Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Galerie Kodl -Aukce

Vykupminci.cz
Numisargo

Galerie Kodl -Aukce

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Aukce –Kodl
Konečně jsem se byl podívat na předaukční výstavu v galerii Kodl a mám dojem , že úplně nerozumím cenám umění .
Jan Zrzavý-Roucho sv.Veroniky –raná, vzácná a rozhodně milá věc ,rok 1915 ,limit teprve dnes 150 000. Podobných , raných věcí může trh v budoucnu nabídnout možná dvacet , možná třicet , ale o moc víc asi už ne. U jeho lodiček , kterých vytvořil pravděpodobně stovky kusů a které jsou pro něho tak charakteristické není problém i u malých rozměrů 300 , 400 a dokonce v předminulé aukci více jak 800 000 korun…
Ludvík Kuba dvě nádherné a charakteristické věci-zatím bez limitu
Josef Šíma –parník na Seině-1921 milá , ale nepříliš velká věc , ze série raných prací , kdy se tak trochu hledal /další obdobné věci, pravděpodobně ze stejné série se nachází ve sbírkách Moravské galerie/ –dnešní limit 800 000.Další Josef Šíma – Krajina -1932-dosti velký rozměr -vrcholné období ,větší a zdařilejší práce snad ani nebyla vystavena v roce 2019 v NG na výstavě Cesta k vysoké hře – zatím limit 220 000.
A ještě pár dalších …ale třeba mě v nakonec v „dobrém“ překvapí konečné ceny .- ))
Sám pro sebe bych si asi vybral Sopka a jeho Mističky .Hodily by se mi k věcem , které od něj mám ,akorát tu cenu , která není zdaleka konečná, tu bych už asi neskousl. Nicméně všem , kteří zde ještě nebyli a vyšetří si čas stojí určitě zato se naposled v sobotu na výstavu zajít podívat .Ony totiž ty obrazy vypadají přeci jenom jinak ve skutečnosti , než v knihách , na internetu nebo v reprodukcích .A ten malý rozdíl je mnohdy to , o čem se tady diskutuje… P.S. S galerií Kodl nemám nic společného , akorát je jedna z nemnoha , která se mi celkem líbí :- ))
Registrovaný uživatel
Kodl je jednička mezi profesionály. Odborně i cenově. Když zde nemůžu nakupovat, můžu se alespoň přiučit.
Registrovaný uživatel
Jednička je silné slovo, ale patří k těm lepším.
Registrovaný uživatel
Nikdo nebude mít lepší procenta prodejnosti. To se blíží 100%
Registrovaný uživatel
Obrazyvaukci.cz mají obrovské procento prodejnosti. Sice můžete namítnout, že tam je spousta padělků, ale na druhou stranu mají směšně nízké vyvolávací ceny, takže se prodá úplně všechno.
Registrovaný uživatel
Srovnávat Obrazy v aukci s galerií Kodl je dost mimo. Byl jste do galerie Kodl někdy podívat?
Registrovaný uživatel
Na téma falzifikátů bych doporučil diskutujícím (kteří moje knihy nečetli) - ARTBEDEKR a ARTBEDEKR2.
Popsal jsem desítky případů podvodů Jakubcovy aukční síně obrazyvaukci a mnoho křivých posudků dr. Zachaře.
Oba ve své kategorii jsou jedničkami mezi podvodníky v ČR.
Jediným výsledkem byly snad stovky nadšených ohlasů od čtenářů, a k tomu jsem byl nucen odejít z asociace starožitníků a účasti na veletrzích, a Zachař byl jmenován do znalecké komise AS.
A ještě k argumentaci prodejností v aukcích - mnoho prodaných obrazů u Jakubce se objeví v prodeji s odstupem času znovu, patrně nebyly prodány, cena uměle vyhnaná nahoru a po roce to zkoušejí znova.
Typicky jsem to popsal u European Arts - věnoval jsem tomu tématu kapitolku, kde dokumentuji tentýž obraz během dvou let prodávaný čtyřikrát, vždy prodaný za 250 - 600 - 380 - 450 tisíc atd. Týká se to řady obrazů od Bartoňka,. Chittussiho a jiných.
Dalo by se k tomu psát více, ale nemá to smysl - např. obraz údajně od Chittussiho jsem v knize doikumentoval podrobně. Jedná se o práci Karla Liebschera, přesignovanou na Chittussiho, publikovanou ve Zlaté Praze před 130 lety s označením Liebscher, poté vystavenou 2015 v Praze na Hradě s posudkem Prahla, kurátor Zachař. Dále navíc s posudkem Zachaře prodanou asi před 2 roky za milion v aukci RK Hradec Králové, nyní snad v majetku Kooperativy, t. č. vystaveno v galerii Kooperativy v Praze a tento týden k obrazům měl Zachař komentovanou prohlídku!!
Asi nemá smysl zde pokračovat.
Registrovaný uživatel
Já osobně mám s OVA dobrou zkušenost. Naposledy jsem řešil problém a pan Jakubec se k tomu postavil čelem. Dražil jsem u nich obraz a zjistil jsem, že někdo začmáral lihovým fixem signaturu a obraz znehodnotil. Byl zavolán restaurátor pan Martin Martan (o kterém jsem se později dozvěděl, že je špička ve svém oboru) a celý obraz vyčistil a nalakoval. Vše zaplatila aukční síň (samozřejmě je to jejich chyba že dovolili, aby někdo obraz počmáral). Proto doporučuji vždy obraz vybalit a před zaplacením zkontrolovat.

https://obrazyvaukci.cz/polozka/oldrich-hlavsa_predjari-za-vsi-77359
Registrovaný uživatel
Co mě ale překvapilo bylo to, že je něco takového možné. Nikdo ty obrazy nehlídá a někdo si tam nakráčel s fixem a obraz počmáral....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Já osobně mám s OVA dobrou zkušenost. Naposledy jsem řešil problém a pan Jakubec se k tomu postavil čelem. Dražil jsem u nich obraz a zjistil jsem, že někdo začmáral lihovým fixem signaturu a obraz znehodnotil. Byl zavolán restaurátor pan Martin Martan (o kterém jsem se později dozvěděl, že je špička ve svém oboru) a celý obraz vyčistil a nalakoval. Vše zaplatila aukční síň (samozřejmě je to jejich chyba že dovolili, aby někdo obraz počmáral). Proto doporučuji vždy obraz vybalit a před zaplacením zkontrolovat.

https://obrazyvaukci.cz/polozka/oldrich-hlavsa_predjari-za-vsi-77359

Neberu Vám dobrou zkušenost. Nikde jsem také netvrdil, že vše co prodávají je falzum! Princip je takový - prodáme deset padělků, v pěti případech budou reklamace, omluvíme se a vrátíme peníze. Pět zbývalých kupujících věří svému obrazu, nereklamují a to je profit aukční síně! Všichni jsou spokojeni.
Ale procento padělků v prodeji mají veliké, opakovaně jsem je upozornil na jednotlivé prodávané nesmysly, Jakubec slušně poděkoval a nic se nestalo! Prodávali to dál.
Registrovaný uživatel
Mají spoustu padělků, ale nejsou horší než ostatní aukční síně. To je můj názor. Uvedu konkrétní příklad:

Zde aukční síň OVA správně posoudila, že obraz maloval Václav Hlavsa:

https://obrazyvaukci.cz/polozka/vaclav--chalupa-2537

Oproti tomu stejný obraz se později objevil v Galerii DOLMEN prezentovaný jako Oldřich Hlavsa a posouzený PhDr. Zachařem:

https://livebid.cz/auction/dolmen_43/detail/5

OVA mají hodně padělků, ale podle mě nejsou horší než třeba Zbraslav, Dolmen, Pictura nebo Platýz. Můj názor.
Registrovaný uživatel
Přečtěte si moje knihy - v procentu prodávaných padělků suverénně vedou obrazyvaukci, na druhém místě Platýz a pak s odstupem daleko za nimi Zbraslav atd. Uvedl jsem příklady - s odkazy , zdůvodněním, atd.
Se všemi se znám osobně desítky let, někdy to uvádím i nerad, protože v většinou z nich jsem dobře vždy vycházel a to se pak těžko píše. Ale je to snaha o nápravu trhu zde - ryzí donkichotství.
Stejně tak jsem popsal Zachařovy podvody (o tom by se dala napsat tlustá kniha) - a to jsem si dával pozor, abych uvedl jen naprosto jasné a doložené podvody. A jmenoval jsem i ostatní podvodníky, i když jsou počtu křivých posudků o několik parníků za Zachařem - profesoři Dvořák, Vlček, Zemina, Mžyková atd.
Registrovaný uživatel
A ještě doplním - s Jakubcem jsem se setkal poprvé asi před 40 lety, kupoval jsem od něj něco na inzerát a hned mne podvedl. Prodal mně úplně novou věc, byl jsem naivní a důvěřivý a znalostí jsem také ještě neměl dost.
Registrovaný uživatel
Já osobně mám na aukční síně podezření, že podvádějí co se týče nastavených limitů. Uvedu příklad. Opakovaně se mi stalo, že jsem z technických důvodů nemohl dražit obraz (například v době konání aukce jsem musel být v práci nebo jsem věděl, že nebudu mít možnost se připojit k internetu) a tak jsem si dopředu nastavil limit. Například se mi líbí nějaký obraz a dopředu si stanovím částku, kterou jsem ochoten maximálně zaplatit (třeba za obraz jsem ochoten dát maximálně 30 tisíc a tak nastavím 25 tisíc limit, protože s provizí 20% je to 30 tisíc) a opakovaně se stalo, že někdo přihazoval přesně do mého limitu. Náhoda? Když jsem volal do aukčních síní tak na mojí přímo položeno otázku odpověděli a přiznali, že oni ten limit vidí. Ale prý by se nedovolili přihazovat. Otázka zda jim věřit či nikoliv.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS: Ajaj, drahé poučení, to je naprosto samozřejmé, že to dělají. Nikdy nemůžete limitovat. Draží se vždy až v posledních sekundách. Nikdy nedávat loty do sledovaných apod. Naprostý nezájem až do posledních sekund. Ale oni mají i lidi, kteří uměle přihazují i přímo při aukci.
hicsuntleones001: Díky, že to píšete a zaznamenáváte ty případy. Je to skutečně džungle. Aktuálně mě zajímá, jestli to livebid zlepší, nebo jestli i tam funguje umělé přihazování ze strany aukčníků.
Registrovaný uživatel
Máte pravdu, část těchto praktik popisuji v Artbedekrech. Ve většině aukčních síní po internetu
jsou manipulace s limity běžné, záleží jen na tom co fyzicky stihnou. Pokud končí více položek v krátké době a mají nastavené limity jen pár minut, je to vše narychlo. Dalo by se to prokázat podle historie příhozů, ale znamenalo by to prověřovat stovky či tisíce položek a porovnávat čísla dražitelů. Aukční síně mají bílé koně, čísla osob registrovaných jako dražitelé, kterými přihazují.
Registrovaný uživatel
nataradza: Pravděpodobně je to podobné i u livebidu, ale to jsem nezjišťoval, soustředil jsem se vždy především na posudky a falza.
Registrovaný uživatel
Se znalci je to těžké. Když jsem nejmenované paní jasně doložil, že obraz v monografii opravdu nemohl malovat Ullik, tak mi na to řekla, že zesnulý pan profesor jako autora určil Ullika, takže to tak prostě necháme. A bylo. Kapři si rybník nevypustí.
Registrovaný uživatel
Kabát znalce, ale co když doopravdy hlavně velký obchodník?
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Já osobně mám na aukční síně podezření, že podvádějí co se týče nastavených limitů. Uvedu příklad. Opakovaně se mi stalo, že jsem z technických důvodů nemohl dražit obraz (například v době konání aukce jsem musel být v práci nebo jsem věděl, že nebudu mít možnost se připojit k internetu) a tak jsem si dopředu nastavil limit. Například se mi líbí nějaký obraz a dopředu si stanovím částku, kterou jsem ochoten maximálně zaplatit (třeba za obraz jsem ochoten dát maximálně 30 tisíc a tak nastavím 25 tisíc limit, protože s provizí 20% je to 30 tisíc) a opakovaně se stalo, že někdo přihazoval přesně do mého limitu. Náhoda? Když jsem volal do aukčních síní tak na mojí přímo položeno otázku odpověděli a přiznali, že oni ten limit vidí. Ale prý by se nedovolili přihazovat. Otázka zda jim věřit či nikoliv.


Přesně tak to je. Mají přístup k Vašemu limitu a pak do něj uměle vyšponují cenu.

Také se mi to stalo.

Šroubují takto ceny hlavně svých známých, kteří jim pravidelně dodávají.
Pokud tam přijde někdo s obrazem z ulice - takový člověk je nezajímá, tak to nechají někomu vyhrát třeba za vyvolávačku.
« Poslední úpravu provedl(a) PetrPal v 27. 11. 2022, 17:08. »
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Kodl je jednička mezi profesionály. Odborně i cenově. Když zde nemůžu nakupovat, můžu se alespoň přiučit.


A jak je tedy možné že špatně určí jedno z nejdražších děl na aukci?
https://www.galeriekodl.cz/cz/galerie/detail.html?id_galerie=4286&id_aukce=52

To rozhodně není Weilův mlýn (stál v Písku), nýbrž Šejharův v Červené... stačí zadat do vyhledávače a podívat se... Jak je to možné, když si to dnes může každý tak jednoduše ověřit...?
Registrovaný uživatel
Protože ten obraz tak označil ve svém soupisu sám Václav Špála. Na jaře roku 1927 namaloval ve formátu 81 x 100 cm hned po sobě Weilův mlýn v Písku a Šejharův mlýn na Červené, dole splav. K druhému obrazu se v létě 2x vrátil, ale to už si oba mlýny nepamatoval. V soupisu díla pak tento obraz s rozměrem 65 x 81 cm označil "Weilův mlýn, zlatavý dům večer. Majitel kožešník Poláčček, prodal Rottenberg".
Váš postřeh dokazuje, že se o obrazy opravdu zajímáte. Věřím, že i kupec si vše výše uvedené ověřil a necítí se být nákupem obrazu podveden.
Registrovaný uživatel
Až se nechce věřit, že by si Špála popletl dva mlýny, Písek i Červenou znal velmi dobře.... Děkuji, že jste se podíval do soupisu díla, já ho nemám, jen si nejsem jistý, zda ten jeho slavný soupis nedělá někdy víc zmatků než užitku....
A pak zůstává otázka, kdyby Špála namaloval kočičku a do soupisu by uvedl pejsek, pod jakým názvem by se obraz prodával?
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Moc mne těší zasvěcená debata na konci diskuze, protože jsem si byl prohlédnout obrazy před nedělní aukcí u Kodla a zrovna tam stáli potetovaný hudebník a výtvarník Vladimír Franz s Kodlovým odborným asistentem Milanem Havlem a hovořili o tom, který mlýn to je, a co Špálu vedlo k tomu, že ho označil za Weilův. Byla to pěkná debata, kterou jsem si s jejich souhlasem vyslechl. Takže Kodl moc dobře ví, co prodává. A dr. Zachař taky moc dobře ví, proč Lovětínský rybník od Karla Liebschera označil za Chittussiho práci. Jeho spřátelenou královéhradeckou galerií Art Gallery R&K s.r.o. prošla řada podobných obrazů, kterým dal štempl. A 960 tisíc za Liebschera (vlastně Chittussiho) Kooperativu zas tolik nebolí. Ostatně Kooperativě buduje sbírku její kurátor Ivan Exner za expertního dohledu odborného poradce Michaela Zachaře. Dr. Zachař začal být hodně nenasytný. A pane Hořavo (hicsuntleones001), s chutí jsem si přečetl oba vaše Artbedekry, jsou to moc zajímavé publikace. Pořídil jsem si je v GMU v Hradci Králové. Díky a mějte se krásně
Registrovaný uživatel
Mě zaujalo, jak ten Kupka za rok a půl poté, co se prodal ve Franci za 630000€, tak cenově narostl.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Galerie Kodl -Aukce

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1