Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 22 23 24 25 26 27 28 29 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nebylo by lepší určit grošík raději podle T.Smělý: Nedatované pražské groše Ferdinanda I. (NL 5/6-1996) ? Získal by jste i přesnější dataci ražby.
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Moderátor
s tim J souhlas. jinak si to urci dle obeho. je dobre vedet, co mas :)
Registrovaný uživatel
mitom007 napsal
Nebylo by lepší určit grošík raději podle T.Smělý: Nedatované pražské groše Ferdinanda I. (NL 5/6-1996) ? Získal by jste i přesnější dataci ražby.


Nemám. Nenašla by sa dobrá duša so skenom, prosím? Grošík má totiž v mene panovníka retrogágne N-ká a 2 krúžky pri korune (Chvojka nerieši).
Registrovaný uživatel
oliver napsal
... urci dle obeho...


Dle čeho? :D
Registrovaný uživatel
tato stránka by pro určení měla stačit (po kliknutí lze zvětšit)
http://imgworld.cz/s3/onLgIw1vJS.JPG
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Registrovaný uživatel
Ďakujem, nenašiel som ho tam. ;)
Registrovaný uživatel
mohl by jste dát fota obou stran groše?
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Registrovaný uživatel
Pár detailov (druhé N nie je úplne zreteľné a hlavne teoretický tretí krúžok pod korunou) ešte radšej kuknem pod mikroskopom...
Registrovaný uživatel
... jak tak sleduji toto téma, tak více než před deseti lety jsem měla ve sbírce 3 pražské groše Ferdinanda I.. Po té nějak šly tyto ražby mimo můj zájem a žádný jsem za těch deset let do sbírky nekoupila :'(

Nakonec až letos od listopadu, kdy jsem "díky" karanténě a covidu měla více času sledovat aukce, tak jsem si vše vynahradila.
Konečně jsem si do sbírky pořídila i dva pražské groše nedatované ;) Mám z nich obrovskou radost, i když jsou stavem nic moc....

1.) typ GRATIA, dle Chvojky avers nejspíš neznámý (pokud jsem jej nepřehlédla), revers pravděpodobně j, nekorunovaný lev, ocas h.

2.) typ GRACIA, Chvoja Av: c1 nebo c4; Rv: c; tři kroužky na konci rubního opisu

Jsou sice dost nedoražené, ale mám radost :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 29. 12. 2020, 14:16. »
Registrovaný uživatel
Chvojkova typologie PG F1 je obecně na pikaču. U nedatovaných PG se řiď spíše typologií Smělého (Smělý, T. 1996: Nedatované pražské groše Ferdinanda I. Numismatické listy 51, 129–153.).
Registrovaný uživatel
1) Smělý typ VII.c/var. lícních opisů i rozděl. znamének.
2) Smělý asi typ XIII.c/4.
Registrovaný uživatel
1) teď koukám, že by to mohla být i nepopsaná var. typu V.j-k, nevidím tam žádný obrazový rozdíl mezi tím a tou VII.c(?)
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za ochotu a pomoc s určením! ;)
Moderátor
druhý - ano - to co je vidět odpovídá var. Smělý XIII. c/4

ten první:
je to nepopsaná varianta (resp. kombinace razidel) typu V. dle Smělého
- odpovídá kombinaci razidel líc (V.) h4 a rub (V.) j, k

u kacurem též zvažovaného typu VII. je sice totožný rub, ale líc je Smělým připisován již jinému řezači želez a jsou tam (na líci) užívána jiná rozdělovací znaménka
Registrovaný uživatel
Děkuji za upřesnění :-)
Moderátor
Zdravím vespolek,dlouho jsem tu nebyl a teď je čas se zase novému přiučit. Mám otázku ke groši.. Na určování mám zatím Chvojku a ten je docela neaktuální. Je někde popsán nebo vyobrazen kousek se zkráceninou Pragens?
Neměl by někdo náhodou na prodej něco lepšího na určováni Ferdinandových grošů? Děkuji všem.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Na určování pražských grošů Ferdinanda I. jsou:

pro nedatovné groše - Smělý, T.: Nedatované pražské groše Ferdinanda I., Numismatické listy 1996 - 5/6
pro datované groše - Chvojka, J.: Pražské groše Ferdinanda I., Praha, 1997. (jsou tam i nedatované groše, ale na ty je lepší ten Smělý)

P.S.: obrázek vašeho avatara (zřejmě již na původním úložišti nedostupný) je příliš veliký - upravte si to prosím - rozhazuje to zobrazení zdejších stránek
Moderátor
Díky,obrázek jsem smazal. Nemohl by se mi prosím někdo časem mrknout na tu zkratku Pragens? Chvojka ji bohužel nezná🙄 díky moc.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Dej sem fotku, ať můžeme ověřit, co tam vidíš, mohlo to vzniknout dvojrázem.
Moderátor
kacuro napsal
Dej sem fotku, ať můžeme ověřit, co tam vidíš, mohlo to vzniknout dvojrázem.

Groš má zcela jistě zkratku pragens. Dvojrázem to stopro není. Fotku mám pouze bídnou,protože mi groš ještě nedorazil. Mohu ti jí poslat na email,který máš ale skrytý. Až penízek dorazí,tak ho vyfotím lépe a dám jí sem. Chtěl jsem jen vědět jestli je někde něco takového popsané,protože nemám kromě Chvojky na to literaturu. Díky. Myslím,že do konce týdne budu mít groš u sebe. Budu rád za každé info. Nehledám v tom žádnou senzaci,chtěl jsem ho mít jen správně určený.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Smělý u nedatovaných PG F I. neuvádí takové zkrácení opisu, má tam jen ve dvou případech PRAGENSE.

Můj mail je má přezdívka tady na @seznam.cz.
Moderátor
Posláno😉
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Děkuji za fotky, opravdu je tam jen PRAGENS, další dvě litery se tam nevešly kvůli kumulaci většího množství rozdělovacích znamének.
Registrovaný uživatel
Mazar napsal
... Chtěl jsem jen vědět jestli je někde něco takového popsané ...

Tomáš Směly : Ještě k nedatovanému groši Ferdinanda I. s opisem PRAGENS (Sběratelské zprávy HK č.133).
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Moderátor
Děkuji všem.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 22 23 24 25 26 27 28 29 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1