Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Habsburkové, jací byli?

Vykupminci.cz
Numisargo

Habsburkové, jací byli?

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Autor Příspěvek
Moderátor
ferovyobchodnik napsal
Barbaro, když už kopíruješ, dej i zdroj...



Až budu mít paměť napsat přesná jména z oblasti historie ,tak to budu sekat z hlavy, třeba i s celým přesným jménem Valtštejna je to u mne ,,průser,,
Vždy to vyhledávám jak na webu když jsem mimo domov,tak v publikacích.Mohu tě ujistit, dělají všichni, neznám nikoho s takovou paměti, vůbec bych to ferovej neřešil. S událostmi zase takový problém nemám, ikdyž občas si datumy pro jistotu ověřuji...
Moderátor
Myslíš Václava Albrechta Eusebia z Valdštejna?
Registrovaný uživatel
Dobře, tak Gustav Adolf a Valdštejn si zaslouží hádanku. Spojuje je zvláštní věc. Zbyli po nich tři (po prvním dva, po druhém jeden). A ti tři jsou podle všeho dnes nejstarší na světě. Co mám na mysli?
Registrovaný uživatel
Já netuším.
Registrovaný uživatel
Vycpanina koně?
Registrovaný uživatel
Správně! Po Gustavovi jsou dva, jeden šiml, kterého pod ním údajně zastřelili u Ingolstadtu, druhý Streiff, na kterém padl u Lützenu. A po Wallensteinovi je (snad) ten jeho Mas Querido, dnes v Chebu. Jinak chebské muzeum je obrovské a super -- doporučuju k návštěvě.
Tady vtipný článek o těch koních Gustava a dalších: https://noonobservation.com/2012/11/09/stuffed-horses-and-the-men-who-loved-them/
Registrovaný uživatel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Moravsk%C3%A9m_poli

TeĎ si pročítám rozbor této bitvy (Od p. Kovaříka klasicky). Náš král Přemysl Otakar II. vs Rudolf I. Habsburský, kdy výhra Rudolfa znamenala počátek Habsburské říše..a náš úpadek.

Je celkem kuriozní, že takticky více nadanej Rudolf vymyslel úder zálohou do boku, což někteří historici interpretovali zpětně jako něco "nerytířského". A využití jízdních lučištníků proti těžký jízdě novinka taky nebyla..už od dob Hunů a Mongolů.
Naopak náš Přemysl sekal chybu za chybou a v samotný bitvě navzdory vlastní přesile nevymyslel prakticky nic. Jen tupej čelní útok.

Škoda, svět mohl vypadat jinak, kdyby naši vyhráli. Byť na kdyby se nehraje.
Registrovaný uživatel
Opět se mají vystavovat tzv. české korunovační klenoty, takže opět je příležitost se trochu zasmát. Naposledy byly vystaveny v roce 2018. Pro tu příležitost se nechala dělat zcela nová vitrína s cenou téměř milion korun. Letos mají být vystaveny opět ve staré Gočárově vitríně a navíc v katedrále. Nová vitrínka už tedy asi není potřeba.
Že jediným původním korunovačním klenotem z doby Karla IV. mezi vystavovanými korunovačními klenoty je koruna, je asi známý fakt. Žezlo i jablko byly vytvořeny až pro Habsburky. Původní české jablko a žezlo je ve Vídni, v tamější úžasné Schatzkammer.
Hlavně ale, pokud byste náhodou plánovali jít si klenoty prohlédnout, ušetřete si cestu. Je to přísně střežené státní tajemství, ale skutečné klenoty se již vůbec při žádné příležitosti nevystavují a není možnost je vidět. Je trochu hloupé nechat lidi stát ty kilometrové fronty na pouhé kopie, ale skutečně se to děje. Takže v lednu raději do Vídně.
« Poslední úpravu provedl(a) nataradza v 9. 12. 2022, 12:39. »
Registrovaný uživatel
Iný uhol pohľadu.
https://www.tyzden.sk/casopis/9219/koniec-habsburgovcov/
Moderátor
Prý bude poprvé vystavena i šavle!
Registrovaný uživatel
Jednoduchý kvíz pro sobotní podvečer.. :)
Netýká se sice pouze Habsburků,ale kdo půjde pod 14 z 15 správných odpovědí získává zahanbující titul "cizák dne".. :D
Přiznat barvu kujóni !

https://magazin.aktualne.cz/kviz-poznate-slavne-panovniky-podle-fotky/r~d422616a84ed11ec9ba00cc47ab5f122/
Moderátor
Taky 14 z 15 vyhořel jsem na Albrechtovi II. Habsburském...
Registrovaný uživatel
ještěže tam jsou fotky, jinak bych měl snad 10 :D
Registrovaný uživatel
to bylo ízy

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
12...slabé, Branko, slabé...keby som aj čítal a nielen pozeral obrázky, mohlo to byť lepšie.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 17. 12. 2022, 17:46. »
Registrovaný uživatel
12/15 moderní dějiny mě dostali. Přiznávám že i když jsou moje znalosti hodně obecný tak od Marie Terezie v tom naprosto plavu.
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
..jako barbar a se stejnou chybou :D
Moderátor
No, jen 12. Slabé, slabé. 2× jsem se nechal zblbnout a to i obrázkem, neb jsem jej nikdy neviděl. A jednou jsem to zblbl sám. Klepl jsem špatně, byť jsem věděl, že to špatně je.
Registrovaný uživatel
Dobré ráno švarní jinoši a zvlčilá pážata ;)
Zde je ještě ranní kvíz,aneb..kdo si hraje nezlobí.
Musím přiznat že jsem udělal pouze 8/10 :|
..a to jsem se jednou trefil náhodou :)

https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/financni-a-ekonomicka-gramotnost/vseobecny-kviz-pro-zacatecniky/
Registrovaný uživatel
OtravnyKomar napsal
12/15 moderní dějiny mě dostali. Přiznávám že i když jsou moje znalosti hodně obecný tak od Marie Terezie v tom naprosto plavu.

To vážně? Vždyť ty poslední fotky pozná snad každej :-d
Registrovaný uživatel
rektor napsal
OtravnyKomar napsal
12/15 moderní dějiny mě dostali. Přiznávám že i když jsou moje znalosti hodně obecný tak od Marie Terezie v tom naprosto plavu.

To vážně? Vždyť ty poslední fotky pozná snad každej :-d

Jak vidis kazdy ne.
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Sběratel.com » Vojenské sběratelství » Habsburkové, jací byli?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1