Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Sorry, odoslal som a teraz čítam, len pár príspevkov vyššie o tom istom :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Pridám jedného Fer.I, kupoval som ho ako 1565 ale skorej by som typoval poslednú päťku na otočenú dvojku,za každý názor ďakujem a ešte dávam 2x obol.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Trošku oživím túto tému.

Dostalo sa mi do ruky celkom pekné dobové falzum asi Ferdinandovho denáru.
Hlavne sa mi páči, že je vidieť zbytok postriebrenia.

To zuzi: tak isto si myslím, že to je 2jka, príde mi ako tá čo sa používa na denároch Rudolfa II. "Z".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
je videt zbytek pokoveni, nikoliv postribreni (tedy pokud nemas misto oci rentgenky a nedelas analyzu pohledem). sice to na stribro vypada, ale bez analyzy je to otazka. jinak slusne.
Registrovaný uživatel
Oliver: takže to čo sa dávalo na falzá týchto mincí nebolo striebro? V tomto sa nevyznám vôbec a viem že ty na niečom takomto pracuješ, tak len preto sa pýtam.
Registrovaný uživatel
MisoPN napsal
...

Dostalo sa mi do ruky celkom pekné dobové falzum asi Ferdinandovho denáru.
...


Skôr si myslím, že je to pokus napodobniť denár Rudolfa II. Vedie ma k tomu ten "enigmovaný" kruhopis na averze. Na 12. hodine nad štítom je podľa môjho názoru prehodené proadie RUD na DUR - ktoré sa na origináloch nachádza v tomto priestore ... poradie druhý "II", ktoré sa nachádza na origináloch za abreviatúrou mena (RUD.II.) sa zrkadlovite - čo je evidentne problém rezača - prenieslo z pozície 1-hodina na 10 hodinu ...

Na reverze sa mi zdá zhruba medzi 3-5 hodinou, akoby sa tam pokúšal vytvoriť letopočet 1602 - "6OZ" - na origináloch je však letopočet na 6-hodine, ale celkovo tým letopočtom si nie som istý

Teda mi z toho vychádza, že sa pokúšal napodobniť nový typ denára, ktorý sa razil práve od roku 1602 - Unger 812 (C3-161, H-1060).

Unger 811.a (H-1059) nemá na reverze O, preto sa prikláňam k tomu určeniu vyššie.
Registrovaný uživatel
Comes, ďakujem za obšírnu odpoveď. Takže na koniec sa jedná o dobové falzum denára Rudolfa II..
Je to moje prvé dobové falzum, tak aj keď viem, že to nie je nijaká veľká vzácnosť mám z neho radosť.
Registrovaný uživatel
Je to minca, síce falošná, ale má svoju výpovednú hodnotu, hoci vo väčšine prípadov ju nevieme využiť, lebo "emitent" je neznámy. Pokiaľ niečo nepovedia nálezové okolnosti, tak nevieme v podstate nič. Dôležité je vedieť s akým úmyslom bolo falzum vyhotovené. Či to bola len "limitka" na jednorázové obohatenia sa jednotlivca, ale skôr vždy menšej skupiny, alebo či vznikla v rámci obchodného, alebo mocenského konfliktu - už sme tu na fóre písali, ako počas vojny medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom obe strany razili bezcenné mince pod značkou súpera ...

Ak o falze nevieme nič, tak si myslím, že je treba v prvom rade zistiť, ktorú mincu sa snažilo napodobniť, čo nám ukáže aspoň obdobie, kedy to falzum vzniklo, resp. aspoň najstaršiu hranicu, kedy sa tak mohlo stať ... a tak môžme naň pozerať v širších súvislostiach ... ale vo väčšine prípadov toho nezistíme veľa ...

Niektoré sú kúzelné a jeden ma dokonca pred časom aj rozosmial, taký bol ucaptošený :-)
Registrovaný uživatel
Dobrý deň, náhodou som objavil toto fórum a som tu novo registrovaný. Chcel by som Vás poprosiť o Váš názor na túto mincu, prepokladám Ferdinanda I., je na nej vyrazený rok 1538. Jedná sa o pravú mincu alebo falzifikát? Našiel som ju náhodou pri upratovaní starých vecí v starkinom dome. Ďakujem Vám za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Malo by sa jednať o denár Ferdinanda II., a letopočet bude 1638. Čo sa týka pravosti, tak ja si myslím že minca je pravá a nejedná sa o dobové falzum.

To comes: Zaujímavé, netušil som že počas vojny medzi Zápolským a Ferdinandom si robili takto napriek :D.
Registrovaný uživatel
pre zuzi - k tomu denáru vyššie - je to istotne obrátené Z, prešiel som si svoje a prikladám sem jeden so zreteľným obráteným Z aj s normálnym

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Maros ďakujem, uložím to ako 1562.
Registrovaný uživatel
Ten denár ročník 1562 s retrográdnym Z namiesto dvojky, ktoré vyzerá ako päťka (zneje to ako slovná úloha z numizmatiky :D ) je celkom podarená vecička. Gratulujem, fakt zaujímavé.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 25. 5. 2014, 17:39. »
Registrovaný uživatel
sigur chcel si nieco z uhorska len to bolo vlakno pre keltske mince tak to skusim podla panovnikov.Ferdinand denar 1549

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
rev.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
MisoPN napsal
Oliver: takže to čo sa dávalo na falzá týchto mincí nebolo striebro? V tomto sa nevyznám vôbec a viem že ty na niečom takomto pracuješ, tak len preto sa pýtam.


omlouvam se za odmlku. situace je komplikovana, kdo by chtel vedet vic, uz jsem na nekolika mistech odkazoval na tuto publikaci, kde jsme tomu s kolegou venovali pomerne rozsahlou kapitolu.

strucne: pokoveni probihalo cistym stribrem dle meho soucasneho odhadu ne ve vice nez v 50 % (bez ohledu na dobu a lokalitu), realne z toho, co jsem mel v ruce ja (asi 300 falz z obdobi od 10. do 17. st. stredoevropskeho regionu) bych spis rekl, ze i mene nez 30 %. zbytek je velmi casto cin (v realu obvykle jen zbytek intermetalicke faze), nebo cin s medi (jiz jako "zamerne" zvolene intermetalikum pouzite k pokoveni), obcas cin se stribrem, nekdy vetsi mnozstvi olova.

dulezite je akceptovat skutecnost, ze to co evidentne vypada jako stribro nemusi nutne byt stribro.

cerstve tu je napr. clanek v casopise Denarius - Dvě dobová falza uherského denáru Matyáše Korvína H 722.

co se tyce falza Rudolfa II. (priklanim se k tvrzeni vyse, zda se, ze je to spise snaha o napodobeni Rudolfa) toho se tyka starsi clanek: XPS analýza dobového falza uherského denáru Rudolfa II. Folia Numismatica 26/2 - tento je pripad falza, ktere by bezne bylo oznacene za postribrene, pritom bylo evidente pocinovane (stribro nebylo detekovano dokonce vubec - obcas se ho vedle cinu ukaze 1-2 %).

zaver - v souladu s clankem v Denariu: bez analyz striktne netvrdit, ze se jedna o falzum postribrene, ale spise to definovat takto:

jedna se o falzum se strizkem z menehodnotneho kovu (pravdepodobne medi nebo jeji slitiny), s lokalne dochovanymi zbytky (v mistech nevystavenych oteru) stribriteho pokoveni nezjisteneho slozeni

aby bylo jasne, na co reaguji, jeste vkladam obrazek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
...a v navaznosti na prispevek vyse a i dalsi prispevky o falzech. falz uherskych denaru ma rada lidi ve sbirce jiste dost a ty bych rad oslovil.

v soucasnosti evidujeme asi 200 ks nam fyzicky dostupnych (= zapujcitelnych) falz uherskych denaru. aktualne jiz probihaji diky vstricnosti zatim nejmenovaneho muzea analyzy vetsiho souboru falz, pak se bude tematicky publikovat, co se zjistilo (po typech ci panovnicich, proste jak to pujde). kdo bude chtit, muze se do tohoto "projektu" pripojit. ziskate tim zdarma analyzu vasich exemplaru (no zdarma - bude vas to stat jedno postovne). a co musite pro vasi ucast udelat?

1) rozumne kvalitne vyfotit vase falza (kazde zvlast)
2) pokud to pujde, zvazit, prip. zmerit min. a max. prumer
3) vzpomenout si, kde jste k falzu prisli (pokud to nechcete zatajit, pacit to z nikoho nebudem)
4) vahy, miry a zdroj zapsat do TXT souboru, k tomu pridat kontakt (email)
5) kontaktovat facctoryho, ktery se uvolil data shromazdovat
6) trpelive cekat, az se na falza, co mate, dostane rada
7) az budete kontaktovani (asi uz mnou), falza poslat na uvedenou adresu k analyze

podrobnejsi instrukce vam sdeli facctory, ktery na sber zrejme zalozi vlastni vlakno. prosim, posilejte tedy jemu, ne mne (ja uz bych to nedal, jsem zavalen jinymi daty)

budu se snazit vzdy falza zprocesovat rychle, takze se budu snazit vse poslat zpet do - 1-2 mesicu (pokud mozno i drive). urcite se nesnazte posilat veci driv, pak by to u mne mohlo lezet pul roku i rok. po mereni to chce take trpelivost, nekolik mesicu pak clanek vznika a pak se obvykle min. pulroku, nekdy i rok a dele, ceka na publikovani

vysledky se (pokud nebudou vylozene hodne zajimave) orientacne dozvite hned po mereni, pokud by to bylo hodne zajimave, tak se je dozvite az po publikovani clanku (to aby se nevyzradilo neco vylozene zajimaveho)
Registrovaný uživatel
Oliver ďakujem za obšírnu odpoveď, už v tom mám jasno.
Moderátor
tak to jsi na tom lip jak ja :D
Registrovaný uživatel
Zdá sa, že to tu celkovo nejako utíchlo.
Pridám sem svoj ďalší nový prírastok. Viem, jedná sa o úplne bežný Ferdinandov denár, ale tento ročník mi chýbal. Malo by sa jednať o Unger 745 a).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridám jednu R-R mincu celkom podarenú,samozrejme je to bežné K-B. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No tak vlastniť denár RR, to sa len tak nevidí. :)
Registrovaný uživatel
Tak som rád že som za 5€ kúpil takú vzácnosť. :mrgreen:
Moderátor
Tak to máš naozaj vyhraté. ;) Gratulujem. Ale nie, je to pekná minca s peknou patinou, jedna krabička cigariet s pivom čo si za to dal, to je dobrý obchod.
Registrovaný uživatel
Ďakujem, ujde a madona má ešte bradatého mikuláša na rukách.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1