Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » hrany tolarů

Vykupminci.cz
Numisargo

hrany tolarů

Moderátoři: Guldiner, Misak33, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj Kluci,
protože jak víte, patřím mezi paranoiky co se pravosti mincí týká, tak zakládám toto vlákno a snad se připojí i další se svými zkušenostmi.

Mám tu pár mincí tolarového typu (no, moc jich nemám, ale než v budoucnu pořídím další, ráda bych věděla o těchto ražbách, co nejvíce) Při mé paranoie jsou vše padělky :mrgreen:
Protože jedna z metod padělání je i lití mincí dle originálu (tmelení na jádro a odlévání technikou ztraceného vosku) nedávám sem čelní stranu mince, protože u takových falz je stejně spíše nevypovídající.
Licí kanálek by měl být ale znát na hraně, pokud jej padělatel důkladně nezamaskoval.
Mám jen několik mincí tolarového typu, ale téměř na všech jsou zúžená místa na hraně, která narušují i kulatost tvaru- jsou to jakési prohlubně do hrany, takže při pohledu např. z aversu je vidět, že kulatý tvar narušuje jakýsi oblouček do vnitř.
Je to normální, nebo je to podezřelé? Setkáváte se s tím také?

Další můj dotaz je- musí být plocha mince rovná, nebo bývají razidla různě deformována a může být plocha i různě prohnutá? (hodně jsem to viděla u Nizozemských mincí, pokud víte, co myslím ;) ) Také jsem viděla, kdy byl tolar vypouklý. Je to v pohodě?

Bez fotek je to asi těžko vysvětlitelné, ale snad pochopíte, co myslím :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Není to zabroušený očko/stopa..?

Litý mince jdou poznat v ploše....
Registrovaný uživatel
Jsou to 4 mince a mají to na různých místech, kde by člověk očko nepředpokládal.
Registrovaný uživatel
na svejch tolarech to nemám, ale na jednom Rijksdaalderu ano.
Registrovaný uživatel
Falza se snad už dnes neodlejvaj (nebo jen primitivní), normálně se razej.
Ale prohnutí by mělo být taky v pořádku - válcování.

Ale jsou tu expeti co maj tolarů doma dost, tak se někdo ještě ozve.
Moderátor
Ahoj pošli fotky avers revers..

Je to celkem běžny jev tolarových ražeb z tohoto období daný samotným procesem výroby.
Mohou to být stopy po kleštich,různé deformace při úpravách střižku nepravidelných tvarů často i požkození s oběhu, včetně zmíněné možnosti ouška, uchycení a následné úpravy,proto foto aversu a reversu...
Registrovaný uživatel
Tak třeba tenhle Ferda. Nemá ty prohlubně tak hluboké, jen mělké... a jsou v podstatě z obou stran...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vercingetorix napsal
na svejch tolarech to nemám, ale na jednom Rijksdaalderu ano.

No u daalderů jsem to viděla nejčastěji...
Dám sem lví tolar...
Registrovaný uživatel
A lví tolar...
Je v ploše dost zprohýbaný a nerovnosti a zaoblené části jsou opět proti sobě. Pak jsou v některých částech písma rozostřené přechody (jakoby zaplněné písmo)
- známka lití, nebo opotřebení razidla?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mince vypadají v pořádku, možné důvody prohloubní jsem již zmínil, těžko přesně definovat ... Prohnutí minci velmi pravděpodobně způsobeno valcovaním cánů...

Váha tolaru je v pořádku..?
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 17. 5. 2021, 19:06. »
Registrovaný uživatel
Ano, váha sedí...
Tak je to snad opravdu jen má paranoia. Je fakt, že jak je vyfoceno výše, viděla jsem to na hranách docela často, podobné zúžení. Takže mi to přišlo zvláštní. Snad to opravdu tedy bude výrobou.
Registrovaný uživatel
I když to tak úplně nepůsobí, to jedno je dost hluboké a jsou v podstatě naproti sobě, tam dávám bacha, zda nebyla spona/úchyt
Nošené mince jsou dost často specifický osoupane
Registrovaný uživatel
Jo, já jednou sundaval zbytky letování po jehlici mikrobruskou. Téměř to nejde poznat. Vypadá to podobně jako na tom tolaru Ferdinanda.
Moderátor
Vercingetorix napsal
Jo, já jednou sundaval zbytky letování po jehlici mikrobruskou. Téměř to nejde poznat. Vypadá to podobně jako na tom tolaru Ferdinanda.


U fotek ferdinanda je to dost pravděpodobne viz náznak patiny od opisu A k opisu A kde se nacházejí i prohluně...
Registrovaný uživatel
Spona není moc pozitivní, na druhou stranu, pokud by to bylo falzum, bylo by to horší...
Registrovaný uživatel
TeĎ jsem na to koukl po letech a vyfotil. Původně tam byly dvě spečený hroudy kovu po stranách (po naletovaný jehle), prasečina. Včetně škrábanců. Ty hroudy jsem cca hodinu brousil..se škrábancema už nedělal nic.

U toho tolaru ferdy by tam opravdu mohla bejt jehla.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nějaký spona, či úchyt tam zřejmě byl, ale konkrétně jaky těžko říct..
Registrovaný uživatel
korunka napsal
Spona není moc pozitivní, na druhou stranu, pokud by to bylo falzum, bylo by to horší...


Tak jsem rád, že i moje negativní zpráva byla pozitivně přijata
Registrovaný uživatel
jj, pořád lepší spona, ale pravá mince, než úplně bezcenný kousek kovu :-)
No, všichni mne znají jako sběratelku šrotu, protože jsem schopná dát do sbírky cokoliv, no :-) I když v posledních letech už také ne. Asi jsem už "dospěla" :lol: :lol:
Hlavně když na mne dýchne kus historie... a pokud tento tolar opravdu obíhal po roce 1624, tak je to fajn. Sice byl v tom případě nejspíš předražen, ale hlavní pro mne je, že je pravý. ;)
Registrovaný uživatel
ten Ferda je v pohodě a vady na 99% z výroby, pokud stal na dnesni ceny cca do 15000Kč, tak je to ok :-)
Registrovaný uživatel
Byl levnější.
Než něco koupím, hodně váhám a rozhoduji se (to jen aby to nevypadalo, že koupím, co kde vidím ) To při mé paranoie rozhodně ne :lol:
Vždy se hodně dlouho snažím nakoukat podobné ražby a jsem opatrná a až když získám domnění, že je vše OK, tak se odvážím koupit. Člověk užije i zkušenosti ze středověké numismatiky, ale tohle jsou prostě jiné ražby, na hodně silném střížku a v tom zkušenost nemám žádnou. Takže jsem ráda, že je člověk zase o kousek chytřejší ;)

No a co si myslíte o tom lvím tolaru? Ty zvláštní hrany/prohlubně jsem viděla u Nizozemských mincí častěji. Takže se domníváte, že by to mohlo být od nějakých kleští a nástrojů?
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 18. 5. 2021, 16:16. »
Moderátor
Ten Ferda vzhledem k výše zmíněným okolnostem (velkou pravděpodobností požkozením s úchytů) dnešní cena max. Do 10000 kč..

Lví tolar, ano sploštení hran , prohlubně, deformace pochází s technologie výroby, běžný jev.U těchto tolarových ražeb s daného období 16,17 století se hodnotí nejen celkový stav, ale i pravidelnost(symetrie) tvaru mince..
Registrovaný uživatel
Super, díky všem za názory.
Když sem budete chtít dávat hrany mincí a opravované mince, sem s tím. Čím více zkušeností a postřehů ostatních, tím lépe. Ráda se nechám v tomhle poučit.
Registrovaný uživatel
Měl jsem několik mincí, kde jsem to nepoznal hned a koupil. Ale foto (ani mince) asi nemám už... Když mám pochybnost nebo se nelíbí, prodávám. Sry, ale to stejné doporučuji
Moderátor
Ja našel ve sbirce něco podobného, zřejmě prasklý střižek,nebo stopa po kleštich na tahání cánů (půlka 17stl valcovaný plech) i úhoz není vyloučen, spíš né vzhledem k velikosti..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Padělky a podvody » hrany tolarů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1