Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
..a vůbec, koukni na str.73 k Oliverově lll/1. Ve srovnání s ním to vypadá, že oko je ten kapkovitý útvar.
Moderátor
Tak už hledat nemusíte. Už jsem tu hlavu našel. Takže oko je opravdu ta kapka na předku čumáku. Ten flek pod korunou je to podlouhlá čárka.

Kdybych se hned podíval ke zdroji, tak to bylo jasné. :oops:
Registrovaný uživatel
pavelgregor a ostatní: dnes jsem si pořídil tento penízek. Zaujala mně tloušťka střížku a celkové provedení. Majitel ho měl určený jako Castelin 58, měnová reforma kolem roku 1450. To se mi ale moc nezdá. Poradí někdo? Dodávám, že váha je 0,82g a rozměry 14x15mm. Předem díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Myslím si, že to odpovídá. Ten dvojráz je tak pěkně bouchnutej, že má tváře pěkně nafouklý. Určení odpovídá. Podle Hány III/1 ( velikost hlavy se nedá určit ).

Váha je opravdu trošičku větší ( vpodstatě dvojnásobná proti průměru ), ale u tohohle typu jsou tyhle výkyvy časté. Mám 0,64, 0,76g. Ale ten Tvůj je už trošičku extrém.

Asi se jim nechtělo už dál rozklepávat plech na střížky.
Registrovaný uživatel
je fakt, že já mám u tohoto typu také jeden jakoby "tlustý" .... schválně ho zvážím
Registrovaný uživatel
díky Pavle. Lev mi taky sedí na tu 58. Spíš jsem byl překvapen tou vahou, tloušťkou střížku. A tak je ten střížek 15mm, což je normální, ale lev podstatně menší než ten Castelinův. Ten Castelinův má na výšku 12mm a tento jen 9mm, takže proporcionálně je na tom střížku opravdu docela malý obraz.
Registrovaný uživatel
to denar: tak ten můj má jen 0.69g ..... prohrál jsem .. :mrgreen: .... ale když už jsem se hrabal v té droboti, vyfotil jsem jeden docela výtvarně zajímavý bílý peníz Vladislava II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Denar: Tak jsem je nějak poměřil a vnitřní kruh mám v rozmezí 9-12mm. Ale ono strašně zkresluje úhel pohledu. Ale co jsem si tak všimnul, tak menší jsou většinou ty, co mají ocas těsně u zadní nohy ( skoro rovnoběžně ). Větší svírají úhel asi 30°.
Registrovaný uživatel
kekule ty si ty lvi snad vymýšlíš a razíš sám :-) Ten je fakt zajímavý.
Registrovaný uživatel
Já už jsem asi zdegenerovaná, mně připadá normální :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Co je na něm zajímavé? Hlava zasahující do perlovce?
Registrovaný uživatel
kekule: normální typ XII. dle mé rozpracované typologie :D zatím mi jsou známy tři varianty tohoto typu :D
Registrovaný uživatel
no vidíš, já mám jen jeden a přišel mi tak jako kubisticky zajímavý ... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
:D no je pravda, že jeho výskyt je drobet řidší, ale co bychom chtěli od lva s cintákem že? :D
Moderátor
Markrabě Jošt haléř typ IO-y

ten obrázek a popisku níže jsem si vypůjčil z nabídkového katalogu aukce ČNS v Kroměříži 16-5-2010 pol. 389

Víte někdo o jaký odkaz na Sejbala se v této popisce jedná ?
Ani v jednom ze Sejbalů, které mám (Dějiny peněz na Moravě a Moravská mince doby husitské) to nenacházim. Teda text o mincích s IO ano, ale konkrétně popis relevantní k tomuto odkazu ne.
A ještě jedna prosba je známo někomu něco nového stran peněz a haléřů s IO ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Áá takže už dorazil :) Paráda.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Moderátor
Jacx, pokud neuvažuju rozumné články, tak poslední článek , kterej mám v db je z roku 1994. :|

Ale poslední dobou se pár nových Joštů vyskytlo.

Bohužel, teď jsem absolutně přetíženej, (takže nové články už nestíhám doplňovat a do června se to asi nezlepší ). Určitě se ypsilony řešily někde v hradeckých zprávách.

Jinak zítra by Ti měli poslat tu jihlavskou mincovnu. Doma budu až přiští středu, takže jsem to dal do účtárny, aby to poslali. Snad to ještě přijde včas. :oops:
Moderátor
to LukeH2O i pavelgregor : Děkuji
Moderátor
jacx: Ten odkaz v aukčním katalogu KM je trochu nešikovný, vznikl odkazem přes Sborník num.sympozia I., kde je příslušný haléř pod č.343, právě s okazem na Sejbal V /12. No a ten Sejbal V/ 12 je : Sejbal J., Moravské denárové mince markraběte Jošta, Numismatický sborník 4, 1957, 97-180, tab. V-X. Asi nejpodrobnější, co o těch haléřích bylo napsáno.
Jinak, kdyby měl chuť někdo z "grošáků" na toto téma napsat, mám pár doplňujících materiálů, na které mě nezbývá čas.
Moderátor
to jv64 : děkuji za vysvětlení - byl jsem z toho odkazu zmatený
teď už chápu i když uvedenou literaturu bohužel nemám
pokud jde o tu chuť - chuť by byla ale s časem je problém asi jako u většiny
Moderátor
jv64: taky chut by byla, s casem je to horsi, kdyby to ale melo byt spojenyma silama, tak se rad pripojim, budu-li ovsem co platny

jacx: mam, poslu ti, je to tam, ale nebude to hned. hm, ted koukam, ze to vubec neni malo stranek, takze to vezmu jen fotakem, doufam, ze se nebudes zlobit, ze nemam cas se s tim scanovat

greggy: dosly ti ty fotky, cos chtel?
Moderátor
oliver, jacx: díky, jsem pro, měl jsem na mysli udělat právě nějaký aktualizovaný přehled těchto Joštů, aby bylo na co se odkazovat bez hledání v starší literatuře. Takže nic světoborného a rozsáhlého, kvalitně nafotit. V databázi mám nějaké varianty, které v tom Sejbalovi nejsou a pár nálezových údajů, třeba doplní i někdo další. Pokud už to někdo někde nenapsal, nepostřehl jsem, třeba novější HK zprávy ale nemám všechny.
Moderátor
jv64, oliver: je-li důvěra v mé skromné schopnosti, tak společnými silami něco napáchat můžeme, zatím asi shromáždit podklady případně projít, zda je někde něco nového
snad v 5/2011 po letošním PPČ bude volněji ?
tuším, že oliver má kontakt na nás oba tak může koordinovat
jinak oli - v jakékoliv použitelné - čitelné formě a jistě to nechvátá
Registrovaný uživatel
Tak po dlouhé době přidávám pár přírůstků z oblasti drobáčků- Kacuro, něco pro tebe :mrgreen: -jeden bílý peníz Vladislava. Jen se mi nedaří rozluštit, zda je konec opisu natlačený, písmenko D v městnáno mezi N a U nebo chyboražba??
Dva bílé penízky Ludvíka Jag. - první je nějaká Godzila s divnýma nohama (asi poškozené razidlo nebo punc?), u druhého se mi nedaří určit rozdělovací znaménko- zmršená kytička??
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 1. 4. 2011, 12:21. »
Registrovaný uživatel
;) korunka: Řekl bych že u toho Vladislava je písmeno D obráceně a oblouček zasahuje do N.
Dle mého tedy chyboražba.
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Moderátor
Trošku mně zlobí internet ( rychlost 64KB by byla úžasná :lol: ), ale mně to přijde pouze, jako namačkaný písmenka.

Oli: jo fotky došly dík.Ve středu se pokusím zareagovat.Teď je to bída.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1