Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » HERMES Baby - údržba - opravy

Vykupminci.cz
Numisargo

HERMES Baby - údržba - opravy

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Svojim príspevkom by som rád kontaktoval a možno mierne rozprúdil diskusiu s nadšencami písacích strojov (pre vyhľadávače dávam aj tvar psací stroj) a zvlášť stroja Hermes Baby.

Možno by to niekto dal do sekcie starožitnosti, ale pre mňa je to stále funkčná záležitosť. Nie celkom úmyselne mám dva. Stalo sa to tak, že jeden nefunguje a nechal som si ho na náhradné diely (ale radšej by som ho postupne sprevádzkoval). Ľudí, ktorí tomu rozumejú je čím ďalej menej, a preto by som sa skúsil občas na niečo opýtať. Firmy som už kontaktoval, ale chcel by som do toho aj sám hlbšie preniknúť.

Stroj vľavo - nefunguje - pero ... je to dosť častý problém, napr.:
http://www.youtube.com/watch?v=vEGVrgvZ6lc

... stroj vľavo má českú "ř-klávesnicu", na obale sú už len zvyšky loga pražskej distribučnej firmy Chochla a spol. Stroj vpravo má slovenskú "ô-klávesnicu" a podľa nápisu na vnútornom veku kufra bol zakúpený v novembri 1942 v Bratislave.

Mám taký problém, že mi nedoráža vrchnú časť písmen, neviem, kde to nastaviť. Na novších strojoch je na to taká posuvná páčka, ale tu sa mi to nedarí - resp. nerozumiem tomu tak ako by bolo potrebné.

Zaujímalo by ma, či nie je nejaké fórum priamo fanúšikov písacích strojov, prípadne, odporučiť nejakú literatúru, kde by sa dali diagnostikovať rôzne problémy, také opraviteľné aj doma (na to pero by som si asi netrúfol) ... alebo, keby občas niekto poradil tu, mne, alebo aj iným ... a tak :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Konečne som zistil, kde sa nastavuje poloha valca :-) Sú to zarážky tvorené dvomi skrutkami - nachádza sa to v zadných rohoch písacieho stroja a pasoval mi na to kľúč s veľkosťou č. 6.

Pridávam niekoľko nie príliš kvalitných fotiek, kde je vidieť ako som to postupne nastavoval. Nastavoval som to podľa typu ľ , postupným nastavovaním skrutiek som opravil polohu malých písmen a potom som zistil, že nesedia s veľkými písmenami, ale ten postup bol potom rovnaký, len na druhej skrutke.

Inak, keby mal niekto nefunkčný Hermes, ale s dobrou pružinou (perom), tak by som to zobral na opravu toho druhého exemplára s českou klávesnicou.

A ešte by som mal asi skúsiť zohnať originál kotúčiky Hermes, aby som zistil, či sa aspoň tie otáčajú pri písaní so zatvorenou "kapotou" (obrázok teda len ilustračný - zatiaľ).

Mám dovolenku, aby som nesedel len pri počítači, tak som si rozobral pre zmenu písací stroj ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa typov týchto strojov so slovenskou klávesnicou (výrobné číslo 270858 ) a s českou klávesnicou (výrobné číslo 218623) bol vytvorený súbor True Type Font, vďaka ktorému si aspoň virtuálne môžete, po nainštalovaní súboru do vášho PC, na mojich strojoch niečo napísať.

Súbor TTF si môžete stiahnuť u autora na linku:
http://www.fontspace.com/lukas-krakora/hermes-1943

Ktorému znova ďakujem :-)
Registrovaný uživatel
Začala sa mi zadrhávať vidlica, ktorá vynáša pásku zároveň s úderom a potom sa vracia do pôvodnej polohy.

Problém som nakoniec odstránil tak, že som nadvihol celú sekciu, ktorú na ráme držia dve vyznačené skrutky.

Predtým bola nízko a "tlačila" na pohyblivé časti mechanizmu, synchronizujúceho úder s nadvihnutím pásky, čo sa prejavovalo tým, že vidlica po údere zostala hora a nevrátila sa. Písať sa síce dalo, len nebolo vidieť, čo je napísané.

Možno sa to niekomu bude hodiť.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... pri flákaní sa po nete, našiel som Hermes Baby s poľskou klávesnicou.

Vlastne neviem, či tieto "jazykové mutácie" vznikali priamo u výrobcu, alebo boli upravované až v cieľovej krajine. (Mimochodom ten poľský Hermes Baby je práve vystavený na nemenovanom poľskom aukčnom portály - pridávam fotku predajcu).

Bolo by zaujímavé zozberať všetky "jazykové mutácie" - ale pravdupovediac, denáre sa skladujú oveľa ľahšie :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... vlastne z pohľadu švajčiarskeho výrobcu je aj anglická verzia len ďalšou "jazykovou mutáciou" :-) V mojej zbierke mám plne funkčný "anglický" Hermes Baby z roku 1950, ktorý má taký zábavný symbol ako zavináč "@" (maily ale neodosiela ...)
... prípadne symbol pre Libru (Pound - £) ... zábavné sú typy pre zlomky - márne sa pokúšam využiť 7/8 ...
... problematická je klávesnica QWERTY - odlišná od kontinentálnej, alebo nami užívanej QWERTZ - zvyk je železná košeľa ... a zásadne zamieňam Z/Y ...
... nemá interpunkcne znamienka a da sa na nom pisat len takym frikulinskym sposobom, co sa mi zda velmi otravne ... skoda :-)
... a aby som nezabudol, nema ani vykricnik (takze ani sem vykricnik nedavam)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
On ten zavináč "@" měl kdysi jiný význam, ale už jsem zapomněla jaký.
Registrovaný uživatel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zavin%C3%A1%C4%8D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » HERMES Baby - údržba - opravy

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1