Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Nikdo nic? Myslím,že na groši je BOHEMIE. Podle typologie Chvojky ani Smělého se ten groš nedá určit.Existuje ještě nějáká jiná literatura na tyhle mince? Každý druhý groš který koupím se nedá nikde určit. Mám spoustu grošů,které podle literatury nejde zařadit. Není tu někdo,kdo sbírá tyhle groše? Myslím,že jsou groše Ferdinanda I i přes jejich pestrost a tisíce variant dost okrajová sběratelská záležitost a je to škoda.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Tak sis odpověděl, existuje spousta nepopsaných variant, na tom není nic zvláštního. Pokud chceš, aby byly někde popsány, tak se do toho můžeš pustit a začít s tím ;)
Moderátor
No joooo,ale na to těch grošů zase tolik nemám😉
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Asi by bylo jednodušší doplnit již stávající typologie.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
« Poslední úpravu provedl(a) Koniáš v 6. 3. 2022, 22:12. »
Moderátor
Mazar napsal
Nikdo nic? Myslím,že na groši je BOHEMIE. Podle typologie Chvojky ani Smělého se ten groš nedá určit.Existuje ještě nějáká jiná literatura na tyhle mince? Každý druhý groš který koupím se nedá nikde určit. Mám spoustu grošů,které podle literatury nejde zařadit. Není tu někdo,kdo sbírá tyhle groše? Myslím,že jsou groše Ferdinanda I i přes jejich pestrost a tisíce variant dost okrajová sběratelská záležitost a je to škoda.


Okrajove to urcite neni, jen se kolem toho tak nesmyslne neblazni, jako napr. kolem grosu Vaclava II. I tak jsou v soucasnosti ceny prumernych stavu zbytecne vysoke a spousta lidi, co to driv byla ochotna "sbirat na varianty" uz na to proste kasle.

Na doplneni stavajicich typologii by bylo treba se doptat jejich autoru. Co Chvojka nevim, o aktualizaci Smeleho jsem slysel neco v tom smyslu, ze autor ma sice dost materialu na aktualizaci, ale aktualne zcela jine priority. Co muze udelat kazdy z nas je to, ze novou / nove typy / varianty proste opublikuje formou clanku.
Registrovaný uživatel
na ozivenie temy jedna pikoska ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný,jen trochu velký😁 "Tricko dobré,pán moc velký"
_______________
Konzultace a poradenství v oboru frenologie.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Pomohl by mi prosím někdo blíže určit typ tohoto Ferdinanda? A pokud se týká letopočtu, jsou trochu viditelné pouze spodní části posledních dvou číslic, tak bych hádal buď 1539 nebo 1559? Jaký je váš názor? Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Letopočet je 1539. Poslední pražské groše jsou známy s letopočtem 1547. Určení podle Chvojky:
- avers jako typ T9, ale za BOEMIE je místo dvojice kroužků dvojtečka. Královská koruna.
- revers typ a, ocas lva typ K.
Takže Chvojka T9/aK varianta.
Registrovaný uživatel
Zaujalo ma dvojité "x" v REX. Povedal by som, že na minci nie je dvojráz, takže by to mohlo byť takto vypuncované do razidla?
Registrovaný uživatel
To dvojité "x" mě také zarazilo, protože dvojráz tam také nevidím.
Registrovaný uživatel
Je to dvakrát puncované. Rezač si pomýlil smer či sklon. Ak sa pozriete na perlovec pod opisom, tak tam sa tiež veľmi nestrafil.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
A to dvojité "x", lze to považovat za variantu nebo spíš za chyboražbu?
Registrovaný uživatel
Je to zaujímavá chyborazba.
Moderátor
Zdravím vespolek,poprosil bych znalejší o vyluštění letopočtu na tomto groši,pokud je to možné odvodit z čitelnějších částí mince,děkuji moc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
po vylučovačce a podle toho jak to vypadá bych si tipnul 1541, to FERI je pěkný
Registrovaný uživatel
Tak to nebude 1541, když je do toho zapletený Feri, tak to bude muset být něco novějšího, asi novoražba :D
Moderátor
Děkuji moc za tip,já mám jen Chvojku a podle rozdělovacího znaménka za Grossi mě vyslo 39,45,46😂
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Pokud je tedy to znaménko podle Chvojky č.4
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Za GROSSI vidím stejné znaménko jako před ním a stejné jako před DEI (Chvojka 1). Roky 45 a 46 by již měly mít před letopočtem A (ANNO), takže nepřipadají v úvahu. A u letopočtu 39 mi poslední číslice jako 9 nepřijde. Rozdělovací znaménko za poslední číslicí je rozšířené dvojrázem a proto se domnívám že poslední číslice bude 1, také rozšířená dvojrázem.
Moderátor
Děkuju moc,mám se ještě co učit👍
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Zaujalo ma dvojité "x" v REX. Povedal by som, že na minci nie je dvojráz, takže by to mohlo byť takto vypuncované do razidla?


Ještě se vrátím k tomuto groši. Podle dvojrázu patrném v opisu GRATIA a patrném hlavně v písmeni A, kde je vidět pootočení, bych byla skeptická, že X bylo takto vypuncováno.
(samozřejmě jen můj názor)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 15. 12. 2022, 6:39. »
Moderátor
Zdravím vespolek. Mám tu ještě letos už určitě poslední groš k bližšímu určení,děkuji moc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Ahoj,
mám tu od denaryho jeden PG Ferdinanda z r.1544. Protože jsem antikář, tohle je vše, co na něm určím :-) Vlastně ani nevím, zda je to Kutná Hora :)

Mohu poprosit o bližší určení? (nějakého toho Chvojku nebo koho), příp. mincmistra, prostě vše, co se k tomu dá říct? Předem díky a hezké Vánoce všem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
P.G.1542 . Jako Chvojka 13/gK. Chvojka uvádí ve vnitřním opisu pouze jeden křížek. Tento má dva.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 >

Sběratel.com » Pražské groše » Ferdinand I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1