Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Falošné?

Vykupminci.cz
Numisargo

Falošné?

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kde se k takove veci da prijit? :) Jinak se mi zda ta predni takova vic rozmazana (a nejen cislovace)...
Moderátor
+bez podtisku pod cislovacom
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
No nevadi...leti na aukro...
Registrovaný uživatel
Hmm.. a za kolik si ji tak predstavujes prodat? (snad nevadi to tykani..) mozna bysme se domluvili...
Registrovaný uživatel
Nic proti ale jde videt na obrazku jak je to nejakym rozpoustedlem rozsmudlany,,staci zamerit oci urcite si toho vsimnete kazdy,,,
Registrovaný uživatel
Saphir3s napsal
Nic proti ale jde videt na obrazku jak je to nejakym rozpoustedlem rozsmudlany,,staci zamerit oci urcite si toho vsimnete kazdy,,,

Houby o tom vím, ale myslím si, že bankovka byla chemicky zkoušena pracovníkem banky a jak to dopadlo - viz obrázek, a proto dostala červené razítko NEPLATNÉ.
Registrovaný uživatel
Vážení kolegové. Bankovka je velmi pravděpodobně přepraná, nikoliv však jakýmkoliv pracovníkem banky (ti to rozhodně nemají v pracovní náplnu :D ), to k vybledlému číslovači. A přetisk NEPLATNÉ je evidentní padělek ke škodě sběratele. NBČS a později SBČS takové přetisky NIKDY nepoužívaly. Pokud se dobře pamatuji, před časem se objevila podobně přetištěná 5 Kč 1919 - taky evidentní (poměrně naivní) padělek rádoby sběratelské "rarity".
« Poslední úpravu provedl(a) gordot v 25. 5. 2009, 18:42. »
Moderátor
(kupil som za 40 sk)
Registrovaný uživatel
Gratuluji, asi se jí někdo chtěl zbavit :mrgreen: Ale vážně, pokud si ji chcete ještě ověřit, doporučuji kontaktovat Dr.Moravce z ČNB.
Registrovaný uživatel
Díky za vyvrácení mojí naivní doměnky. Myslíte si, že je až na ten přetisk pravá? Proč je vybledlý jen jeden roh bankovky? Vypadá to totiž, jako by barvu někdo schválně setřel.

Ve filatelii se obdobně nabízí spousta tzv. nevydaných a zkusmých tisků: Když se padělky, které měly oklamat sběratele, nepovedou, prohlásí se aspoň za nevydanou variantu a prodávají za pár desítek korun, aby práce padělatele nebyla nadarmo.
Moderátor
To jsou mi věci ... nevěděl jsem, že soudruzi měli tehdy k dispozici MS Office s fontem "Bookman Old Style" (viz porovnání)

Obrázek vložený uživatelem

Ne, teď vážně.... krom výše uvedeného argumentu, že jde o novodobé přetištění bankovky je nasnadě, co s tím chtěl domnělý falzifikátor spáchat - smazat číslo. Nepovedlo se, rozmazal to a že asi usilovným třením obrousil i ten giloš (část je ho stejně vidět + ta číslice nominálu je taky nějaká ošoupaná).

> rihav > doufám, že Tvůj zájem byl jen proto, že jsi chtěl mít ve sbírce jeden z nejspackanějších padělků rarit :-D
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
> rihav > doufám, že Tvůj zájem byl jen proto, že jsi chtěl mít ve sbírce jeden z nejspackanějších padělků rarit :-D


Tak nejak, mel jsem ji i doma a nakonec jsem ji nechtel ani zadarmo a poslal zpatky :)
Moderátor
Bookman oldstyle pochadza z roku 1858:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bookman_(typeface)
Moderátor
> numpszi > Typograficky ano, ale využití tohoto písma v československém bankovnictví na jednom jediném exempláři, který se záhadně objeví až nyní ...? :-) připomíná mi to silně téma přetištěné 1 Kčs /1946 protektorátním razítkem s odlišným řezem písma.


acme2000 napsal
jen pár poznámek (konzultovaných s kolegy - notafilisty):

1) jedná se o novodobý přetisk - není možné, aby na bankovce z roku 1946 byl přetisk použitý pro vzor 1938.
2) - konkrétně u této bankovky - je zřejmé, že nejde ani o originální "štempl" - písmo je jiné (pro srovnání uvádím níže obrázek - nahoře 1938, dole 1946). Písmo odpovídá nejlépe současným fontům pro MS Office :-) (dole pro porovnání TTF Frankenstein).
3) tisk neodpovídá ani co do techniky (platí obecně pro takovéhle rarity) - oproti ručnímu přetisku se liší jemností a ostrými hranami (i to vystředění a přesnost by se daly zahrnout, nicméně i s razítkem by se takto pěkně dalo trefit), oproti strojovému tisku je to zas trochu rozpité.

P.S. kdyby někdo namítnul, že bylo víc druhů razítek, tak v tomto případě by to bylo opět vedle - toto neodpovídá ani jedné z variant možných přetisků, které byly dříve popsány odborníky (viz Merkur Revue apod.).

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ukázka jak udělat "raritu"
Vzít starou bankovku, nastavit vhodný font, prohnat tiskárnou ... heuréka! mám raritu :-D

Obrázek vložený uživatelem

... předpokládám, že asi takhle postupoval i "tvůrce" té tisícovky. Jen mu prostě nešlo do počtu, že by takovýhle přetisk byl na bankovce s běžným kontrolním číslem, no.. :-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Falošné?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1