Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To kekule - co se tu resi za zajimavou aukci ? ;-)
Registrovaný uživatel
http://aukro.cz/item801565516_grosz_praski_wl_ii_jagiellonczyk_1479_1516.html
http://aukro.cz/item801564490_grosz_praski_wl_ii_jagiellonczyk_1479_1516.html
Registrovaný uživatel
Ufff - to je nějaká vzácnost ? Ten bych nechtěl ani zadarmo ...
Registrovaný uživatel
u jednoho se podívej na vnitřní opis ... končí pouze secvnd .. u druhého je velmi vzácné (možná dosud nepopsané) rozdělovací znaménko na rubu u hlavy lva
Registrovaný uživatel
Aha - no - ten první je jasný, u toho druhého mám dojem, že jsem to znaménko již viděl, ale groše jsou má okrajovka, tak mě neber za slovo. Jinak dám do Vladislava své úlovky - tak jsem zvědav, jestli objevíte něco zajímavého ;-)
Registrovaný uživatel
Kekule: taky jsem mu psal. Tak jsem to považoval za reakci na mou iniciativu.
Registrovaný uživatel
.... tak hlavně, že se klucí vrátí zpátky domů... :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
..koukám, že se tu na Ferdinanda nějak zapomíná, tak už se sem dávají i odkazy na Vladislava :mrgreen:
Tak sem dám alespoň můj přírůstek. Snad to není nějaká replika. Snažila jsem se jej určit podle Chvojky. Mělo by se jednat o Kutnohorskou ražbu z roku 1536, avers Chvojka asi nezná, nebo alespoň tam má podobný, i když s otazníkem a ve vnitřním opisu jsou tuším kroužky, zatímco zde tečky, revers jsem určila jako f. Jak to tedy popsat? Kutná Hora, 1536, -/f ??
Jinak podle čeho určujete grošíy vy? Jinak doufám, že to není nějaká replika. Mám zatím ve sbírce jen tři Ferdíky a zatím je nemám moc okoukané. ;)

Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkná chyboražba GROSI na reversu, avers bych popsal asi jako C15 (nebo C15var).
Registrovaný uživatel
.. jo, tak to je opravdu zajímavý grošík
Registrovaný uživatel
..proto jsem se ptala, zda to není replika, protože já a vzácné mince, to se trochu odporuje :-))
(supr věc, mít už konečně internet doma. Alespoň si už konečně budu moci nechat určit i další mince ;) )
Registrovaný uživatel
bez diskuze pravá věc.. echt grošík... vzácná opisová záležitost... velká gratulace a trošička závisti.. :mrgreen: :mrgreen: ...
Moderátor
gratulace korunce
tohle vypadá na opravdu vzácnou variantu ročníku 1536
určil bych jej jako

PG Ferdinand I. Kutná hora 1536 Chvojka C15/f K

Chvojka tuto kombinaci lícního a rubního razidla nezná
lícní razidlo v této podobě a s jedním kroužkem za letopočtem uvádí pouze odkazem na literaturu (kroužky či tečky bych i vzhledem k tomu že Chvojka v této variantě uvádí jen odkazem tolik neřešil - případně tak jako dracek - C15 var)
rub s chyboražbou (resp. chybou řezače kolků) GROSI zná jen u jednoho razidla

jak řečeno vzácná varianta groše Ferdinanda I. z r. 1536
Registrovaný uživatel
já jsem v podvečer zakoupil za ukrutných 500 korun také jednu zajímavou chyboražbu... v líci BEMIE .. :mrgreen: .. bohužel stav pouze na vědecké účely.. :( :( :(
http://aukro.cz/item805630213_prazsky_gros_1541_kutna_hora_ferdinand_i.html
Moderátor
JJ viděl jsem čitelný je celkem slušně
ta chyboražba se mi zdá být spíše vzniklá při procesu ražby než při výrobě razidla
Moderátor
i když teď na druhý pohled si už tolik jistý nejsem
asi je možný obojí původ uvidíš na grošíku in natura
Registrovaný uživatel
je to bohužel dvourázem...
Moderátor
Slabsim povaham se omlouvam za tohodle mrzacka, ae i tak, je to vyzva, ne?

LIC:

opis: petilista kyticka FERDINANDVS : PRIM . (? - zda se mi, ze je to jen tecka, ne dvojtecka)
rozdelovaci znamenko typ 1 DEI (?) GRACIA : REX : BOEMIE

obraz je hlavne ve tretim kvadrantu poskozen silnym dvojrazem, razidlo si pekne poskocilo... nicmene koruna je evidentne kralovska

RUB:

tady trochu vaham s letopoctem... nejdriv jsem si myslel, ze je to 1534, pak jsem se presvedcil, ze je to 1539 a ted uz zase vic verim 1534...

rozdelovaci znamenko typu 1 GROSSI rozdelovaci znamenko typu 1 PRAGENSES : 1534 (?)
ta ctyrka by musela bejt samozrejme goticka...

ocas lva K, u rozvetveni ocasu neni pochyb o pritomnosti dvou tecek, jazyk je vyrazny prohnuty, koruna patrna...

pokud by to byl rok 1534, nejlepe by me sedelo C7 (ale u toho meho neni krouzek za BOEMIE) a rub a (je tam zbytek dvojtecky z plnych tecek), tedy C7/a

pokud by se jednalo o rok 1539, tak ani u jedne co ma v opisu PRIM neni tecka na konci, nejlip by z toho vyslo T11, ale toto je evidentne typ C :), takze nejbliz je C10, rub zase a, tedy C10/a

vic se me libi to prvni urceni, ale uplne to nesedi... co vy na to, jak to vidite?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Do určování se pouštět radši nebudu, ale podle mě je to určitě ročník 1534 ;-)
Registrovaný uživatel
Také bych to viděla na gotickou čtyřku. I s rubem bych souhlasila. Prostě /a.
Líc tam prostě v této variantě není. Jen mne ještě při pohledu napadlo, že za slovem Prim je tečka dost vysoko. Kdyby tam byla jen jedna, neumístili by jste ji doprostřed??? Také písmeno M, již ve zmiňovaném slově, má levou patku ostrou a pravou patku zakulacenou. Nemůže být proto ta tečka připojena právě k patce M a proto si myslíme, že tam není??? (jen úvaha)
Registrovaný uživatel
[quote=oliver]
Slabsim povaham se omlouvam za tohodle mrzacka, ale i tak, je to vyzva, ne?


Oliver- neboj, já myslím, že se omlouvat rozhodně nemusíš. Myslím, že na ty hrůzy, které tu dost často vystavuji já, už si všichni nedobrovolně zvykli a ten tvůj ještě ujde :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote=oliver]
Moderátor
vassilij dik za potvrzeni rocniku, Korunko, dik za podrobnejsi zkouknuti... o tom M vim :) jen sem si rikal, jestli to napadne i nekoho jineho, aniz bych sem napsal, chytla ses :)

premyslel sem nad tim prave dost... mohl se tam podepsat ten dvojraz. ale jistej si tim nejsem...
Registrovaný uživatel
No já si teda vůbec tou gotickou 4 jistá nejsem a popravdě bych se osobně přiklonila k té 9. Mám Ferdu r.1541 a r.1544 a v obouch je ta 4 jiná ,
leda že mám grošíky s negotickým letopočtem. ;)
A mimo to,co ty tečky vedle ocasu (var.K),to Chvojka neuvádí.
Registrovaný uživatel
Tady jsou ty moje čtyřky. (Mám na mysly čtyřky na grošíku 8) )

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ta goticka ctyrka v letopoctu 1534 byla uz labuti pisni tehle ctyrek... pak uz se zacaly pouzivat klasicke ctyrky, jak je zname my... mrkni do chvojky

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1