Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
není to nakonec nějaká nepublikovaná slezská ražba?
Registrovaný uživatel
Podľa mňa sú krajné nožičky príliš hrubé a stredných vidím 4 namiesto 2.
Moderátor
ja bych to skutečně viděl (bohužel) spíše na dvojráz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...dvojráz to v žádném případě není. ;)
Moderátor
Na mě to dělá dojem, že by tam (dvojráz) být mohl, netvrdím, že mám 100% pravdu.
Nebyla by lepší fotka, případně i foto rubní strany?
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 4. 11. 2020, 13:03. »
Registrovaný uživatel
jacx napsal
Na mě to dělá dojem, že by tam (dvojráz) být mohl, netvrdím, že mám 100% pravdu.
Nebyla by lepší fotka, případně i foto rubní strany?

pokusím se to líp vyfotit ;)
Registrovaný uživatel
lepší foto nedokážu. čím víc bych tu minci zaostřil a zvětšil, tím by byla na fotce víc porézní a kontury ražby by tak zanikly. mám takový pocit, že to W má konce rozdvojené záměrně, jako ozdobné ;)
jinak mince krásně zvoní, ale dočisťovat se mě nechce, je to slabé stříbro a s tím se musí velmi opatrně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No, myslím si, že ty lilie tam jsou opravdu čtyři.

Pokud by to vzniklo pootočením, tak by alespoň dvě čáry (prodloužení levého okraje vnitřní nožky písmene W, museli směřovat na stejné místo v lilii. Tam ale nesměřují. Tudíž o pootočení se nejedná. Dál jsem zkusil změřit vzdálenosti mezi zřetelnými body, které se opakují (vršky lilií, lístky lilií, výstupky pro perly, okraje jednotlivých nožek atd.), aby byl poznat posuv. Nenašel jsem žádné dva stejné, takže se ani o posuv nejedná.

Takže podle mně tam dvojráz není.

Otázka je, jestli se tu koukáme na haléř Vladislava Jagellonského? :lol: :twisted: :lol:

Samozřejmě si neodpustím otázku. Pokud bys uvažoval o jeho prodeji, hlásím se do zástupu loudilů. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
No, myslím si, že ty lilie tam jsou opravdu čtyři.

Pokud by to vzniklo pootočením, tak by alespoň dvě čáry (prodloužení levého okraje vnitřní nožky písmene W, museli směřovat na stejné místo v lilii. Tam ale nesměřují. Tudíž o pootočení se nejedná. Dál jsem zkusil změřit vzdálenosti mezi zřetelnými body, které se opakují (vršky lilií, lístky lilií, výstupky pro perly, okraje jednotlivých nožek atd.), aby byl poznat posuv. Nenašel jsem žádné dva stejné, takže se ani o posuv nejedná.


Takže podle mně tam dvojráz není.

Otázka je, jestli se tu koukáme na haléř Vladislava Jagellonského? :lol: :twisted: :lol:

Samozřejmě si neodpustím otázku. Pokud bys uvažoval o jeho prodeji, hlásím se do zástupu loudilů. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

ahoj, Pavle schválně jsem čekal jak se k této minci vyjádříš a správně jsem si typl Tvoji odpověď. :) je to opravdu drobák se kterým jsem se ještě nesetkal a máš pravdu i v tom, jestli je to vůbec Vladislav II. Jag. U této mince je to složité tvrdit, když nikdo nic podobného zatím neviděl.
nicméně pokud bych ho pouštěl, tak Ti dám určitě vědět ;)
Registrovaný uživatel
Ražba VJ to zřejmě bude, čtyři lilie na tom nic nemění, i když je to na mincích značně neobvyklý jev. Například na frezce ve Vladislavském sále Pražského hradu z r. 1500 jsou ve znaku také čtyři lilie:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Každopádně bych řekl, (za předpokladu, že se nejedná o dvojráz), že ta třetí lilie v obraze původně neměla vůbec být. Je taková zdrcnutá, jak se ji řezač snažil napasovat do volného prostoru, který zjevně vznikl špatným rozložením obrazu, kdy mezi prostřední a pravou krajní lilií vznikla velká mezera.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Ražba VJ to zřejmě bude, čtyři lilie na tom nic nemění, i když je to na mincích značně neobvyklý jev. Například na frezce ve Vladislavském sále Pražského hradu z r. 1500 jsou ve znaku také čtyři lilie:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

...jo to beru, ale na té minci jsou ty čtyři lilie celé, na té fresce jsou celé jen dvě uprostřed koruny. ta koruna je totiž do razidla velmi neobvykle vyrytá a tím i vyražená. ;)
Moderátor
Ať již tam víceráz je či není, tak Vladislav Jagellonský to podle mě je určitě. Provedení lilií koruny i zakončení vnějších nožek litery W na to vcelku jasně ukazují.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To ano, ale na internetu si můžeš vygooglit spoustu znaků VJ, kde se počet a způsob vyobrazení těch lilií značně mění. Jen namátkou jsem se teď na to díval, a jsou tam 3, 4, 5 a dokonce i 6 lilií. Evidentně ikonografie té jeho značky nebyla nějak ustálená a byla variabilní. Nejspíš je to dáno tím, že korunovaná iniciála W je na každé jeho stavbě, nebo stavbě která vznikla v době jeho vlády, takže těch provedení je dost. Otázkou je, zda se vždy jednalo o oficiální zpodobnění znaku. Nevím, nemám to nastudované.

Každopádně na jeho mincích se vždy vyskytují tři lilie, proto ta nepovedená lilie na Tvé minci vzbuzuje určité pochybnosti. Ale chápu, že se přikláníš k Pavlově názoru, kdyby ten haléř byl můj, tak bych také hledal argumenty pro potvrzení, že mám nějakou zajímavost :)
Moderátor
No, on to s největší pravděpodobností asi Vladislav bude. Jen jsem nadhodil další možnosti. Protože korunovaný W se používalo taky v Německu, ale perlovec svědčí spíš pro Čechy.

Počet lístků v královské koruně není v heraldice striktně předepsán. Takže může být libovolný. Také je jedno, jestli jsou krajní lilie úplné, nebo jen poloviční. Takže to tady taky asi řešit nemusíme.

Spíš bych chtěl upozornit ještě na jednou maličkost. Všimli jste si, že koruna má prohnutou čelenku?

To mimo typu Cast1 u jeho haléřů nebývá. Prohnutí je patrné po celé délce koruny. Kdyby to byl dvojráz s pootočením, tak by část byla rovná, a zahnutý by byl pouze jeden z okrajů (vůči zbytku). Takže si myslím, že ta koruna tak vyrytá přímo na razidle.

Když tedy přihlédnu i k tvaru písmene W, je možné, že tady máme odlišnou skupinu.

Samozřejmě by to chtělo lepší fotku, protože jinak tady pouze spekulujeme nad tvary, který si víceméně každej pouze domýšlíme. :lol:
Moderátor
Jo, ještě k těm špatnejm fotkám. Když jsem si koupil novej foťák, nebylo možný udělat kvalitní fotku drobáku (přitom foťák měl bejt schopnej fotit v makru bez problémů). Zkoušel jsem možný i nemožný fígle, ale buď to bylo moc malý. Takže po zvětšení nebylo nic vidět, nebo to bylo rozmazaný.

Problém jsem vyřešil zakoupením sady noname makropředázek v ceně 150,-Kč, a problém byl vyřešenej. Dělaj je na většinu běžnech foťáků.
Registrovaný uživatel
Ako to tu sledujem, tak sa tu dohaduje o 2 možnostiach:
1. dvojráz
2. neskúsený rezač

Ľalie sa riešia, ale prečo sú v strede natrieskané 4 nožičky namiesto 2?
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Ako to tu sledujem, tak sa tu dohaduje o 2 možnostiach:
1. dvojráz
2. neskúsený rezač

Ľalie sa riešia, ale prečo sú v strede natrieskané 4 nožičky namiesto 2?

...podle mě to nejsou čtyři nožičky, ale rozvětvení obou dvou nožiček na jejich koncích za účelem ozdoby iniciály W. je smůla, že je ta mince částečně setřelá, ale i tak mám pocit, že na krajních nožičkách je to rozvětvení také. ;)
Registrovaný uživatel
Želám ti, aby si nakoniec preukázal, že je to skutočne nový a nepublikovaný typ. Dovtedy je treba byť kritický.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Želám ti, aby si nakoniec preukázal, že je to skutočne nový a nepublikovaný typ. Dovtedy je treba byť kritický.

kritický nebudu, neboť jsem na 100% přesvědčený, že tato mince je nový nepublikovaný typ :)
Registrovaný uživatel
Zkuste minci vyfotit s bočním nasvícením. Vyniknou detaily. ;)
Moderátor
Někde na minci jsem viděl takovýto tvar písmene W a korunu:

Ale kdybych si já hlava děravá vzpomněl kde (ale u nás to asi nebylo).

To jen tak pro představu, jak by to písmeno W mohlo vypadat.

Omluvte snížený estetický zážitek. :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tento drobásek jsem původně kupoval s vědomím, že se jedná o peníz Jiřího z Poděbrad v perlovci, pararelní řada G, jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že to tak není. Vykoukl na mě kladský haléř,nejspíš Nech.8, i když se měsíčky nespojují do kroužků, jak uvádí Z. Nechanický. Uvažuji ještě o Nech. 9, ale nevidím náznak kroužku před dolní řadou měsíčků.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jo tak Tobě jsem ho vytáhl tak nahoru??? :lol:
Většina si toho Kladska asi nevšimlo. Takže šel celkem levně. Je pěkný.

U tohohle by kroužek být neměl. Má jiný tvar hlavy.

Můžeš sem dát ještě fotku toho druhýho penízku? Ten byl rozmázlej. Možná je zajímavější, než to Kladsko (ale třeba se pletu). Kvůli němu jsem přihazoval. ;)
Registrovaný uživatel
Máš pravdu, ten druhý vypadal z fotek zajímavě, fantazie (2 řady po 3 měsíčkách, tvar hlavy, ocasu...)u mě převážila nad realitou a i já jsem naložil o něco víc. Mince je v dezolátním stavu, velká část mince je naprosto sežraná, omlouvám se za neodborné hodnocení stavu mince.😀😀😀 Ale i tak rozhodně nelituji. Fotku dodám později.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1