Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Dopis

Vykupminci.cz
Numisargo

Dopis

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dostali se ke mě dva dopisy nějakého sběratele obrazů, který píše mistrovi o jeho obraz. Dopisy nejsou datované, ale podle uvedených děl odhaduji tak kolem roku 1935. O jakého malíře jde se už asi nedovíme.
Snad to půjde přečíst.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ty dopisy jsou báječné. Na jednu stranu pisatele chápu, ale na druhou stranu mně jeho vlezlý styl připomněl seminář k cimrmanovské hře Lijavec, kterou jsem si po letech s chutí poslechl. Dá se říci, že tyto dopisy by se daly směle přiřadit k Cimrmanovým dojemným příběhům pro žebráky. Tento točník...pardon...tedy tento žebrák/milovník umění je prostě skvostný a protože se to musí přečíst a popisovat tento skvost nemá cenu, neodpustím si ještě jednu klasickou hlášku: " Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!".
Registrovaný uživatel
Forpus napsal
Ty dopisy jsou báječné. Na jednu stranu pisatele chápu, ale na druhou stranu mně jeho vlezlý styl připomněl seminář k cimrmanovské hře Lijavec, kterou jsem si po letech s chutí poslechl. Dá se říci, že tyto dopisy by se daly směle přiřadit k Cimrmanovým dojemným příběhům pro žebráky. Tento točník...pardon...tedy tento žebrák/milovník umění je prostě skvostný a protože se to musí přečíst a popisovat tento skvost nemá cenu, neodpustím si ještě jednu klasickou hlášku: " Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!".


:D

Úplně slyším komentáře Mistra při čtení těchto listů....
Registrovaný uživatel
Škoda, že dopisy nejsou datované. Podle uvedené měny "K" je typuji na protektorát. A neurčitelného mistra typuji na krajináře, člena JUV bydlícího v Praze, ale se vztahem k Jižním Čechám. No a pak už se nabízí třeba takový Franta Líbal. Alespoň já bych od něho tehdy nějaký nepovedený obraz za pár šupů koupil.
Moderátor
Tak, to mu já říkám chucpe.
Chlap je oprsklej jako opice. Vsadím se, že všechny ty Mistry nakonec dostal na tabák, který si na dílně při výrobě nějak nasyslil...
Jo, za války byla o tabáček nad rámec přídělu velká nouze...
Registrovaný uživatel
Jsou to BOŽÍ dopisy hezky ilustrující čecháčkovskou vyčůranost. Myslím, že pan K. Koubský, dílovedoucí továrny na tabák ze Sedlce pod Kaňkem (což je nyní kutnohorská čtvrť), by šel docela dobře dohledat v dnešním Muzeu tabáku v Kutné Hoře. Pak lze jistěji udělat dataci dopisů. Na to, že neměl prachy, je jeho výběr malířů do sbírky úctyhodný a hlavně brilantní. Je vidět, že šlo o skutečného znalce, když rozpoznal význam Mistrů jako Obrovský, Blažíček, Nejedlý, Hudeček, Kaván, Panuška či Radimský. Dokonce i tehdy regionální skutečský Gustav Porš se dneska hrabe k 60 tisícům i více. A z dalšího výčtu autorů je vidět, že "šel" také po Mařákovcích, proto bych si dovolil tipnout, že tím Mistrem mohl být Ota Bubeníček. Do jižních Čech se začal natrvalo stěhovat z Prahy po roce 1933. Nedostatek tabáku soužil Čechy po první světové válce, kolem roku 1920 byl na příděl. Dílovedoucí Koubský sice o Bubeníčkovi mohl vědět, že je zarputilým cvičícím Sokolem, ale že kouřil dýmku, máme důkazů dost: https://www.obrazyvaukci.cz/polozka/cechy-20-stol_soubor-2-fotografii-malire-oty-bubenicka-57256. Proto mu nabízel tabák. Bubeníček tíhl k jižním Čechám fest a v roce 1919 namaloval obraz Jihočeská krajina, který je dnes uložený v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Ale Bubeníčkových obrazů s podobným názvem je nepřeberně více. Ota Bubeníček byl členem JUV (Jednoty umělců výtvarných). No a pak ještě zařazení dopisů mezi roky 1920 až 1930 nahrává fakt, že se v roce 1918 musel do Československa vrátit z Francie Václav Radimský. Usadil se na rodném statku v Pašince u Kolína, což je 12 kilometrů od Sedlce pod Kaňkem pana dílovedoucího Koubského. V Polabí pak Radimský maloval, ale byl čím dál nasranější a nasranější, až v roce 1946 ve svých 78 letech umřel na zápal plic. S tím dílovedoucím mohl Radimský pohovořit v době, než se stal rozmrzelým starcem, snad mezi svojí padesátkou a šedesátkou. Ale jsou to všechno fabulace a nemusí být na téhle teorii ani slovo pravdy. Takže hodně štěstí, pokud se rozhodnete pátrat.
Registrovaný uživatel
Alespoň já bych od něho tehdy nějaký nepovedený obraz za pár šupů koupil.

Co nepovedený, pán si vybral konkrétní a z výstavy :)
Moderátor
Naladicka:
Kdepak počátek 20. let...
Tenhle "vykuk" dyndal ty obrazy během protektorátu. Někteří z těch, které zmiňuje (např. mladý Panuška) počátkem 20. let teprve studovali či začali malířství studovat. Jiní tvořili zmiňované témata (např. Hála - "Orání pod Tatrami") až od poloviny 20. let, atd.
Tabák byl za protektorátu přísně na bázi přídělového systému (na lístky), který se navíc stále snižoval. Dotyčný vykuk z tabákové továrny si to byl dobře vědom, a proto si Mistrům neříkal o žádné "nepodařené" obrázky, ale klidně o výstavní kousky...
Registrovaný uživatel
Ota Bubeníček mě taky napadl, ale přece jen žil od r. 1932 v Mladé Vožici, a pisatel odkazuje "Mistra" v prvé řadě na reference u Jar. Malínského (byl předsedou JUV od 1937). U Bubeníčka by spíš odkazoval na jmenované (a tehdy ještě žijící) generačně bližší Kavána nebo Hudečka. Ti zemřeli koncem roku 1941, čímž se nám zužuje období výstavy, na které si pisatel vyhlédl "svůj" obraz jižních Čech, na léta 1939-41. Může se jednat o 100. až 116. členskou výstavu JUV, případně výstavy Národ svým výtvarným umělcům. Je dokonce možné, že mohlo jít o začínající malíře Josefa Kadeřábka nebo Jiřího Nováka, kteří měli v r. 1940 v JUV společnou výstavu. Prohlédnutím cca 10 výstavních katalogů by se k autorovi obrazu Jižní Čechy mohlo dospět ;)
Registrovaný uživatel
Velice hezký dopis a tak i já přispěji se svojí troškou do mlýna :mrgreen: Spolu s obrazem (doufám že snad od Špály) jsem kdysi získal krátký dopis (na vizitku se toho bohužel více nevešlo)který píše Václav Špála nakladateli Josefu Florianovi.
Florian se mu chce za něco revanšovat (možná dostal obraz), posílá mu knihy a nabízí mu aby ilustroval Babičku. Špálovi se do toho moc nechce (dnes už víme, že se tak ale nakonec stalo) a žádá Floriána aby mu raději poslal do ateliéru nějakého movitého (prachovitějšího) kupce. To slovo "prachovitější" je krásné, že? :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nepíše tam "prachovějšího"??

Každopádně přípisek je to taky super. (a díval jsem se na tu Babičku a moc mně ty ilustrace nesedí/ ani jsem netušil, že ji ilustroval).
Registrovaný uživatel
Pro Wjem a jazzdr: Budete mít pravdu, skutečně půjde o protektorát a nejspíše výstavu z let 1939 až 1941. Každopádně díky za pěknou debatu. Mějte se krásně.
Registrovaný uživatel
Máte pravdu, píše prachovějšího, ale to je také hezké slovo :lol:
Babičku ilustroval v roce 1923, ale stejně jako Vám se ani tehdy jeho ilustrace moc nelíbili a nesetkali se s pochopením široké veřejnosti. Ale mít dnes pár jejich originálů by jste asi uvítal :mrgreen:
Registrovaný uživatel
No to zase jo! :P
Registrovaný uživatel
Příspěvek k dataci dopisů. Malby O.Koníčka s námětem míst v Českém ráji (Turnovsko) podle soupisu malířského díla začínají rokem 1921 (většina děl) dále pak ojediněle 1922 a 1923.
Moderátor
pepegonzales napsal
Máte pravdu, píše prachovějšího, ale to je také hezké slovo :lol:
Babičku ilustroval v roce 1923, ale stejně jako Vám se ani tehdy jeho ilustrace moc nelíbili a nesetkali se s pochopením široké veřejnosti. Ale mít dnes pár jejich originálů by jste asi uvítal :mrgreen:


Dnešní cena kubistické Špálovy Babičky (pokud má původní vazbu a obálku) je minimálně 10 000 Kč, ale zase má člověk jistotu, že je to pravý Špála :-)
Náklad byl jen 1000 výtisků, jeden z nich je i jako exponát vystaven v Muzeu českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží na Praze 1.

Vydalo jí nakladatelství Aventinum (Štorch Marien) a byla/je černobílá.
Pan Florian, který měl nakladatelství Stará Říše zřejmě chtěl Špálu "uvrtat" do dalšího, tentokrát barevně ilustrovaného vydání Babičky, což Špála evidentně odmítl jednak proto, že by to nebylo fér vůči vydavatelství Aventinum a jednak se zřejmě oprávněně obával, že by se to moc neprodávalo. Ona i ta černobílá Babička se z počátku prodávala velmi špatně...
Registrovaný uživatel
Po delší době konečně diskuze hodná sběratelů.... mezi všemi těmi překupnickými vlákny docela radost, děkuji všem ;)
Registrovaný uživatel
Citovat
Ona i ta černobílá Babička se z počátku prodávala velmi špatně...


Moc děkuju za bližší info - já jsem o špálovské Babičce dodnes vůbec netušil. Člověk se pořád učí.

K tématu jsem narazil na pěkný článek:
https://www.citarny.cz/knihy-lide/o-knihach-a-lidech/ilustratori-knihy/spala-ilustrace-babicka-nemcova
Registrovaný uživatel
Zkousel jsem hledat v Narodni digitalni knihovne a nasel jsem, ze Vincenc Benes mel v roce 1940 vystaven obraz s nazvem "Krajina z jiznich Cech" na teto vystave:
Národ svým výtvarným umělcům
[výstavu] pořádá od 1. prosince 1940 do 5. ledna 1941 Kulturní rada N.S. při Národní radě české za spolupráce uměleckých spolků : ve výstavních síních 1. Obecní dům Hlav. města Prahy 2. Svaz českého díla 3. Jednota umělců výtvarných 4. Spolek výtvarných umělců "Mánes" 5. Sdružení českých umělců grafiků "Hollar". Bohuzel jsem takto online nasel jen dve vystavy JUV z obdobi 1939-1945, ta druha byla v roce 1941 Kavan, ale tam neprekvapive zadny jihocesky obraz zminen neni.
Registrovaný uživatel
ignac napsal
Zkousel jsem hledat v Narodni digitalni knihovne a nasel jsem, ze Vincenc Benes mel v roce 1940 vystaven obraz s nazvem "Krajina z jiznich Cech" na teto vystave:
Národ svým výtvarným umělcům
[výstavu] pořádá od 1. prosince 1940 do 5. ledna 1941 Kulturní rada N.S. při Národní radě české za spolupráce uměleckých spolků : ve výstavních síních 1. Obecní dům Hlav. města Prahy 2. Svaz českého díla 3. Jednota umělců výtvarných 4. Spolek výtvarných umělců "Mánes" 5. Sdružení českých umělců grafiků "Hollar". Bohuzel jsem takto online nasel jen dve vystavy JUV z obdobi 1939-1945, ta druha byla v roce 1941 Kavan, ale tam neprekvapive zadny jihocesky obraz zminen neni.

Ty výstavy Národ svým umělcům jsem do toho zatáhl omylem, nepřečetl jsem si pořádně text dopisu: "viděl jsem Vaše obrazy na výstavě J.U.V. a z nich nejvíce jsem si zamiloval Váš obraz "Jihočeská krajina". Půjde tedy o obraz z některé výstavy JUV na které měl "mistr" více obrazů. Nejvíc mě to směruje na autorskou výstavu Josefa Kadeřábka a Jiřího Nováka.
Registrovaný uživatel
Pro uplnost dodavam, ze Benes mel, pokud se nemylim, na te vystave vic obrazu, coz pochopitelne nijak nevyvraci to, co pisete Vy.

jazzdr napsal
ignac napsal
Zkousel jsem hledat v Narodni digitalni knihovne a nasel jsem, ze Vincenc Benes mel v roce 1940 vystaven obraz s nazvem "Krajina z jiznich Cech" na teto vystave:
Národ svým výtvarným umělcům
[výstavu] pořádá od 1. prosince 1940 do 5. ledna 1941 Kulturní rada N.S. při Národní radě české za spolupráce uměleckých spolků : ve výstavních síních 1. Obecní dům Hlav. města Prahy 2. Svaz českého díla 3. Jednota umělců výtvarných 4. Spolek výtvarných umělců "Mánes" 5. Sdružení českých umělců grafiků "Hollar". Bohuzel jsem takto online nasel jen dve vystavy JUV z obdobi 1939-1945, ta druha byla v roce 1941 Kavan, ale tam neprekvapive zadny jihocesky obraz zminen neni.

Ty výstavy Národ svým umělcům jsem do toho zatáhl omylem, nepřečetl jsem si pořádně text dopisu: "viděl jsem Vaše obrazy na výstavě J.U.V. a z nich nejvíce jsem si zamiloval Váš obraz "Jihočeská krajina". Půjde tedy o obraz z některé výstavy JUV na které měl "mistr" více obrazů. Nejvíc mě to směruje na autorskou výstavu Josefa Kadeřábka a Jiřího Nováka.
Moderátor
Kadeřábek a Novák mi nějak nesedí v tom, že vykuk-žadonitel tituluje adresáta svého dopisu jako "Vážený mistře"...
Kadeřábek byl teprve 2 roky po škole a Novákovi nebylo ani třicet. Ve srovnání s ostatními zmiňovanými malíři byli oba v podstatě jen začátečnická ucha. Žadonitel měl jistě větší ambice v rámci rozvoje své "sbírky" :-)
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Kadeřábek a Novák mi nějak nesedí v tom, že vykuk-žadonitel tituluje adresáta svého dopisu jako "Vážený mistře"...
Kadeřábek byl teprve 2 roky po škole a Novákovi nebylo ani třicet. Ve srovnání s ostatními zmiňovanými malíři byli oba v podstatě jen začátečnická ucha. Žadonitel měl jistě větší ambice v rámci rozvoje své "sbírky" :-)

Je to všechno čirá spekulace, ale vede mně k tomu úvaha, že prof. Jakub Obrovský je uvedený na prvním místě v seznamu malířů, u kterých se "mistr" měl informovat na ryzí charakter sběratele. A oba shora jmenovaní malíři byli nedávnými absolventy AVU u Obrovského. Taky nabídka výměny obrazu za "vzácné kuřivo" svědčí spíš chudšímu "mistrovi".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Dopis

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1