Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Habsburkové, jací byli?

Vykupminci.cz
Numisargo

Habsburkové, jací byli?

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vlákno o Habsburcích, drby i seriozní informace. ...Vážně nevážně.



Třeba o Ferdinandovi I. (V.) Dobrotivém (1793–1875)

O tom, že byl "blbeček" už se popsala spousta listů, jakkoliv to pravda asi vůbec nebyla...

Mě kdysi zaujal jeho smysl pro humor...

Když mu posel do Prahy přinesl zprávu, že Rakousko-Uherská armáda totálně prohrála bitvu u Chlumu (V té době byl u kormidla už císař František I., nástupce právě Ferdinanda a prohra šla samozřejmě na jeho hlavu.).

Starý excísař zvolal:

"Tak to bych také ještě zvládl!"
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Vlákno o Habsburcích, drby i seriozní informace. ...Vážně nevážně.

Třeba o Ferdinandovi I. (V.) Dobrotivém (1793–1875)

Když mu posel do Prahy přinesl zprávu, že Rakousko-Uherská armáda totálně prohrála bitvu u Chlumu (V té době byl u kormidla už císař František I., nástupce právě Ferdinanda a prohra šla samozřejmě na jeho hlavu.).


Nejednalo se o císaře Františka I., ale o císaře Františka Josefa I.

Císař František I. byl otcem císaře Ferdinanda V.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa ano, samozřejmě FJI, jsem to zkrátil, což vlastně vedlo k jiné osobě. :)

Děkuji za upozornění.


František I. - (12. února 1768, Florencie – 2. března 1835)

O něm jsem zrovna teď četl..resp. o bitvě u Marenga.

Po zmíněné bitvě, kterou Rakousko prohrálo, ačkoliv už byla vyhraná, projevil František klasickou povýšenost, která stála Habsburky spousty prohranejch válek.. (Vrchní velitel Melas u Marenga, sedmdesátník, po porážce Frnacouzů a jejich ústupu, zřejmě vzhledem k věku a únavě odjel od armády ohlásit vítězství, rozdal rozkazy jen povrchně a Francouzi následně Rakušany stihli ve zbytku dne porazit a obrátit na útěk!).

František I. předal po prohře u Marenga vrchní velení 18 letému (!!!) bratru Janovi..Naprosto nepochopitelná věc. Ten samozřejmě od Francouzů dostal napráskáno..A to měl František I. po ruce dalšího bratra Karla (arcivévoda Karel Rakouský), kterej byl mnohem zkušenější a dokonce dokázal jako první v historii porazit Napoleona. FRantišek I. si sám velet ale nikdy netroufl.To se s Habsburkama táhlo často, velení dostávali příbuzní z rodu ačkoliv k tomu neměli naprosto dispozice.

A následně podepsanej mír byl pro Rakousko maximálně ponižující.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 21. 10. 2022, 16:48. »
Registrovaný uživatel
Ještě jedna podstatná okolnost, která provázela vládu Františka. V roce 1792 byl František korunován za císaře římského, toho jména II. V roce 1804 byl korunován za rakouského císaře, toho jména I. V roce 1806 zrušil císař římskoněmeckou říši na základě možnosti, že Napoleon by tento titul získal.

Pak platí:

1792 - 1804 František II.
1804 - 1806 František II./I.
1806 - 1835 František I.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Bitva u Marenga se odehrála v červnu roku 1800, tedy v monarchii vládl císař František II.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Habsburkové,jací byli?

Využiji tohoto nově vzniklého vlákna k večerní hádance.
(Pokud to sem nepatří,pak se omlouvám a prosím moderátora o smazání)

Na obrázku je epitaf/obraz vztahující se k jedné tragické události z prvního desetiletí 17.století na jednom zámku v Čechách..
Samotná ikonografie toho moc neprozradí,navíc jsem kousek textu začernil :) ..pro"snazší rozluštění"

Přesto si myslím že u milovníků historie je tato událost dobře známa...včetně podrobností.

Otázka tedy zní-oč šlo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Je to výbuch na jičínském zámku? který byl jednou z největších katastrof 17. století...Obyvatelé Jičína, celých Čech si do dnes spojují Jičín s kresleným jičínským ševcem Rumcajsem, starostlivou Mankou a jejich synkem Cipískem.
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 21. 10. 2022, 17:45. »
Registrovaný uživatel
Nikoliv.... ;)
Moderátor
Lopez1506 napsal
Nikoliv.... ;)

:evil: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Text nepřečtu v tomhle rozlišení a na obraze vidím Ježíše a Římany.

Takže já tohle nedám. ;)
Nebo bych musel podvádět a to dělat nechci.

Vlastně ani nevidím přesně, co voják té paní dělá. Nebo co jí podává, nebylo by lepší rozlišení?
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 21. 10. 2022, 17:52. »
Registrovaný uživatel
Není to Longin?
Registrovaný uživatel
Indicie:

Obě události-Jičín a hádanka dělí 12 let a cca 250 km...(psal jsem v prvním desetiletí 17.stol.)
Psal jsem také že ikonografie je poněkud zavádějící.


Událost je úzce spjata s osobami Rudolfa II. a hraběnky Stradové...

Epitaf byl namalován 4 roky po události....z obav před pomstou císaře - až po jeho smrti.
Registrovaný uživatel
Don Julius Caesar na krumlovském zámku?
Registrovaný uživatel
BINGO !!
Registrovaný uživatel
Indicie už nebyla potřeba, to Krumlau je na obrázku dost čitelné, kdybyste začernil i to, tak netuším. :-)
Registrovaný uživatel
Já vím-no něco jsem musel ponechat-stejně jako letopočet 1612 na začátku.
Šlo o všímavost.
Začernil jsem jen jméno Šimona Pichlera
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Bitva u Marenga se odehrála v červnu roku 1800, tedy v monarchii vládl císař František II.


Ano, u Marenga František II., je to drobnost, neberu to opravování jako malichernou zlomyslnost, vím že se přímo o Františka I. (II.) zajímáš. Mám akurátnost taky rád u některejch věcí, tady to není odborné vlákno, tak snad to tak nevadí.
Moderátor
Pěkný nataradza,👍 o týhle události slyším prvně..
Teď jsem si přečetl článek..

https://castle.ckrumlov.cz/cz/zamek_oinf_dojuda/
Registrovaný uživatel
nataradza napsal
Indicie už nebyla potřeba, to Krumlau je na obrázku dost čitelné, kdybyste začernil i to, tak netuším. :-)


Já třeba na mobilu nepřečetl nic, až teď na PC monitoru. ;)
Registrovaný uživatel
Leopold I.

U něj mě mrzí, že nikdo už nebere v potaz jeho zásluhy při porážce Turků (Bitva u Vídně 1683).

Dokonce byl označován za zbabělce, že z Vídně před obležením utekl...Vojevůdce nebyl, kdyby zůstal, byl by s monarchií konec! Ničemu by nepomohl, maximálně trochu zvedl morálku.

Takhle se projevil dost schopně, protože z venku Vídeň zachránil on...To on všude prosil, jednal, platil....Mám dojem, že přes Papeže a jeho peníze najmul nejen oddíly z Bavorska, Saska atd., ale i Poláky..Ti nepřijeli jen z dobrýho úmyslu, jak už dnes tvrděj..Nakrásně by po pádu monarchie byli další na řadě.

Takže zachráncem Vídně je v první řadě Leopold I., nikoliv Poláci. Ti jsou až na třetím místě, na druhém je Karel Leopold Lotrinský, kterej celé operaci velel (formálně měl velení Poslký král Sobieski, vzhledem ke svému postavení.)
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Pěkný nataradza,👍 o týhle události slyším prvně..
Teď jsem si přečetl článek..

https://castle.ckrumlov.cz/cz/zamek_oinf_dojuda/



Jen na závěr nezbytná zajímavost kterou článek neuvádí:

Součástí trestu před nástupem do kláštera byl i zákaz obžerství a opilství.

Ovšem spočívalo to údajně v tom že místo vína dostával pivo a denně mohl obdržet pouze 12 chodů jídla...ne víc.

..zda tomu tak bylo,nevím..
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Pěkný nataradza,👍 o týhle události slyším prvně..
Teď jsem si přečetl článek..

https://castle.ckrumlov.cz/cz/zamek_oinf_dojuda/

Ten příběh znám ale data si nepamatuju a z ty kresby bych to určitě nedokázal vyvodit.
Myslím jsem kdysi do kecarny i podobný článek postoval. Pěkná hádanka Lopez.
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Je to výbuch na jičínském zámku? který byl jednou z největších katastrof 17. století...Obyvatelé Jičína, celých Čech si do dnes spojují Jičín s kresleným jičínským ševcem Rumcajsem, starostlivou Mankou a jejich synkem Cipískem.

Prosím ťa, toto si ako myslel?
Moderátor
sigur napsal
barbar napsal
Je to výbuch na jičínském zámku? který byl jednou z největších katastrof 17. století...Obyvatelé Jičína, celých Čech si do dnes spojují Jičín s kresleným jičínským ševcem Rumcajsem, starostlivou Mankou a jejich synkem Cipískem.

Prosím ťa, toto si ako myslel?


No jo koukám popletl jsem si dobu ve které se pohádka odehrává, hold jsou to desítky let co jsem ji naposledy viděl.. :)
Registrovaný uživatel
A kdo z Vás ví, který Habsburk úspěšně bojoval ve slavné námořní bitvě?

Malá nápověda: jeden jeho příbuzný je zde v tomto vlákně zmíněn.

Adalbert

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Habsburkové, jací byli?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1