Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Vykupminci.cz
Numisargo

Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Moderátoři: Paul.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Vítám všechny k diskuzi!
Téma vojenství - numismatici si už nemusej stěžovat, že jim to otravuje tlachárnu. :)
Moderátor
Momentálně jsem si trochu rozšiřoval obzory o bitvě na Bílé Hoře, resp. povstání Českých stavů.. Sáhl jsem znovu po p. Kovaříkovi. (Kniha Boje o trůny), v ostatních knížkách jsem nenašel nic moc.

P. Kovařík tam zapracoval životopisy Thurna a dalších v kontextu s povstáním.

Neschopnost Českejch a Moravskejch stavů byla nekonečná.. Thurn a Anhalt, velitelé armád..oba silně podprůměrní, Thurn po Bílý Hoře utekl k Uhrům a dokonce škemral o pomoc u Osmanů!

Ferdinand měl k ruce profesionála Buquoye a liga nadprůměrnýho Tillyho.

Vůbec nechápu, proč se z Bílé Hory dělá takovej humbuk, že naši spadli do otroctví Habsburků atd..Vždyť to povstání byla bída vedená neschopnejma lidma, od Falckýho po velitele vojska.. Takový měli pak vládnout Čechám a Moravě?? To by jsme dopadli!

A bitva samotná byla totální fiasko..Žoldnéři měsíce bez žoldu..Nikdo se nemůže divit, že začli utíkat..žoldnéř byl obchodník, proč riskovat život, když ti ani nejsou schopný zaplatit. Falckej se zatím válel v Praze..

Jen mladej Anhalt (syn staršího), ten jedinej měl (asi díky mládí) koule, a vyjel s jízdou bezhlavě do boje, což sice bylo k h..u, když všichni kolem něj utíkali, ale alespoń jedna světlá chvilka. Jedinej moment, kdy císařští zavrávorali maličko. Ten kluk měl odvahy na rozdávání, nevzal si ani přilbu.

No a kdo se zajíma o numismatiku, může si krásně rozšířit obzory knihou taky... Je tam i o Zikmundovi III Wasovi dost (překazil obléhání Vídně Českejma stavama)..o Leopoldovi V... (vpád Pasovských do Prahy)
Registrovaný uživatel
No konečně Paule, teď si to vzal do svých rukou... Gratulace 👍
Registrovaný uživatel
Paule a co militarie Česko a Československo?
Moderátor
Jo, je to tam.
Registrovaný uživatel
...jsem stavovskej,císařský nesměj do baráku ;) ;) 8) :P
Moderátor
https://www.novinky.cz/historie/clanek/jak-se-zilo-v-invalidovne-petatricet-vyslouzilcu-na-pokoji-vlastni-skola-i-pivovar-40365103#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=ghTB8llptxD-202109122157&dop_id=40365103&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Moderátor
Pavle, ten článek o Invalidovně byl bezvadný,ona to snad byla nějaká bakalářská práce. Já se pokusím najít medaili Invalidovny a přidám sem.
Altmann nedávno jsem našel druhý odznak vojenských vysloužilců z Nového Bydžova... (spolek fungoval až do padesátých let)

Našel jsem v archivu i kroniku spolku atd. Až budu mít čas, vše si v archivu prohlédnu a zaznamenám, na to se opravdu těším.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vydává Komitét pro udržování památek z války 1866. Eliščino nábřeží 465/7
50003 Hradec Králové

komitét?@.cz.www.1866.cz

Je to jen 500 výtisku.Mohu jen doporučit.
https://www.krajskelisty.cz/moravskoslezsky-kraj/okres-novy-jicin/26185-nic-neni-cernobile-treba-bilovec-v-roce-1918-chtel-do-rakouska-vytahl-na-ne-cesky-pluk-byli-i-mrtvi-vypravi-kastelan-vales.htm?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=620701&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=3TXd2pX7r9Y-202109161932&dop_id=13478597

čtu prvně ..
Moderátor
Paule,
bylo toho více, například jih Moryvy, který najednou měl problém hospodářský, roli zde hrálo pěstování vína. Čs. armáda pochopitelně oprtávněne určila hranice a na hranicích se obě vojska ožrala, což bylo píjemné, neb se nestřílelo.
https://cnn.iprima.cz/papez-upozornil-na-sexualni-nasili-rude-armady-obet-z-ceska-bude-blahorecena-33901?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=617020&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4OcDnIj5neK-202109191038&dop_id=13521176

Zajímavá výzva a gesto papeže. Jak mě papež moc neinteresuje, tak tady ho oceňuju. Těžce se to i čte..to jsou zvěrstva jak z rukou německejch einsatzgruppen.

Jinak ta fotka Rusa na Schimmwagenu..ta je z kroniky Smiřic.
Moderátor
https://www.armyweb.cz/clanek/jak-byl-slavny-boxer-z-pomsty-povolan-k-fallschirmjagerum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614600&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=bxmq7QgwWoE-202110041158&dop_id=13735799

Známá věc, ale zajímavá..Chudák Schmeling..Výsadkáři byli mladí kluci kolem 20, Schmelling v 35 letech povolanej a ještě seskok na Krétu.. kde měli paragáni hodně těžký ztráty..to zranění po seskoku mu nejspíš zachránilo život.

Ale že se dožil 100 let, to jsem nevěděl :shock:
« Poslední úpravu provedl(a) Paul v 4. 10. 2021, 13:12. »
Moderátor
Paule tak těch 100let jsem nevěděl. On dokázal kritizovat nácky ještě v uniformě nikolive po válce jako mnozí demokraté, byl to čestný chlap.
https://cnn.iprima.cz/papez-upozornil-na-sexualni-nasili-rude-armady-obet-z-ceska-bude-blahorecena-33901?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=617020&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4OcDnIj5neK-202109191038&dop_id=13521176

Zajímavá výzva a gesto papeže. Jak mě papež moc neinteresuje, tak tady ho oceňuju. Těžce se to i čte..to jsou zvěrstva jak z rukou německejch einsatzgruppen.

Jinak ta fotka Rusa na Schimmwagenu..ta je z kroniky Smiřic.

Na Slovensku už jednu mají. Ovšem oběť z Česka? A) kde to je; B) by se asi dost divila. Ale třeba ještě zjistí, že Karel I. (jako císař Svaté říše římské IV.) byl králem česka a to už bude definitivní konec a rozklad společnosti.
Moderátor
Tyto fotky vojáků mě nedávno zmátly. :)

Polská 10 mech. brigáda (1939)

Obrázky:

Moderátor
z rukou německejch einsatzgruppen. hledají se jiné oběti, hlavně katolíci. Ty žena na ukrajině měli jiné náboženství, které katolická církev neuznávala.

Viděno poprvé teď na dvojce..Vyhejbal jsem se tomu roky..
Plochý charaktery, když někdo umřel, bylo mi to šumafuk.. Jediná přestřelka ve filmu divná, Italové (nebo Němci) útočili klasicky "filmově", tj nabíhání v houfu před kulomet, ani nezalehli (!).
Podivnej film. Jako Českej, téma dobrý..ale..
Když už komorní film, tak aspoň špičkovej scénář a herecký výkony, tohle nemělo nic.

Oceňuju snad jen reálii "Kilroy was here", zahlídl jsem v jednom záběru.
Registrovaný uživatel
Něco jak Dunkerque
Moderátor
https://www.csfd.cz/film/154805-posledni-dopis/prehled/

Takovej Somr v desítky let starym filmu je jiná liga...
Moderátor
ferovyobchodnik napsal
Něco jak Dunkerque

Tomu se taky vyhejbám :D

Já mám bohužel deformaci, vyhejbám se válečnejm filmům, jsem strašně kritickej..stačí malá chyba ve výstroji a už mě to rozladí....
I když v tom Finskym filmu

https://www.csfd.cz/film/61418-neznamy-vojak/prehled/

tam jsem to málem vypl při scéně, kdy Fin v noci postřílel sám desítky útočících Sovětů..To mi přišlo jako nehoráznej nesmysl...ale dohledal jsem pak, že se tohle opravdu mělo stát..Tak mi zavřeli hubu. :)

Viljam Pylkäs

Viljam Pylkäs odpálil svým samopalem Suomi 17 zásobníků, 680 nábojů. Během bitvy postřelil 83 nepřátel, počet se potvrdil, když bylo po bitvě dovoleno prozkoumat terén. Pylkkää byl za tuto bitvu 26. května 1942 oceněn Křížem svobody 4. třídy s meči. Němečtí armádní důstojníci se o tomto velmi výjimečném výkonu doslechli, a tak byl Pylkkää také oceněn Železným křížem německé armády.
Registrovaný uživatel
Jojo, to byl docela dobrý film
Moderátor
Jo, musím se někdy podívat znovu. Ale 179 min je záhul.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1