Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand II. ( 1619-1637)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand II. ( 1619-1637)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Všimnite si, že dieťa drží v ruke jablko, to je razidlo vyrobené podľa vzoru Matejovho a teda prikláňam sa k Sigurovej teórii, aj keď ju nevie citovať :)
že typ s dieťaťom na ľavej strane je ražba Bethléna. Nevyriešime kto razil alebo nerazil jednotlivé mince, to platí Fidzi aj na tvoju otázku v sekcii Matiáš II. .
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Všimnite si, že dieťa drží v ruke jablko, to je razidlo vyrobené podľa vzoru Matejovho a teda prikláňam sa k Sigurovej teórii, aj keď ju nevie citovať :)
že typ s dieťaťom na ľavej strane je ražba Bethléna. Nevyriešime kto razil alebo nerazil jednotlivé mince, to platí Fidzi aj na tvoju otázku v sekcii Matiáš II. .

Boduješ Dula! Fakt, že s tým jablkom to razili za Mateja II. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Obraz madony s dietatom na lavej ruke,nie je žiadna dogma ani u Matiaša II a už vobec nie u Ferdinanda III.Napokom aj Ferdinand II ma dukat 1633 NB s dietatom na pravej ruke.Takže sa neda usudit že u Bethlema to je nejaka zakonitost,lebo aj pri jeho minciach su použivane obe varianty.Podla mna čista nahoda,alebo ako to niekomu v mincovni zrovna napadlo.
_______________
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
že s tým jablkom to razili za Mateja II. ;)


Počkaj, ja už som v tom stratený. Ako to teda je?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
celkom tak to nebude, sú výnimky, ale výnimka potvrdzuje pravidlo ;)
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
....Napokom aj Ferdinand II ma dukat 1633 NB s dietatom na pravej ruke.Takže sa neda usudit že u Bethlema to je nejaka zakonitost...


...ale ja hovorím vyslovene o denároch a špeciálne o oboloch, kde chýbájú opisy..

sigur napsal
...madona drží ježiška na druhej ruke...Plus žezlo drží Ježiško a nie madona. Tak je to a všetkých Bethlénových denároch a oboloch (podľa toho sa dajú rozonať od Ferdinandových).
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Fidzi napsal
že s tým jablkom to razili za Mateja II. ;)

Počkaj, ja už som v tom stratený. Ako to teda je?

Metodika určenia obolov:
Matej II. - madona drží v pravej ruke žezlo a na ľavej ruke ježiška, ježiško drží jablko v ľavej ruke smerom od tela;
Gabriel Betlén - madona drží na pravej ruke ježiška, ježiško drží žezlo; jablko sa z obrazu vytratilo;
Ferdinand II. - madona drží v pravej ruke žezlo a na ľavej ruke ježiška, ježiško drží jablko v pokrčenej ľavej ruke priamo pred sebou;
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Takže tohle by měl bejt Matyáš, chápu to tedy správně?

Bohužel madona je příšerná, ježíšek šel asi spinkat, ale jabko by mělo bejt vidět.. :'(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Takže tohle by měl bejt Matyáš, chápu to tedy správně?

Presne tak. Aj tento kus z monetaria je Matej II. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
celkom tak to nebude, sú výnimky, ale výnimka potvrdzuje pravidlo ;)


Súhlas, už som prešiel "Huszár - Az Erdélyi Fejedelmség pénzverése" aj "Huszár - Bethlén Gábor Pénzei" a je tam pár typov (Alba Iulia, Veľká Baňa) s dieťatom na ľavej ruke. Ale mám pocit, že by to tiež mohli byť razidlá ešte od Mateja. Ale súhlasím, že pravidlo bez výnimiek, je dogma.
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
... a teda prikláňam sa k Sigurovej teórii, aj keď ju nevie citovať :)
že typ s dieťaťom na ľavej strane je ražba Bethléna...


Stále hľadám zdrpj tej informácie, ale zatiaľ bez výsledku. Už som prešiel tieto dve vyššie spomenuté (ale je to v maďarčine, tak to len očami skenujem, či neuvidím niektorý z pojmov), Petácha, Kazimírovu knihu aj článok v Slvenskej numizmatike...
Registrovaný uživatel
Tož bych se chtěl podělit, možná i pochlubit, mojím nalezencem 3 krejcar Ferdy II. Je to sice mrzáček, ale mám ho rád. 8) :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak hurá...bratislavský grošík. S touto opisovou variantou "F.E.R.I.I." som sa stretol zatiaľ len pri denároch. Celkom sa mi páči aj spracovanie štítu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pekný je, ale tú bodku by som tam neuznal ako plnohodnotnú.
Registrovaný uživatel
Asi myslíš tú medzi "I.I". No, pozeral som aj pod mikroskopom a mala by tam byť. Ak by tam aj len táto jediná nebola, tak to myslím nevadí, pretože ostatné tam evidentne sú. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pozerám na to, že rezač nemal dobrý deň, ani F nie je F, aj to rozdelenie mena :shock:
Registrovaný uživatel
Pozrite to "P" v slove PATRONA, "6" v letopočte a veľkosť písmena "A". Tiež "HVN" na averze vs. "HVͶGARI" na reverze.
To tak dopadne, keď chlapi najprv chlastajú vo Vydrici a potom vyrábajú razidlá...
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nájdi presne 11 rozdielov... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Braňo, ty si našiel bratislavský strieborný poklad? Koľko ich ešte máš? :shock:
11 rozdielov = 11 chýbajúcich · v opise?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Správne. :D Sranda je, že na tom groši 1624 vyššie dali bodky medzi všetky písmenká (aj kde nepatria), ale na tento denár len jednu na začiatok opisu. Asi rezač najprv robil razidlo pre denár, ale na výstupnej kontrole ho zdrbali, že málo bodkuje. Potom išiel robiť razidlo pre groš, tak pre istotu bodkoval, čo to dalo. :lol:
Nie poklad som nenašiel, ale občas sa niečo zaujímavé podarí. Napr. o tom groši som s predajcom vyjednával viac ako rok.
Registrovaný uživatel
Takú to tu ne máte

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nemali sme, ale teraz sú tu už dve. Tvoja je trochu odkúsnutá, moja má trochu dvojráz. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Boh uzdravuje nielen ľudí, ale aj mince. Inak si to totiž nedokážem vysvetliť. Ešte nedávno pokrčený dukát 1625 KB s prasklinou až do srdca (Av 6 hod, Rv 12 hod). Ale v aukcii Pannonia Terra sa predal zázračne uzdravený! To je teda věc! To je zázrak!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
V tomto si fakt dobrý, Stano. Rešpekt. ;)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
... s prasklinou až do srdca...


Alebo s prasklinou až po vajcia (aj keď vykúka len jedno)... :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand II. ( 1619-1637)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1