Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Farebné drahé kamene.

Vykupminci.cz
Numisargo

Farebné drahé kamene.

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Achát ohnivý Andalusit Apatit Aragonit Beryl (Akvamarín, Heliodor, Morganit, Smaragd, Zlatý beryl) Cordierit, Iolit , Diopsid, Chromdiopsid Fluorit Granát (Almandin, Andradit, Český granát, Démantoid, Grosulár, Hessonit, Pyrop, Rhodolit, Spessartin, Tsavorit) Chrysoberyl (Alexandrit, Kočičí oko) Živec, Labradorit, Měsíční kámen, Sluneční kámen Jadeit Jantar Korund (Rubín, Rubín Asterický, Safír, Safír Asterický) Křemen (Ametrín, Ametyst, Citrín, Křišťál, Růženín, Sagenit, Záhněda) Kyanit Olivín, Peridot Opál (Opál bílý, Opál černý, Opál krystal, Opál matrix, Opál ohnivý) Sfalerit Sfén, Titanit Skapolit Spinel Kunzit Tanzanit Topaz Turmalín Vltavín Zirkon
Registrovaný uživatel
Dovolím si postupně představit barevné kameny jako je chemické zložení ,krystalizace a najčastější výskyt-nalezište.

Achát ohnivý

Achát (SiO2) je nerost složený převážně z vrsviček chalcedonu, což je vlastně mikrokrystalický nebo kryptokrystalický křemen (to znamená,že mikroskopické krystalky křemene jsou do sebe navzájem zarostlé a chalcedon, tedy i achát, se oproti krystalickému křemeni některými vlastnostmi odlišuje - např. je mnohem houževnatější). Achát má tvrdost kolem 7 a není štěpný. Ohnivý achát patří mezi nejvzácnější acháty. Je poloprůsvitný až opakní s duhovými (iridescentními) barvami na hnědém pozadí. Tyto duhové barvy jsou způsobeny rozkladem světla na jemných vrstvičkách chalcedonu s náletem pravděpodobně hematitu. Naleziště achátů jsou hlavně Brazílie, Uruguay, Madagaskar, Indie, Botswana, Maroko, Čechy... . Ohnivý achát se nachází v Mexiku a USA.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 7. 4. 2008, 17:01. »
Registrovaný uživatel
Andalusit

Andaluzit (Al2SiO5) je minerál, krystalující v kosočtverečné soustavě, o tvrdosti 7 - 7,5 a zřetelné štěpnosti v jednom směru. Většinou v jednom směru hnědozelený či žlutozelený a v druhém hnědooranžový, může být i jen hnědý, zelený nebo růžový Odrůdou andaluzitu je CHIASTOLIT (průsvitný až opakní, bílý, šedý nebo světle hnědý, s tmavým křížem uprostřed). Výraznou vlastností andaluzitu je silný pleochroismus (odlišné barvy kamene v různých směrech pohledu) a často jsou obě barvy (zelená i oranžová) viditelné z vrchu kamenu. Díky tomuto pleochroismu bývá občas zaměnován s alexandritem či s turmalínem. Hlavní naleziště andaluzitu jsou Brazílie a Sri Lanka, dále pak Španělsko, USA, Rusko... .
Registrovaný uživatel
Apatit

Apatit (Ca5(PO4)3(F,OH,Cl)) je skupina minerálů, krystalující v šesterečné soustavě, o tvrdosti 5 a nedokonalé štěpnosti ve dvou směrech. Průhledný až průsvitný, zastoupený v mnoha barvách (žlutá, zelená, fialová, modrá, růžová, hnědá...), může být i bezbarvý. Vyskytuje se i ve formě kočičího oka. Apatit je velmi citlivý na teplo, při zahřátí může změnit nebo ztratit barvu. Hlavní naleziště jsou Brazílie, Barma, Mexiko, z dalších pak Kanada, Německo, Čechy... .
Registrovaný uživatel
Aragonit

Aragonit ;CaCO3,je obvykle průhledný nebo průsvitný a je-li čirý bývá bezbarevný nebo bílý..Přimíšeniny mohou způsobit odstíny žluté,modré,růžové nebo zelené.Nalézá se v mnoha různých habitech:malé prodloužené prismatické krystaly vznikají v paprsčitě uspořádaných skupinách a běžné jsou rovněž aragonitové stalaktity. Má slabou štěpnost.Nachází se hlavně v sedimentárních prostředích;usazuje se jako pórovitý vápenný tuf(travertín) zejména na Slovensku a v Turecku. Další lokality zahrnují Španělsko,Česko, Colorádo(USA),Francii a Cumbrii(Anglie).
Registrovaný uživatel
Beryl (Akvamarín, Heliodor, Morganit, Smaragd,Zlatý beryl)

Beryl

Beryl (Be3Al2Si6O18) je minerál, krystalující v šesterečné soustavě, o tvrdosti 7,5 - 8 a téměř neznatelné štěpnosti v jednom směru. Průhledný až opakní, zastoupený v mnoha barvách. Nejznámější odrůdy berylu jsou zelený SMARAGD a zelenomodrý AKVAMARÍN. Další jsou pak HELIODOR neboli ZLATÝ BERYL (zelenožlutý až oranžovohnědý), MORGANIT (růžový), vzácný BIXBIT (červený), GOSHENIT (bezbarvý) a ZELENÝ BERYL. Oproti sytějšímu zbarvení smaragdu,které je způsobeno přítomností chromu, popř. chromu s vanadem, má zelený beryl svou zelenou barvu méně sytou, světlou nebo žlutozelenou a je způsobena hlavně vanadem a železem. Beryl se vyskytuje i ve formě kočičího oka (v různých barvách), vzácně může být i asterický (většinou hnědý až černý se slabou šesticípou hvězdou). Hlavní naleziště berylu jsou Brazílie, Madagaskar, Kolumbie, Rusko, USA... .

Smaragd

Smaragd je nejvíce ceněná odrůda berylu. Ve své nejlepší kvalitě dosahuje velmi syté zelené až modrozelené barvy. Smaragd je jen velmi zřídka dokonale čistý, většinou obsahuje různé inkluze, které jsou často charakteristické pro určitou lokalitu. Nejkvalitnější smaragdy se nacházejí v Kolumbii a obchodní název "kolumbijský" se často používá spíše jako hodnocení vysoké kvality smaragdu než určení jeho naleziště. Většina smaragdů má v sobě různé prasklinky, které se často vyplňují různými oleji, aby nebyly tak patrné. Hlavní naleziště smaragdu jsou Kolumbie, Brazílie, Rusko, Zambie, Zimbabwe, Afgánistán, Austrálie...

Akvamarín

Akvamarín je světle modrá až modrozelená odrůda berylu. Čím je barva modřejší, tím lépe. Zelenavé odstíny jsou ceněny méně, proto se mnoho akvamarínů zahřívá a tím se jim barva většinou vylepší trochu více do modra. Akvamaríny se vyskytují ve větším množství a také často i ve větších kusech než smaragdy. Jejich cena je proto nižší a nároky na čistotu vyšší. Jeden z největších krystalů akvamarínu byl nalezen v Brazilských pegmatitech, měřil 48,5x41cm a vážil téměř 100 kg. Hlavní naleziště akvamarínů jsou Brazílie, Nigérie, Madagaskar, Zambie, Rusko, USA... .

Morganit

Morganit Al2Be3(Si6O18),je vzácnou odrůdou berylu.která je pod tímto názvem známa od roku 1911.Barva ;bledě růžová,růžová,broskvová a fialová.
Výskyt ;První popsaný morganit byl bledě růžově zbarvený vzorek z Kalifornie (USA).Některé nejhezčí morganity jsou z Madagaskaru,Brazílie,ostrov Elba(Itálie),Mozambik,Naníbie,Zimbabwe a Pakistán.

Zlatý beryl

Zlatý beryl(Heliodor)Al2Be3(Si6O18)název podle zbarvení.První výskyty tohoto berylu pochádzejí z roku 1910 z Naníbie.Heliodor se nachází v asociaci s akvamarínem v žulových pegmitech. Kameny nejlepší kvality se nacházejí na Uralu(Rusko),Brazílii,Madagaskaru ,Ukrajina ,Naníbie a USA.
Registrovaný uživatel
Iolit

Cordierit (Mg2Al4Si5O18) je minerál, krystalizující v kosočtverečné soustavě, o tvrdosti 7 - 7,5 a štěpnosti, znatelné v jednom směru. Drahokamová kvalita cordieritu se nazývá IOLIT, cordieritu se také někdy říká DICHROIT pro jeho silný pleochroismus. Průhledný až průsvitný, světle až tmavě modrý či fialovomodrý (může být i bezbarvý, nažloutlý, zelený, šedý či hnědý). Vzácně se vyskytuje jako kočičí oko nebo jako asterický kámen, někdy obsahuje červené hematitové inkluze a vytváří avanturínový efekt. Charakteristickou vlastností cordieritu je právě jeho silný pleochroismus (odlišné barvy kamene, viděné v různých směrech pohledu). Podíváte-li se však na ně ze strany, uvidíte je bezbarvé či žlutohnědé. Iolit bývá někdy mylně považován za safír nebo tanzanit. Hlavní naleziště jsou Brazílie, Tanzánie, Indie, Srí Lanka... .
Registrovaný uživatel
Diopsid


Diopsid (CaMgSi2O6) je minerál, krystalizující v jednoklonné soustavě, o tvrdosti 5,5-6 a dokonalé štěpnosti ve dvou směrech. Průhledný až opakní, modrozelený až žlutozelený, hnědý, černý, vzácně modrý až fialový (odrůda Violan) nebo bezbarvý. Chromdiopsid je sytě zelený diopsid, zbarvený chromem, zatímco ostatní diopsidy jsou zbarveny převážně příměsí železa. Diopsid se vyskytuje také ve formě kočičího oka nebo jako asterický kámen (většinou čtyř, vzácně i šesticípá hvězda na černém nebo tmavě zeleném kamenu). Naleziště diopsidu jsou v Barmě, Indii, na Sri Lance, Madagaskaru, chromdiopsid se nachází v Rusku.

Chromdiopsid
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 7. 4. 2008, 19:16. »
Registrovaný uživatel
Fluorit

Fluorit (CaF2) je minerál, krystalizující v kubické soustavě, o tvrdosti 4 a dokonalé štěpnosti ve čtyřech směrech. Průhledný až průsvitný, zastoupený v mnoha barvách (zelený, modrý, žlutý, oranžový, růžový, purpurový, fialový i bezbarvý) často také zonállně zbarvený několika barvami. Někdy vykazuje i barvoměnu. Přesto že má nízký index lomu, je pro své syté barvy vyhledávaným sběratelským kamenem. Fluorit je velmi citlivý na teplo. Hlavní naleziště jsou Anglie, Švýcarsko, USA.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 7. 4. 2008, 19:22. »
Registrovaný uživatel
Granát

Granáty jsou početná skupina minerálů s podobnými vlastnostmi. Jsou to křemičitany krystalizující v krychlové soustavě, o tvrdosti 6,5-7,5 a nejsou štěpné. Jednotlivé druhy granátů mají stejnou krystalovou strukturu, ale mírně se odlišují chemickým složením (některé atomy v krystalové mřížce jsou nahrazeny jinými) i některými optickými vlastnostmi (zbarvení, index lomu...). Většinou jsou kameny ve skupině granátů pevnou směsí dvou nebo více druhů granátu. Tyto směsi mají v sobě jednotlivé druhy zastoupeny v různém poměru a je možno vytvořit řadu kamenů postupně přecházející ve svém složení od jednoho druhu granátu k dalšímu. Například PYROP (Mg3Al2(SiO4)3) postupně přechází v ALMANDIN (Fe3Al2(SiO4)3) a někde mezi nimi se nachází odrůda RHODOLIT ((Mg,Fe)3Al2(SiO4)3). Řadu pyropu a almandinu doplňuje SPESSARTIN (Mn3Al2(SiO4)3). Směsí spessartinu a pyropu je růžovooranžová odrůda tzv. MALAJSKÝ GRANÁT ((Mg,Mn)3Al2(SiO4)3) a stejné složení většinou mají i BARVOMĚNNÉ GRANÁTY (na denním světle mají jinou barvu než při umělém osvětlení). Dosazením atomu vápníku místo atomů Mn, Fe či Mg dostaneme GROSULÁR (Ca3Al2(SiO4)2) a jeho barevné odrůdy: oranžový HESSONIT a sytě zelený TSAVORIT. Pokračováním grosulárové řady je ANDRADIT (Ca3Fe2(SiO4)3) a jeho odrůdy: vzácný zelený až žlutozelený DÉMANTOID, žlutý TOPAZOLIT a černý MELANIT. Řadu zakončuje sytě zelený UVAROVIT (Ca3Cr2(SiO4)3), který se však nachází pouze ve velmi malých krystalcích, nevhodných k broušení
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 7. 4. 2008, 20:18. »
Registrovaný uživatel
Chrysoberyl

Chrysoberyl (BeAl2O4) je minerál, krystalizující v kosočtverečné soustavě, o tvrdosti 8,5 a neznatelné štěpnosti ve třech směrech (většinou není vidět). Průhledný až opakní, žlutý až žlutozelený, šedozelený, hnědý až žlutohnědý, vzácně i světle modrý. Vzácná odrůda chrysoberylu ALEXANDRIT má tzv. barvoměnný efekt. Na denním světle je zelený s nádechem do modré, žluté, hnědé či šedé barvy. Při umělém osvětlení (klasická žárovka) má barvu hnědočervenou až purpurovou. Čim výraznější je barvoměna a sytější jsou barvy, tím vyšší je cena kamene. Chrysoberyl se vyskytuje také ve formě kočičího oka, často velmi kvalitního a vysoce ceněného. Bývá poloprůhledné až poloprůsvitné, žluté až žlutozelené, šedozelené, hnědé i hnědožluté. Pokud se použije pouze termín KOČIČÍ OKO, bez udání minerálu, myslí se tím právě chrysoberyl. Pro kočičí oko se někdy používá i termín CYMOFÁN. Správně však označuje chrysoberyl, kde místo ostrého proužku světla vidíme spíše široký světelný pruh. Velmi vzácné je kočičí oko s barvoměnným efektem - ALEXANDRITOVÉ KOČIČÍ OKO. Úplně vyjímečně tvoří chrysoberyl i čtyřcípý asterismus. Hlavní naleziště jsou Sri Lanka, Brazílie, Rusko...

Alexandrit

Alexandrit(odrůda chryzoberylu)Al2BE04barva:
Chrysoberyl (BeAl2O4) je minerál, krystalizující v kosočtverečné soustavě, o tvrdosti 8,5 a neznatelné štěpnosti ve třech směrech (většinou není vidět). Průhledný až opakní, žlutý až žlutozelený, šedozelený, hnědý až žlutohnědý, vzácně i světle modrý. Vzácná odrůda chrysoberylu ALEXANDRIT má tzv. barvoměnný efekt. Na denním světle je zelený s nádechem do modré, žluté, hnědé či šedé barvy. Při umělém osvětlení (klasická žárovka) má barvu hnědočervenou až purpurovou. Čim výraznější je barvoměna a sytější jsou barvy, tím vyšší je cena kamene. Chrysoberyl se vyskytuje také ve formě kočičího oka, často velmi kvalitního a vysoce ceněného. Bývá poloprůhledné až poloprůsvitné, žluté až žlutozelené, šedozelené, hnědé i hnědožluté. Pokud se použije pouze termín KOČIČÍ OKO, bez udání minerálu, myslí se tím právě chrysoberyl. Pro kočičí oko se někdy používá i termín CYMOFÁN. Správně však označuje chrysoberyl, kde místo ostrého proužku světla vidíme spíše široký světelný pruh. Velmi vzácné je kočičí oko s barvoměnným efektem - ALEXANDRITOVÉ KOČIČÍ OKO. Úplně vyjímečně tvoří chrysoberyl i čtyřcípý asterismus. Hlavní naleziště jsou Sri Lanka, Brazílie, Rusko...
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 10. 7. 2008, 15:20. »
Registrovaný uživatel
Jde vidět Grofik,že ti Zdeněk udělat touto sekcí radost, možná se to tu mohlo jmenovat Grofik a drahé kameny. ;)
Registrovaný uživatel
Samozrejme mám radosť :lol: ,ale na druhú stranu pokiaľ doplním celý komplet bude to určitý sprievodca pre všetkých ktorých zaujímajú horniny,minerály a drahé kamene. :)
Chýbajú ešte dva-tri tematické okruhy a bude to nakomplet, nestíham všetko dať do kopy podľa mojích predstáv,ale zasa na krátkosť založenia tohoto tématu to snáď nie je najhoršie.??? ;)
Registrovaný uživatel
Jadeit

Jadeit NaAl(Si206)Po staletí sa o jadeitu soudilo,že jde o jeden drahý kámen,avšak v r.1863 byly rozpoznány dva typy:jadeit a nefrit.Nefrit je běžnější,avšak oba jsou pevné ,jemnozrnné horniny,vhodné pro řezání.Jadeit je složený z propletených zrnitých krystalů pyroxenu a vyskytuje se v široké škále barev včetně zelené.,lila,bílé,růžové,hnědé,černé,modré,červené,oranžové a žluté. Nejcennější odrůda"imperial"je sytě smaragdově zelená,což je spůsobeno chrómem. Výskyt:Jadeit se nalézá v metamorfovaných horninách a jako valounky a balvany v naplaveninách.Nejvýznamnější zdroj jadeittu je Barma,Guatemala,japonsko a Kaliformie (USA).
Registrovaný uživatel
Jantar

Jantar je zkamenělá (fosilní) pryskyřice většinou třetihorních jehličnatých stromů. Je beztvarý (amorfní), o tvrdosti 2 až 3 a teplotě tání 300 - 375 stupňů. Průhledný až opakní, světle žlutý až tmavě hnědý, oranžový, červený i bílý. Je nápadně lehký, může i plavat ve vodě. Někdy obsahuje uzavřené části rostlin a hmyzu, které se v třetihorní době přilepily na vytékající pryskyřici. Největší nalezené kusy jantaru jsou až 10 kg těžké. Hlavní naleziště jsou pobřeží Baltského moře, Dominikánská republika...
Registrovaný uživatel
Korund

Korund (Al2O4) je minerál, krystalizující v klencové soustavě, o tvrdosti 9. Není štepný, ale u dvojčatě srostlých krystalů (více krystalů srostlých do sebe) se projevuje tzv. dělitelnost, což je vlastně nepravá štěpnost. Korund může být průhledný až opakní, zastouppený v mnoha barvách. RUBÍN je červená odrůda korundu. SAFÍR je nejznámější jako modrá odrůda korundu, ale může být i fialový, růžový, purpurový, oranžový, žlutý, zelený, hnědý, šedý, černý a bezbarvý. Vzácný růžovooranžový korund se nazývá PADPARADŽA, bezbarvému safíru se někdy říká LEUKOSAFÍR. Některé safíry mohou být i barvoměnné, většinou na denním světle modré a při umělém osvětlení purpurové až fialové. Velmi vzácné jsou tzv. alexandritové safíry, které jsou na denním světle zelené a při umělém hnědočervené. Rubíny i safíry jsou známé také jako asterické kameny. Poloprůhledné až opakní, s krásnou šesticípou, vzácně i dvanácticípou hvězdou. Vyjímečně mohou tvořit kočičí oko (záleží na orientaci výbrusu). Hlavní naleziště jsou Sri Lanka, Barma, Thaisko, Kambodža, Indie, Tanzánie, Austrálie, Madagaskar, USA..


Rubín
Rubín je ještě o něco vzácnější odrůda korundu než safír. Barva rubínů přechází od oranžovočervené po purpurověčervenou, někdy i hnědočervenou. Kameny zbarvené více do purpurové nebo světlejší růžové už se správně nazývají safíry. Nejkvalitnější, sytě červenou barvu (obchodníci ji nazývají barva holubí krve) mají rubíny z Barmy, kde se k vlastní barvě některých kamenů přidá ještě červená fluorescence ve viditelném světle. Thaiské (Siamské) rubíny bývají tmavěčervené až hnědočervené, rubíny z Ceylonu jsou zase světlejších tónů a často lepší brilance. Africké rubíny jsou většinou oranžovočervené.

Safír

Safírem se běžně rozumí modrý safír. U ostatních safírů se používá označení barvy (např. žlutý safír, růžový safír...). Stejně jako rubín či smaragd, také modrý safír dosahuje ve své nejlepší kvalitě velmi sytého zbarvení. I z tohoto důvodu patří tyto kameny mezi ty nejcenější. Naleziště Kašmír v Indii dalo název nejlepší kvalitě safírů - sytě chrpově modrá barva s "hedvábnou" průhledností. Ceylonské safíry bývají lehce fialovomodré, thaiské jsou často tmavě modré, africké zase většinou světllé. Australské safíry mají tmavě modrou barvu s nádechem zelené, díky silnému dichroismu. Velké a krásné safíry jsou zasazeny v české Svatováclavské koruně.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 8. 4. 2008, 11:21. »
Registrovaný uživatel
Křemen

Křemen (SiO2) je minerál, krystalizující v klencové soustavě, o tvrdosti 7. Není štěpný. Průhledný až opakní, zastoupený v mnoha barvách. Obecný křemen je jedním z hlavních nerostů zemské kůry. Mikrokrystalické a kryptokrystalické křemeny (CHALCEDONY, ACHÁTY, JASPISY, atd...) mají spoustu různých odrůd, variant a lokálních názvů. Krystalický křemen je vzácnější, jeho nejznámější odrůdy jsou fialový AMETYST, žlutý CITRÍN, růžový RŮŽENÍN, hnědá ZÁHNĚDA a bezbarvý čirý KŘISTÁL. Méně známý je zelený PRASIOLIT. Některé křemeny mají v sobě zarostlé jiné minerály jako např. SAGENITICKÝ či TURMALÍNOVÝ KŘEMEN s jehličkami rutilu (sagenitu) nebo turmalínu uvnitř. Kusový křemen s blýskavými vrostlicemi slídy či hematitu se nazývá zelený,žlutý či hnědý AVANTURÍN. Křemen může být také asterický, větčinou růžový, šedý nebo mléčný, tvořící šesticípou hvězdu. Jemné rovnoběžné jehličky rutilu v křemeni vytvářejí také kočičí oko. Známější jsou víc ako křemenné pseudomorfózy po krokydolitu (vláknitý minerál podobný azbestu prorostlý křemenem) nazývané podle barev žlutohnědé TYGŘÍ OKO a šedomodré .SOKOLÍ OKO
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 8. 4. 2008, 11:35. »
Registrovaný uživatel
Topáz

Topaz, chemický vzorec Al2{SiO4(F,OH)2}, je kosočtverečný minerál.Nazván podle ostrova Topasos v Rudém moři.Původ
Pozdně magmatický a postmagmatický minerál kyselých magmatitů se zvýšeným obsahem Al a F. Vyskytuje se jako horninotvorný minerál v autometamorfovaných cínonosných žulách a na křemenných žilách v jejich okolí, v žulových pegmatitech, méně často i jinde. Odolný proti zvětrávání, valounky je možné najít v náplavech.Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 8, hustota 3,5 – 3,6 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {001} (je patrná alespoň nepatrnými vnitřními trhlinkami, čímž se odlišuje od berylu, popřípadě od křemene), lom lasturnatý, nerovný.
Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, žlutá, zlatožlutá, růžová, namodralá, červená, fialová, zelenavá, hnědá. Lesk skelný, průhlednost: průhledný, průsvitný, vryp bílý. Při delším osvětlení ztrácí barvu.
Chemické vlastnosti: Složení: Al 29,61 %, Si 15,41 %, O 43,02 %, F 11,47 %, H 0,5 %, příměsi Cr, Fe3+, Mg, Ti. Pomalu se rozpoští v horké H2SO4, v dmuchavce se netaví, ale zakaluje.
Odrůdy

Zlatý topazpyknit – žlutý, paralelní nebo radiálně stébelnaté agregáty krystalů. Název z řeckého pyknós – hustý, tuhý.
zlatý topaz – průhledné krystaly vínově žluté barvy.
brazilský rubín – průhledný, narůžovělé barvy, naleziště na řece Rio Belmonte, Brazílie.
modrý topaz – průhledný, naleziště Murzinka na Uralu a Sibiř.
Podobné minerály:brazilianit, beryl, fenakit
Využití
Nepříliš využívaná žáruvzdorná surovina; abrazivum (brusné prášky a pasty); ozdobný a drahý kámen (fasetové brusy, kabošony).
Registrovaný uživatel
Perly

Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř ústřice nebo perlorodky. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly). Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví.

Přírodní perly
Přírodní perly vznikají, pokud do schrány ústřice vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané, v závislosti na množství, kvalitě a Perly z chovů tvaru perleťové hmoty; lze je koupit převážně na aukcích.
Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.

Lze rozlišit několik základních druhů perel:

Perly Akoya (japonsky slaná voda) pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva může mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené. V teplejších vodách při pobřeží Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách.
Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 cm – 2 cm v průměru a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.
Perly Mabe mají tvar polokoule což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic k nimž jsou upevňovány plochou stranou.
Sladkovodní perly
Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.
Registrovaný uživatel
Opály

OpálSiO2nHľOje utuhlý křemičitý gel obvykle obsahujúci 5-10% vody.Proto není krystalický,na rozdíl od jiných drahých kamenů a může popřípadě vyschnout a popraskat.Jsou dvě odrůdy:drahý opál,který vykazuje záblesky barev(opalizaci):obecný opál,který je často opakní a neprojevuje opalizaci.Drahý opál se vyskytuje ve větším počtu barevných odrůd.
Výskyt:Opály se nacházejí téměř ve všech zemích světa.Obecné a dřevité opály se vyskytují v Indii,Mongolsku,Indonésii,Iráku,Sýrii,ale i v Austrálii atď.V Europě se dřevité a obecné opály nacházejí v hojném množství na území Slovenska více než 100 lokalit.v České republice,Maďarsku,Rumunsku atď.
Registrovaný uživatel
grofik: já bych bral k tomu nějaký obrázky 8) jinak na dizajn se vy... takhle to stačí
Registrovaný uživatel
Proč jsou Drahé kameny - drahé,anebo pár stručných rad čeho si všímat při nakupování




V povědomí téměř veškeré laické veřejnosti jsou dnes Drahé Kameny zakotveny jako zboží, jehož cenu, kvalitu a původ není možné blíže vystavit zkoumání a případným námitkám, že je lépe se od nich distancovat a peníze raději utratit za zboží méně rizikové.

Drahé Kameny považovány také za artikl, s jehož cenami lze v příslušných kruzích manipulovat téměř bezmezně a bez možnosti odpovědné kontroly - na podvodech se přeci podíleli někteří znalci a lidé, kteří svých odborných znalostí zneužili. Někteří tomu neodolají dodnes.

K tomu připočítejme ještě zálibu většiny sdělovacích médií, které s ústy od ucha k uchu a s vyboulenýma očima, vyrábí nekriticky s pomocí tzv. odborníků, bažících po zviditelnění, přehnaně katastroficky barvité příběhy typu MOISSANIT - nové syntetické imitace Diamantu, kterou "nikdo nepozná", (což již v té době byla nehorázná lež) a proto šperkaři a klenotníci ji zaměňují za Diamanty jako na běžícím pásu. Tato relace vskutku proběhla za iniciativní účasti samozvaného gemolog a starožitníka a má dodnes velmi vážné následky pro vše, co se dotýká šperků a Drahých Kamenů v čechách a na slovensku.

Situace není příliš růžová ani za pulty mnoha šperkařských obchodů, na dobrou odbornost si ještě počkáme, rovněž tak i na omezení záplavy nekvalitního importu. To ale není výsadou jen tohoto oboru.

Na úvod jsem si nemohl vybrat nic horšího, než současnou pochmurnou situaci, je ale bohužel reálná, navrácení důvěry k poctivým lidem, pracujících s těmito komoditami, neproběhne skokem tak jako její pozbytí. Bude to dlouhý běh a lze jej zdolat jen důvěryhodnými prostředky. A o to se na tomto místě chci, alespoň dílčími prostředky pokusit.

Těm, které to zajímá, chci vysvětlit jednoduchým a stravitelným způsobem, jakými pravidly se obecně řídí tvorba ceny Drahého Kamene a jak si jako laik můžete celkem obstojně ověřit to, co je Vám k věření předkládáno. Navíc přidám několik rad, jak a čemu naslouchat při koupi šperku s Drahým Kamenem (nebo budete kupovat volný kámen pro zakázkový šperk, nebo coby sběratel Drahých Kamenů).

Tak tedy krátce, cena Drahého Kamene, který je v ohnisku Vašeho zájmu, se stanovuje podle čtyř jeho "kvalit" :

1 - BARVA.

2 - VNITŘNÍ ČISTOTA.

3 - KVALITA VYBROUŠENÍ.

4 - VÁHA.

V angličtině se to nazývá pravidlem 4C` - Color, Clarity, Cut, Carat a při určení ceny se na ně bere ohled u všech Drahých Kamenů.

Jistě Vás napadne, že před tím vším je nutné znát bezpečně a jistě, o jaký druh Drahého Kamene se jedná, neboť pro každý z nich jsou cenové koeficienty nastaveny značně rozdílně. Pokud máte nějakého svého důvěryhodného a odborně schopného klenotníka, budete nakupovat asi u něj. Zalíbí-li se Vám něco tam, kde tuto podporu mít nebudete a částka za nákup bude nad obvyklým Vaším průměrem, velmi doporučuji n e z á v i s l o u odbornou poradu právě za účelem získání jistoty, že peníze vydáváte účelně. Často se stává, že z neznalosti (lepší případ), nebo záměrně je Vám nabízen Drahý Kámen, který :

1.- není Drahý Kámen, ale levná imitace nebo náhražka (přírodní nebo syntetická),
2.- je-li to již Drahý Kámen, pak jeho prodejní cena hrubě odporuje jeho kvalitám,
3.- je to Drahý Kámen s cenou odpovídající jeho kvalitám a potvrzení z nezávislého zdroje Vás jistě potěší,

ve všech případech se Vám odborný dohled určitě vyplatí.

Hovoříte-li s prodejcem v obchodě se šperky, z nichž některý upoutal Vaší pozornost a chcete se o něm před případnou koupí něco dozvědět, věnujte pozornost tomu, jak s Vámi tato osoba jedná :

Za předpokladu, že by s Vámi měl jednat někdo s odbornými znalostmi, určitě Vám nebude milé, budete-li pod palbou záplavy odborných výrazů nebo žargonových slov, kterým nebudete pochopitelně rozumět. Neváhejte tedy tento vodopád zastavit se žádostí o takovou komunikaci, které rozumět budete. Jistě pak sami poznáte, máte-li mít k té osobě důvěru.

Módou se u některých obchodníků stalo, že ke zboží přikládají tzv. Certifikát. Má různou formu : od titěrných papírků po výpravné, tištěné na pastelově zbarvených kartonech a vyzdobené s pochybným vkusem. Pokud obsahují stejné údaje, povinně uváděné již v prodejním dokladu ke zboží, jedná se o snahu laciného vylepšení dojmu na zákazníka. V případě, že tento doklad obsahuje důvěryhodné podrobnosti, vztahující se k původu, kvalitám a jiným vlastnostem zboží, může být naopak tato iniciativa hodnocena kladně, právní význam však nemá.

Rozšířeným nešvarem "odborníků" je používání výrazu "briliant" . Uznávám, že masovost používání je značná. Chci jen upozornit, že např. briliantové náušnice jsou nesmysl, protože BRILLIANT je typ, neboli tvar vybroušení jakéhokoliv Drahého Kamene, nejen Diamantu. Správně by to mělo být Diamantové náušnice, nebo lépe náušnice s Diamanty. Jenže když se z úst odborníka kutálí Brilianty, namísto Diamantů, zní to lépe, nějak kvalitněji, dojem na laika je větší (proto se to tak dělá) a ten ochotně tento chybný termín šíří dále v domnění, že se stal alespoň kousíčkem "odborníka".

, Když již mluvím o Diamantu, je zde u nás používaný novotvar názvu levné náhražky Diamantu pro levný šperk, nebo bižuterii : ZIRKON. Správné její jméno je CUBIC ZIRCONIA, u nás přeložené na KRYCHLOVÁ ZIRKONIA, nebo SYNTETICKÁ ZIRKONIA. Je to na pohled trochu zmatené a možná zbytečně komplikované. Problém je ale v tom, že jméno ZIRKON patří již dávno právem kvalitnímu šperkovému přírodnímu Drahému Kameni, který je takto degradován pro všechny, kteří o tom nevědí. Nabídnou-li Vám šperk s opravdu přírodním Zirkonem, určitě k tomu budete přistupovat s nedůvěrou. Jméno ZIRKON používané pro SYNTETICKOU ZIRKONII, je v tomto případě zakázané jméno. Zakázaných jmen u Drahých Kamenů existuje mnoho, většinou vznikají za účelem vylepšení dojmu a ceny levného kamene na úkor kapsy neznalého kupce (př. Madeira Topaz = Citrin upravený vypálením). Uvědomte si tedy, že nabízený Zirkon je velmi pravděpodobně syntetika hodnoty maximálně prvních desítek Kč, podle počtu kusů a velikosti.

Chci se ještě krátce zmínit o používání Syntetických Drahých Kamenů. Drtivá většina komerčně nabízeného šperku s barevnými Drahými Kameny, často ještě stále ve stylu socialistického realismu, je osazována SYNTETICKÝMI kameny. Jejich masová produkce na bázi syntetického Korundu, případně Spinelu, obsáhne dnes kompletní barevnou škálu všech přírodních Drahých Kamenů a může tak velmi levně imitovat jakýkoliv PŘÍRODNÍ DRAHÝ KÁMEN. Výše byly zmíněny i levné náhražky za Diamant.

Syntetické Drahé Kameny mají svůj původ ve snaze člověka napodobit přírodou vytvořené materiály pro jejich využití ve šperku. Po počátečních dětských nemocích jejich výroby se ukázalo, že je lze vyrábět masově, levně a pro jejich fyzikálně - optické vlastnosti jsou mnohem vhodnější pro technické použití, než jejich přírodní ekvivalenty. V současnosti mnoho takových materiálů se vyrábí pro vojenské a průmyslové použití a nelze se již bez nich obejít. Vzniká tak mnoho nových syntetických materiálů, které v přírodě ekvivalent nemají. Často se některá várka úplně nezdaří podle představ a zadání jejich tvůrců. A zde se otevírá prostor pro sběratele Drahých Kamenů, neboť i tyto materiály mají v gemologii své místo a pravděpodobně je již nikdo nevyrobí.

Po nahlédnutí do cenových tabulek přírodních Drahých Kamenů zjistíte, že opravdu DRAHÉ jsou : Diamant, Smaragd, Rubín,Padparadča, Safír ,Alexandrit ,Paraiba a Tanzanit, a to ještě v jejich vysokých kvalitách a váze, které jsou v přírodě vzácné. V nabídkách existují značná množství právě těchto druhů Drahých Kamenů v menších velikostech a o něco horších kvalitách a hlavně přijatelných cenách vhodných jak pro komerční, tak i zakázkový šperk.

Ostatní barevné přírodní Drahé Kameny (jako Ametyst, Citrin, Růženín, Topaz, mnohobarevné Turmalíny, mnohobarevné Granáty, mnohobarevné Spinely, Olivín, Akvamarín, Heliodor a mnoho dalších šperkových kamenů a jejich odrůd) jsou v cenových kategoriích, které si můžete jistě dovolit, ale je třeba je vyžadovat. Uvědomte si, že ty Drahé Kameny, které byly broušeny zde v českých a slovenských zemích, jsou prodávány za podstatně nižší ceny, než je tomu v zemích na západ od nás, a to často v mnohem lepších kvalitách, než tam.

Ještě si uvědomte, že přírodní Drahý Kámen je i v případě levnější varianty, malou investicí do budoucnosti. Ceny přírodních Drahých Kamenů totiž neustále mírně, ale stále stoupají. Důvodem je skutečnost, že jednou sebraný Drahý Kámen tam pro nás v dohledné době znovu nenaroste, přírodní zásoby tedy stále klesají, což se zobrazuje v růstu ceny. Dále je zde určitý předpoklad, že šperk s přírodním Drahým Kamenem bude vyroben s větší péčí a originálnějším designem, než jeho protějšek se syntetikou, měl by se dědit alespoň do jedné následující generace a tak mít šanci stát se někdy exemplářem se starožitnými atributy. A s takovými šperky se doufám bude zacházet se stejnou úctou, jakou věnujeme dnes současným starožitnostem.




A nyní ještě upozornění. Důležitost jednotlivých kvalit Drahého Kamene je v tom samém pořadí, jak je uvedeno výše, tedy : Barva, Čistota suroviny, Kvalita vybroušení, Váha.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 20. 4. 2008, 21:08. »
Registrovaný uživatel
Christie's sells Ruby for a Record $ 3.6 Million
A record selling price for ruby was set at Christie's in St. Moritz on February 15 when an 8.62 carat cushion-cut ruby realized a price of $425,000 per carat. This record-breaking gemstone was termed the desired "pigeon's blood" red used for highly sought rubies from Burma. It was also noted that the ruby was certified by the SSEF lab in Switzerland confirming the authenticity of the ruby with "No indications of heating". ...
Obrázek vložený uživatelem
... The winning bid, totaling $3.6 million dollars, was placed by Laurence Graff, a London jeweler whose flagship store is located on Bond St. "The price per carat was high", he indicated, "but the cut and spread of color are the finest I've seen". Graff intends to call the ruby the "Graff Ruby".

According to index-maker Art Market Research, auction prices for jewels have carried high prices since 1990. Francois Curiel, chairman of Christie's Europe and worldwide jewelry chief, remarked, "As you can see from yesterday's sale, the trend is still up".

The previous record for a ruby was sold by Christie's last year in New York where and 8.01 carat stone sold for $275,000 per carat.

This was the most important sale ever organised by Christie’s in St Moritz and, as with fine and decorative arts, the jewellery market continues to show tremendous strength, especially for diamonds and rare coloured gemstones.
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
No, chtělo by to překlad. :roll:
Registrovaný uživatel
:shock: Domnievam sa ,že tu nie je vôbec potrebný preklad. ;)

Michaela,ale pokiaľ budeš aj o týždeň trvať na preklade :lol: tak to urobím. :)

Michaela napsal
No, chtělo by to překlad. :roll:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Farebné drahé kamene.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1