Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Vykupminci.cz
Numisargo

František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29

Autor Příspěvek
Moderátor
Stredo napsal
Tak úprav tohto typu je pri minciach obrovské množstvo, spravidla stačí kvalitný mikroskop a všetko je zjavné. Prerývané letopočty, vyhladené mincové znacky to je uz klasika...

To jsou ale upravy pozdejsi a zamerene na sberatele, ale ten 1/2 krejcar je puvabna a usmevna primitivni a zrejme dobova uprava.
Registrovaný uživatel
Stále mi ale uniká aký chudobný človek to musel urobiť..veď aj vtedy to boli len drobné peniaze.

"V roku 1849 dostávali murári a stavební robotníci dennú mzdu. Na Spiši mal vtedy murársky majster 1 zlatku 30 grajciarov, tak isto tesársky majster, palier 1 zlatku a 6 grajciarov, murársky a tesársky tovariš 1 zlatku, k tomu raňajky aj olovrant. Miešač malty dostal za deň 36 grajciarov a stravu, pomocný robotník na stavbe 30 grajciarov, ak to bola žena, 24 grajciarov. "
https://korzar.sme.sk/c/4523357/mzdy-a-ceny-potravin-v-19-storoci.html
Registrovaný uživatel
Tu je možné vysvetlenie, po revolúcii v 1848-1849 bol nedostatok mincí, veď existujú núdzové bankovky z toho obdobia.
"Nedostatok mincí viedol k emisii nových bankoviek na nízke nominálne hodnoty, a to 1 a 2 zlatých. Drobné peniaze však naďalej v obehu chýbali, a preto dochádzalo k zaujímavým situáciám, keď sa tieto bankovky trhali na polovicu alebo na štvrtinu, a tak sa s nimi platilo."
https://banky.sk/papierove-peniaze-a-investovanie-v-revolucnych-a-krizovych-rokoch-1848-1857/
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny. Rád bych se zeptal jakou máte zkušenost s průměrem Rakouských a Uherských zlatých desetikorun. Mám jich několik a u každé je jiný průměr. Jedná se o setiny max 1 desetinu (18,9 některá, některá 19,05) Váhově jsou v pořádku i tloušťkou (ta se ovšem složitěji měří). Je mě jasné, že i měřidlo má odchylku stejně jako ruce co minci měří. Jsem laik a očekával jsem že každá bude uváděných 19 a proto bych rád váš názor.
Měřeno na kvalitní digi šupleře.
Děkuji
Registrovaný uživatel
Vedel by mi, prosím, niekto vysvetliť, prečo bol zavedený medený 5/10 kreuzer a nie 1/2 kreuzer? Dík.
Registrovaný uživatel
Protože v R-U byla v roce 1857 zavedena nová měnová soustava (nazývaná spolková a později jen rakouská), ve které měl 1 zlatý 100 krejcarů. Přitom 1 zlatý předchozí (konvenční) měnové soustavy měl 60 krejcarů, a navíc 1 zlatý staré soustavy měl hodnotu 1 zl. a 5 krejcarů nové soustavy. Půlkrejcar s označením 5/10 měl tedy hodnotu skoro 2x větší než předchozí (a velikostí mnohem větší) 1/2 krejcar. Na složité přepočty starých a nových krejcarů musely být vydány úřední tabulky.
Registrovaný uživatel
Zaujímavé. Ďakujem.
Registrovaný uživatel
MisoPN napsal
Pozdravujem,
Dostal som sa k týmto dvom minciam, za mňa úplne bežné ročníky, ktoré sa vyskytujú aj v pekných stavoch často.
Avšak s týmto som sa ešte nestretol, v 1 grajciaroch je značný rozdiel vo veľkosti.
Bežný má priemer 19 mm - to aj sedí pre ten menší
Druhý kus má priemer 20.6 mm - to už mi príde ako značný rozdiel a hlavne väčšie sú aj písmená a číslice.
Hmotnosť menšieho je 3.32 g a hrúbka je 1.4 mm.
Hmotnosť väčšieho je 3.19 g a hrúbka je len 1 mm. Zaujímavé je, že je vyrazený mierne do miskovitého tvaru.

Stretli ste sa niekto s niečím podobným pri Františkovi Jozefovi? Lebo priznám sa, že zbieram jeho mince už pár rokov, ale toto vidím prvý krát.
Prikladám aj foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Dobrý deň páni ten väčší 1 Kreutzer mi nedal späť. Za najväčšiu kapacitu v našej časti Európy na mince FJI považujem pána Fruehwalda. Keď som mu poslal fotky odpísal mi.

"Thanks for sending the picture. I've seen coins like this before, all originals made on larger blanks during manufacture. It would be important to determine whether there is a weight difference."
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Prosba o doplnění informací,
dvouzlatníky Františka Josefa I. z let 1867 a 1868 mají dvě varianty vyobrazení vousů. Jsou tyto dvě varianty někde v literatuře důkladněji popsány?
Níže ročník 1868 A v detailu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zkusím ještě doplnit... portrét na variantě vpravo je stejný jako na dvouzlatníku 1866, portrét vlevo odpovídá pozdějším ražbám 1869-1872.
Nejspíš v tom hledám víc, než je. Prostě v letech 1867 a 1868 mincovna používala vedle nových i původní razidla averzu z roku 1866. Jen mě překvapuje, že katalogy řeší různé varianty směrování vavřínového věnce do opisu, či odchylky v umístění čísel letopočtu, a neuvádí odlišnosti portrétu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29

Sběratel.com » Mince Habsburků » František Jozef I. (*18.8.1830 +21.11.1916)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1