Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Vykupminci.cz
Numisargo

hasičská uniforma

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A jak vůbec poznám, že je kůže seschlá už moc a čím to jde spravit? Nevím jak si to představit.
Registrovaný uživatel
No, že mezi kovovým rámem a kůží je mezera. Jakoby se ta kůže srazí a nedosahuje k rámu, Nitě, kterými je kůže k rámu připevněná jsou částečně pryč. Alespoň si myslím, že to je ono.
Registrovaný uživatel
Lachtan: souhlasím. Pokud je mezera už moc velká a ze všech stran už se nedá helma zachránit. Já jsem jednou trochu seschlou helmu rozebral, a koženou skořepinu namočil do teplé vody a nechal v tom namočené. Skořepina se roztáhne a hned potom rychle sešít pevnou nití zpět k rámu helmy a během vysychání jsem helmu mastil olejem. Helma je dnes v pořádku.
Registrovaný uživatel
No já bych si to netroufl namáčet do teplé vody, protože s tím nemám zkušenosti a mohl bych ji totálně zničit. Ty máš zkušenosti, takže to můžeš udělat. Já jsem se s tou mou helmou omezil na vyčištění mosazi octem a solí, jemně aby neztratila patinu a nebyla lesklá , no a pak jsem jemně napustil kůži olivovým olejem. Myslím, že kdybych ji dával někdy pryč, tak kovanému sběrateli, jako jsi ty nijak nezkazím odbornou rekonstrukci ... v podstatě jsem ji jakoby zakonzervoval ... co si o tom mém vyčištění myslíš. Nezvojtil jsem něco doufám ? Jo a šlo by sehnat ten ozdobný hřeben, který tam dle tebe chybí ?
Registrovaný uživatel
Curi já měl kdysi tu samou a vzal ji ode mne kamarád, který sbírá vojenské věci z války 1866 a tvrdil mi, že vojenské helmy byly v podstatě ty samé jen s rozdílem, že měly ten hrot navrchu místo hřebene. No a říkal tuším, že ani to nebylo pravidlem a některé byly s hřebenem. Tuším říkal něco o PIRKNHELM ?
Registrovaný uživatel
Čas od času se hřeben objeví na aukru :) jeden jsem nedávno viděla.

https://aukro.cz/stara-ozdoba-na-hasicskou-prilbu-kohout-hreben-6955056328
Registrovaný uživatel
Jinak jsem se chtěla zeptat, dala by se helma vydezinfikovat třeba i lihem, když vyprchá? Původní majitel mi to nedoporučoval, že je lepší nechemická cesta..
Registrovaný uživatel
Taky jsem přemýšlela, jestli nemám k té mé helmě přikoupit nový hřeben, protože je trochu oťuklý ten plech, ale zase si říkám je to historie a nevím jestli je dobré do toho zasahovat.
Registrovaný uživatel
lachtan: ano zakonzervoval jste dobře. S octem nemám zkušenost. Nenechává fleky na mosazi? Já když chci nechat patinu jen mosaz vyčistím leštící pastou jen lehce. Neleštím.
Ano používali se vojenské helmy tkz pickelhaube. Hlavně v začátcích vzniku hasičů na našem území. I uniformy se používali vojenské. Ke konci 19 století už měli hasiči svoje uniformy a helmy, ale samozřejmě vycházeli z vojenských.
Florian: kouhout bych nový nekupoval. Nemusí vůbec sedět na přilbě. Každý je malinko jiný. Lihem čistit mosaz by asi šlo a pal doleštit čistící pastou. Lihem určitě nečistit koženou část helmy.
Registrovaný uživatel
Díky Curi za rady a je fakt, že ocet se solí je jen na základní předčištění od měděnky a černoty. Ona ta mosaz zase rychle časem zčerná. Já nechtěl, aby to bylo svítivé a chtěl jsem trošku nechat patinu stáří. Dotaz, jakou pastu používáš na tu mosaz.. Silichron ?
Registrovaný uživatel
Silichrom plus pasty co kupuji auto-moto burzách a používají je na veterány motorky. Proto je znám dělal jsem si jednu motorku. Pastami pokud to neleštíš koutoučem ale jen tak lehce hadrem také neztratíš patinu. Jen vezmeš hrubé nečistoty.
Registrovaný uživatel
A čím čistit koženou část? Octem na hadříku? Helmu nechci rozebírat.. díky za rady :)
Registrovaný uživatel
curinpetr napsal
Silichrom plus pasty co kupuji auto-moto burzách a používají je na veterány motorky. Proto je znám dělal jsem si jednu motorku. Pastami pokud to neleštíš koutoučem ale jen tak lehce hadrem také neztratíš patinu. Jen vezmeš hrubé nečistoty.
Dík
Registrovaný uživatel
Florial napsal
A čím čistit koženou část? Octem na hadříku? Helmu nechci rozebírat.. díky za rady :)
Já používám ten olivový olej na vatičce a jemně stírám, ale nevím zda to Curi doporučí ... má víc zkušeností, jak je vidět.
Registrovaný uživatel
Olivový olej? Nemám vyzkoušeno, ale myslím že to může fungovat. Kožené části rozhodně né chemicky. Ani ten ocet bych nepoužíval. Ten olivový olej musím někdy vyzkoušet. Pár helem jsem si čistil. Všechny co mám na svém webu a něco navíc.
Registrovaný uživatel
Kůži nejdříve pořádně namočit a pak nechat pomalu vysychat, ale nepřesušit. Pak ji namazat.
Registrovaný uživatel
Gorila a dá se to dělat i ve složeném stavu?
Registrovaný uživatel
Zkus použít rozprašovač. Postříkat, přebytek vody na helmě otřít. Až se voda na kůži vsákne, tak to zopakovat. A tak dlouho, dokud nebudeš mít pocit, že je kůže vláčná.
Registrovaný uživatel
Lepší je jí rozebrat, není na tom nic těžkého. Sundat nýty na kohoutu a ozdobný podbradník je uchycen jen těmi lvíčky na dvou packách.
Registrovaný uživatel
Tak ještě se nechají sehnat takové krásné kousky! Vycházkové čamarové sako a sako a kalhoty Rakousko-Uhersko.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Něco už se chystá! Dnes jsme odvezli věci do muzea. Od příštího týdne začínáme připravovat. Můžete se těšit na cca 35 uniforem do roku 1945. Výstava bude v Milevském muzeu cca do září😀

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Máš to pekné ;) palec hore 👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Přidávám sem fotky z hotových vitrín z muzea. Sice ještě dost chybí, ale už se to rýsuje. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný.!
Registrovaný uživatel
Povedlo se mi sehnat tento krásný velký (170 cm) obraz-plakát hasiče v čamarové uniformě cca 20 té léta 20 tého století. Kdyby někdo z Vás věděl o stejném obrazu-plakátu ve vycházkové čamarové uniformě, prosím dejte vědět. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » hasičská uniforma

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1