Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Falza denárů a brakteátů

Vykupminci.cz
Numisargo

Falza denárů a brakteátů

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý večer všem,
v neděli proběhla v zahraničí aukce bohemiky, na kterou jsme se jistě všichni dlouho těšili. Mnoho let se neobjevilo v zahraniční aukci tolik denárů a brakteátů pohromadě. Z patin bylo zřejmé, že se jedná o dost starou sbírku budovanou na přelomu 19. a 20. století. Pravděpodobně šlo o další část sbírky. První část byla sbírka pražských grošů, které proběhla v loňském roce. Aukční síň bohužel o původu sbírky zatím nic neuvádí. Snad se někdy v budoucnu dozvíme více.
Sbírka obsahovala nezvykle velké množství falešných denárů a brakteátů. Jedná se o falza která se objevují ve sbírkách tvořených v 19. století a počátkem 20. století. Zajímavé je, že výskyt těchto falz je v zahraničí větší než u nás. O čem to svědčí se zatím nepokouším usuzovat. Dokonce i Chaurova sbírka obsahuje některá z těchto falz, přičemž už i Chaura rozpoznal, že se jedná o falza a zařadil je do kolekce, možná pouze z badatelských důvodů.
V dnešní době, době internetu a velkého množství publikací není problém tato falza odhalit pro jejich jakousi „naivitu“. Nicméně v době svého vzniku mohla nejednomu sběrateli zamotat hlavu, zejména pro těžkou dostupnost či neexistenci srovnávacího obrazového materiálu.
O to více mne překvapilo, kolik zájemců o falza projevilo zájem, jakož i to, že aukční síň před aukcí odstranila z nabídky pouze jedno jediné falzum. Možná to bylo i proto, že falza měla za těch 100 let stejnou sběratelskou patinu jako originály a pro někoho to mohla být „záruka“ pravosti.
Dovolím si tedy poukázat na pár příkladů a na to, na co si u těchto falz 19./ počátku 20. století dávat pozor. Všechna falza lze odhalit pouze na základě fotografie a není nutná fyzická prohlídka mince. To je „výhoda“ starých falz.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
U denárů se jednalo „pouze“ o tři falešné mince. Všechny jsou vzácného až velmi vzácného typu. Málokdo má možnost srovnání, ale obrazový materiál k originálům, podle kterých lze srovnávat, existuje. Falešný byl jeden Vratislav, jeden Konrád a jeden Ota I. Pro příklad uvádím vzácný denár Oty I. Černého Cach 374. Oproti originálu jde o výrazný rozdíl v kresbě patrný na první pohled při srovnání s originálem. Základním a společným znakem všech těchto falz, podle kterého falzum rozeznáme je to, že opisy jsou ryté. Opisy na originálech jsou vždy výhradně puncované, příp. jde o kombinaci punců a někdy drobného dorytí. Rozdílů patrných z fotky je mnoho, ale pro základní rozlišení je to dostatečné. Při fyzické prohlídce očekávám rozdíly také v ploše i v hraně mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
U brakteátů jsem zaznamenal falz celkem 10. Vypíchnu dva příklady dvou různých technik.
Zaprvé brakteát, který aukční společnost označila jako český střední brakteát Cach 869. Jde o fantazijní falzum/minci, kde jako obrazová předloha byl použitý malý moravský brakteát Cach 952. K malému obrazu byl přidán široký lem, aby evokoval brakteát střední. Toto falzum jsem zachytil poprvé.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Pro obrazové srovnání přikládám originál běžného malého brakteátu Cach 952 (vlevo) a foto originálu velmi vzácného středního brakteátu Cach 869, které v té době měl ve sbírce František Cach (jiný exemplář).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Druhý příklad z aukce jsem vzal poměrně známý český střední brakteát Cach 824. Ve srovnání s originálem jde o velmi naivní kresbu velmi snadno rozpoznatelnou. Co mne zde zaujalo je rubní strana falza. Falzátor se zřejmě z důvodu zvýšení věrohodnosti pokusil v drážkách imitovat zbytky spraše. Ta se na nečištěných originálech občas vyskytuje. Falzátor se s tím moc nepáral, smíchal lepidlo/klih s poměrně hrubými zrny písku, která by sama o sobě v drážce bez lepidla či klihu nedržela a vlepil je do drážky obrazu. Foto mince je poměrně detailní, tak to lze poměrně pěkně vidět, když si foto zvětšíme.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Toť vše. Přeji hodně sběratelských úspěchů pokud možno bez falz. Tak buďte opatrní, studujte a kdyby něco, klidně mi napište na mail.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Díky za pěkně sepsaný čtení. Možná by nebylo špatný sem i vypsat seznam všech falešných položek z aukce.
Mám od Petra jen tenhle, kde je 10 kousků. Sám jsem si to ještě ani nestihl pořádně prohlédnout. :

Lot: 3366, Lot: 3373, Lot: 3376, Lot: 3377, Lot: 3380 ,Lot: 3382, Lot: 3383, Lot: 3389, Lot: 3407, Lot: 3427
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Ano to máš správně. Také já identifikuji těchto 10 brakteátů jako falza 19./poč. 20 století.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Denáry jsou 3223; 3245 (ta byla stažena před začátkem aukce); 3249.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Zrovna včera jsem to zkoumal, děkuji za objasnění. Nejvíce mě zaujalo to napodobení "spraše" (tento výraz jsem nikdy neslyšel, děkuji za přiučení) ;)
Registrovaný uživatel
Také moc děkuji. Před dvěma lety jste zde zveřejnil falzum denáru kněžny Emmy. Viz link. Můžete napsat, čím se liší od originálu?

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/falzum-denaru-emmy_post_-631352#post631352
Registrovaný uživatel
zubek34: To je poměrně zdařilé falzum. Dělá to nějaký polák. Tohle je ještě snadno poznatelné, ale za ty roky se dost zlepšil a poslední jeho věci jsou z fotek dost věrohodné. Poznat se to dá jen praxí a zkušenostma. On si ty razidla vyrábí od počátku, vyrábí si i puncy, takže technikou obrazu moc poznat nelze. Jsou markanty, podle kterých to poznat bezpečně lze. Ale jen při fyzické prohlídce. A pak samozřejmě u těchto mincí si můžete být jistý originalitou, když se jedná o identická razidla s referenčními kusy (např. ze starých sbírek nebo z muzeí).
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Vzchledem k tomu,ze jsem mel cely ten soubor moznost osobne videt, tak bych s jednou polozkou oznacenou za falzum nesouhlasil. Zbytek z oznacenych byl bud jasne falzum, nebo pri nejmensim dost podive vypadajici brakteat.Puvod se urcite jednou dovite, jen ted se o tom nesmi mluvit
Registrovaný uživatel
Dnes mi dorazily. Těšte se:-)
Kov je u všech mých mincí krásný, patiny také krásné. U jedné mince jsem měl podložní lístek. Pokud také někomu dorazí s podložním lístkem, tak mi prosím napište.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Dnes dorazil. Snad je v pořádku. Pol 3432.
Průměr 24mm, 0,48g.
Těšíme se !

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten je samozřejmě v pořádku :-) .
_______________
Registrovaný uživatel
bertik-b1: Gratuluju, krásný.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Díky.
Registrovaný uživatel
Denare, více než měsíc se těšíme marně.
Registrovaný uživatel
Stále nic :D
Registrovaný uživatel
stále nic, co? Jestli to bylo na mne?
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Já jsem to pochopil tak, že se Denar pochlubí, co pěkného mu přišlo.
Registrovaný uživatel
a jo. Tak jsem to nemyslel. Bylo to tak, že těšte se bylo pro všechny co něco vydražili, aby se těšili na pěknou kvalitu mincí. Já se tu moc nechlubím. Tak sorry. Příště to po sobě přečtu, aby bylo zřejmé, jak jsem to myslel :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Škoda, že jsme viděli jenom několik mincí. Byla to paráda. Rádi se podíváme na další.
Registrovaný uživatel
Aha, pochopil jsem to stejně jako bertik :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Denárové období » Falza denárů a brakteátů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1