Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
nádhera
Registrovaný uživatel
Když si to porovnáš s grošem, na který Archy poukazuje výše, tak ten tvůj je úplně zadarmo.
Moderátor
Tak o vzacnejsi Ferdinandy byly dnes na Nummusu bitvy, napr.:
Obrázek vložený uživatelem Obrázek vložený uživatelem
tento dosahl 218+%.
Registrovaný uživatel
palba
Registrovaný uživatel
Ty krávo.....

...asi bych musel dělat kupříkladu ředitele ČD, abych do toho mohl jít. A co ten Jáchymov a lev v kleci? Víš výslednou cenu?
Moderátor
Jachymov oboustranny Kempf - 54+%
lev v kleci - 70+%
Registrovaný uživatel
Ten Nový groš je pořádná pecka. Ale i ty ostatní nebyly špatné, určitě bych si vybrala :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Hm...
Taky bych si vybral. Ale jak říkám, to bych musel vydělávat silnej nadprůměr. Nelze než naprázdno polykat nad obrázky. To je prostě f prdeli.
Registrovaný uživatel
...tak půjdeme vsadit sportku, ať je za co nakupovat :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Jo, tak to se spíš stanu členem Rolling Stones, než že bych vyhrál ve sportce. To k čertu nemohli těch dnes vzácných grošových ražeb vyprodukovat hafo, abysme měli všichni kompletní sbírky ?!?!
Registrovaný uživatel
tak já si tam drobnou radost udělal... sice to patří do Jana Lucemburského, ale když už se probírá aukce zde... jo. a veřejně děkuji patasonovi, že to dražební číslo dal velkoryse dolů.. :D :D

http://sklad.obrazku.cz/stranka/221818_prarvus02av.jpg.html
http://sklad.obrazku.cz/stranka/221838_prarvus02rev.jpg.html
Registrovaný uživatel
Blahopřeji, na Jana dost dobrý stav... :D
Registrovaný uživatel
To Kekule = jsem ti to dlužil za toho Ferdu onehdá na ČNS Pha...;-)
Registrovaný uživatel
...ještě k té aukci- ten groš pod číslem 110, tuším, Václav IV. za 7000,- ????
:shock: :shock: :shock:
Registrovaný uživatel
tak, tak... přesně tak... někdo ho koupil na limit.... koukal jsem na něj, ale byl to kousek tak do dvou tisíc maximálně....
Registrovaný uživatel
Myslíte, že ty nový groše z Jáchymova byly součástí peněžního oběhu nebo, jak se někde uvádí, příležitostný či zkušební ražby? Osobně jsem v literatuře nenašel žádný určitější závěr (pokud ho lze vůbec vyvodit).
Registrovaný uživatel
mám utkvělou představu, že jsem kdysi dávno četl, ale opravte mě kolegové, to co teď píšu, je bez přípravy... šlikovské ražby z Jáchymova byly určeny primárně pro německý (tedy hlavně saský) trh... a raženy podle saského vzoru a metrologie.... tedy součástí peněžního oběhu byly, ale hlavně v Německu..
Registrovaný uživatel
Ty šibale, ověsili jsme s jacxem v obou aukcích.
S timto tvrzením bych se u Ferdy celkem ztotožnil, je to víc než logické s ohledem na logistiku a možnosti překonávání vzdáleností. Stejně tak polské mince byly určeny primárně pro polský trh. Proč převážet tuny stříbra, když jde použít bližší mincovny. Saský vzor mi ale moc nesedí, když si porovnáš současné saské mince, tak je jáchymovské výrazně převyšují jak zpracováním, tak ikonografií.
Registrovaný uživatel
Podle saského vzoru byly raženy šlikovské tolary, které tam byly ve velkém vyváženy, protože vývoz surového stříbra byl zakázán, načež je Němci pro velkou ryzost tavili a razili z nich mince své. Groše měly být v určitém množství povinně raženy pro tuzemský oběh, jejich ražba byla ale nákladnější než ražba hrubé mince, a tak ji Šlikové omezovali, mimo jiné i proto měl na rozdíl od slabého Ludvíka Ferdinand k mincovně výhrady.
Moderátor
jak rika vassilij - nekde sem cet presne totez...
Moderátor
Vím že to bude vypadat blbě, ale dneska ráno při vykonávání ranního vzdělávání jsem četl článek v Brněnských zprávách ( č16/1975 ) a tam je psané že v jáchymově se razilo podle saského vzoru a instrukce Ferdinanda I. pro U.Gebharta z 30.11.1528 ponechala stříbro a střížek shodné s ražbami saských vévodů. Byly vztaženy k Erfurtské marce. Ale další podrobnosti zatím nemám. Jsou to informace z raního ... :lol: Čili neověřené.
Registrovaný uživatel
No, pokud to bylo z listopadu 1528, tak už to bylo asi pro vládní mince - Šlikům byla mincovna "zabavena" v r. 1528
Registrovaný uživatel
to llibor: ... s jacxem jsem i mluvil... no fór je, že jsem s pšonkem tři dni vyjednával, aby čechům umožnil dražit.. myslím, že neprodělal.. :mrgreen: :mrgreen:
Moderátor
Ano. Utz Gebhart byl prvním královským mincmistrem, ale v nařízení jsou instrukce přizpůsobeny pro tohoto královského mincmistra shodné se staršími Šlikovskými.
Registrovaný uživatel
to pavelgregor: dík za (snad) potvrzení mé prastaré informace uložené kdesi v mozkových závitech...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1