych sbíral pro radost, mince s historií a zároveň se nechci účastnit šílenství na Aukru, E-Bay, sálových aukcí a podobných - stylu kdo dá víc. Zároveň bych chtěl, aby se moje sbírka tvořila určitý logický celek, ne abych nakonec měl jen směs nahodile koupených mincí. Proto by mě zajímalo jestli a co se dá v dnešní době sbírat levně.
Moderátor
Přiměřeně "levně" se dá sbírat snad každé období. Vždycky to je o štěstí a kontaktech. Vyber si, co Tě baví a začni sbírat :D
Registrovaný uživatel
hozik - relativně levně se daj kupovat třeba menší nominály Ferdinanda II., třeba tří krejcary v pěknejch stavech 150-300 Kč...
Registrovaný uživatel
Záleží, co si představujete pod pojmem "levně"? Mnohokrát se to již zde v různých vláknech probíralo - člověk si musí stanovit, co přesně chce sbírat, jestli na to má prostředky a zda je to vůbec možné (tzn. jak jsou dané mince dostupné). Například, co jsou pro vás již mince s historií? Jak musí být staré? Jak moc vám záleží na zachovalosti jednotlivých kusů? Budete hledat nejlepší kousky s tím, že spoustu mincí v horších stavech odvrhnete, nebo chcete skutečně sbírat jen pro radost a na stavu vám až tolik nesejde? Taky si musíte vybrat takovou oblast a dobu, aby vůbec šlo ten zmiňovaný logický celek vytvořit. Pro vytvoření smysluplné sbírky je taky třeba množství znalostí a zkušeností. Abych odpověděl na základní dotaz, numizmatiku nelze dělat levně. Je to vášeň, která, v závislosti na vašich požadavcích, znalostech, finančních možnostech a taky štěstí stojí spoustu peněz, mnohdy i víc, než jste ze začátku ochotný obětovat, a taky dost času, čekání a mnohokrát i nervů, než si některé své vyhlédnuté milášky zařadíte do sbírky :mrgreen: Samozřejmě můžete sbírat například platné oběhovky, to se levně dělat dá, ale historickou hodnotu mají mizivou a radost z nich asi mít nebudete.
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Sbírej něco co nikdo nesbírá nebo co sbírá jen málo lidí. Vyčíhej si v aukcích o co je nejmenší rvačka. Jen tak namátkou:
Mince Rumunska
Početní peníze
Mincovní závaží
Korunovační žetony
Různé historické a příležitostní medailičky
Účelové známky
Jeden můj známý sbírá mince ze kterých někdo něco vyrobil. Nejenom přívěšky a náušnice ale i kávové lžičky z mincí, krabičky, hodinky a různé jiné předměty.
Je to zajímavá sbírka a levná, většinu exemplářů mu někdo daroval. :P ;)
Moderátor
Četl jsem "Korunovační klenoty" ... ty taky nikdo nesbírá! :P
Registrovaný uživatel
hozik napsal
Staří sběratelé mají zkoupené ty nejlepší kousky...

Staří sběratelé natáhnou bačkory a jejich mince jsou zpět na trhu, to je věčný koloběh.
:D ;)
Moderátor
Docela levné jsou drobné zahraniční mince. Například za oba tyto 10 centy Průlivových osad jsem platil stovku :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to byl dobrý nákup :)
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Moderátor
Suvorov napsal
to byl dobrý nákup :)


Taky si myslím. Na drobných sálovkách o takové mince není obvykle zájem a pokud si na ně nikdo nepošle limit, dají se koupit za volačku :) Mně se mince kolonií a dominií velmi líbí, ale sbírám je skutečně jen okrajově a jen v případě, že jsou za pár kaček :)
Registrovaný uživatel
Jinak k otázce v nadpisu “Dá se numismatika dělat levně?”
Ano, dá se dělat velice levně, znám vynikající numismatiky, dokonce autory knih kteří nevlastní jedinou minci. :D ;)
Moderátor
turtle: ono to bylo mysleno spis z hlediska sberatelstvi :)

Suvorov: numizmatiku/sberatelstvi nelze delat levne? Holy nesmysl, jak vysvetlim nize.

Takze pokud se budeme zabyvat jen identifikovatelnymi razbami, rimske mince (4. stoleti), feniky (13.-15. stoleti), penizky se lvem Jiriho z Podebrad - od 50 Kc za kus.. je to drahe?
Sbirkove stavy vyse uvedenych veci cca od 200 Kc. U Rima, pokud to rozsirime, krasne stribrne razby z 3. stoleti od 500.
Zkratka, neni ani nutne sbirat okrajove veci, ve vetsine pripadu i pri odlozeni 200 Kc mesicne je mozne za par let vybudovat slusnou sbirku.
Docela bych rekl, ze u takoveho sbirani bude nejdrazsi literatura :) Ale i tam jdou naklady zredukovat (internet, koupe starych knizek v horsim stavu, knihovny, konzultace se zkusenejsimi sberateli).
Ucastnit se aukcniho silenstvi nikdo nemusi, chtel bych ale podotknout, ze kdybych kupoval veskere mince za pevne ceny v obchodech, tak me to stoji vyrazne vic nez na aukcich a nektere bych nemel sanci sehnat.
Zkratka, jde o to, urcit si realne ceny a na ty dat limity a nehledet na to, ze uspesnost bude treba 10 nebo jen 5%. U typu minci ktere jsou vyrazne dlouhodobe preplaceny (vzhledem k vzacnosti apod.) si udelat jasno, jestli je opravdu potrebuju. To same, pokud jde o spickove stavy, cim vetsi zajem o ne je, tim vice jsou opomijeny ruzne zajimavosti a vzacnosti.
V kazdem pripade by si zacatecnik mel nejdriv rozmyslet, co vlastne bude sbirat, jestli k tomu bude mit nejaky vztah (ze ho dane obdobi zajima) nebo se mu jenom libi mince a pak si udelat predstavu, co a za jakych podminek, je z daneho obdobi/oblasti mozne sbirat.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 11. 5. 2013, 14:43. »
Registrovaný uživatel
početní peníze nejsou levnou záležitostí... nebo prostě nevím kde a jak :D
Registrovaný uživatel
Voloda16 napsal
početní peníze nejsou levnou záležitostí... nebo prostě nevím kde a jak :D

V porovnání s dukáty... ;)
Registrovaný uživatel
Tenzor: v podstatě máš pravdu, ačkoliv původní dotaz je značně neurčitý. Abych upřesnil to, co jsem napsal výše - přistupovat ke sběratelství s tím, že mě to nebude skoro nic stát a budu mít pěkné mince, je chyba. Numizmatika je a vždycky byla o penězích. Člověk musí mít na paměti, že pro svůj koníček musí finance obětovat a v závislosti na svých možnostech často i omezit jiné věci, nejít párkrát na pivko, vynechat divadlo atd. Tohle jsem chtěl zdůraznit, když jsem psal, že numizmatiku nelze dělat levně.
Autor dotazu se tu ptá na něco, co by si z velké části měl zodpovědět sám. Podle svých možností by si sám měl ujasnit, co je pro něj levně, protože na to tady dostane od každého jinou odpověď. Pak je třeba, aby si sám ujasnil, co je pro něj mince s historickou hodnotou, kterou dobu/zemi/panovníka by chtěl sbírat a podle svých finančních možností posoudil, jestli to utáhne dlouhodobě :) Samozřejmě ho vy zkušenější tady můžete nasměrovat, poradit, doporučit atd., ale hlavní rozhodnutí je na něm, on sám by měl trochu začít bádat, hledat a přemýšlet, do čeho se chce pustit. Tolik můj názor, samozřejmě s ním nemusí ostatní souhlasit. Jinak to nebylo myšleno jako nějaká výtka pro tazatele, spíš doporučení ;)

Dneska mám nějakou psavou náladu, sakryš :mrgreen:
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Voloda16 napsal
početní peníze nejsou levnou záležitostí... nebo prostě nevím kde a jak :D

V porovnání s dukáty... ;)

no nevím, zajímavé a dobře zachovalé platím někdy už i více jak dukáty... :roll:

I přeplácení věcí v aukcích je relativní, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, ty zajímavé co jsem nejednou dost přeplatil bych prodal mnohem lépe a se ziskem než většinou mnohé průměrné či "výhodné" nákupy... :?
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Suvorov: jiste, cim vic penez, tim vetsi moznosti.. jenom jsem chtel rict, ze i s omezenymi financnimi prostredky se da (samozrejme ne behem par mesicu) vybudovat zajimava sbirka a to i v takovem "kralovske" oblasti jako je antika.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Suvorov: jiste, cim vic penez, tim vetsi moznosti.. jenom jsem chtel rict, ze i s omezenymi financnimi prostredky se da (samozrejme ne behem par mesicu) vybudovat zajimava sbirka a to i v takovem "kralovske" oblasti jako je antika.


s tím samozřejmě souhlasím :)
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Pro upřesnění mého původního dotazu - rád bych si vybral určitého panovníka nebo určité období, kde bych sbíral mince typově (následně třeba doplnil početními, korunovačními žetony, závažím a dalšími dobovými předměty). Neláká mě kompletování číselných řad moderních mincí, kde je potřeba hledět na každý flíček, škrábanec nebo naražení hrany. Stačí mi jedna mince od daného typu. Nejvíce se mi líbí všechny ručně ražené mince, kde je každá mince trochu jiná. Existuje nějaký typově dobře sbíratelný panovník nebo dobře sbíratelné období, kde člověk nemusí dávat tisíce za jednu minci, aby získal celou typovou sbírku?
Registrovaný uživatel
některé nízké nominály i jen do typu nebo naopak ty vyšší Tě budou stát tisíce u většíny panovníků na našem území (i bez zlatých mincí) - tudy takto cesta nevede
každé hobby dnes už něco stojí...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Nebo se dát cestou, kterou nastínil Paul.....začít sbírat habsburské 3 krejcary podle mincoven a mincmistrů. Většina kusů se i v hezkých stavech pohybuje v řádu stokorun, ale jsou zde samozřejmě i tisícové položky. Nu a za některé typy (třeba tříkrejcary Leopolda I. z Jáchymova) si člověk pořádně připlatí.
Moderátor
Tezko rict, ale spis ne. Pokud pujde o panovnika, ktery ma jen malo typu, tak tech minci vetsinou moc nebude a tim padem budou drahe. Pokud tech typu a minci jednoho panovnika bude mnoho, pak budou bezne typy levnejsi, ale vzdycky se najdou nejake vzacne co budou naopak dost drahe.
Obecne zkompletovat cokoli bez vetsich financi je dost obtizne :) Ale i nekompletni sbirka muze byt hezka a osobne si (bohudik) nedokazu predstavit situaci, kdy si reknu "fajn, tady mam vysbirane vsechny typy".
Moderátor
Problémem začínajících sběratelů je, že chtějí mít všechno honem a hned. Ale sbírku můžeme budovat 30 - 40 let, to znamená, že i když si člověk odloží jen pár stovek měsíčně, může v průběhu života vybudovat sbírku vskutku královskou. Až budu mít sesbíranou většinu běžnějších mincí, vrhnu se na vzácnější, ne? ;)
Registrovaný uživatel
Hlavně žádný spěch viz jan322. Investovat čas do znalostí a peníze do knih. Něco stojí kvalitní uložení. Záleží v jakých stavech chcete mít sbírku. Možnosti vám nastínili kolegové. Bohužel, dnes vám málokdo ukáže sbírku (má zkušenost) a to ze dvou důvodů. Buď jí mají v bance a nebo nechtějí, aby někdo věděl, co mají.
Registrovaný uživatel
tak tak ... :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Dá se numismatika dělat levně?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1