Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Hradčany » Hradčany 10h červená DV91/I,II,II a IV TD a její retuše

Vykupminci.cz
Numisargo

Hradčany 10h červená DV91/I,II,II a IV TD a její retuše

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, blazek007, doddie, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
V příspěvku 86 je vidět upevňovací šroub a myslím,že neputoval jak se domníváš.Ale je to jen můj dojem.
_______________
Mluv jen tehdy je-li to lepší jak mlčení.
Registrovaný uživatel
Doplňuji svůj příspěvek 86 o další dvě známky. Na horní dvojici je připevňovací šroub více otisknut ale není na nich vidět žádná vada s posunem levé části obrazu. Tato vada i s posunem tisku obrazu známky je u dolní dvojice, otisk šroubu je menší. Třetí známka podobnou vadou jako na dolní pravé známce (jen posunuta trochu níže) je i na knihtisku.org. Ve své sbírce jsem známky z tohoto pole bez otisku upevňovacího hřebu nenašel. Knihtiskový stroj jsem viděl jen na obrázku, takže netvrdím, že mám pravdu. Když vyloučím závadu na papíru během tisku, tak příčina vady musí souviset s tiskovou deskou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zoubek-05 napsal
V příspěvku 86 je vidět upevňovací šroub a myslím,že neputoval jak se domníváš.Ale je to jen můj dojem.


Já jsem to pochopil tak, že má na mysli uvolněný upevňovací hřebíček nebo šroubek a tisková deska se pak v daném místě potom prohýbala.
Registrovaný uživatel
Předpokládám uvolněný celý dolní pravý roh , to je více povolené upevňovací šrouby na ZP II/70,97 a 100 (podle Monografie 1 tam mají být) a celá deska by se jakoby houpala (kolíbala náhodně). Proto se zhoupne od ZP 70 až po 90 a sklon vady je pořád stejný. Zkoušel jsem najít ve své sbírce ZP 97 a 100/II.TD s otiskem hřebu, jestli jsou taky hodně povoleny (plný otisk hřebu) ale žádné jsem nenašel. Chtělo by to větší blok známek z pravého dolního roku jestli to "zhoupnutí" se otiskne jako malá vada na krajové známce nebo delší vada (viz moje ZP II/70) popřípadě jestli zasáhne dál i do dalších známek.
Moderátor
Vol70 napsal
75h 50/I.TD bohužel mám ji jen na doplatní dvoupásce.


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Ještě jsem zkontroloval vady na zobrazených známkách v tomto vlákně a musím se poopravit. Stejný sklon vady platí jen pro stejné ZP. Čím vyšší ZP pole , tím roste i sklon.
Moderátor
Zajímavými a opomíjenými tiskovými vadami jsou i závoje na emisi Hradčany, které se dají na známkách podchytit ve svém postupném vývoji. A pro malý zájem sběratelů i docela levně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A ještě jeden, opět na známce s příčkovým typem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
smith napsal
Vol70 napsal
75h 50/I.TD bohužel mám ji jen na doplatní dvoupásce.


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Máš to mooc hezké !! Gratuluji!!
Registrovaný uživatel
blazek007 - máš to moc hezké a inspirativní !!
Registrovaný uživatel
blazek007 - svetliny a zavoje je paradni vec. Zatim osobne odkladam material na studium. Kdyztak se pak muzeme domluvit a vymenit informace. Je tam toho spousta.
Nekolik zavoju jsem se snazil popsat: http://www.hradcany-stamps.com/clanky/zavoje/
Nyni mapuji zavoje na 15h: http://www.hradcany-stamps.com/clanky/zavoje/a15h-7-zavoje-a-skvrny/
je to zatim rozdelany draft....
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
Registrovaný uživatel
smith,blažek, máte to pekné urobené je vidieť že tam je kus práce urobenej, niekedy aj tie najcennejšie známky môžu urobiť v tej zbierky divy......
Moderátor
Pro Vinn: Mám ve své sbírce podchyceny závoje a světliny, většinou v jejich postupném vývoji, asi na 30 listech. Zajímavé je, že nejvíce se jich vyskytuje na známkách kresby e).
Moderátor
Pred časom ste tu páni rozoberali "prasknutú" dosku na 25hal modrej. Tak čo poviete k tejto "praskline" (známka nie je moja, foto som si požičal z áčka).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith napsal
Pred časom ste tu páni rozoberali "prasknutú" dosku na 25hal modrej. Tak čo poviete k tejto "praskline" (známka nie je moja, foto som si požičal z áčka).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Ahoj Smit, diky za obrazek. Za sebe mam porad stejny nazor: pod papirem v miste "oddelene" casti muselo byt neco jineho, coz zpusobilo jeho zvednuti a tim obtisk casti mimo kresbu. Tj. vyleptane/zbrousene casti v okraji. ;)
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
« Poslední úpravu provedl(a) vinn v 16. 11. 2016, 18:47. »
Registrovaný uživatel
Nasel jsem stejnou vadu na 15h B 76/V.
Mame tedy nove poznatky:
1. dalsi tiskova deska, pouzita pozdeji nez tiskove desky z prvni kresby u 5h a 25h
2. Znamkove pole (pokud jej mam dobre urcene) neni krajove, ale z prostredni casti tiskove desky.

Porad je jasne videt rovna hranice mezi rozmazanou a ostrou casti natisteneho obrazu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
Registrovaný uživatel
Ahoj vinn,
uplne s tebou suhlasim aj podla mojho nazoru sa nejedna o zacinajuci priebeh praskliny bez ohladu ci znamka je krajova alebo pochadza z prostrednej casti TD. Priklanam sa k tomu ze sa jedna o vyrobnu vadu, ktorej vznik zapricinil pravdepodobne nerovnomerny povrch podkladovej plochy pod TD. Samotne tlacove dosky boli max. 2 mm hrube a upevnovali sa na drevenne podlozky klincekmi a medzere medzi doskami sa vyplnali listami -medzernicami. Pokial bol podklad pod doskou v niektorom mieste nerovnomerny mohlo dojst k efektu kedy sila a naraz pritlacnych valcov tlaciarenskeho stroja v mieste nerovnosti vytvorili mierne pretiahnuty obraz s dojmom prasknutej dosky v okrajoch akoby rozmazany. Tym ze doska je iba 2 mm silna doslo k prekopirovaniu nepatrnej nerovnosti-cudzieho predmetu, ktory sa nachadzal pod doskou silou pritlacnych valcou cez td na znamkovy papier a vznku tejto vv. Pri zostavovani TF sa pod tlacovu dosku dostalo nieco co tam nemalo byt a to mohlo byt povodom priciny. To iste sa mohlo udiat aj zo ZP11-II. ale s tym rozdielom ze pod dosku sa dostal tvrdsi predmet , ktory sa pocas priebehu tlace zaryval do drevenej podlozky a tlacovej dosky. Po prekroceni urcitej unosnosti doslo k poruseniu a k prasknutiu dosky.
Registrovaný uživatel
Zajímavé ale je, že ta vada je téměř na všech zde zmiňovaných ZP různých hodnot vždy na pravé straně známky o vždy odspodu směrem k pravé straně. Že není někde obráceně.
Moderátor
Tak prikladám dnešný nález. Vraj niet náhod... :-) Čiste náhodou som túto známku objavil v dnešnej zásielke. ZP 44/II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tohle vysvetlit bude fakt orisek :-)
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
Registrovaný uživatel
pro blažek 007:Jarku pamatuješ jak před nějakým tím rokem jsem koupil 20h Hradčany č.8 a LD roh byl stejně podivný jako tyto diskutované Hradčany?Nemohu najít scan této známky.Nemáš jej náhodou?Bavili jsme se o tom kousku.Já jej nemohu najít a chtěl jsem ukázat,že to není výsadou pravé strany známek.
Ahoj Mirek.
_______________
Mluv jen tehdy je-li to lepší jak mlčení.
Moderátor
Mirku, sken už nemám, ale mohu se podívat do svých sbírek, mám takové tušení že v nich mám i nějaké poškozené rohy na levých stranách. A dám sem skeny.
Moderátor
lexo napsal
Ahoj vinn,
uplne s tebou suhlasim aj podla mojho nazoru sa nejedna o zacinajuci priebeh praskliny bez ohladu ci znamka je krajova alebo pochadza z prostrednej casti TD. Priklanam sa k tomu ze sa jedna o vyrobnu vadu,...

Tuto diskuzi sleduju od začátku. A tak se budu snažit přispět troškou do mlýna.

Určitě se jedná o VV a není to počátek prasklé desky. Na tom se asi shodneme všichni.
Moderátor
lexo napsal
Pokial bol podklad pod doskou v niektorom mieste nerovnomerny mohlo dojst k efektu kedy sila a naraz pritlacnych valcov tlaciarenskeho stroja v mieste nerovnosti vytvorili mierne pretiahnuty obraz s dojmom prasknutej dosky v okrajoch akoby rozmazany. Tym ze doska je iba 2 mm silna doslo k prekopirovaniu nepatrnej nerovnosti-cudzieho predmetu, ktory sa nachadzal pod doskou silou pritlacnych valcou cez td na znamkovy papier a vzniku tejto vv.

To se mi moc nezdá. Nezapomeň, že při knihtisku je obraz tištěn z vyvýšených míst. To znamená, pokud by se něco přes 2 mm desky dostalo až na tiskovou úroveň, tak by to pak bylo na mnoha vytištěných arších. A tomu tak není. Pokaždé to má podobný charakter, ale nikdy ne zcela přesně na stejném místě.
Moderátor
Já si myslím, že to souvisí ne se samotnou deskou, ale s přítlačnou deskou (nebo válcem), kterou se působí na papír. Nevím, jestli byly použity válce nebo deska. Spíše bych se přikláněl k desce.

Na tiskovou desku s nanesenou barvou se dal papír. A přítlačným zařízením se značným tlakem se barva vtlačí do papíru a vznikne tak obraz. Jelikož při knihtisku tisknou vyvýšená místa je nutné velmi precizní nastavení těchto vyvýšených míst na jednu hladinu. To se dá obecně udělat asi 3 způsoby dle místa. Dělá se to přidáním vrstvy papíru - buď pod vlastní tiskový podklad (ale málokdy), častěji pod tiskovou desku a nebo nejčastěji vložením několika vrstev na přítlačné zařízení.

Přítlačné zařízení na válci nebo desce je ještě obaleno vrstvou textilie, do které se právě dá umístit vhodně veliké kousky papíru, aby došlo k ideálnímu a rovnoměrnému tlaku na tiskovou desku.

A tady si myslím, že by mohl být zakopán pes. Nevím jak přesně byly kousky do textilie uchyceny, ale mohlo občas dojít k posunu při tisku. Větší výskyt při krajích by dal vysvětlit tím, že to přeci již bylo na krajích a kraje jsou více namáhány. A tím jsou více namáhána i přítlačná zařízení.

To že všechny VV jsou jedním směrem by pak napovídalo, že tyto kousky papíru byly upevněny jedním směrem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Hradčany » Hradčany 10h červená DV91/I,II,II a IV TD a její retuše

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1