Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » groše Jiřího z Poděbrad

Vykupminci.cz
Numisargo

groše Jiřího z Poděbrad

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17 18 19 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobry den,
neviem sice ci je tato tema este ziva, ale poprosil by som o urcenie mojho jedineho Jirika, ktoreho som nedavno kupil (ospravedlnujem sa za kvalitu foto)
dakujem :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podla novej typologie (2015) by sa malo jednat o typ I.b/2 vzhladom na perlu v korune a stavu poskodenia liter P, S a E
Vie to niekto potvrdit, pripadne ma opravit?

dakujem :)
Registrovaný uživatel
Je to I. c/1 - koruna je dotažená a perla zasahuje do perlovce.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Je to I. c/1 - koruna je dotažená a perla zasahuje do perlovce.



cize I.c/1 podla Haskovej

Dakujem :)
Registrovaný uživatel
Ne, je to I. c/1 podle typologie autorů Cycoňová - Richtera 2015.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Ne, je to I. c/1 podle typologie autorů Cycoňová - Richtera 2015.


ospravedlnujem sa velmi tomu nerozumiem. Cyconova-Richtera definuju (NL 70,2015,s.114-131) typ c ako :"Varianta I.c se od předchozích variant liší opět nepatrnými znaky v kresbě královské koruny. Střední vrcholová lilie je protaženější a na jejím vrcholu již chybí perla"
typ b definuju ako :"I.b Tato varianta je téměř shodná a variantou I.a. Odlišnosti nalezneme především ve tvaru královské koruny, jejíž střední vrcholová perla zasahuje do perlovce (tzv. dotažená koruna)"

Preto myslim ze podla ich typologie je uvedeny gros skor I.b

Prosim o vysvetlenie kde sa mylim.

dakujem
Registrovaný uživatel
Tak pardon, teď jsem se díval, že jsem to určoval podle nějakého staršího článku, který mám na PC uložený v PDF (Mince a bankovky 2013). Dnes jsem se konečně dostal ke své knihovně a podle té novější typologie z r. 2015 je to skutečně I. b/1. Omlouvám se za nedorozumění.
Registrovaný uživatel
Taky je vám záhadou, proč lidé, kteří si dokážou minci správně určit a toto určení dokonce obhájit, žádají fórum o určení? Od chlubení je přece vlákno “Chlubírna”... nebo ne? :-D
Registrovaný uživatel
Kacuro, dakujem!

Patason, urcite nebolo mojim zamerom chvalit sa. Je to moj prvy Jirik a nemam pristup k typologii od Haskovej (a koli jednej minci nezvazujem zatial zakupenie). K typogogii Cyconova/Rychtera som sa dostal az po precitani prispevkov na tomto fore. Mimochodm stale neviem ktora z tych typologii sa povazuje za oficialnu :)
Pekny den.
Registrovaný uživatel
Vycházel bych samozřejmě především z nové typologie, tedy Cycoňová-Richtera 2015.

Nicméně ten článek od Háskové také koluje po internetu. Až budu doma, podívám se do PC, pokud si teda vzpomenu :roll: :lol:
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Vycházel bych samozřejmě především z nové typologie, tedy Cycoňová-Richtera 2015.

Nicméně ten článek od Háskové také koluje po internetu. Až budu doma, podívám se do PC, pokud si teda vzpomenu :roll: :lol:


Bol by som Vam vdacny! :)
Registrovaný uživatel
Dej sem mail, pošlu Ti to.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Dej sem mail, pošlu Ti to.


m.nahalka@hotmail.com
Registrovaný uživatel
Máš to tam.
Moderátor
peter_cudar napsal
... K typogogii Cyconova/Richtera som sa dostal az po precitani prispevkov na tomto fore. Mimochodm stale neviem ktora z tych typologii sa povazuje za oficialnu :)


starsi zdroje logicky vyuzivaji jen Haskovou, tech je stale vetsina. starsi sberatele obvykle nemaji moc radi zmeny a budou pouzivat Haskovou asi uz do konce zivota (i kdyz chyby v teto typologii jsou verejnym tajemstvim). autori nove typologie nejsou profesi numismatici a ani nejsou pracovniky muzei - z toho duvodu nekteri profesni numismatici tuto typologii neprijmou (jista forma profesni jesitnosti). nepruzni a zastarali jsou i nekteri poradatele aukci (nechci zde spekulovat o tom, ze neurcite ci nejasne urceni muze nekomu hrat do karet). kazdopadne kazdy ma pravo si vybrat, jakou typologii chce pouzit. pozor pouze na to, ze je treba jasne uvest citaci toho, co pouzijete. v pripade typologie Cyconova/Richtera existuje pouze jedina platna verze a to ta publikovana v Numismatickych listech. Verze publikovana v casopise Mince&Bankovky je (jak je tam i uvedeno) verzi pracovni (je vlastne "aktualizovanou" verzi Haskove a je v ni poukazano, co je v typologii Haskove spatne, vcetne toho, ze ne zcela zohlednuje relativni chronologii - jinymi slovy je to shrnuti toho, proc tu typologii prestat pouzivat) a slouzila k osloveni nepublikujicich sberatelu Jirikovych grosu, aby pripadne referovali o existenci typu ci variant ve studii nezahrnutych, ktere maji ve sbirkach (ovsem jak byva u nas zvykem, odezva byla vlazna, bohuzel).

Toto je pracovni verze typologie (Mince a bankovky, (5) 2013, 42-46), kterou NEPOUZIVEJTE!!!


Toto je jedina platna verze typologie Cyconova/Richtera (Numismatické Listy, (3-4) 2015, 114-131).
Registrovaný uživatel
oliver napsal
peter_cudar napsal
... K typogogii Cyconova/Richtera som sa dostal az po precitani prispevkov na tomto fore. Mimochodm stale neviem ktora z tych typologii sa povazuje za oficialnu :)


starsi zdroje logicky vyuzivaji jen Haskovou, tech je stale vetsina. starsi sberatele obvykle nemaji moc radi zmeny a budou pouzivat Haskovou asi uz do konce zivota (i kdyz chyby v teto typologii jsou verejnym tajemstvim). autori nove typologie nejsou profesi numismatici a ani nejsou pracovniky muzei - z toho duvodu nekteri profesni numismatici tuto typologii neprijmou (jista forma profesni jesitnosti). nepruzni a zastarali jsou i nekteri poradatele aukci (nechci zde spekulovat o tom, ze neurcite ci nejasne urceni muze nekomu hrat do karet). kazdopadne kazdy ma pravo si vybrat, jakou typologii chce pouzit. pozor pouze na to, ze je treba jasne uvest citaci toho, co pouzijete. v pripade typologie Cyconova/Richtera existuje pouze jedina platna verze a to ta publikovana v Numismatickych listech. Verze publikovana v casopise Mince&Bankovky je (jak je tam i uvedeno) verzi pracovni (je vlastne "aktualizovanou" verzi Haskove a je v ni poukazano, co je v typologii Haskove spatne, vcetne toho, ze ne zcela zohlednuje relativni chronologii - jinymi slovy je to shrnuti toho, proc tu typologii prestat pouzivat) a slouzila k osloveni nepublikujicich sberatelu Jirikovych grosu, aby pripadne referovali o existenci typu ci variant ve studii nezahrnutych, ktere maji ve sbirkach (ovsem jak byva u nas zvykem, odezva byla vlazna, bohuzel).

Toto je pracovni verze typologie (Mince a bankovky, (5) 2013, 42-46), kterou NEPOUZIVEJTE!!!


Toto je jedina platna verze typologie Cyconova/Richtera (Numismatické Listy, (3-4) 2015, 114-131).


Oliver dakujem! Presne tuto informaciu som potreboval.
Registrovaný uživatel
Poradil by mi prosím někdo nějakou detailnější literaturu na mince a mincovnictví Jiřího z Poděbrad? :)
Moderátor
asi především následující:

Cycoňová, L. – Richtera, L. 2015: Nové typologické řazení pražských grošů Jiřího z Poděbrad (1458-1471), Numismatické listy 70, 114–131. (dostupné online - viz odkaz výše)

Boublík, J. 2006: Měnové poměry doby poděbradské. In: Sborník Národního muzea v Praze. Řada A – Historie. Praha, 1–59.
rovněž dostupné online:
http://publikace-nm-cz.nm.netservis.cz/publikace/archiv.php?id=6&rok=60&kcislu=1%E2%80%932&f_=Zobrazit

Hásková, J. 1973: Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího z Poděbrad. In: Karel Castelin - sborník příspěvků k oslavě jeho životního numismatického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin. Hradec Králové, 77–85.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 13. 8. 2019, 16:56. »
Registrovaný uživatel
jacx napsal
asi především následující:

Cycoňová, L. – Richtera, L. 2015: Nové typologické řazení pražských grošů Jiřího z Poděbrad (1458-1471), Numismatické listy 70, 114–131. (dostupné online - viz odkaz výše)

Boublík, J. 2006: Měnové poměry doby poděbradské. In: Sborník Národního muzea v Praze. Řada A – Historie. Praha, 1–59.
rovněž dostupné online:
http://publikace-nm-cz.nm.netservis.cz/publikace/archiv.php?id=6&rok=60&kcislu=1%E2%80%932&f_=Zobrazit

Hásková, J. 1973: Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího z Poděbrad. In: Karel Castelin - sborník příspěvků k oslavě jeho životního numismatického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin. Hradec Králové, 77–85.



Děkuji za doporučení :)
Registrovaný uživatel
... ááá, jsem o něco přišla... sem budu muset chodit častěji :-)))))) Taková zajímavá debata... potěšili jste mne :-)
Registrovaný uživatel
Ach jo, nějak toto téma ochladlo :'( Ale je také pravda, že jsem v poslední době moc grošů Jiříka na aukcích neviděla, zatímco ceny raketově vylétly....
Registrovaný uživatel
https://aukro.cz/prazsky-gros-jiri-z-podebrad-6982172088 Je na nem neco extra zajimaveho? nebo je to dnes standartni cena horsiho kusu Pg Jirika? Sledujete to nekdo? Zrovna dnes jednoho prinese postak a bal jsem se ze jsem preplatil ale tak si rikam ze jsem koupil jeste docela levne. Az donese postak, postnu fotku.
Registrovaný uživatel
Ten z odkazu, to je opravdu uchylarna. Mě PG JP vydrazil můj kocour Bertik za 2 tis. 😺
Registrovaný uživatel
Ja vim Kacuro, precetl jsem cele tohle vlakno. Ale to uz je preci jen nejaky patek a od covidove krize jsou ceny zase uplne jinde. Dnes mi prisel tento, stal me 3,5 a dostal jsem k nemu par dalsich drobnych minci takze rekneme tak cca 2500,-
Jak jsem odsud pochopil, Grose Jiriho z Podebrad maji jen jeden typ ktery se rozdeluje na par variant? Je to tak?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zde nová typologie:
https://www.academia.edu/38005218/Nov%C3%A9_typologick%C3%A9_%C5%99azen%C3%AD_pra%C5%BEsk%C3%BDch_gro%C5%A1%C5%AF_Ji%C5%99%C3%ADho_z_Pod%C4%9Bbrad_1458_1471_New_typological_classification_of_the_Prague_grossi_struck_under_George_of_Pod%C4%9Bbrady_1458_1471_
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17 18 19 > »

Sběratel.com » Pražské groše » groše Jiřího z Poděbrad

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1