Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 167 168 169 170 171 172 173 174 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
"Ale Hujer co ta kaňka." Respektive. "Ale Sigur co ta hlava" :-)

Ne, hezkej kousek, jen trochu škoda, že vršek hlavy není jako zbytek mince.
Gratulace
Registrovaný uživatel
Pôvodne som mal v príspevku napísané, že stačil milimeter a okrem čeľuste tam mohla byť vidieť celá hlava. :)
Registrovaný uživatel
Tu je zasa pekná hlava, ale chýba tretina leva. Tak si potom vyber... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
sigur napsal
Tu je zasa pekná hlava, ale chýba tretina leva. Tak si potom vyber... :D


To má jednoduché řešení - rozříznout a slepit a máš jednu úplně dokonalou :-)
Registrovaný uživatel
Chtěl bych se znalejších zeptat podrobněji na minci, která se tady v diskuzi probírala už vícekrát. Jde o ten drobák s obrazem orlice/lev spojovaný s Václavem II. V knize J. Cihláře (Příběh pražského groše, 2020) je popsána jako polský parvus (s. 53-54). Naopak na netu se spíše spojuje s oblastí Čech (třeba https://wcn.pl/archive/69_0205?q=parwus+czeski) a není žádný problém na tuhle minci narazit mezi nálezy detektorářů. Nevšiml jsem si ale žádného nedávného/aktuálního článku, kde by byl nález téhle mince publikován. Možná jsem se ale jen špatně díval. Nevíte náhodou o nějakém? Případně prosím i o odkaz, jestli se tahle mince rozebírala někde v tištěné podobě souhrněji (původ, nálezy, atd.).
Moderátor
Jsou to dvě rozdílné mince, jsou si sice dost podobné, ale přeci jen jsou to jiné typy.
Mince č. 18 v knize Příběh pražského groše je skutečně tzv. polský parvus a za polskou (krakovskou) ražbu Václava II. jej považují i polští numismatici
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drobne-peniaze-grosoveho-obdobia_post_-314742#post314742

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drobne-peniaze-grosoveho-obdobia_post_-314800#post314800
a je známá z Polska a tamních nálezů. Konkrétně exemplář vyobrazený v knize byl prý z nalezen v Mazovsku.

Ale mince z vašeho odkazu je typově jiná (především jiný lev) a je skutečně známá z nálezů z Čech a Moravy a není dosud jednoznačně přiřazena. Neznám ani literaturu, která by se tou druhou mincí blíže zabývala, jen diskuse zde na fóru.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 5. 5. 2022, 8:25. »
Registrovaný uživatel
Ad Jacx. Mockrát děkuji za vysvětlení. Já to považoval za stejný typ. Člověk se musí pořád něco učit.
Registrovaný uživatel
Chcem sa spýtať, či tu správne vidím 2 rady mesiačikov v hrive leva. Dík

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Řekl bych, že horní řada nejmenších měsíčků je "ztracena" v oblasti výdutě mezi hlavou a prostřední řadou z větších měsíčků. Možná je tam i patrný zbytek dolní části dvou těch malých horních měsíčků.
Registrovaný uživatel
jacx napsal
Možná je tam i patrný zbytek dolní části dvou těch malých horních měsíčků.

Kvôli tomuto som sa vlastne pýtal. Tie dva zbytky mi tam nesedeli, ale nenapadlo ma pozrieť si situáciu z druhej strany. :roll: V podstate je na levovi vidieť komplet výduť koruny.
To je tak, keď si človek polroka len fotí mince, priebežne neaktualizuje katalóg ale zrazu by chcel mať všetko určené, tak len ledabolo porovná s tým, čo už má...ale na druhú stranu, aspoň sa tu niečo deje. :D
Moderátor
Pomohl by mě prosím někdo s opisem této Vláďovi mincičky? Díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Ad Mazar: Na letmý pohled bych řekl, že peníz s takovým opisem se tu už dříve objevil. Zkuste mrknout do vlákna přímo o Vladislavových bílých penízech - příspěvek 95 (https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/bile-penize-vladislava-ii-_post_-472439#post472439).
Moderátor
Díky moc.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Zdravím. Poprosím o pomoc při určení této mincičky. Koupeno jako černý peníz Vladislava II. Což dle mého názoru asi není z důvodu absence korunky, a metrologicky je trochu menší. Jde o jednostranou minci, průměr cca 10mm, váha 0,20g. Podobné W jsem viděl na mincích měst Wratislav a Sorau ale tuto minci jsem nikde nanašel. Předem děkuji za pomoc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chtělo by to lepší fotku.
Registrovaný uživatel
jedna mrtvolka Ludvíka Jag., vypadá to, že mince prošla žárem, jinak se nejspíš jedná o typ II.a, asi chyboražba R-L-R

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa Pavlovej typológie je to celkom zaujímavá chyborazba Typu VII.d.1, kde R je otočené hore nohami.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jiříkův peníz 1+4+4 měsíčky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Berserk: pěknej kousek. Zajímavý, co vedlo rytce k tomu, aby tam ten jeden měsíček vyrazil? Že by ho vyrazil, a pak mu došlo, že už se mu tam zbytek lva nevejde?
Moderátor
Včera ke mně doputoval jeden pěknej halířek Jiříka z Poděbrad ze Svídnice (Paszkiewicz 2.11). Bohužel je v plastový příšernosti. :'( Takže se nedá moc nafotit, ale i tak udělal radost.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Středověk do plastu nepatří 🙂
Jinak pěkný drobák.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Pozerám, že na PCGS treba okrem kladiva aj dláto. Na to bude zrejme iný grif ako na NGC. :)
A drobák je to fakt pekný. Takúto Svídnicu vidím prvýkrát.
Registrovaný uživatel
Pavle moc pekny halirek, Lube moc pekny naradi ,.)
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
pavelgrogor: říkal jsem si něco podobného, ještě mě napadlo, že měl moc velkou mezeru mezi 2. a 3. měsíčkem, tak ji chtěl vyplnit, ale fakt těžko říct. Jinak moc hezký haléř, takový jsem ještě neviděl ;)
Registrovaný uživatel
Zdravím.
Je možné aby tahle jednostranná"prackatá potvora"s gotickým g patřila Jindřichu z Minsterberka
(1462-1498 )do Kladska?Nebo jsem mimo?
0,33 gr.

Nejsem si zcela jist-tak reku-zkusím se zeptat povolaných.
Děkuji...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 167 168 169 170 171 172 173 174 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1