Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Náměty a připomínky » Dopisy z Koncentračního tábora Gross Rosen

Vykupminci.cz
Numisargo

Dopisy z Koncentračního tábora Gross Rosen

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
Dovoľte aby som vstúpil do debaty. Doteraz som len čítal.
Myslím si, že ako celok to má hodnotu historickú, a to vieme, že sa nedá vyčísliť peniazmi (aspoň nie presne).
Ja osobne sa prikláňam k názoru m1234. Zaujímavejšie to je z filatelistického hľadiska. Je dosť zberateľov korešpondencie zo zajateckých, resp. koncentračných táborov. Pre nich to má vyššiu hodnotu po kusoch ako celok. Predsa zberateľ tohto oboru do svojej zbierky nevloží 28 "identických" (z filatelistického hľadiska) celistvosti. Tak maximálne 2 - 3 kusy. A jednotlivo to má cenu v rozmedzí 50-100 euro, podľa ponuky a dopytu.
V sobotu som bol na fil. burze v BA a tam som videl celý album podobnej korešpondencie. Predajca z prvoti (roky dozadu) to ponúkal ako celok. Nebol žiadny záujem. Teraz to rozpredáva po kusov v cene od 50 do 100 euro.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Samozřejmě, že jen jako celek to má velkou historickou hodnotu. Pokud to po kusech skončí u dvaceti různých lidí, je další střípek historie v háji. Jednotlivý dopis nikomu nic neřekne, kdežto z kompletu se dá pěkně zjistit určité období v koncentráku, různé změny, vývoj a tak. Navíc obchodovat tímto stylem (po kusech, aby to hodilo víc) s takhle smutnými artefakty mi přijde nemorální. (Jednou jsem koupil "na kšeft" jeden plakát z války, na kterém byl seznam popravených lidí a na aukru ho dle očekávání se ziskem prodal. Dodnes je mi z toho blbě a vyčítám si to. Těch cca 500 korun mi za ten pocit nestálo.) Někdo holt na to nemá žaludek a někdo klidně roztrhá starou knihu na jednotlivé listy, které rozprodá po stovce, než aby ji prodal celou za dva tisíce. Možná jsem v tomhle moc měkkej blbec, ze kterého obchodník nikdy nebude, ale aspoň si myslím, že jdu tím životem s čistým štítem. A třeba se mi to jednou bude hodit, kdo ví... ;)
Moderátor
Lukas105s napsal
Samozřejmě, že jen jako celek to má velkou historickou hodnotu. Pokud to po kusech skončí u dvaceti různých lidí, je další střípek historie v háji. Jednotlivý dopis nikomu nic neřekne, kdežto z kompletu se dá pěkně zjistit určité období v koncentráku, různé změny, vývoj a tak. Navíc obchodovat tímto stylem (po kusech, aby to hodilo víc) s takhle smutnými artefakty mi přijde nemorální. (Jednou jsem koupil "na kšeft" jeden plakát z války, na kterém byl seznam popravených lidí a na aukru ho dle očekávání se ziskem prodal. Dodnes je mi z toho blbě a vyčítám si to. Těch cca 500 korun mi za ten pocit nestálo.) Někdo holt na to nemá žaludek a někdo klidně roztrhá starou knihu na jednotlivé listy, které rozprodá po stovce, než aby ji prodal celou za dva tisíce. Možná jsem v tomhle moc měkkej blbec, ze kterého obchodník nikdy nebude, ale aspoň si myslím, že jdu tím životem s čistým štítem. A třeba se mi to jednou bude hodit, kdo ví... ;)

Já s Vámi souhlasím. Celou dobu jsem se bál, že budu označen některým kolegou za nerozumu, čekal jsem a dal jste mi odvahu. Děkuji. Absolutní souhlas!
Registrovaný uživatel
Páni Bret a Lukas, velmi pekne napisane.Ja som zberatel už nejake desatročie ,takže viem ako to myslite.Lenže realita je ina.Samozrejme ako celok to ma nevyčislitelnu hodnotu,pretože kto ma uctu k historiu a rodinnym korenom to nikdy nepreda.To ale neznamena,že to čo je pre niekoho nevyčislitelna hodnota, nepreda iny za "flašu borovičky".Za flašu borovičky a možno aj za menej sa toho zbavila aj rodina Kraliku.Takže ta vami stanovena nevyčislitelna hodnota sa razom zmeni na par drobnych.Takže nebavme sa o niečom čo je imaginarne a velmi premenne.A k tej moralke.Lukas ja osobne som predaval pred časom jednu krasnu zbierku,ovela vačšiu , drahšiu,rozmanitejšiu ako je tato.Stary a skuseny zberatel mi radil predat po kusoch.Ja som mal nazor ako Lukas že je to nemoralne a nespravne predat to po kusoch.Predal som to v renomovanej aukcii vo Śvajčiarsku ako celok za 30 000 €.Za pol roka tuto moju zbierku predal aukčny dom v Nemecku,po kusoch za vyše 50 000 €.Takže podarilo sa mi uchovat zbierku ako celok na par dni kym ju kupec previezol do Nemecka a tam rozpredal ale v podstate som bol za blbca.Predaj zbierky ako celku je sice pekna vec ale velmi filantropicka a osud zbierky po predaji už nijak neovplyvniš.
_______________
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Samozrejme ako celok to ma nevyčislitelnu hodnotu,pretože kto ma uctu k historiu a rodinnym korenom to nikdy nepreda.To ale neznamena,že to čo je pre niekoho nevyčislitelna hodnota, nepreda iny za "flašu borovičky".
...
ja osobne som predaval pred časom jednu krasnu zbierku,ovela vačšiu , drahšiu,rozmanitejšiu ako je tato.Stary a skuseny zberatel mi radil predat po kusoch.Ja som mal nazor ako Lukas že je to nemoralne a nespravne predat to po kusoch.Predal som to v renomovanej aukcii vo Śvajčiarsku ako celok za 30 000 €.Za pol roka tuto moju zbierku predal aukčny dom v Nemecku,po kusoch za vyše 50 000 €.Takže podarilo sa mi uchovat zbierku ako celok na par dni kym ju kupec previezol do Nemecka a tam rozpredal. Predaj zbierky ako celku je sice pekna vec ale velmi filantropicka a osud zbierky po predaji už nijak neovplyvniš.

Áno tento obchod má dve stránky - finančnú a morálnu. Je len na nás ako sa zachováme. Či uprednostníme krátkodobý finančný zisk alebo sa pokúsime niečo zachrániť dlhodobo pre budúcnosť. Ľudská chamtivosť je bohužiaľ nekonečná (myslím najmä obchodníkov) a pre malý zisk sú schopní rozstrihať starobylé pergameny na písmenká, len aby na tom zarobili čo najviac. A určite nie sú na to odkázaní, keďže sú už dávno "za vodou". Možno práve preto je vo svete množstvo filantropov, ktorí sa pokúšajú beh sveta ovplyvniť v tom pozitívnom. Niekedy sa môžeme o to pokúsiť aj my ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Samozřejme jako celek je to lepší,i když možná levnější.............kupujicí chce slevu,a stejně to prodá posléze po kusoch. Já například nedávno koupil genealogicky komplet jedné rodiny z Moravy od r 1640-1989 /uzavřeno/ a i když nemám k te rodině ani obci žaden vztah nikdy bych to nerozparceloval,již z ůcty k člověku který to v r 1989 utvořil. A když sem to koupil tak sem věděl že za 1-2 listiny z toho kompletu by se mi cena vrátila....................ale prodati to nechci.
Registrovaný uživatel
Pánové děkuji za názory uvidím zda se vyjádří muzeum Gross rosenu. A poté se rozhodnu co s tím udělám. Je pravda že celou korenspondenci jsem zatím nikde nenašel a po kusech se to prodává. Tak uvidím:) Každopádně děkuji za názory a zajímavé počtení zase sem se něčemu přiučil. A jak řílal soudruh Lenin učit se učit se učit se:) :P :P
Registrovaný uživatel
soudruhům nevěřte...
morálka se mění, peníze zůstávají ... entropii nezastavíš ;)
Registrovaný uživatel
ferovyobchodnik napsal
soudruhům nevěřte...
morálka se mění, peníze zůstávají ... entropii nezastavíš ;)

Volóďa - v blízkej dobe vraj prebehne vo wikipedii aktualizácia stránky s významom slova Troll. Z dobre informovaného zdroja mám zákulisnú informáciu, že si kandidát č. 1 do sekcie príklady ...
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 11. 4. 2017, 18:21. »
Registrovaný uživatel
Dobrý den, jen pro zajímavost ozvalo se mi museum z Gross Rosenu. zatím nejvyšší nabídku za celek jsem měl 5000 kč. Příběh pana z dopisu končí v Dachau od té doby o něm nemají zmínku. zatím pátrám dál....:) Muzeum má zájem o zaslání nascanovaných kopii a mě by zajímalo jaký na to máte názor. Děkuji
Registrovaný uživatel
Cletus13 napsal
Muzeum má zájem o zaslání nascanovaných kopii a mě by zajímalo jaký na to máte názor. Děkuji

Pre múzeum je to zaujímavý materiál. Nie je rozhodujúce, či vlastnia originál alebo kópiu. Pre nich je rozhodujúci autentický obsah, ktorý im umožní vnímať súvislosti.

Máš jedinečnú možnosť kúpiť si malú tabuľku v múzeu v Gross Rosene "Múzeu daroval ..." Ale múzea majú samozrejme aj nejaký rozpočet na kúpu nových exponátov. Tak možno by ti urobili nejakú ponuku bez toho, aby sa ten komplet delil ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi: Děkuji jen si mi potvrdil to co jsem si myslel zajímal mě názor zkušenějších "harcovníků" v oboru.
Registrovaný uživatel
Zapoměl sem dodat že podle toho co mi napsalo museum jsou dopisy z Gross Rossenu kompletní za celou dobu pobytu, alespoň dle datumů jenž jsem zjistil.
Registrovaný uživatel
Pánové, asi jsem sentimentální ale trochu mi tu z této diskuze bylo smutno. Jedná se o smutný pozůstatek konce jednoho života v místech, kde by nikdo z nás nechtěl být ani ve snu. Obchodovat s tímto kusem historie a řešit jakou to má cenu,jestli větší jako celek nebo po kusech, my přijde nemorální. Nebo jsem měkota. Nabídku od toho muzea bych na vašem místě přijal, nebo mu to věnoval i zadarmo, jen pro ten pocit, že tam mám tu tabulku a jeden mrtvý může povyprávět svůj příběh i generacím dalším. Peníze přece chodíme vydělávat do práce a ne na cizím neštěstí, i když je to sběratelsky zajímavé ;) .
« Poslední úpravu provedl(a) Fenix188 v 12. 5. 2017, 12:07. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Náměty a připomínky » Dopisy z Koncentračního tábora Gross Rosen

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1