Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » František II.(I.) (*12.2.1768 +2.3.1835)

Vykupminci.cz
Numisargo

František II.(I.) (*12.2.1768 +2.3.1835)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ohľadom inkusu a výdute som našiel celkom zaujímavú publikáciu. (link v príspevku) Riešil som to tu nedávno pozrite prosím príspevok 40 a 42, možno mi pomôžete vyriešiť čo za nepodarok to mám zasa ja :)

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/kecaren-len-o-numizmatickej-problematike-_post_-508037#post508037
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Stredo: to je presne pripad, ktery Hana popisuje jako "jednostranne razby minci spravne dvoustrannych". podrobneji se tomu venuje napr. clanek "Jednostranná ražba groše Václava IV. a její souvislost se zhoršující se kvalitou reliéfu pražských grošů"
Registrovaný uživatel
Ak tomu správne rozumiem, tak výdute na tenkých strížkoch sa dajú od inkusu rozlíšiť na prvý pohľad podľa ostrých detailov u inkusu.
Moderátor
Valter: uprimne jednoznacne rici, o co se jedna, se mi jen z fotek nechce. tedy brano s rezervou: perute se zdaji byt u trikrejcaru (F) negativne, coz by inkusni razbe snad odpovidat mohlo.

U toho Ccka bych se spis klonil k necemu, co bylo popsano v "Netradiční doklad přeražby kremnického krejcaru z roku 1782" a "Ještě k netradičnímu dokladu přeražby jednokrejcaru".
Moderátor
Valter napsal
Ak tomu správne rozumiem, tak výdute na tenkých strížkoch sa dajú od inkusu rozlíšiť na prvý pohľad podľa ostrých detailov u inkusu.


muze to byt kriterium. chce to ale i trochu citu. jinak vydute jsou skoro vsude na stredovekych mincich (casto jsou zamenovany s pojmem "nedorazeno"). inkuse naprosto vyjimecne. doprucuji si precist nejdriv ten clanek, pak bude diskuse ponekud vecnejsi.
Registrovaný uživatel
Oliver: Presne ako naznačujete - výdute sú vecou stredoveku a u hrubých 3-grajciarov 1800 o nich nemôže byť reč. Dokonca už u poltury Leopolda I., Jozefa I. a Karla VI., čo sú na novovek veľmi tenké mince s veľkým priemerom na tak malú gramáž, bol problém vyriešený plytkým reliéfom. Nie je teda asi na mieste vo vlákne Františka II. uvažovať o výdutiach. V každom prípade článok o PG som si rád prečítal a dozvedel som sa nové veci.
Registrovaný uživatel
Oliver: Ďakujem za upozornenie na zaujímavé články o prerazbách Jozefa II. za vlády Františka II. Pri prerazbe 3-grajciaru 1800 C z príspevku #151 pôjde o opravu zmetku, nie o opätovné zmincovanie stiahnutého obeživa. Na mince z článku sa skôr podobá 4-fenig z príspevku #154. Na rozdiel od grajciarov Jozefa II. bol asi rovno zmenšený na priebojníku bez predošlého rozvalcovania.
Ešte by som rád upozornil na zaujímavosť u 3-grajciaru 1800 F z príspevku #151, kde je vpravo hore viditeľná čiara. Myslím si, že by mohlo ísť o rozvalcovaný ohyb plechu blízko jeho okraja. Môže byť?
Moderátor
neni vubec zac. mel bych to jeste doplnit, abych byl objektivni a nevyjadroval se jednostranne. kolega Evropa1, jehoz znalosti jsou na poli techto razeb jiste mnohem vetsi nez moje, oznacuje to, co vidime na obrazku u prispevku 151 (1800F) a 160 za "protlaceni". vim, ze tu nekolikrat na tento efekt uz poukazoval, tak se pls mrknete i zpetne, jaka je tam k tomu diskuse. bohuzel nemam moc casu se v tom ted probirat.

zatimco u tenkych stribrnych strizku (drobne mince, mladsi PG apod.), ktere nejsou schopny dostatecne vyplnit prostor mezi raznicemi je proces vzniku vyduti snadno pochopitelny snad pro kazdeho, pochopeni skutecne podstaty procesu protlaceni mi unika a budu se muset v tomto ohledu dovzdelat (ale hlavne si to fyzicky prohlednout). zkratka ja s timto u tak silnych strizku zkusenost fyzickou nemam, prece jen FI/II cilene nesbiram, takze doporucuji tem, co maji tyto razby v ruce, at vse posoudi s ohledem na vyse uvedene (a tez v diskusich drive uvedene) argumenty. Tj. mimo jine i pozice obrazu vuci sobe apod.

u toho 1/4 krejcaru (prispevek 160) vim, ze jsou strizky pomerne tenke a koruna ma relief velmi hluboky, v pripade malicko tenciho strizku a vetsiho tlaku pri razbe by se myslim efekt vyduti materialu projevit zde mohl, to bych striktne nevylucoval (muselo by to byt negativni, coz se zda je). pokud to ma byt efekt protlaceni a pokud protlaceni a vydut neni totez, pak samozrejme plati, co jsem psal vyse, tj. ze podstatu toho procesu nechapu (tim nerikam, ze neexistuje).

pokud by bylo protlaceni ve sve podstate totez co vyduti a uplatnovalo by se i zde, bylo by pro mne pouze prekvapeni, ze k tomu dochazi i u materialu o znacne tloustce, coz bych intuitivne necekal (vedecky ani experimentalne to podlozene nemam) - tedy v pripade 160 by mne neprekvapilo, u 151 bych ho ja osobne uz necekal.

tolik snad jen k doplneni. problematika neni vubec trivialni a lepe by se asi diskutovalo napr. s 3D modely, kdyz uz ne s fyzickymi exemplari na stole :) ty fotky hodne klamou.

stran te "cary u 1800 F" - co je na druhe strane? kazdopadne nejaky defekt to bude. mohl by to byt okraj / prelozka, ale i pozustatek po nejake necistote (redina).
Registrovaný uživatel
V príspevkoch od Evropa1 som zmienku o "protlačení" nenašiel, tento pojem sa spomínal len v diskusii ohľadne príspevku 83 (tejto témy). Sú tam tri mince v príspevkoch 86, 92 a 93 a zrejme pôjde všade o prerazenú inkusnú razbu. Obraz je pochopiteľne vždy negatívny (tam, kde je to možné určiť) a pozícia zodpovedá druhej strane. To je tiež logické, lebo po vyňatí mince, ktorá vyrazila inkus, sa ponechá inkusná minca v spodnej známke tak, že do nej zapadá už vyrazenou stranou. Kreuzer 1816 z príspevku 93 má podľa komentára zodpovedajúce pootočenie erbu na druhej strane, čo by ukazovalo na pootočenie známky.
Registrovaný uživatel
Ešte doplním fotky reverzu 3-grajciaru 1800 F. Defekty ako na averze sú tu tiež, línie idú tým istým smerom. Zároveň v plochách vidno niečo, čo by tiež mohla byť prerazba, ale neviem to identifikovať. Pri oboch nohách, medzi korunou a svätožiarami, vľavo medzi krídlom a svätožiarou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Keď už sme pri výrobných chybách, ešte pridám pre zaujímavosť inú. V angličtine je popísaná ako "occluded gas bubble".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zaujímavé, toto som ešte nevidel. A vieš aj, ako takáto gas bubble vznikne?
Registrovaný uživatel
Neviem, ako to vzniká.
Na webe som našiel toto: On rare occasions a pocket of gas forms and expands when a planchet is struck. The heat generated by the strike is deemed responsible for the gas expansion. The expanding gas pushes up the overlying metal, producing a rounded bulge with soft borders.
Mám niečo také aj na 20-grajciari Márie Terézie. Tam sú možno aj "ruptured gas bubbles", čiže drobné krátery.
Registrovaný uživatel
No, keď si to tak skúšam predstaviť, tak haluz. A vieš povedať, či je to naozaj v tom mieste duté? Som zvedavý na názor fachmanov.
Registrovaný uživatel
Nepochybujem o tom, ale dôkaz nemám.
sigur napsal
A vieš povedať, či je to naozaj v tom mieste duté?
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové. Mám takový hloupý-začátečnický dotaz. Níže přikládám foto obyčejného krejcaru, který je ze strany s portrétem panovníka klasicky rovně vyražený ale druhá strana je výrazně ,,vypouklá,,. Moc se mi to nedaří vyfotit, snad to je aspoň trochu z fotek zřetelné.

Zajímalo by mě, jak to mohlo vzniknout, myslím zhlediska výroby.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to už zde několikrát zmíněný krejcar pro filmové účely...
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Je to už zde několikrát zmíněný krejcar pro filmové účely...


Děkuji.
Netušíte prosím ve které sekci se to v minulosti probíralo? FrII. jsem prošel, ale ani zmínka. Rád bych se poučil. :)
Registrovaný uživatel
A kde si to hľadal? :D
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mince-a-doba-frantiska-ii-_post_-504420#post504420
Registrovaný uživatel
sigur napsal
A kde si to hľadal? :D
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mince-a-doba-frantiska-ii-_post_-504420#post504420


Jé já jsem trubka :shock: :shock:

Jsou zde dvě témata Františka a já prošel jen jedno.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/frantisek-ii-i-12-2-1768-2-3-1835-12945
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mince-a-doba-frantiska-ii-9469

Dík :oops:
Registrovaný uživatel
Vieš, ja som to hľadal cez gůgl (zadám "sberatel.com + kľúčové slová" a vačšinou to vyhľadá, čo potrebujem) a potom si ťukám na čelo, že ako si to nemohol vidieť hneď na prvej stránke. Až potom som si uvedomlil, že sa nebavíme vo vlákne od Evropy, ale v tomto. Takže klídek, je tu viac trubiek. :lol:
Registrovaný uživatel
Zdravím.
Je to pol scudo 1825 A. Podľa katalógu existuje len razidlo.
Otázka je či sa vyskytujú falzá alebo napodobeniny. Alebo pokusy o zmenu mincovej značky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dost casto je upravena mincovna. Mene obvykla je uprava letopoctu
Registrovaný uživatel
Ja by som povedal, že je 6 upravená na 5. Nižšie pre porovnanie 1825 a 1826.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chlapi František II je pre mňa okrajová záležitosť. Natrafil som pri upratovaní na 3 krejcar mincovna S kde vidím nad S čiarku. Je to obyčajná vada na razidle, alebo nejaká varianta ktorú nepoznám. Skutočne nie som hladač vymyslených rarít, ale zaujalo ma to tak sa spýtam.....

Ďakujem za Váš názor

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » František II.(I.) (*12.2.1768 +2.3.1835)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1