Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Vykupminci.cz
Numisargo

Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Podla kovu sa to bude dat stale urcit pravost dyky, ale povedzme si na rovinu 98% prave netusi co som napisal.
Pri vsetkej ucte ku zberatelom chladnych zbrabni...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Zdravím môžete mi poradiť či sa jedná o orginál alebo FAKE ?
dakujem ......

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Qboy v 7. 11. 2019, 21:20. »
Registrovaný uživatel
Ja napíšem svoj názor, ktorý ale neberte záväzne, lebo nie som odborník:-) Podľa mňa je to fake. Ale treba počkať, kým sa vyjadria páni.
Registrovaný uživatel
Ta dřevěná rukojeť se jaksi nepovedla, mj. nelícuje v sesazení s orlicí. Fotky jsou mizerné a detaily rozmazané, ale vojenská přejímka výrobků je náročná a jakákoliv nepřesnost, nižší kvalita aj. by neprošla. Ty "ďubky" na orlici pocházejí zřejmě z horší technologie lití? Pokud ano, jednoznačně by to bylo fake.
Registrovaný uživatel
suhlas s DARGOR6, je to fake. Pri HDG je 99% sanca že sa jedná o fake.
So stepem súhlasiť nemožem. Po prvé dýky HG/HDG neprechádzali cez "vojenskú přejímku". Lícovanie jednotlivých častí dýky nie je garancia originality. Producentom bol zvačša Lichardus (kvalita kusov z Brna bola vyššia), no povedzme si pravdu, kvalita dýk z ich fabriky bola hroza. Nekvalitné materiály, lajdácke opracovanie.
Registrovaný uživatel
https://aukro.cz/kordik-hlinkovi-dopravni-gardy-hdg-v-pouzdru-6957193385

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Filuto, tvé zde popisované hodnocení dýky HG se mi jaksi nezdálo a tak jsem oslovil nejuznávanějšího odborníka na bodné a sečné zbraně, kterého budeš jistě znát a ten s tebou nesouhlasí. Níže přikládám jeho zkopírovanou odpověď bez úprav, je které je patrný rozdíl mezi tvým hodnocením dýky HG a jeho.

"Dýka Hlinkovej gardy je veľmi špecifická a tajomstvami opradená zbraň. Veľmi veľa vecí sa o dýkach HG nevie a informácie, ktoré mali mnohí autori boli strohé, zle interpretované alebo vyložene nepravdivé. Dýky HG boli vyrábané v zbojovke Brno, pričom prevedenie bolo pomerne kvalitné a dá sa povedať, že i mierne náročné na výrobu. Dýky z Brnenskej zbrojovky sú značené "Z" v krúžku na čepeli majú široký hranatý žliabok a nápis prvej časti hesla Ľudovíta Štúra "Naspäť cesta nemožná". Dýky vyrábane v Daniel Lichardus, kovopriemysel Ružomberok boli vyrábané v takmer rovnakej kvalite, išlo o krásne zbrane a zásadný rozdiel bol v zjednodušení výroby, kedy na výrobu náročnejší hranatý žliabok na čepeli bol nahradený žliabkom tenkým oválnym. Všetky reči, že dýky z Ružomberku boli nekvalitné a podobne sú ničim nepodložené táraniny ľudí, ktorí dýku HG v rukách snáď ani nedržali. Ľudia, ktorí podobné chujoviny šíria sa odvolávajú na publikáciu Kala Morávka a Petra Moudreho: Československé chladné zbrane 1918-1994, kde je napísaná veta, že chladné zbrane vyrábané v Brne majú celkovo lepšiu kvalitu a úroveň spracovania. Ale opäť toto tvrdenie nemá žiaden reálny základ a navyše dochované exempláre reálne preukazujú pravý opak. To že si v Ružomberku zjednodušili výrobu čepele neznamená, že dýky boli v zlej kvalite!!! Dýky kvalitné rozhodne boli!!! Úroveň náročnosti prevedenia čepele rozdielna bola, to áno, ale rozhodne nešlo o nekvalitnú zbraň. To že dýky HG neprechádzali kontrolou je nezmysel. Výroba chladných zbraní prechádzala prvotnou kotrolou priamo v podniku v Ružomberku, kedy sa kontrolovala kvalita výrobkov interne - kontrolórom kvality - nepodarené kusy boli vyradené z distribúcie a buď boli dané na opravu/prepracovanie alebo boli recyklované ako nepodarky. Vôbec nešlo o žiadnu lajdácku v
> ýrobu, ako si mnohí predstavujú. O tom, či boli dýky HG kontrolované aj poverenými príslušníkmi HG neexistuje písomný záznam (napr. reklamačný list a pod.) ale kontrola podľa môjho názoru prebiehala. Dýky sa nečíslovali u výrobcu, ale až pri distribúcii jednotlivým útvarom HG, číslovanie vykonávali príslušníci HG, nemyslím si, že pri triedení a rozposielaní dýk HG poslali aj chybnú dýku - mnoho dochovaných originálnych exemplárov to vylučuje. To, že má niekto doma povojnovú repliku (áno ktorá je spracovaná lajdácky) a snaží sa to odôvodniť nekvalitou výroby v Ružomberku je jednoducho chujovina. Následne sa snaží dýku predať ďalej a "legendu" o lajdáckych dýkach z Ružomberka šíri ďalej a nachádza tak ďalších hlupákov, ktorí mu to uveria."
Registrovaný uživatel
Klobuk dolu za komplexnu informaciu...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 14. 11. 2019, 10:28. »
Registrovaný uživatel
na to musím reagovať, ale nie v zlom, čisto argumentačne, takže:
- takmer rovnaká kvalita medzi dýkou z Brna a dýkou od Lichardusa ? Kolko ludí držalo dýku z Brna reálne v ruke ? Kvalita dýk od Lichardusa je podľa mňa nízka a materiály sú nekvalitné. Pozri sa na inú produkciu Lichardusa (napríklad kordíky pre slovenskú armádu). Hrozne. Stačí jeden pád na zem a kordík rozbitý, rukovat dutá, čepel škoda slov. To len tak aby sa človek dostal do obrazu.
- pozor tvoj expert ktorého určite poznám tak popisuje úplne inú vec ako bola diskusia. "Vojenská přejímka" nie je kontrola kvality vykonaná interným kontrolórom. To setsakramentský rozdiel. Nespochybňujem že HG nejaké dýky vrátili, to som nikdy netvrdil, k tomu pravdepodobne dochádzalo tak ako pri všetkom tovare.

Stojím si za tým že LICHARDUS vyrábali nekvalitne v porovnaní s podobnými producentami v Nemecku, Maďarsku, atp. Kvalitu/nekvalitu neposudzujem podľa knižky "Ceskoslovenské chladné zbrane" , ale podľa toho čo som držal v ruke.

Len pre poriadok, dostávame sa do bodu kedy sa napodobeniny skutočne zlepšujú, preto bude dobre sa sem do diskusie zapojí viac ľudí čo majú k dýkam HG/HDG blízko. Ja by som napríklad ocenil foto skutočne originálu dýky HDG aj so závesníkom.
Registrovaný uživatel
Ja vôbec nie som znalec týchto zbraní, doma mám jeden kordík od Lichardusa, čo som dostala darom. Môj prvý postreh bol, že je to divné, že tak málo kvalitné veci šli vôbec do obehu. Rukoväť je plastová, samozrejme po prvom páde sa z nej odlomilo (taký som ho už dostala). Ako dekoráciu ponechávam, ale kvalita podľa mňa veľmi zlá:-)
Registrovaný uživatel
presne tak, je to o tom pocite. Bol som u zberateľa čo má 30 roznych dýk a kordíkov (2wk), postupne som ich bral do ruky. Pri Lichardusovych dýkach som mal taký zvláštny pocit nedokonalosti a nepresnej remeselnej práce. Detaily sa upravovali akoby pilníkom na kolene, neviem ako by som to inak vyjadril. Keď len v jednom momente držíte v ruke dýku HG a v druhej napr. NSKK/SA z ktorej vychádza, prevedenie a kvalita je značne rozdielna.
Ale viete čo ???? Fakt som rád že dostávame diskusiu na vyššiu úroveň, na odbornejšiu rovinu, nie len či je to fake/originál/skladačka.
A ešte niečo som chcel dodať. Nik z nás vo firme Lichardus nepracoval, nepoznáme pracovné postupy ani ľudí čo za ne zodpovedali. Môžeme sa len dohadovať. No a to sa dá len na tom čo nám zostalo - na jednotlivých dýkach. A tie podľa mna kvalitné skutočne nie sú
Registrovaný uživatel
Filuto - nic ve zlém, nic osobního, já tomu nerozumím, ale poptám se a dám vědět. I na ten kordík se optám, ten pán je právě na ty kordíky super specialista a má jich přemnoho.
Registrovaný uživatel
Pridám len moju úvahu - zbrojovka Brno bola odjakživa podnik na výrobu zbraní. Vyrábali síce aj iné veci, ale hlavná náplň boli zbrane. Lichardus vyrábal popolníky, gombíky, odznaky, lustre, kovania na nábytok, kancelárske zariadenia, zárubne, ozdobné predmety, ale aj pre deti autíčka, kolobežky a trojkolky, predtým brány a kovania a okrajovo sa venovali puškárstvu. Čiže nikdy nemali skúsenosti s výrobou dýk a kordíkov a iných chladných zbraní, napriek tomu v roku 1942 dostali štátnu zákazku na výrobu dýk pre slovenskú armádu. Mne logicky vychádza, že ich skúsenosti nemohli byť také veľké ako v iných závodoch od počiatku sa venujúcich aj zbraniam. To len taká úvaha na okraj:-)
Registrovaný uživatel
stepe: ja to neberiem osobne, som rad že sa rozprudila debata. Pre každeho je jeden a ten isty vyrobok kvalita, pre druheho je to šunt. Čim viac sa tu napíše tak tým lepšie. Ja sa tiež rád priučím
Dargor6: dobrá pripomienka. Zbrojovku Brno proste nie je možné porovnávať s Lichardusom, to musí uznať myslím každý nezaujatý človek.
Ja proti firme Lichardus ako takej nič nemám, som rád že sa to robilo na Slovensku. Ale dostali pravdepodobne vacsiu zákazku ako boli schopní kvalitne spracovať
Registrovaný uživatel
Kvalita výroby běžných nezdobených bodných zbraní nikterak nesouvisí s tím, co podnik dříve dělal. Kvalita výroby = technologie výroby + výstupní kontrola. Zde u této konkrétní dýky není tolik záludností, že by to nezvládla jakákoliv továrna se strojírenským zaměřením, zejména k přihlédnutí k tomu, že se nejedná o plně funkční bodnou zbraň, ale spíše o prezentační. Výrobu kopie čepele takovéto dýky zvládne každý kovář, každý zručný všeuměl - a tak se to i děje. Např. před válkou továrny vyráběly zemědělské stroje, nářadí a válkou byla výroba převedena na všemožné zbraně při dodání několika speciálních strojů. On pojem "náročnost výroby" je vždy vztažen k něčemu obdobnému, příkladově ruská útočná puška Kalašnikov AK-48 a naše SA 58. Naprosto porovnatelné zbraně použitelností, avšak naše o hodně náročnější výrobou. Pokud ZB dělala dýky, byla to jen okrajová záležitost, kterou musel LICHARDUS zvládnout bez problémů a nevěřím, že by byli tak ukázkově neschopní, jak je zde tvrzeno. Svůj názor uvádím v tomto případě z pozice strojírenského technologa.
Registrovaný uživatel
Tak odborník se vyjádřil obratem a opět kopíruji bez úprav. Napříště už ho nebudu otravovat a je mi celkem jedno, jaký názor zvítězí. Mělo by být bráno v potaz, že podmínky zadání výroby splnila jak ZB, tak i Lichardus, tedy výrobky musely být cca rovnocenné a je otázkou, zda čistě náhodou někdo omylem neposuzuje poválečnou výrobu či padělek jako předválečný i válečný originál. Selským rozumem --- což by někdo převzal a zaplatil zmetkové výrobky, když má odpovědnost? (opisuji z výše uvedeného:" kvalita dýk z ich fabriky bola hroza. Nekvalitné materiály, lajdácke opracovanie"). Tož se nad tím rozumně zamyslete tímto kritériem a vyjde vám, že je to nesmysl.

kopírováno:
"Nečítal som príspevky ani diskusiu týkajúcu sa chladných zbraní, preto sa nemôžem vyjadriť ku všetkému čo odznelo a nebolo mi prezentované. Nebudem sa chváliť, čo všetko mám, čo som mal a čo mi prešlo rukami, to je irelevantné. Pre potreby vyjadrenia sa k danej záležitosti kvality alebo nekvality dýk Hlinkovej gardy bude musieť stačiť len text (pozn. a áno, držal som v rukách dýky HG vyrobené v Zbrojovke Brno, vrátane viacerých exemplárov vyrobených v Ružomberku - dyky som mal povedzme dosť dlho nato, aby som si mohol urobiť určité názory). Z preposlaných príspevkov vidím, že diskutujúcim uniká jeden kruciálny detail, ktorý musia pochopiť. Kvalitu dýk HG, ale aj akejkoľvek inej chladnej zbrane ovplyvňujú dva veľmi významné faktory:

1. Požiadavky objednávateľa alebo zadávateľa zákazky alebo štátneho kontraktu
2. Výrobné možnosti a kapacity daného výrobcu

Ad1: Na to, aby som mohol objektívne zhodnotiť kvalitu prevedenia dýky HG u viacerých výrobcov, musím zadať požiadavku / objednávku na výrobu rovnakej chladnej zbrane, z rovnakých materiálov, podľa rovnakých výrobných postupov, z tej istej šablony alebo vzoru a za dodržania rovnakých výrobných metód - akékoľvek nedodržanie postupov zo stany ktoréhokoľvek výrobcu znamená porušenie zmluvných podmienok a môže viesť ku strate kontraktu. To platilo za dob 1 ČSR, Slovenského štátu a platí to doteraz. V prípade požiadavok polovojenskej organizácie Hlinková garda, bola zákazka zadaná jasne - použité materiály, rozmery spôsob prevedenia bol dodržiavaný tak v Zbrojovke Brno ako v Lichardus Kovopriemysel Ružomberok. Z tohto dôvodu majú obidve chladné zbrane porovnateľnú kvalitu, ktorá bola kontrolovaná, ako som sa už vyjadril poverenými príslušníkmi HG v rámci distribúcie jednotlivým útvarom. Treba si uvedomiť fakt,
že nešlo o žiaden zmätočný postup, tak ako sa mnohí snažia naznačiť, ale dýky HG sa vyrobili v Ružomberku podľa objednávky a doručili sa na príslušné pracovisko HG, tam sa potom na čepeľ razili čísla a rovnako aj na priečky písmena "HG, HDG," - z tohto dôvodu každá dýka začínala ako holá a jej zaradenie si riešila Hlinková garda sama. V rámci tohto procesu prebiehala i kontrola kvality, dýky sa jednoducho prezreli, pretože za preberanie, distribúciu a rozvoz dýk jednotlivým útvarom mal zodpovednosť konkrétny príslušník HG, ktorý ručil za to, že dýky HG boli vyrobené v požadovanom počte a kvalite, vrátane použitých materiálov, ktoré boli uvedené v kontrakte. Zlé dýky sa museli reklamovať ak nie výrobov poškodené, stratené dýky HG hradil zo svojho - veď preberací protokol/dodací list podpísal...

Ad2: Výroba vychádzkových chladných zbrani nebola centrom zbrojárskeho znaženia v obodobí trvania Slovenského štátu a tak sa na ňu aj pozeralo. Pri výrobe dýk HG sme pomaly smerovali do vojny a neskôr sa v nej naša krajina aj ocitla. Pochopiteľne, dýka nemohla byť vykladaná drahými kameňmi, zlatená, drevo zo slonoviny alebo ebenu - jednoducho už pri zadávaní návrhu bolo nutné vychádzať z materiálnych predpokladov - čo, v akej kvalite a akom počte budeme môcť vyrábať. Dýky HG vyrobené v Zborjovke Brno a v Ružomberku sú v porovnateľnej kvalite. Záštity majú z farebného kovu - hlava orlice a priečka majú rovnaký tvar, rovnakú veľkosť, spôsob uchytenia a dokonca i spôsob opracovania (miestami sa úroveň mierne líši, ale nie je to tak dramatické ako to mnohí vnímajú), rúčka je drevená - lakovaná. Pri rúčke u obidvoch výrobcoch nenachádzame žiaden luxus ako eben, slonovina a pod, jednoducho lakované drevo. Puzdro
, plechové u obidvoch, lakované na čierno - rovnaké. Čepeľ - pri tej jedinej sa dá spoľahlivo určiť, odkiaľ dýka HG pochádza - áno úroveň opracovania je prí dýke z Ružomberku o niečo nižšia, ale neznamená, že je automaticky nekvalitná - s dýkami III. Ríše ich však porovnávať nemôžeme - tie mali kvalitu ozaj niekde inde)

Z uvedeného vyplýva, že to či bola Zbrojovka Brno schopnejšia a precíznejšia ako Lichardus, Ružomberok je irelevantné - kontrakt na výrobu bol zadaný rovnako a obiva podniky ho dodržiavali do bodky. Polemyzovať o tom, či by Zbrojovka Brno vedela vyrobiť dokonalú dýku, ak by nebola limitovaná kontraktom - ťažko povedať - možno áno a vedel by to Lichardus z Ružomberku? Možno áno možno nie.

K produkcii kordíkov pre armádu Slovenského štátu - opäť išlo o kontrakt, ktorý presne určoval, čo má daný kordík obsahovať, jeho prevedenie, spôsob výroby, rozmery, váhu, použitý materiál a cenu! Ozaj nechápem, nadávate na kvalitu kordíku Slovenského štátu pre armádu od Lichardusa Ružomberok, ktorý však presne vyrobil to čo mu bolo zadané, v takom množstve a kvalite - no a cene, aby sa to oplatilo. Mám overené, že technologicky bolo možné vyrobiť kordík z kvalitných materiálov a vo vysokej kvalite, ktorý by nepraskal, bol kvalitnejší - ale cena 10x vyššia - kto by si to kupoval? Štát? Sotva, ten mal iné starosti. A vyhodiť niekoľko výplat za vychádzkovú chladnú zbraň, ktorej bojová hodnota bola nulová?

Na záver, ak si porovnám konštrukciu a prevedenie dýky HG, bola slabá, to je jedno či ju vyrobila Zbrojovka Brno alebo Lichardus, Ružomberok (to nemení fakt na tom, že som fanúšikom týchto zraní a ja osobne ich považujem za krásne - od obidvoch výrobcov). Dýka má minimalistický dizaj a takmer žiadne ozdobné prvky a to aj napriek tomu, že išlo o vychádzkovú zbraň tzn. doslova na ozdobu. Nehnevajte sa, ale provnávať kordíky pre armádu Slovenského štátu a dýkami HG s výrobov v Nemecku? Veď dýky SA/SS sa začali vyrábať už v roku 1933, Luftwaffe 1935, Wehrmacht 1935, Kriegsmarine 1938, Nože HJ 1933... Čo to znamená? Že v čase kedy Lichardus, Ružomberok začínal bola výroba v Nemecku už dávno zabehnutá, racionalizovaná a na vysokej úrovni. Na druhej strane, ak si porovnám napr. kordík Kriegsmarine z neskorého obodobia produkcie alebo kordík Luftwaffe, tiež z neskorého obodobia produkcie tak výrobkom od Lichardusa, Ružomb
erok nesiahajú ani po členky - zinkové 1. modely mali otrasné prevedenie, povrchová úprava nedržala, záštity praskali a dnes ich môžete droliť v rukách! Neskoré kordíky kriegsmarine s prímesou zinku praskali a po páde sa ramená záštit alebo telo orlice odlomili. Teda ak rozdelím výrobu kordíkov III. Ríše na rannú, strednodobú a neskorú - každá má svoju charakteristiku, pričom tie neskoré sú strašné... Maďarsko malo dlhodobú tradíciu výroby chladných zbraní, ale aj napriek tomu niektoré maďarské kordíky majú o niekoľko tried nižšiu kvalitu čepele ako výrobky od Lichardusa v Ružomberku - veď kordík pre hasičov zohnete v rukách úplne jednoducho a spôsob opracovnia niektorých častí? Ďaleko, ďaleko za Lichardusom z Ružomberka. Kvalita/nekvalita sa neposudzuje z toho, čo kto držal v rukách, ale úroveň výroby sa musí posudzovať vždy objektívne s ohľadom na všetky faktory, dochované exempláre, výrobné p
ostupy a kultúrne, politické prípadne geografické faktory, ktoré vplývali na výrobu konkrétnej chladnej zbrane. Na históriu chladných zbraní sa je potrebné dívať ako na systém, kde ma všetko určitý význam a určité miesto. Ak sa obmedzím len na vlastné "zmyslové vnímanie" teda to čo som mal v rukách, mi neumožní pochopiť problematiku obširnejšie a mnohé podstatné informácie mi jednoducho uniknú, alebo budem robiť dookola tú istú chybu. Nemám rád názory typu: "čo si sám nevykopem" alebo "čo som nemal v rukách" "čo som ešte nevide" nemôže byť originál. Verte mi, môže to byť pravé a často aj výnimočné. Pre zberateľa je kúpa chladnej zbrane vždy limitovaná opatrnosťou a opatrnosť je limitovaná vedomosťami - ak chýba čokoľvek z toho, jednoducho sa oklamete..."
Registrovaný uživatel
Oprava: AK-47
Registrovaný uživatel
stepe: nemyslím že by bolo dôležité ktorý názor zvíťazí, mne je to v podstate jedno. Prečítal som pozorne celý text a ak si odmyslím subjektívne názory na kvalitu prevedenia, tak sa na všetkom zhodneme. Trochu sa mi zdá že stepeho expert je trochu zaujatý v prospech Lichardusa, alebo proste zvíťazili u neho sympatie k tejto dýke. Mne sa tiež páči, to priznávam, inak by som v tejto diskusii ani nebol :)
Hranica kde končí kvalita a začína nekvalita je veľmi subjektívna a tenká. Aj keď tie dýky považujem za pekné, som kritikom kvality.
Naše prekáračky boli aj užitočné. Proces preberania dýk v HG mi bol dávnejšie zrejmý, ale tvoj expert to pekne zhrnul a mnoho ľudí sa zas niečo naučilo. Zaujímal by ma napríklad teoretický názor na dýku, ktorej chýba číslo na čepeli. Mal som ju v ruke a vykazovala všetky znaky originalu, značenie HG na zaštite, len chybalo číslo na čepeli. Mam niekde archivovanu aj foto, no len v puzdre.
Registrovaný uživatel
No mam taký dojem že stepeho epert je asi len teoretik a dýky brnenskú a ružombersku videl len z vrtulníku...Inak by nemohol povedat že su porovnatelné čo sa týka kvality a aj materialov...Jedíne s čím s ním suhlasím je že pri objednavke dýk a kordíkov u lichardusa,hrala hlavnú úlohu cena a ta asi musela bit čo najnižšia a tomu zodpoveda aj kvalita...Čo sa týka kvality to je ako porovnavat ferari a trabant...čo sa týka materialu tak dýka z Ružomberka ma hlavu,zaštitu aj kovania pošvy mosadzne-povodne zlatene...u dýky z Brna je hlava mosadzna,ale zaštita a kovania pošvi su železne a tiež pozlatene...zaštita je aj o dost hrubšia...dalej ten "golier" alebo ako to nazvat pod hlavou ovela výraznejší a je k hlave pripajkovaný kdežto u ružomberskej vyroby je ladabolo vybrusený tak ako sa podarilo...čo sa týka spepeho argumentov že by to predsa zvladly vyrabat v takej kvalite,asi ano,asi aj v NDR by zvladli vyrobit ferari,ale tu bol hlavný argument cena...Zaverom posielam foto originálnej dýky z brnenskej produkcie a fotku Lichardusa...Aj z fotky je jasne prečo sa na kvalitu až tak nepozeralo...bol to proste brat....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ešte par fotiek,naraz to nešlo...Dýka žial nie je moja...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Přátelé,
tato diskuze zde je velmi dobrá i když sice možná ne v detailech přesná, ale velmi poučná. Jinak ještě prosím nezapomínejte na ten fakt, že pro vedoucího funkcionáře byla dýka pečlivě vyrobena a kvalita je na první pohled lepší. To v "papírech! nenajdete, ale bylo to tak. Jinak pokračujte, myslím, že jsme všichni spokojení.
Registrovaný uživatel
Suhlasim z nazorom: co je dovolene pre Boha nie je dovolene pre Vola. Platilo od prvotnopospolnej spolocnosti ci sa nam to paci, alebo nie...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
grofik napsal
Suhlasim z nazorom: co je dovolene pre Boha nie je dovolene pre Vola. Platilo od prvotnopospolnej spolocnosti ci sa nam to paci, alebo nie...


Grofiku pokaždé něco extra navrch, jakou debatní třešnička pro dobrou náladu,stejně jako v tlachárně opice na stromě. :lol:
Registrovaný uživatel
Jinak ještě prosím nezapomínejte na ten fakt, že pro vedoucího funkcionáře byla dýka pečlivě vyrobena a kvalita je na první pohled lepší. To v "papírech! nenajdete, ale bylo to tak.
Velmi pěkně napsáno.
Něco podobného popisuje Arthur Hailey v románu Kola. Model auta "Kámoš dílvedoucího" taky papírově neexistoval.
Registrovaný uživatel
ďakujem Miloš, myslím že fotky dýky zo ZB mnohým napovedalo o prepracovanosti a kvalite. Ten rozdiel je vyditelný aj z obrázkov. Všetci sme sa niečo nové dozvedeli :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Starožitnosti » Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1