Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Vykupminci.cz
Numisargo

Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Moderátoři: Paul.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Vítám všechny k diskuzi!
Téma vojenství - numismatici si už nemusej stěžovat, že jim to otravuje tlachárnu. :)
Moderátor
Momentálně jsem si trochu rozšiřoval obzory o bitvě na Bílé Hoře, resp. povstání Českých stavů.. Sáhl jsem znovu po p. Kovaříkovi. (Kniha Boje o trůny), v ostatních knížkách jsem nenašel nic moc.

P. Kovařík tam zapracoval životopisy Thurna a dalších v kontextu s povstáním.

Neschopnost Českejch a Moravskejch stavů byla nekonečná.. Thurn a Anhalt, velitelé armád..oba silně podprůměrní, Thurn po Bílý Hoře utekl k Uhrům a dokonce škemral o pomoc u Osmanů!

Ferdinand měl k ruce profesionála Buquoye a liga nadprůměrnýho Tillyho.

Vůbec nechápu, proč se z Bílé Hory dělá takovej humbuk, že naši spadli do otroctví Habsburků atd..Vždyť to povstání byla bída vedená neschopnejma lidma, od Falckýho po velitele vojska.. Takový měli pak vládnout Čechám a Moravě?? To by jsme dopadli!

A bitva samotná byla totální fiasko..Žoldnéři měsíce bez žoldu..Nikdo se nemůže divit, že začli utíkat..žoldnéř byl obchodník, proč riskovat život, když ti ani nejsou schopný zaplatit. Falckej se zatím válel v Praze..

Jen mladej Anhalt (syn staršího), ten jedinej měl (asi díky mládí) koule, a vyjel s jízdou bezhlavě do boje, což sice bylo k h..u, když všichni kolem něj utíkali, ale alespoń jedna světlá chvilka. Jedinej moment, kdy císařští zavrávorali maličko. Ten kluk měl odvahy na rozdávání, nevzal si ani přilbu.

No a kdo se zajíma o numismatiku, může si krásně rozšířit obzory knihou taky... Je tam i o Zikmundovi III Wasovi dost (překazil obléhání Vídně Českejma stavama)..o Leopoldovi V... (vpád Pasovských do Prahy)
Registrovaný uživatel
No konečně Paule, teď si to vzal do svých rukou... Gratulace 👍
Registrovaný uživatel
Paule a co militarie Česko a Československo?
Moderátor
Jo, je to tam.
Registrovaný uživatel
...jsem stavovskej,císařský nesměj do baráku ;) ;) 8) :P
Moderátor
https://www.novinky.cz/historie/clanek/jak-se-zilo-v-invalidovne-petatricet-vyslouzilcu-na-pokoji-vlastni-skola-i-pivovar-40365103#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=ghTB8llptxD-202109122157&dop_id=40365103&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Moderátor
Pavle, ten článek o Invalidovně byl bezvadný,ona to snad byla nějaká bakalářská práce. Já se pokusím najít medaili Invalidovny a přidám sem.
Altmann nedávno jsem našel druhý odznak vojenských vysloužilců z Nového Bydžova... (spolek fungoval až do padesátých let)

Našel jsem v archivu i kroniku spolku atd. Až budu mít čas, vše si v archivu prohlédnu a zaznamenám, na to se opravdu těším.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vydává Komitét pro udržování památek z války 1866. Eliščino nábřeží 465/7
50003 Hradec Králové

komitét?@.cz.www.1866.cz

Je to jen 500 výtisku.Mohu jen doporučit.
https://www.krajskelisty.cz/moravskoslezsky-kraj/okres-novy-jicin/26185-nic-neni-cernobile-treba-bilovec-v-roce-1918-chtel-do-rakouska-vytahl-na-ne-cesky-pluk-byli-i-mrtvi-vypravi-kastelan-vales.htm?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=620701&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=3TXd2pX7r9Y-202109161932&dop_id=13478597

čtu prvně ..
Moderátor
Paule,
bylo toho více, například jih Moryvy, který najednou měl problém hospodářský, roli zde hrálo pěstování vína. Čs. armáda pochopitelně oprtávněne určila hranice a na hranicích se obě vojska ožrala, což bylo píjemné, neb se nestřílelo.
https://cnn.iprima.cz/papez-upozornil-na-sexualni-nasili-rude-armady-obet-z-ceska-bude-blahorecena-33901?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=617020&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4OcDnIj5neK-202109191038&dop_id=13521176

Zajímavá výzva a gesto papeže. Jak mě papež moc neinteresuje, tak tady ho oceňuju. Těžce se to i čte..to jsou zvěrstva jak z rukou německejch einsatzgruppen.

Jinak ta fotka Rusa na Schimmwagenu..ta je z kroniky Smiřic.
Moderátor
https://www.armyweb.cz/clanek/jak-byl-slavny-boxer-z-pomsty-povolan-k-fallschirmjagerum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614600&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=bxmq7QgwWoE-202110041158&dop_id=13735799

Známá věc, ale zajímavá..Chudák Schmeling..Výsadkáři byli mladí kluci kolem 20, Schmelling v 35 letech povolanej a ještě seskok na Krétu.. kde měli paragáni hodně těžký ztráty..to zranění po seskoku mu nejspíš zachránilo život.

Ale že se dožil 100 let, to jsem nevěděl :shock:
« Poslední úpravu provedl(a) Paul v 4. 10. 2021, 13:12. »
Moderátor
Paule tak těch 100let jsem nevěděl. On dokázal kritizovat nácky ještě v uniformě nikolive po válce jako mnozí demokraté, byl to čestný chlap.
https://cnn.iprima.cz/papez-upozornil-na-sexualni-nasili-rude-armady-obet-z-ceska-bude-blahorecena-33901?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=617020&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4OcDnIj5neK-202109191038&dop_id=13521176

Zajímavá výzva a gesto papeže. Jak mě papež moc neinteresuje, tak tady ho oceňuju. Těžce se to i čte..to jsou zvěrstva jak z rukou německejch einsatzgruppen.

Jinak ta fotka Rusa na Schimmwagenu..ta je z kroniky Smiřic.

Na Slovensku už jednu mají. Ovšem oběť z Česka? A) kde to je; B) by se asi dost divila. Ale třeba ještě zjistí, že Karel I. (jako císař Svaté říše římské IV.) byl králem česka a to už bude definitivní konec a rozklad společnosti.
Moderátor
Tyto fotky vojáků mě nedávno zmátly. :)

Polská 10 mech. brigáda (1939)

Obrázky:

Moderátor
z rukou německejch einsatzgruppen. hledají se jiné oběti, hlavně katolíci. Ty žena na ukrajině měli jiné náboženství, které katolická církev neuznávala.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Diskuze na téma vojenství, knihy, články a jiné

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1