Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
za to stribro bych dal ruku asi tak ochotne, jako za ten "medak" vyse ;)

je mozne, ze na tom nikdy zadne stribro nebylo, pominu-li zbytecnou diskusi o tom, na zbytky ceho se divame. ale pokud si odmyslim ten zavadejici posledni komentar o pokoveni, musim rict, ze je to peknej kousek.
Registrovaný uživatel
Zdravím ve spolek, mám tu jeden znojemský haléř, mince má oproti běžným kusům 2x vyšší váhu (0.6g) a je ražena oboustraně (nejedná se o inkusní ražbu a ani dvě slepené mince).
Chtěl jsem se zeptat, zda je to u těchto haléřů běžné, díky ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hm,myslím že jde přece jen o novodobý výrobek.
Proč?
Prasklina na hraně na 4hod.(obr.1) je dostatečné široká nato aby byla velmi patrná i na druhé straně(sahá však jen do půli šíře hrany)...tj.vzhledem k tvaru mince někde na 10 hod.(obr.2).
Není však po ní ani stopy.

Myslím že jde o dvě spojené mince se zabroušenou hranou v amatérské snaze vytvořit jakousi raritu.

..nebo mi to také připomíná galvano/elektrotyp zhotovovaný zejména pro muzejní,ale i šperkařské či sběratelské účely.
Také se často obě strany spojují bez ohledu na praskliny...které pak nejdou napříč hranou.
Viz třeba zde na galvanu bruttijské tetry:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
myslím, že je to originál bez dodatečných úprav. Ta prasklina může mít původ v nástřihu nebo vadě na hraně a pak nemusí být stejná ani podobná na obou stranách. Když se podívám na fotku "rubu" (spodní obrázek) tak je obraz zploštělý a tak si myslím, že rub byl vyražen jako první, pak střížek otočen a naražen znovu. Vidí se to dost často a sám jsem takové mince měl, i když zrovna ne Znojmo.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
..ovšem je zde ještě nezvykle vysoká hmotnost..1,5 až 2x
Registrovaný uživatel
Delší čas jsem tu nebyl a vida jaká zajimavost. Na obou stranách je totožné razidlo (nejlépe viz zdvojená linka u levého pařátu). Možnost sejití dvou kusů mince ze stejné emise resp. totožně opotřebované jedné a té samé raznice je nikoli nemožná ale myslím že dosti nízká. Tedy se také přikláním k oboustranné dobové ražbě. Bylo by možné ještě foto hrany nejlépe u inkriminované praskliny?
Registrovaný uživatel
A bertíkova minca je iný prípad?
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/moravske-drobne-mince-grosoveho-obdobi_post_-585031#post585031
Registrovaný uživatel
Ano,pak to bude zřejmě tak jak píše denar a chalko..zajímavý kousek
Registrovaný uživatel
Pokud by byla k mání, mám zájem. Díky .
Mail bertik-b1@seznam.cz.
Registrovaný uživatel
Neřekl bych, že to je novodobý výrobek. Přikládám foto u praskliny a foto porovnávací se "stejnou" mincí ( lépe to nenafotím ).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nevím
hmotnost mi přijde už hodně mimo i na ruční výrobu al marco
a ten střížek při pohledu z boku je také zvláštní
Registrovaný uživatel
Prosím o pomoc s určením:
1. 0,48g 15,8mm
2. 2,58g 26,9mm
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Prvý je Gustav II Adolf, 1 schilling, Elbing, letopočet ti nerozlúštim, lebo je v tej nevyrazenej časti.
Registrovaný uživatel
Druhý zrejme saský groš Friedrich, Johan a Georg.
Registrovaný uživatel
Děkuji sigur i ten groš souhlasí.
_______________
Registrovaný uživatel
jacx napsal
nevím
hmotnost mi přijde už hodně mimo i na ruční výrobu al marco
a ten střížek při pohledu z boku je také zvláštní


tahle opava má 3,92 g, nemohlo by to být spíš něco takového?.. zkouška, prezent a tak

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) chalko v 23. 1. 2021, 21:19. »
Registrovaný uživatel
Nie je to pozlátené?
Moderátor
A vám tahle "opava" přijde jako dobová?
Registrovaný uživatel
Orlice na tom Znojemském penízu vypadá dost autenticky. Na té fotce tloušťky střížku je vlevo vidět, že se jeho síla zužuje, takže to mohl být jen špatně rozklepaný plech, přičemž střížek unikl kontrole, nebo v tom mohl být nějaký nekalý záměr.
Moderátor
souhlasím, že ty orlice - na obou stranách vypadají autenticky
spíše mi šlo o to, zda to nejsou dvě dodatečně spojené mince, což se tu už diskutovalo, jsou argumenty pro i proti
Registrovaný uživatel
Chtělo by to ještě detailní fotku té druhé praskliny . Myslím si, že to je jedna mince,ne nějaký slepenec. Nevěřím,že by to šlo tak zakamuflovat.
Registrovaný uživatel
Vypadá to že má každý svůj kus pravdy v něčem.

denar v tom že byl střižek ražen z obou stran-která byla ražena první je zřejmé ze zploštělosti pravého obrázku.

chalko v tom že jde o totožné razidlo.

Kacuro v tom že by mohlo jít o špatně rozklepaný plech

Ovšem je otázka zda mohlo dojít při zaražení druhé strany k takovému zploštění plochy a deformaci mincovního obrazu(letky,hlava) u prvně ražené strany.
Tedy zvláště pokud byla dodržena dobová technologie a razilo se jednostranně přes měkčí podklad vložený mezi razidlo a kovadlinu.
Neumím si představit že by při stávající hrubosti střížku a pevnosti kovu mohlo k teto deformaci na podkladu(zřejmě kůži)přijít...no ale dejme tomu,nevím.

Ty náhody se docela hromadí...nejprve náhodou špatně rozklepaný cán který náhodou unikl pozornosti/kontrole a ve finále pregéř náhodou orazí oboustranně střižek určený k jednostranné ražbě...

Herdek,byl tam v tu dobu někdo střízlivý?
Nebo je vše jinak?

Zcelil jsem fota,at nemusíme pořád rolovat nahoru a dolů...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chtělo by to nafotit ještě hranu střížku z druhé strany mince. Pokud se ten střížek na jedné straně opravdu zužuje, jak to na té fotce vypadá (možná to zkresluje jen ten stín porovnávací mince), pak by to nemohly být dvě spojené mince.

Oboustranná ražba se dá vysvětlit tím, že když si pregéř uvědomil, že první ražbu provedl dost asymetricky, tak ji otočil a vyrazil znovu. Vím, je to sice vachrlaté zdůvodnění, ale stát se mohlo cokoli.

Lopez: nevím, jak to přesně myslíš s tím zploštěním plochy a deformaci mincovního obrazu? Nemohlo to vzniknout tak, že právě díky tomu klínovitému profilu střížku bylo při první ražbě špatně nasazeno razidlo, možná se při úderu palicí dokonce svezlo, což se mohlo podespsat na té asymetrické ražbě?
Registrovaný uživatel
Myslím tím že obrázek vpravo postrádá plastičnost ražby jako má vedlejší obr.-tedy byl krátkodobě vystaven tlaku,tzn.novému úderu palicí z druhé strany.
Je zde pravda patrná excentričnost,zapříčiněná špatně nasazeným razidlem...ale nezdá se mi tak zásadní,aby pregéř přistoupil k přeražbě..spíše myslím že to má souvislost se sílou střížku.

Nezdá se mi také že by se razidlo svezlo-to by odnesl deformací celý obraz ne pouze místy...část letek a hlavy-myslím že se tak stalo skutečně jen vlivem tlaku..(zde se srovnaly nejvyvýšenější partie do plochy)
Jde mi o to,že by to bylo v pořádku pokud by střížek ležel na holé kovadlině,ale nikoli na zpevnujícím podkladu který se využíval při ražbě jednostranných kusů.

Ale je pravda,že se zde pohybuji na tenkém ledě,a snažím se pouze laicky/logicky uvažovat.
Registrovaný uživatel
souhlasím s lopezem, ten přechod reliefu srovnaneho druhym uderem do roviny o podklad je dobře patrny na ocase v urovni pařatu. Přikladam foto dvou kusu kde je myslim rozdil mezi užitím nějaké měkčí podložky a tvrdeho povrchu dobře vidět

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1