Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
jo studuju to v práci bez brejlí.ještě prosim co je to za typ.dík
Moderátor
je to pražský groš Ferdinanda I. ražený v Kutné Hoře ročník 1540
vzhledem k tomu, že z fotky nevyčtu, jak končí opisy (komplet všechny), tak asi nemá význam pokoušet se o bližší určení
ročník bych, ale považoval za jistý
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 20. 11. 2013, 0:11. »
Registrovaný uživatel
vzal jsem to pod ostrým světlem a s dobrou lupou a opis je
A-PRAGENSES 1540 rozdělovací znaménka dvě plný tečky
R-DEI GRATIA REX BOEMIA znaménka dva kroužky.
máš dobrý oči je to 1540 tak to všechno co se asi dá vyčíst.
« Poslední úpravu provedl(a) listopad v 21. 11. 2013, 17:52. »
Registrovaný uživatel
Dotaz na kauto star: Bylo by možno získat kvalitnější fotografii? Dělám do Numismatického sborníku soupis razidel a od tohoto lícního razidla znám pouze tento jeden exemplář groše. Můj mail je smely.tomas@centrum.cz. Děkuji Tomáš Smělý.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Moderátor
otazka - je mezi FERDINANDVS PRIMVS tecka nebo je to dvojtecka a dolni tecka (spis siska) je slita s patkou pismene P v PRI? Ona ta druha tecka muze byt dost mala, viz Chaurova Sb. 83.

Mel by to byt kutnohorsky s kralovskou korunou, 1540, Chvojka T9/bK a nebo (v pripade tecky) T7 - je otazka, zda Donebauer 1097 nevznikl prave desinterpretaci neceho takoveho jako na fotce nize (foto tam bohuzel neni, dole je zapis) - i kdyz v Chaurovi se u grose T9a odvolavaji na Donebauera 1097 tez a pritom maji evidentni dvojtecku, Markla nemam.

Pozn. 1: patrne vylomeni leveho listku prostredni lilie na raznici

Pozn. 2: hmotnost 2,82 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Viděl bych to jako dvojtečku. Je to sice jen můj dohad, ale připadá mi že ta dolní byla vyražena snad pro nedostatek místa puncem pro vnitřní perlovec.
Moderátor
Diky za potvrzeni. S tim puncem je to zajimava myslenka, ale proc ne, jit by to tak mohlo.
Registrovaný uživatel
No na tu malou tečku tam bylo podle mě místa dost a na punc z vnitřního perlovce je o dost kratší a užší ...
Moderátor
Podívej se na jeho velikost například pod písmeny ND, ale jak jsem psal je to jen můj dohad.
Registrovaný uživatel
Těžko říci, tam je to znaménko sice kratší, ale zase širší. Stejně tak dobře to mohlo vzniknout tím, že byl punc vybit pod ostřejším úhlem a do razidla se udělal pouze otisk hrany té tečky ...
Moderátor
v pripade konickeho tvaru je velikost vysledneho obrazce na raznici dana silou uderu do razidla, takze proc ne. myslim, ze perlovec je vybijen pres vyrysovanou kruznici, takze tam se puvodni tvar posuzuje asi hur. ono to je celkem jedno, tohle razidlo asi muselo byt casto vymenovano/opravovano, takze lze cekat, ze rytec jich mel v zasobe nekolik.

ostatne, mozna si je prohodil, vsimnete si odlisneho zaseku v perlovci pod druhym D, ma tvar kulatejsi, jak si toho vsiml, sahl po spravnem. ciste spekulace, neberte to jako dogma.

podstatne je spise se zamerit na to, zda to chapat jako dvojtecku - ja ji tak chapu, Kucera rovnez, ale to neznamena, ze zde nemuze byt dalsi nazor (at uz souhlasny nebo nesouhlasny)
Moderátor
davam dohromady maly clanecek o nepopsanych variantach nedatovanych grosu Ferdinanda I. kdyby se chtel nekdo, kdo vi, ze se sam k napsani clanku neodvazi ci nedokope pripojit, tak necht se ozve a to rychle. spoluautorstvi odmenou za drobne info a kvalitni (!!!) foto.
Registrovaný uživatel
Můžete posoudit tohoto Ferdu.Nejspíš rok 1544.Pěkný dvojráz.Vypadá to jako plastická písmena.Foceno mikroskopem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zeptám se! Je tam něco zajímavějšího nebo jde o běžné typy? V případě zájmu udělám fotky jednotlivých kusů. Pražské groše Ferdinanda I. nejsou mincemi, kterým bych zrovna holdoval.

Díky za odpověď ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
celkem zajímavé to je jako celek
Registrovaný uživatel
Dlouho tu nic nového není, tak tento jeden, zajímavý ale s nedoraženými středy, no aspoň že ten štítek je slušný. Lepší stejně asi neseženu, rok 1539, mincovna Praha, mincmistr Konrád Sauermann.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Takže kousek z WAgu přicestoval dle předpokladů do Česka ;) - vypadá o něco líp než na fotce v aukci, v každém případě gratulace. Moc jich není.
Moderátor
Hm tak ten jsem přehlédl, gratuluji!
Registrovaný uživatel
díky, také jsem měl při online přihazování hodně rychlý tep. Hledal jsem nějaké info, ale jen standartní 2-3 věty o vzácnosti a prvním roku mincovny v Praze, něco málo ve Chvojkovi. Hledal jsem, jestli se to prodávalo v ČR, ale snad kdysi Aurea nebo Nummus? Máte někdo nějaké zprávy?
Moderátor
No vzhledem k tomu že dělám nějaký ten pátek pražskou mincovnu tak alespoň u nás jsem ho v aukci od r.2001 nezaznamenal (pokud jsem ho opět nepřehlédl :oops: ).
U vás v Hradci byla cca před 10ti lety v aukci velká kolekce PG Ferdinanda ale tam co si vzpomínám také nebyl.
Moderátor
Teď jsem našel že byl v 30.aukci pražské pobočky a měl by to být tento Garfieldův (#117) https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/grose-jiriho-z-podebrad-2620x5
Moderátor
Mám nejasné tušení, že ještě někde byl k vidění jeden podobně ve středu nedoražený (ne snad v před pár lety k prodeji nabízené sbírce J.H. ?). A to bude asi tak všechno.
V aukci byl ten Petrův bez správného popisu a za směšnou volačku, ale naděje, že bude přehlédnut brzy pohasla. Podobně jako u jáchymovského Rolla, který se také před časem kdesi nenápadně krčil mezi tuctovými kutnohorskými.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
byl jště asi před cca 5 lety v Jihlavě
Registrovaný uživatel
jojo tak jsem ho tehdy sledoval a doufal,že bude stát málo,ale vyšel tehdy na 1900 euro
Registrovaný uživatel
jinak ten wag byl doslova poklad.Já tam koupil 3 krejcar 1654 Kittnera za 110 euro v konvolutu :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1