Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Vykupminci.cz
Numisargo

František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 >

Autor Příspěvek
Moderátor
berserk napsal
numismat: Ty 2 koruny jsou Vaše? Váha je stejná?
kaseris: dobrá poznámka

Hmotnost stejna, prumer vetsi o 2 mm, tloustka mensi.
Prostredni velkou 2korunu jsem mel v ruce, mince po stranach jsou pro srovnani velikosti.
Registrovaný uživatel
Zmiňuje se p. Havel o té 2kčs ve své publikaci?
Moderátor
bertik-b1 napsal
Zmiňuje se p. Havel o té 2kčs ve své publikaci?

Nevim, publikaci jsem nevidel, ale proc by se mel zminovat, pokud je to upravena mince?
Registrovaný uživatel
Na té fotce zdá se, že má ražební lesk. Má někdo nějaký nápad jak toto mohlo vzniknou jakousi úpravou?
Moderátor
bertik-b1 napsal
Zmiňuje se p. Havel o té 2kčs ve své publikaci?


Teď jsem se koukal,ale nic jsem nenašel..
Registrovaný uživatel
Kaseris,výborný postřeh!Polívkův článek neznám,ale přece měď i když vyžíhaná,pořád bude o hodně tvrdší než olovo. Při této metodě dojde jenom k otištění mincovního obrazu do toho olova. A ta meděná mince bude maximálně popatlaná tím olovem.Protože při žíhání mědi vedle změknutí taky dojde k narušení povrchu.
Registrovaný uživatel
Sledujem, že je tu celkom fajn diskusia. Veľmi pekne vám ďakujem za reakcie.
Pridám kvalitnejšie fotografie väčšieho kusu.
Mincu som si dal aj pod mikroskop a úprimne povedané príde mi pekne ostro vyrazená.
Podľa priložených foto by to mohlo byť vidieť. Fakticky, ja si neviem predstaviť ako by niekto dokázal nahriať a "natiahnuť" mincu, aby to na nej nenechalo výrazné stopy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné fotky. Pěkná ražba. Toto mělo být vytvořeno roztažením menší mince? To je prostě v nejlepším případě jenom pěkná pohádka.
Registrovaný uživatel
Miso neviem ci si si to vsimol, ale v slove oesterreichisc(h)e je na druhom H ciarka ktora znaci prasklinu na razidle, minca je mierne do miskovita, co nenahrava verzii s lisom. Skor mam pocit ako by bola na strizok posobila prilis velka sila. (adekvatna pre hrubsi strizok)
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Mě napadá jediné, buď to se jedná o novější ražbu malých soukromých mincoven což je nejpravděpodobnější,nebo nějakou zkoušku, při které byla vyrobena raznice většího rozměru ..

Výroba mincí začíná v uměleckém ateliéru. Zde se podle předem schváleného návrhu vytváří první modely vyráběné mince. Pak je podle návrhu zhotoven velký sádrový model. Ten opět dostane do ruky umělec, aby na něm doupravil drobné detaily. Po skončení úprav se odlije negativní sádrová forma a i na té musí umělec ještě odhalit drobné nedostatky. Z negativní formy je vytvořen model z pryskyřice. Pomocí pantografu dnes již připojeného k počítači se model zmenšuje až do konečné velikosti razidla,v této fázi mohlo být vyrobeno větší razidlo což je ,ale zase finančně i časově nákladné.
Připravit raznici pro jednu konkrétní minci trvá dva až tři měsíce. Přesná podoba odlitku se musí vyfrézovat na správnou velikost raznice. Následuje trpělivá práce rytců a leštiček , které za pomocí diamantových past dodají pracovnímu nástroji potřebnou kvalitu a lesk. Když jsou připravena razidla i střížky přichází samotná ražba. Obě strany se razí současně a dvakrát, aby došlo k přesnému vyražení mincovního obrazu. Pro výrobu mincí ve špičkové kvalitě se navíc razidla pravidelně leští.
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 10. 12. 2022, 13:37. »
Moderátor
Stredo ty rozdíly velikosti jsou docela markantní..
Obrázky vložím znovu..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
barbar napsal
Mě napadá jediné, buď to se jedná o novější ražbu malých soukromých mincoven což je nejpravděpodobnější,nebo nějakou zkoušku, při které byla vyrobena raznice většího rozměru ..

Jakou logiku ma zkusebni razba vetsiho rozmeru?
Registrovaný uživatel
numismat napsal
barbar napsal
Mě napadá jediné, buď to se jedná o novější ražbu malých soukromých mincoven což je nejpravděpodobnější,nebo nějakou zkoušku, při které byla vyrobena raznice většího rozměru ..

Jakou logiku ma zkusebni razba vetsiho rozmeru?


Kvôli horšej manipulácií s drobnými mincami. Práve preto sa bežné drobné nominály napríklad za Márie Terézie prestali raziť zo striebra a nahradila ich meď väčších rozmerov. Samozrejme, podstatnejší bol ekonomický dôvod, ale v literatúre sa spomína aj tento.
Tuto už čisto len uvažujem, ale prečo by nemohli byť pokusy a zväčšenie strížku pri drobáku?
Vyskúšali strížok len zväčšiť a následne pri razbe sa zistilo, že hrúbka mince nevyhovuje, keďže ostala mierne v miskovitom tvare (tam už sedí Stredova teória).
Moderátor
numismat napsal
barbar napsal
Mě napadá jediné, buď to se jedná o novější ražbu malých soukromých mincoven což je nejpravděpodobnější,nebo nějakou zkoušku, při které byla vyrobena raznice většího rozměru ..

Jakou logiku ma zkusebni razba vetsiho rozmeru?


Nevím, vím že je to docela nestandardní ke všemu nákladná záležitost,ale i přesto pestrost návrhů až po hotové zkoušky zase tak výjimečné nejsou příkladně naše viz.prvorepublikové zkušební ražby ..
Však měli by existovat nějaký záznamy k těmto zkouškám, otázkou je zda-li se dochovaly..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 10. 12. 2022, 14:30. »
Moderátor
Miso:
Krejcary v teto velikosti se razily od roku 1858, a najednou po 27 letech se zjistilo, ze nevyhovuje?
Krome medene greslicky 1759 se mince spise zmensovaly.
Moderátor
barbar napsal
Nevím, vím že je to docela nestandardní ke všemu nákladná záležitost,ale i přesto pestrost návrhů až po hotové zkoušky zase tak výjimečné nejsou příkladně naše viz.prvorepublikové zkušební ražby ..
Však měli by existovat nějaký záznamy k těmto zkouškám, otázkou je zda-li se dochovaly..

Kdyby existovala nejaka takova zkouska, tak by se o ni vedelo.
Nebo se objevi dalsi dosud neznama zkouska po 130 letech podobne jako ty ceskoslovenske?
Moderátor
A co tohle... Moravec 1990..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 10. 12. 2022, 14:51. »
Moderátor
barbar napsal
A co tohle... Moravec 1990..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Barbare, dobra prace!
Registrovaný uživatel
Dakujem Barbar, velmi zaujimave. Pan Moravec vedel o com pise, netrufnem si ho spochybnit. Avsak ostavam v nemom uzase lebo si ani nedokazem predstavit technologicky postup ako takto radikalne zmenit mincu pri zachovani stavu a povrchu na takej urovni.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Za mne dík vám všem za diskuzi , zejména valhubertvi..Trocha jsem rozvinul pravděpodobné možné teorie, které byly ještě před Moravcem zda-li se neobjeví nějaká podložená fakta.. Valhubert to zde již nastínil,já to jen publikaci Moravce doložil..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 10. 12. 2022, 15:33. »
Moderátor
barbar napsal
Za mne dík vám všem za diskuzi , zejména valhubertvi..Trocha jsem rozvinul pravděpodobné možné teorie, které byly ještě před Moravcem zda-li se neobjeví nějaká podložená fakta.. Valhubert to zde již nastínil,já to jen publikaci Moravce doložil..

A barbarovi pochvala za jeho duslednost, nikoho jineho nas nenapadlo podivat se do Moravce...
Registrovaný uživatel
Miško, schválne to skús dať aj na BM. Technicky to vyzerá byť nezmysel, ako piše Stredo a bertik.
Registrovaný uživatel
Pred pár rokmi som kúpil konvolut mincí od známeho čo sa tým nezoberá mal to v garáži dlhé roky, odložil som ich a zabudol na ne a teraz som sa na nich lepšie pozrel a porovnal v katalógu, nevedel som prečo je jeden grajciar väčší ako druhý :shock: až keď som sa na to lepšie pozrel tak som si všimol, že sa jedná o
1/2 grajciar a bol niekedy v dávnej minulosti upravený aby vyzeral ako 1 grajciar
:shock: nechápem ako si niekto mohol dať námahu sa tým zapodievať a ešte k tomu s takým nominálom :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak jestli je to dobová úprava, tak s ním pak mohl u někoho méně všímavého zaplatit jako s 1 krejcarem. ;)
Registrovaný uživatel
Tak úprav tohto typu je pri minciach obrovské množstvo, spravidla stačí kvalitný mikroskop a všetko je zjavné. Prerývané letopočty, vyhladené mincové znacky to je uz klasika...
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 >

Sběratel.com » Mince Habsburků » František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1