Moderátoři: numismat, smith

Pivrlec

Uživatel
#1 - 3. 6. 2023, 19:55

Dobrý den, na základě zájmu vkládám nové téma = genealogie. A hned tu mám takové ožehavé téma z genealogie... Osobní znaky = tedy oficiálně registrované grafické ztvárnění rodokmenu či osoby. Schválně nepoužívám slovíčko erb. Erby byly zakázány vznikem 1ČSR. Tento je můj = reprezentuje moji osobu resp. skrývá prvky rodokmenu dle přesně daných pravidel. A otázka do pranice ... Jak se stavíte k vlastnictví osobního znaku v dnešní době ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#2 - 3. 6. 2023, 20:05

Že se používají atributy, které dané osobě prostě nepatří. Vlastně se jedná o švindl.

Pivrlec

Uživatel
#3 - 3. 6. 2023, 20:24

Ještě poznámka nejedná se o reklamu z mé strany ... já osobní znaky nedělám a všem pravidlům ani nerozumím. Říkal jsem, že je to ožehavé téma. Osobní znak má pouze reprezentativní funkci a dle zákona na něj má nárok každý. Já osobně jsem ho nejprve také nechtěl ale nakonec jsem se rozhodl, že si ho nechám udělat dle rodokmenu. Vidím v tom jednoduchou grafickou prezentaci mého rodokmenu, nic více. Pak je tu druhá parta nadšenců a to je bych vlastními slovy řekl sekta = skupina ZREČR = Zemský registr erbů České Republiky. Je to poměrně zajímaví téma ... tato skupina si mezi sebou registruje erby. Někteří její členové by snad i na ten erb nárok měli ... pomineme-li současné zákony a zákony ČSR. Bohužel ve většině případů, jsou to nějakým způsobem zplácané rodokmeny a to tak aby se její členové identifikovali jako šlechta či jejich potomci.

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#4 - 3. 6. 2023, 23:23
Ještě poznámka nejedná se o reklamu z mé strany ... já osobní znaky nedělám a všem pravidlům ani nerozumím. Říkal jsem, že je to ožehavé téma. Osobní znak má pouze reprezentativní funkci a dle zákona na něj má nárok každý. Já osobně jsem ho nejprve také nechtěl ale nakonec jsem se rozhodl, že si ho nechám udělat dle rodokmenu. Vidím v tom jednoduchou grafickou prezentaci mého rodokmenu, nic více. Pak je tu druhá parta nadšenců a to je bych vlastními slovy řekl sekta = skupina ZREČR = Zemský registr erbů České Republiky. Je to poměrně zajímaví téma ... tato skupina si mezi sebou registruje erby. Někteří její členové by snad i na ten erb nárok měli ... pomineme-li současné zákony a zákony ČSR. Bohužel ve většině případů, jsou to nějakým způsobem zplácané rodokmeny a to tak aby se její členové identifikovali jako šlechta či jejich potomci.

Odkaz?

Pivrlec

Uživatel
#5 - 3. 6. 2023, 23:42

odkaz: http://www.genealogie.cz/aktivity/osobni-znaky/

Je známo, že šlechta a šlechtictví a veškeré stavovské výsady byly zrušeny hned v roce 1918 zákonem č. 61 Sb. Užívání znaků však lze pod tyto výsady jen velmi těžko subsumovat, tím spíše, že svých osobních znaků (např. ve formě tak zvaného „ex libris&#8220😉 užívala a užívá řada osob původu nešlechtického.

Aktuální právní úprava se, vcelku dle očekávání, o znacích explicitně nezmiňuje. Podle § 11 občanského zákoníku má však každá fyzická osoba (mimo jiné) právo na ochranu projevů osobní povahy. Stanovení objemu těchto individuálních projevů je samozřejmě úkolem judikatury, užívání osobního, respektive rodinného znaku lze však v tomto kontextu jen stěží pominout.

Udílení predikátů nemá de facto žádnou zákonnou oporu. Na základě zákona č. 55/1950 Sb., o užívání a změně jména a příjmení, ve znění pozdějších předpisů, je každý povinen užívat jméno a příjmení, pod kterým je zapsán v matrice. To platí pro jakýkoli úřední styk či vystupování na veřejnosti. S udělením predikátu samozřejmě změna matričního zápisu spojena není a jeho užití je tak v podstatě omezeno na neformální, soukromý styk. V něm se ovšem každý může nechat oslovovat, jak chce (samozřejmě za předpokladu, že to akceptují osoby jej oslovující) a nepotřebuje se kvůli tomu nechat registrovat. Správní výbor tedy neshledal důvod, proč by měl registraci rozšiřovat tímto směrem a proto registrace zůstane omezena na znaky.

Pivrlec

Uživatel
#6 - 3. 6. 2023, 23:46

Abych to teda doplnil ač nejsem právník: ERB = zakázáno = dědičnost X OSOBNÍ ZNAK = povoleno = bez dědičnosti a neodporuje zákonu.

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#7 - 3. 6. 2023, 23:59

Čili nic.
Copak znak (značka, logo, něco na způsob jak mají firmy), ale přilba, klenoty a další atributy se zkrátka používají v podstatě protiprávně, když člověk není rytíř etc. No a protože není u nás nikdo kdo by rytířský stav udělil ... Začalo to už tím, že si někteří politici (a rádobypolitičky) psali titul aniž by měli dostudováno (a v některých případech ani pořádně nezačaly).
I když jistě, dnes je i nemožné možné, dokonce možnější než to možné a to, co je možné je zastaralé a nemoderní. Tato civilizace spěje neodvratně do záhuby.

ferovyobchodnik

Uživatel
#8 - 4. 6. 2023, 00:02

mě se líbí pavlovo optimismus, já myslím, že lidi jsou stále stejně blbý... možná se to o něco zlepšuje, ale zase zbraně hromadného ničení to vykryjí na druhou stranu

ferovyobchodnik@seznam.cz

jazzdr

Uživatel
#9 - 4. 6. 2023, 09:14

Myslím si, že název vlákna Genealogie nevystihuje problematiku erbů/osobních znaků. To měl Pivrlec nazvat heraldikou. Jinak souhlas s Pavlem III. Osobní znak ve tvaru štítu ještě beru, ale ten klenot, točenice, přilba a přikryvadla, to už není osobní znak.

Zuzana_zu

Uživatel
#10 - 4. 6. 2023, 11:50

To Pivrlec... Velice pozitivne, zrovna chci osobni znak nechat udelat manzelovi. Jak jste napsal, nejde o slechticky erb, znak rodu, slechty. Jde o osobni znak, prirovnala bych to k logu firmy, to take nikdo nerozporuje.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.